Τοιχογραφίες τριών διαστάσεων

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;


Ένα νέο εντυπωσιακό γκράφιτι κοσμεί την πίσω πλευρά του Θεάτρου Εμπρός στου Ψυρρή, που μας θυμίζει ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

http://tvxs.gr/news/skitsa/i-elpida-pethainei-teleytaia
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μόλις ανακάλυψα αυτό το topic! Τέλειο!
Ετοιμαστείτε για πλήθος αναρτήσεων από μέρους μου, καθώς η street art αποτελεί φωτογραφική μου εμμονή (τύφλα να έχουν τα νεκροταφεία! :p ).
Ξεκινώ με αυτή την υπέροχη τοιχογραφία από το Μόσταρ στην Βοσνία-Ερζεγοβίνη.
Με βάση το ιστορικό Παλιό Γεφύρι (Stari Most) της πόλης, το οποίο γκρεμίστηκε κατά την διάρκεια του πολέμου και αναστηλώθηκε το 2004, ο καλλιτέχνης που φιλοτέχνησε αυτό το έργο ασχολείται με το δίπολο πόλεμος-ειρήνη.

 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207


Ένα νέο εντυπωσιακό γκράφιτι κοσμεί την πίσω πλευρά του Θεάτρου Εμπρός στου Ψυρρή, που μας θυμίζει ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

http://tvxs.gr/news/skitsa/i-elpida-pethainei-teleytaia

Πιστεύω ότι ο WD είναι ο καλύτερος «γκραφιτάς» στην Ελλάδα αλλά και από τους καλύτερους παγκοσμίως. Για να μην ανεβάζω μία μία τις δουλειές του κάντε ένα κλικ εδώ
https://www.facebook.com/WD.street.art/photos_stream?ref=page_internal

http://wdstreetart.com/

Και μια τοιχογραφία ενός άλλου καλιτέχνη από το εργοστάσιο ΤΙΤΑΝ στην Θεσσαλονίκη
P2282630.JPG
 
Last edited:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Ετοιμαστείτε για πλήθος αναρτήσεων από μέρους μου, καθώς η street art αποτελεί φωτογραφική μου εμμονή
Περιμένουμε πως και πως τη συλλογή από τις φωτογραφίες σου γιατί και εγώ έχω μεγάλη αδυναμία στις καλαίσθητες επεμβάσεις στο εξωτερικό των κτηρίων, κάτω από προϋποθέσεις βέβαια.
Το μόνο που με στενοχωρεί όμως είναι όταν βλέπω καλλιτέχνες του δρόμου να αναλλώνουν κόπο και χρόνο και να δημιουργούν αριστουργήματα στην άσφαλτο κυρίως με κιμωλία, περισσότερο σύνηθες στο εξωτερικό βέβαια, τα οποία είναι εφήμερα και με την πρώτη βροχή θα εξαφανιστούν. Ενώ οι τοιχογραφίες παραμένουν για πολλά χρόνια.
Διευκρινίζω και πάλι ότι αναφέρομαι σε καλλιτεχνικές τοιχογραφίες και όχι σε οποιοδήποτε ρυπαρό γκράφιτι που οποιοσδήποτε το αποκαλεί ''τέχνη'' και αυθαίρετα μουτζουρώνει ότι βρεί.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Διευκρινίζω και πάλι ότι αναφέρομαι σε καλλιτεχνικές τοιχογραφίες και όχι σε οποιοδήποτε ρυπαρό γκράφιτι που οποιοσδήποτε το αποκαλεί ''τέχνη'' και αυθαίρετα μουτζουρώνει ότι βρεί.
Εγω συμφωνω μαζι σου,αλλα σιγουρα θα βρεθουν πολλοι που θεωρουν τα μουτζουρωματα τεχνη....
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εγω συμφωνω μαζι σου,αλλα σιγουρα θα βρεθουν πολλοι που θεωρουν τα μουτζουρωματα τεχνη....
Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια όχι μόνο στις μεγάλες ελληνικές πόλεις αλλά και στα μικρά χωριά της περιφέρειας όλοι μας βλέπουμε ότι το φαινόμενο του μουτζουρώματος είναι σε μεγάλη άνθιση!
Δεν μπορώ να το εξηγήσω πλέον. Μήπως είναι θέμα παιδείας? αγωγής? εκπαίδευσης? ή μήπως συμβαίνει αυτό που γράφει στο 4ο post του παρόντος thread ο @hydronetta ότι η καλαισθησία δεν είναι πλέον ίδιον των νεοελλήνων.
Σταματώ όμως εδώ γιατί θα ξεφύγω από το θέμα και θα είμαι off topic.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Το μόνο που με στενοχωρεί όμως είναι όταν βλέπω καλλιτέχνες του δρόμου να αναλλώνουν κόπο και χρόνο και να δημιουργούν αριστουργήματα στην άσφαλτο κυρίως με κιμωλία, περισσότερο σύνηθες στο εξωτερικό βέβαια, τα οποία είναι εφήμερα και με την πρώτη βροχή θα εξαφανιστούν. Ενώ οι τοιχογραφίες παραμένουν για πολλά χρόνια.
Ναι! Έτσι μου έρχεται να πάω να τους τα ψεκάσω με αυτό

Δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά βέβαια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επηρεασμένη από το post της @alma ας παραθέσω και τη δική μου φωτογραφική συλλογή από τις ζωγραφισμένες πόρτες στη Funchal της Μαδέρας! :) Την λάτρεψα αυτή τη γειτονιά!
Ελπίζω να μην πειράζει που δεν πρόκειται για ζωγραφική σε τοίχο καθαυτή! :)











 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom