Γενικά Τοπ-5 ευρωπαϊκών νησιών

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Μα εννοειται βρε baba πως ειναι για πλακα, οπως και ολα τα αντιστοιχα θεματα με top, bottom, best κλπ. Δεν νομιζω ουτε η alma ουτε καποιος αλλος περιμενει να εξαγει επιστημονικα συμπερασματα.

Εδω ανοιξε ενα κοριτσι το θεμα για χαβαλε, δεν εβαλε κριτηρια. Εδωσε το ελευθερο επιλογης οσο αφορα το μεγεθος του νησιου και τελικα διαμορφωθηκε σε ενα θεμα που βαλλονται 3 μελη.
Αρχικα η maxoula που αναγκαστηκε να απολογηθει για τα κριτηρια που επελεξε την πενταδα της και για τον χαρακτηρισμο τροπικη που εδωσε στην Σαρδηνια.
Μετα ο Traveller που αδικα κατηγορηθηκε για προσβολη. Σε αυτα που εγραψε δεν ειδα να προσβαλλει κανεναν.
Και τελος η alma που σε λιγο θα πρεπει να νιωθει και ενοχες για το θεμα που ανοιξε. Λες και ολα τα αλλα θεματα σφυζουν σοβαροτητας.

Και επειδη ρωτας για συνυπαρξη διαφορετικων -ως προς την κατηγορια μεγεθους- νησιων στο ιδιο καλαθι, γινεται οπως ακριβως γινεται να συγκρινονται πολεις εκατομμυριων με πολεις μερικων χιλιαδων ή χωρες δισεκατομμυριων με χωρες χιλιαδων.



Επίσης να πούμε ότι μάλλον και το bbc θα νιώθει ενοχές σε λίγο σύμφωνα με τη λογική σου babaduma.Όταν σε σειρές βιβλίων του bbc π.χ.''Αξέχαστα νησιά που πρέπει να δείτε στη ζωή σας",βρίσκονται στον ίδιο κατάλογο η Αμοργός,η Σικελία και το Ile de la Cite.Επειδή όμως τυγχάνει να έχουν επιτυχία και να δίνουν κίνητρο σε πολλούς να επισκεφτούν ένα μέρος όπως εμάς να πάμε Μαδέρα,έχουν πάρα πολλούς αναγνώστες ανα τον κόσμο.

Όπως συγκρίνεις την Πράγα με το Λονδίνο που καμία σχέση δεν έχουν ούτε σαν μέγεθος,ούτε σαν πληθυσμό.

Ήθελα να δω τα γούστα των συμφορουμιτών,όπως και σε όλα τα αντίστοιχα θέματα.Όποιος δεν θέλει,δεν απαντάει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επίσης να πούμε ότι μάλλον και το bbc θα νιώθει ενοχές σε λίγο σύμφωνα με τη λογική σου babaduma...
Ε, δε θα νιώσω ενοχές κι αν νιώσει ενοχές το bbc! :haha:
Για σένα όμως στενοχωρήθηκα γιατί σε στενοχώρησα. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Απλά σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσε να υπάρξει ένα λιγότερο ανάλαφρο θέμα αν δίναμε κάποιο πλαίσιο και κάναμε κάποιες πιο εμπεριστατωμένες (αλλά πάντα υποκειμενικές) κριτικές.
Όταν σε σειρές βιβλίων του bbc π.χ.''Αξέχαστα νησιά που πρέπει να δείτε στη ζωή σας",βρίσκονται στον ίδιο κατάλογο η Αμοργός,η Σικελία και το Ile de la Cite.Επειδή όμως τυγχάνει να έχουν επιτυχία και να δίνουν κίνητρο σε πολλούς να επισκεφτούν ένα μέρος όπως εμάς να πάμε Μαδέρα,έχουν πάρα πολλούς αναγνώστες ανα τον κόσμο..
Ο καθένας με τα γούστα του και τα κριτήρια των επιλογών του.

Όπως συγκρίνεις την Πράγα με το Λονδίνο που καμία σχέση δεν έχουν ούτε σαν μέγεθος,ούτε σαν πληθυσμό..
Υποθέτω ότι θέλεις να πεις "Όπως συγκρίνει κανείς" διότι εγώ ουδέποτε έκανα ή πρόκειται να κάνω τέτοιου είδους σύγκριση.

Ήθελα να δω τα γούστα των συμφορουμιτών,όπως και σε όλα τα αντίστοιχα θέματα...
ΟΚ, εντάξει για την περιέργεια στο τι θα πει κανείς αλλά, επίτρεψέ μου, αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για τα γούστα τους, δε νομίζω ότι οι απαντήσεις τους θα σε οδηγήσουν σε ασφαλή συμπεράσματα.

Όποιος δεν θέλει,δεν απαντάει.
Εννοείται.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Με το που βλέπω "λίστα" στο θέμα του τόπικ.... μυρίζομαι μπαρούτι!!!!

Θα πω και εγώ τη σοφία μου λοιπόν.

Με τυχαία σειρά:

Σαμοθράκη
Lanzarote
Gamla stan
Ισλανδία
Σαντορίνη
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
τοπικ locked για να ηρεμησετε και βλεπουμε...:xmas_twisted:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
το ξανα-ανοιγω με την ελπιδα οσοι γραψετε να γραψετε οn topic αλλιως το θεμα θα μας αποχαιρετησει!

Ακομα προσπαθω να καταλαβω πως μπλεχτηκαν τα λουκουμακια εδω μεσα,
υπαρχει και το off topic για αυτα.....

Καλη συνεχεια....:xmas_cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.530
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom