Ισπανία Τολέδο

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Τρεις μέρες είναι λίγες ,για να χωρέσει Τολέδο ,χωρίς να κάψεις κάτι άλλο,αλλά αξίζει.Το Mirador Toledo είναι και λίγο λόττο ίσως που θα σταματήσει .Προσωπικά δε μου πολυάρεσε το σημείο που μας έκανε στάση σε σχέση με αυτο που βλέπω στις φωτογραφίες. Σε 5 ημέρες πρόλαβα τσίμα τσίμα Ρέινα ,Πραδο ,Depod,Ρετίρο, Μπερναμπέου ,Τολέδο ,Ανάκτορα και δε θυμάμαι και τι άλλο(Depod -Retiro μαζί και Reina - Bernabeu ομοίως ,ίδια μέρα).

Ερώτηση: Έχω 3 ολόκληρες μέρες στη Μαδρίτη.
Μια ημερήσια στο Τολέδο αξίζει? Γιατί απ' ότι διαβάζω οι απόψεις διίστανται! Είναι αυτό που λέμε άχαστο ή να κάτσω στ' αυγά μου στη Μαδρίτη και να τη δω πιο άνετα? Εννοείται πως αν πάω έχω σκοπό να μπω σε 2-3 βασικά αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλω να λιώσω στο περπάτημα την πόλη και να τη δούμε πανοραμικά από το Mirador Toledo που ουσιαστικά είναι και το highlight! Ξέρω έχετε πάει πολλοί και θέλω γνώμες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τρεις μέρες είναι λίγες ,για να χωρέσει Τολέδο ,χωρίς να κάψεις κάτι άλλο,αλλά αξίζει.Το Mirador Toledo είναι και λίγο λόττο ίσως που θα σταματήσει .Προσωπικά δε μου πολυάρεσε το σημείο που μας έκανε στάση σε σχέση με αυτο που βλέπω στις φωτογραφίες. Σε 5 ημέρες πρόλαβα τσίμα τσίμα Ρέινα ,Πραδο ,Depod,Ρετίρο, Μπερναμπέου ,Τολέδο ,Ανάκτορα και δε θυμάμαι και τι άλλο(Depod -Retiro μαζί και Reina - Bernabeu ομοίως ,ίδια μέρα).
Όταν έχεις λίγες μέρες αναγκαστικά κάτι θα κόψεις. Προσωπικά για μένα δεν είναι μεγάλη θυσία να μη μπω στα Ανάκτορα ή στο Πράδο π.χ. γιατί προτιμώ να βολτάρω καλά τις γειτονιές, να φάω να πιω. Στο Μπερναμπέου δεν έχω σκοπό να μπω άλλωστε. Οπότε θα πρέπει να κάνω ένα πιο χαλαρό πρόγραμμα. Αλλά Τολέδο το αποφάσισα θα πάω!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Όταν έχεις λίγες μέρες αναγκαστικά κάτι θα κόψεις. Προσωπικά για μένα δεν είναι μεγάλη θυσία να μη μπω στα Ανάκτορα ή στο Πράδο π.χ. γιατί προτιμώ να βολτάρω καλά τις γειτονιές, να φάω να πιω. Στο Μπερναμπέου δεν έχω σκοπό να μπω άλλωστε. Οπότε θα πρέπει να κάνω ένα πιο χαλαρό πρόγραμμα. Αλλά Τολέδο το αποφάσισα θα πάω!
Και πολύ καλά θα κάνεις να πας στο Τολέδο!!
Στα Ανάκτορα της Μαδρίτης να μην μπεις. Εμένα προσωπικά δεν με εντυπωσίασαν καθόλου! Στο Prado θα σου πρότεινα να πας, αλλά αυτό που θα επέμενα να μην χάσεις είναι να μπεις στο Reina Sofia (έστω για 1 -2 ώρες) να πάρεις το auto guide και να ακούσεις ΜΟΝΟ την παρουσίαση του έργου Guernica του Picasso και τα ιστορικά δεδομένα που οδήγησαν στην σύνθεση του έργου!! Δεν έχω ζήσει πιο συγκλονιστική εμπειρία σε μουσείο!

Εμείς με 4 διανυκτερεύσεις στην πόλη είδαμε χαλαρά όλα όσα περιγράφει πιο πάνω ο @noobtraveller (εκτός του Μπερναμπέου από μέσα), πήγαμε στο Τολέδο και αφιερώσαμε και αρκετές ώρες στα 2 μεγάλα μουσεία.
Λαμβάνοντας υπόψη τους δικούς σας ρυθμούς βαδίσματος, είμαι σίγουρη ότι θα την φέρεις βόλτα την Μαδρίτη 2 φορές μέσα στις 2, 5 μέρες που έχεις. Δεν σε φοβάμαι! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.556
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom