Ισπανία Τολέδο

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ερώτηση: Έχω 3 ολόκληρες μέρες στη Μαδρίτη.
Μια ημερήσια στο Τολέδο αξίζει? Γιατί απ' ότι διαβάζω οι απόψεις διίστανται! Είναι αυτό που λέμε άχαστο ή να κάτσω στ' αυγά μου στη Μαδρίτη και να τη δω πιο άνετα? Εννοείται πως αν πάω έχω σκοπό να μπω σε 2-3 βασικά αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλω να λιώσω στο περπάτημα την πόλη και να τη δούμε πανοραμικά από το Mirador Toledo που ουσιαστικά είναι και το highlight! Ξέρω έχετε πάει πολλοί και θέλω γνώμες!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Ερώτηση: Έχω 3 ολόκληρες μέρες στη Μαδρίτη.
Μια ημερήσια στο Τολέδο αξίζει? Γιατί απ' ότι διαβάζω οι απόψεις διίστανται! Είναι αυτό που λέμε άχαστο ή να κάτσω στ' αυγά μου στη Μαδρίτη και να τη δω πιο άνετα? Εννοείται πως αν πάω έχω σκοπό να μπω σε 2-3 βασικά αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλω να λιώσω στο περπάτημα την πόλη και να τη δούμε πανοραμικά από το Mirador Toledo που ουσιαστικά είναι και το highlight! Ξέρω έχετε πάει πολλοί και θέλω γνώμες!
Η Μαδριτη ειναι αρχοντικη και μεγαλη. Μπορει επισης να σας κουρασει γιατι εχει πολλα να δεις, αν βαλεις μεσα τα αχαστα μουσεια της.
Αλλα η γραφικοτητα του Τολεδο δεν συγκρινεται. Ειναι παντα θεμα γουστου. Εγω αγαπω τις μικρες Μεσαιωνικες πολεις. Δεν θα το εχανα παρα μονο αν κανονιζα κι αλλο ταξιδι μελλοντικα εκει για να δω τις γυρω πολεις.
Δυστυχως αν ειχες 4 μερες θα ελεγα ναι ανεπιφυλακτα. Αλλα ειναι γεγονος οτι θα στερηθειτε απο τη Μαδριτη στριμωχνωντας το στο 3ημερο.
Θα διαφωνησω οτι το πανοραμα του Τολεδο ειναι το χαιλαιτ. Ειναι η ιδια η πολη και η ατμοσφαιρα της, που το βραδυ ειναι ακομη πιο εντονη.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εγώ ενθουσιάστηκα με την εικόνα του Τολέδου από απέναντι! Είναι μαγεία να το βλέπεις από μακρυά. Όταν το περπάτησα, δεν ξετρελάθηκα. Καταρχήν, περνάνε αυτοκίνητα μέσα από τα στενά και δεν μπορείς να περπατάς αμέριμνος. Ούτε έμεινε στην μνήμη μου κάποιο αξιοθέατο ιδιαίτερα. Να διευκρινίσω μόνο ότι δεν έμεινα βράδυ στην πόλη.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Η Μαδριτη ειναι αρχοντικη και μεγαλη. Μπορει επισης να σας κουρασει γιατι εχει πολλα να δεις, αν βαλεις μεσα τα αχαστα μουσεια της.
Αλλα η γραφικοτητα του Τολεδο δεν συγκρινεται. Ειναι παντα θεμα γουστου. Εγω αγαπω τις μικρες Μεσαιωνικες πολεις. Δεν θα το εχανα παρα μονο αν κανονιζα κι αλλο ταξιδι μελλοντικα εκει για να δω τις γυρω πολεις.
Δυστυχως αν ειχες 4 μερες θα ελεγα ναι ανεπιφυλακτα. Αλλα ειναι γεγονος οτι θα στερηθειτε απο τη Μαδριτη στριμωχνωντας το στο 3ημερο.
χμ θα πρέπει να δούμε τη Μαδρίτη πολύ συμπυκνωμένα σε 2 μέρες! Το καλό είναι πως θα έχει αλλάξει η ώρα και θα είναι μεγάλη η μέρα αλλά και πάλι θέλει τρέξιμο το ξέρω και να αφήσουμε κάτι απ' έξω λόγο χρόνου. Κι εμένα μ'αρέσουν οι μικρές μεσαιωνικές πόλεις αλλά προβληματίζομαι. Δεν θέλω να κάψω τη Μαδρίτη.
Εγώ ενθουσιάστηκα με την εικόνα του Τολέδου από απέναντι! Είναι μαγεία να την βλέπεις από μακρυά. Όταν την περπάτησα, δεν ξετρελάθηκα. Καταρχήν, περνάνε αυτοκίνητα μέσα από τα στενά και δεν μπορείς να περπατάς αμέριμνος. Ούτε έμεινε στην μνήμη μου κάποιο αξιοθέατο ιδιαίτερα. Να διευκρινίσω μόνο ότι δεν έμεινα βράδυ στην πόλη.
Να σου πω την αλήθεια γι' αυτή την θέα από απέναντι θέλω περισσότερο να πάμε! Φυσικά και θα επισκεφτούμε κάποια από τα πολλά αξιοθέατα αλλά όπως είπα θέλω περισσότερο να την γυρίσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Ούτε έμεινε στην μνήμη μου κάποιο αξιοθέατο ιδιαίτερα. Να διευκρινίσω μόνο ότι δεν έμεινα βράδυ στην πόλη.
To Μοναστηρι San Juan de los Reyes, η Συναγωγη, ο υπεροχος Καθεδρικος, τα εργα του Ελ Γκρεκο, η εκκλησια με την πανοραμικη θεα- που δεν ολοκληρωσα την αναβαση γιατι τρελαθηκα με την σκαλα στο κενο. Ειτε δεν πηγες σε πολλα ειτε περασε καιρος....
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Ερώτηση: Έχω 3 ολόκληρες μέρες στη Μαδρίτη.
Μια ημερήσια στο Τολέδο αξίζει? Γιατί απ' ότι διαβάζω οι απόψεις διίστανται! Είναι αυτό που λέμε άχαστο ή να κάτσω στ' αυγά μου στη Μαδρίτη και να τη δω πιο άνετα? Εννοείται πως αν πάω έχω σκοπό να μπω σε 2-3 βασικά αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλω να λιώσω στο περπάτημα την πόλη και να τη δούμε πανοραμικά από το Mirador Toledo που ουσιαστικά είναι και το highlight! Ξέρω έχετε πάει πολλοί και θέλω γνώμες!
Ερώτηση: Έχω 3 ολόκληρες μέρες στη Μαδρίτη.
Μια ημερήσια στο Τολέδο αξίζει? Γιατί απ' ότι διαβάζω οι απόψεις διίστανται! Είναι αυτό που λέμε άχαστο ή να κάτσω στ' αυγά μου στη Μαδρίτη και να τη δω πιο άνετα? Εννοείται πως αν πάω έχω σκοπό να μπω σε 2-3 βασικά αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλω να λιώσω στο περπάτημα την πόλη και να τη δούμε πανοραμικά από το Mirador Toledo που ουσιαστικά είναι και το highlight! Ξέρω έχετε πάει πολλοί και θέλω γνώμες!
α τι πας Μαδριτη ετσι απροειδοποιητα ποτε θα γραψεις την η ιστορια για να προλαβω να βγαλω εισιτηρια βεβαια εχω ξαναπαει αλλα αλλη αισθηση μετα την ιστορια σου
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εγω λεω οσο εισαι στην πολη,θα πας να δεις το σιδηροδρομικο σταθμο της Ατοτσα,διπλα στ ο Πραδο ειναι..εεε οσο εισαι μεσα πως θα αντεξεις να μην κοψεις εισητηριακι και σε μιση ωριτσα να σαι στον υπεροχο σταθμο του Τολεδο..περνεις λεωφορειακι και τσααακ στο ποταμι να βλεπεις το λοφο και το Τολεδο σαν ζωγραφια...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
To Μοναστηρι San Juan de los Reyes, η Συναγωγη, ο υπεροχος Καθεδρικος, τα εργα του Ελ Γκρεκο, η εκκλησια με την πανοραμικη θεα- που δεν ολοκληρωσα την αναβαση γιατι τρελαθηκα με την σκαλα στο κενο. Ειτε δεν πηγες σε πολλα ειτε περασε καιρος....
Η Συναγωγή είναι πολύ ενδιαφέρουσα πράγματι, γιατί συνδυάζει στοιχεία από πολλούς πολιτισμούς (αραβικό, εβραικό και τοπικές επιρροές). Από πίνακες του Ελ Γκρέκο, είδα μόνο την "ταφή του κόμη Οργκάθ". Ήταν εντυπωσιακός αλλά στο Prado στην Μαδρίτη, οι πίνακες του Ελ Γκρέκο που είδα είναι πολύ περισσότερο στο στυλ μου. Αλλά αυτά είναι γούστα! :)

Επίσης στο Τολέδο ήπια τον χειρότερο και ακριβότερο καφέ σε όλη την Ισπανία.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
To Μοναστηρι San Juan de los Reyes, η Συναγωγη, ο υπεροχος Καθεδρικος, τα εργα του Ελ Γκρεκο, η εκκλησια με την πανοραμικη θεα- που δεν ολοκληρωσα την αναβαση γιατι τρελαθηκα με την σκαλα στο κενο. Ειτε δεν πηγες σε πολλα ειτε περασε καιρος....
Θυμασαι ποια ειναι η εκκλησια με την πανοραμικη θεα? Δηλαδη δεν ειναι για υψοφοβικους?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
χμ θα πρέπει να δούμε τη Μαδρίτη πολύ συμπυκνωμένα σε 2 μέρες!
Το Τολεδο το ξεπετας και σε μιση μερα, αν δε θες να μπεις σε αξιοθεατα . Μια ωρα δρομος ειναι. Το κακο ειναι οτι αν επιλεξετε να πατε πρωι, θα πεσετε πανω στα γκρουπ και αυτο και θα σας χαλασει και θα σας προκαλεσει καθυστερησεις.
Αν δεν σκοπευετε να ξαναπατε Ισπανια, θα ελεγα να κανετε την παραχωρηση να πατε για το απογευμα που αδειαζει απο τα γκρουπ, χαζευετε την πολη χωρις πολλη ζεστη (βασικο αν ειναι καλοκαιρι γιατι το μεσημερι ακινητοπoιεισαι απο τη ζεστη), φαγακι βραδινο νωρις και επιστροφη. Και ετσι ψιλοκαιτε τα αξιοθεατα του Τολεδο, αλλα δεν το χανετε ακριβως και εχετε 2,5 μερες Μαδριτη.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Θυμασαι ποια ειναι η εκκλησια με την πανοραμικη θεα? Δηλαδη δεν ειναι για υψοφοβικους?
Να το ψαξω. ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ιδρωνω ακομη οταν το σκεφτομαι. 2 φορες προσπαθησα και ξανακατεβηκα.
Εντιτ: Inglesia San Ildefonso Jesuitas
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
α τι πας Μαδριτη ετσι απροειδοποιητα ποτε θα γραψεις την η ιστορια για να προλαβω να βγαλω εισιτηρια βεβαια εχω ξαναπαει αλλα αλλη αισθηση μετα την ιστορια σου
Να βγαλω ανακοινωση?:D
Ναι Μαδριτη και Βαρκελωνη. Σε εναν μηνα και κατι.
Εγω λεω οσο εισαι στην πολη,θα πας να δεις το σιδηροδρομικο σταθμο της Ατοτσα,διπλα στ ο Πραδο ειναι..εεε οσο εισαι μεσα πως θα αντεξεις να μην κοψεις εισητηριακι και σε μιση ωριτσα να σαι στον υπεροχο σταθμο του Τολεδο..περνεις λεωφορειακι και τσααακ στο ποταμι να βλεπεις το λοφο και το Τολεδο σαν ζωγραφια...
Με επεισες:p Δεν ηθελα και πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom