Τοπ-8 ως 10 ΕΥΡΩΠΗ

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μια 8αδα και από εμένα με τυχαία κατάταξη
1. Ιταλία
2. Ελβετία
3. ΗΒ (και αναφέρομαι σε όλο το Ηνωμένο Βασιλειο της Μεγάλης Βρετανίας κ βορείου Ιρλανδίας)
4. Γερμανία
5. Δανία
6. Αυστρία
7. Μάλτα
8. Ισπανία
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν η ψαρόσουπα δε λέει, τι να πει η χώρα
Μα του αρεσε ειπε!
Υποκειμενικη δεν ειναι η λιστα; Πρεπει ολοι να ειμαστε ξετρελαμενοι με την Ιταλια υποχρεωτικα;
1. Δικηγορος απληρωτος…
2. Εχει εκφραστει δημοσια οτι του αρεσε κ η πολη κ η παγκοσμιως γνωστη ψαροσουπα της. Θα μας το εξηγησει. Αν θα του το επιτρεψεις βεβαια.
 
  • Like
Reactions: GTS

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μα του αρεσε ειπε!

1. Δικηγορος απληρωτος…
2. Εχει εκφραστει δημοσια οτι του αρεσε κ η πολη κ η παγκοσμιως γνωστη ψαροσουπα της. Θα μας το εξηγησει. Αν θα του το επιτρεψεις βεβαια.
Εσυ εχεις παρει ρολο καραμπινιερι αν καποιος δεν εκθειασει την Ιταλια ή πει κατι που δε συμφωνεις. Οποτε αστα αυτα σε μενα...
 
Last edited:

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Μια και περίπου οριακά πιάνω καν τον αριθμό 8 (9 αν μετρήσουμε ως επίσκεψη στο Ηνωμένο Βασίλειο τη Β. Ιρλανδία) η κατάταξη είναι πιθανό στο μέλλον να αλλάξει, άρα τουλάχιστον θα προσπαθήσω να είναι αξιολογική:

1. Ιταλία
2. Πορτογαλία (οι χώρες που μαζί με την Ελλάδα γνωρίζω καλύτερα, και η πρωτιά δόθηκε με βαριά καρδιά)
3. Ελλάδα
4. Ιρλανδία
5. Γερμανία (το Βερολίνο μόνο του σε αξιολόγηση πρωτευουσών ωστόσο θα το έβαζα σαφώς ψηλότερα)
6. Γαλλία (λογικά θα ανέβει αν κάποτε την εξερευνήσω εκτός Παρισιού)
7. Βουλγαρία
8. Βέλγιο (πολύ σύντομο πέρασμα άπειρα χρόνια πριν, άρα υπόκειται κι αυτό σε επαναξιολόγηση)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η παγκοσμιως γνωστη ολλανδια, δανια, βελγιο πανω απο Ιταλια. Καλο τρολαρισμα.
Ιταλος η ιταλιδα στην εκανε?
Πες μου με ποια σειρά θέλεις να τα βάλω; Να σε βοηθήσουμε μην πάθεις και τίποτα.

Δεν μου αρέσει καθόλου πως ζουν οι Ιταλοί. Τη θεωρώ τελείως ξενερωτη χώρα. Αν ήταν στο Βορρά θα την δικαιολογουσα αλλά από μεσογειακή χώρα έχω περισσότερες απαιτήσεις. Δεν έχει κάτι που δεν μπορώ να το βρω Ελλάδα ή Γαλλία για να την προτιμήσω για τις διακοπές μου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σύμφωνα με οτι έχω δει μέχρι σήμερα στην Ευρώπη και όσο έχω δει τη κάθε χώρα, η κατάταξη είναι:
1.Ιταλία
2.Ελλάδα
3.Ισλανδία
4.Ηνωμένο Βασίλειο
5.Ρουμανία
6.Γαλλία
7.Μάλτα
8.Ισπανία

Κάποιες χώρες σίγουρα θα ανέβουν στη κατάταξη όταν τις επισκεφτώ και σε άλλα μέρη πχ Γαλλία και Ισπανία και κάποιες άλλες θα βγουν τελείως όταν μπουν νέες χώρες στα ταξιδιωτικά μου πλάνα πχ η Μάλτα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
5.445
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
1.Γαλλια
2.Πορτογαλια
3.Ισπανια
4.Ιταλια
5.Ρουμανια
6.Ιρλανδια
7.Σλοβακια
8.Μαυροβουνιο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν μου αρέσει καθόλου πως ζουν οι Ιταλοί.
Ιταλος ηταν λοιπον…
Δεν έχει κάτι που δεν μπορώ να το βρω Ελλάδα ή Γαλλία για να την προτιμήσω για τις διακοπές μου.
Δεν ειπες οτι εχει τη μοναδικη στον κοσμο ψαροσουπα που σε τρελλανε? Την εχει κ η γαλλια τετοια?
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Προσωπικά την λίστα την χωρίζω σε δύο κατηγορίες .

Στην 1η (Premierleague !) τοποθετώ τις παρακάτω χώρες με κριτήρια κυρίως την ποικιλομορφία του τοπίου τους (θάλασσα, βουνά, πεδιάδες , νησιά) και έπειτα για την ιστορία, τα αξιοθέατα ,το φαγητό και τους ανθρώπους τους .
1.Ελλάδα
2..Ιταλία
3.Γαλλία
4.Ισπανία

Στην 2η θα μπορούσα να τοποθετήσω πολλές χώρες . Ενδεικτικά και απολύτως υποκειμενικά :
5.Πορτογαλία
6.Γερμανία
7.Αυστρία
8.Πολωνία
9. Ηνωμένο Βασίλειο
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.791
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom