Καναδάς Τορόντο, Καναδάς

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.306
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστώ πολυ , να σαι καλα !!!
εγω φετος εκανα το πρωτο ταξιδι με την κορη μου, οι δυο μας στην Ουγγαρία & Αυστρία και ούτε που ακούστηκε το πουλάκι μου .
Καλοκαίρι αν παμε μαζι διακοπές λέω να την πάω Ελβετία , να ηρεμίσει λίγο το μάτι της με το πράσινο , μες τις τσιμεντουπόλεις που μεγαλώνουν...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
"Και που να παμε να φάμε αποψε?"
"Πάμε στο Danforth?"
"Και δεν παμε? Εχει τιποτα καλο?"
"Θα σου θυμίσει την πατριδα!"
Ντυθήκαμε, στολιστήκαμε και ξεκινήσαμε κατα της 6 το απογευμα για να κανουμε και μια βολτουλα στην περιοχη. Στο Danforth βρισκεται η περιοχη οπου ειναι μαζεμενοι οι περισσοτεροι Ελληνες, η Greektown. Ειναι απο τις μεγαλύτερες Ελληνικες κοινότητες της Βορειας Αμερικής και όταν βρισκεσαι εκει νιώθεις σαν να εισαι στην Ελλαδα. Με το που μπηκαμε στη Greektown το Ελληνικο στοιχειο ηταν παντου, απο τις ταμπελες των καταστηματων εως και το στυλ και τη διακοσμηση ολων των κτηριων. Έκανε πολυ κρυο και οι δρομοι δεν ειχαν κινηση. Η περιοχη ηταν αρκετα περιποιημενη, οι δρομοι καθαροι και υπηρχε πολυ χρωμμα στα κτηρια. Είμασταν λιγο αναποφασιστοι για το που θα καθομασταν αλλα τελικά διαλεξαμε ενα εστιατοριο ονοματι the palace restaurant. Παρκαραμε ευτυχως απ'εξω και μπαινοντας μεσα διαπιστωσα ότι επροκειτο περισσοτερο για ταβερνακι παρα για εστιατοριο. Και χαρηκα πολυ! Ιδιοκτήτης ο κυριος Νικος απο την Τρίπολη, ενας ευγενεστατος και εξυπηρετικος κυριος, ο οποιος ενθουσιάστηκε όταν ακουσε ότι ειμασταν απο την Κρήτη. Μας περιποιήθηκε, κουβεντιασαμε αρκετη ωρα, φαγαμε καλομαγειρεμενο φαγητο, χωριατικη και τζατζικι και περασαμε μια πολυ ομορφη βραδια. Η αληθεια ειναι ότι η ομογενεια στον Καναδα ειναι πολυ δεμενη, και οι Ελληνες εκει τηρουν τις παραδοσεις περισσοτερο απο εμας εδω. Επισης πληροφορηθηκα ότι αρκετες φορες τον χρονο διοργανώνουν street events οπου ψήνουν διαφορα ελληνικά φαγητα, σουβλακια κτλ με σκοπο να προσελκύσουν περισσοτερο κοσμο. Και δε λειπουν οι χοροι και τα τραγουδια, πανηγυρι δηλαδη! Αθανατοι Ελληνες!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Και εκει που λεω δεν εχω τιποτα αλλο να γραψω, μου ερχεται η επιφοιτηση! Πως και το ξέχασα αφου ειχα περάσει τοσο καλα εκεινη την μερα! Μια ομορφη βολτα στην περιοχη του Δημαρχειου του Τοροντο. Και μπορει να ακουγεται βαρετο ή να σκεφτειτε "μα τι πηγε να κανει εκει" αλλά θα σας αποδειξω το αντιθετο.:). Φωτογραφιες απο το Δημαρχειο εβλεπα απο πολύ μικρη, απο την εποχη που ο πατερας μου ειχε κάνει το πρωτο του ταξιδι στον Καναδα πριν ακομα γεννηθω. Και οπως συνηθίζει να τραβαει πολλες φωτογραφιες οπου πηγαινει, ετσι το αλμπουμ του εχει αρκετες απο την περιοχη εκεινη. Απο κοντα ειναι ενα επιβλητικο κτηριο, μάλλον τρια κτηρια: στο κέντρο ενα κυκλικο κτηριο που ειναι η αιθουσα του δημοτικου συμβουλιου και διπλα-γυρω απο αυτο δυο ουρανοξυστες σε ημικυκλικο σχημα που συμβολιζουν δυο χερια που αγκαλιαζουν την αιθουσα. Δεν μπηκαμε μεσα στο δημαρχειο αν και ισως θα επρεπε να το ειχαμε κάνει, αφου διοργανωνουν και ξεναγήσεις φανταζομαι θα εχει καποιο ενδιαφερον, αλλα δεν πειραζει ισως την επομενη φορα. Η περιοχη όμως γυρω απο το δημαρχειο ειναι αξιοθαυμαστη. Προκειται για ενα παρκο να το πω(?) που λεγεται Nathan Phillips Square, προς τιμην ενος παλιου δημαρχου. Εκει τα Χριστουγεννα στολιζουν το δεντρο τους και εκει επισης διοργανωνονται συναυλιες και φεστιβαλ. Υπαρχει ενα αγαλμα του Winston Churchill, και ενα αλλο παραξενο (ασχημο θα ελεγα) γλυπτο που ονομαζεται The Archer αλλα δε θυμαμαι για ποιο λογο φτιαχτηκε ή τι συμβολιζει. Θυμαμαι ομως πολυ καλα το The peace Garden, που ειναι ενας κηπος με διαφορα λουλουδια και ενα πετρινο μνημειο το οποιο συμβολιζει την καταστροφη της Hiroshima, και την αφοσιωση των κατοικων της πολης στο στοχο για Παγκοσμια Ειρηνη. Απ'οτι θυμαμαι το πετρινο μνημειο ειναι φτιαγμενο ωστε να φαινεται μισοκαταστρεμενο. Τέλος υπαρχει μια περιοχη η οποια το καλοκαιρι ειναι σαν λιμνουλα με νερο και το χειμωνα μετατρεπεται σε skating ring. Πανω απο λιμνουλα και ξεκινωντας απο την μια πλευρα και καταληγουν στην αλλη υπαρχουν κατι σιδερενιες αψιδες που δεν μπορω να θυμηθω πως ονομαζονται, εχει να κανει ομως με την Ελευθερια των λαων ή κατι τετοιο. Καναμε μια ωραια βολτα λοιπον, ηταν και καθαρη ηλιολουστη μερα και πραγματικα το απολαυσαμε. Και μετα απο ολες αυτες τις πληροφοριες το μυαλο μου ειχε αναγκη απο λιγο shopping οποτε καταληξαμε στο The Bay, (παλι) ενα μεγαλο εμπορικο κεντρο κοντα στο Δημαρχειο οπου φαγαμε και κατι προχειρο!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Και για να τελειωνω αυτην την ιστορία επιτελους αρχικα ζητω συγνωμη για την καθυστερηση, αλλα τα παιδια δεν με αφηνουν να κατσω να γραψω με την ησυχια μου.

Ήρθε λοιπον η μερα για την επιστροφη! Αναμεικτα τα συναισθηματα, απο τη μια δεν ηθελα να φυγω, απο την αλλη μου ελειπε ο αντρας μου και οι γονείς μου με την αδερφη μου... Ζυγισαμε τις βαλιτσες, ήταν ολες στο όριο μονο που ειχα μια παραπανω. Φτάσαμε στο αεροδρόμιο παμε να τσεκάρουμε και μου ζητησαν 120$ για την παραπανω βαλιτσα. Ευτυχως εκεινη την ωρα δουλευε στο αεροδρομιο μια συγγενής απο την πλευρα του θείου μου η οποια εκανε νόημα στην υπαλληλο να περασει τη βαλιτσα. Το μεσον περναει παντου τελικα!! Αγκαλιαστηκαμε και φιληθηκαμε με πολλα δακρυα στα ματια με τους συγγενεις και φιλους που μας συνοδευαν, και προχωρήσαμε στον ελεγχο. Η πτήση της επιστροφής ηταν καλύτερη για τον μικρό ο οποιος κοιμήθηκε σε όλη τη διαρκεια της επιστροφης καθότι νυχτερινη πτηση, αλλα χειροτερη για μενα που δεν μπορεσα να κλεισω ματι. Το αεροπλανο ήταν σχεδον γεματο. Φτασαμε στο Ελευθέριος Βενιζελος και μετα απο μερικες ωρες πηραμε την πτηση για τα Χανια. Όταν εφτασα ήμουν πλεον κατακοπη. Τις επομενες μερες δεν μπορουσα να σταματησω να μιλαω για το ταξιδι. Ίσως οι πολυταξιδεμενοι του φορουμ να γελανε μαζι μου τωρα(προς θεου δεν εννοω κοροιδευτικά) αλλά ειχα πολυ εντονα συναισθήματα. Και παρολο που εχει περασει αρκετος καιρος, εχω ακομα.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Μαρία σε ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη και γλυκιά ιστορία! Ξύπνησε μέσα μου μνήμες από αντίστοιχο ταξίδι που είχα κάνει σε αγαπημένους συγγενείς στο Los Angeles!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Να 'σαι καλα Patty μου και μακαρι να εχουμε ολοι την υγεια μας να πηγαινουμε ταξιδακια!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
σε ευχαριστω και εγω για την ομορφη ιστορια!
μου θυμισες το ταξιδι μου σε συγγενεις στο μοντρεαλ.
τοροντο ,κεμπεκ,καταρρακτες νιαγαρα......και το αγαπημενο και "μακρινο"
βανκουβερ......υπεροχες αναμνησεις .....λατρεψα το καναδα!!!!!!!!!!οπως και εσυ φανταζομαι!!!!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ευχαριστω πολυ Ευτυχία μου για τα καλά σου λογια... όντως τον λατρεψα!
 

guide

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία!!!
Μου θύμισες το 1 ταξίδι που πήγα στο εξωτερικό με την ίδια πτήση της Ολυμπιακής Αθήνα Μόντρεαλ-Τορόντο και έκατσα 2 εβδομάδες στο Τορόντο!
9 χρονών τότε!
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
τι ομορφο το οδοιπορικό σου...!
σαν να ταξιδεψα μαζί σου...

επισης, πολύ ωραίο το κειμενο στην υπογραφή σου...
"Travel is more than the seeing of sights; it is a change that goes on, deep and permanent, in the ideas of living.."

αυτο...ακριβως αυτό.....:) το περιγράφεις τόσο όμορφα!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ευχαριστώ πολύ Δέσποινα! Αν και δεν μπορω να ταξιδευω τοσο συχνα όσο θελω πια, τα ταξιδια ειναι πολυ σημαντικο κομματι και της δικής μου ζωής..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.458
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom