Ιταλία Τοσκάνη.....Θέλω βοήθεια.

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπερα.
Σχετικα με την φλωρεντια κ χωρια της Τοσκανης...? Επειδη μ ενδιαφερει...
Εκανες το ταξιδι?
Υπαρχουν οντως πρακτορεια λεοφωρεια που σε πανε αυθημερον σε 1 η 2 απο τα πιο φημισμενα χωρια? Κ με τι κοστος?....
Υπάρχουν πολλά πρακτορεία που διοργανώνουν ημερήσιες εκδρομές από τη Φλωρεντία με κόστος που ξεκινάει από 45 € το άτομο, ανάλογα με τον προορισμό.
Εγώ προσωπικά επέλεξα να νοικιάσω αυτοκίνητο και να κάνω αυτές τις ημερήσιες εκδρομές από Φλωρεντία γιατί είμαστε τετραμελής οικογένεια. Έχεις τη δυνατότητα να κάνεις στάσεις και να αφιερώσεις το χρόνο που εσύ θέλεις σε κάθε πόλη.
Εάν είστε 2 άτομα και δεν έχεις άνεση με την οδήγηση στο εξωτερικό, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το τρένο ή τα δημόσια λεωφορεία για τις μετακινήσεις σου.
Ενδεικτικά σου παραθέτω ένα link για να δεις τιμές οργανωμένων εκδρομών.

https://www.ciaoflorence.it/en/sear...ArCJHn5gB_t-G8CGqCj5qtB3VhKAq2DxoCIjYQAvD_BwE
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Καλημερα... ευχαριστω για τις απαντησεις.
Οκ...νομιζω πως βρισκω ακρη...
Ισως κ να μην διατυπωνω σωστα τις ερωτησεις μ κ προκαλω συγχηση..

Ηδη εχω κανει ενα ταξιδι μονη
Κ ειχα μαζεψει πολλες πληροφοριες απο εδω κ απο google
...κ ολα πηγαν θαυμασια

Τωρα απλως οργανωνω...πιο περιπλοκο καπως ταξιδι κ γι αυτο ρωταω ...

Δεν ξερω αν θ τα καταφερω
Αλλα προσπαθω

Για να γινω κ πιο κατανοητη....
Σκεφτομουν ν αφιερωσω καποιες μερες στην φλωρεντια
Ισως 4 ημερες απο αυτες θα ηθελα τις 2 η τις 3 θα το δω...να το αφιερωσω σε καποια απο τα πιο φημισμενα χωρια της τοσκανης
Οποτε μαλλον καταληγω οτι με με μια μονοημερη που την βρηκα μεσω google 90 ευρω βλεπω 4 χωρια απο τα γνωστοτερα της τοσκανης
Η σκεφτομουν με μια μονοημερη στην σιενα με διανυκτερευση που διαβαζω απο πολλους οτι αξιζει....
Αυτα για τωρα
Οποια αλλη προταση καλοδεχουμενη
Ευχαριστω:)
 
Last edited:

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Elena2508 σε ευχαριστω πολυ
Πολυ χρησιμο το link σου
Κ μαλιστα καταληγω στην μονοημερη με 63€ που περιλαμβανει κ για τα χωρια που ενδιαφερομαι να επισκεφτω
Την εχεις κανει εσυ αυτη την εκδρομη?
Εχεις χρονο να γυρισεις λιγο η ακολουθεις το πληθος αναγκαστικα?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Elena2508 σε ευχαριστω πολυ
Πολυ χρησιμο το link σου
Κ μαλιστα καταληγω στην μονοημερη με 63€ που περιλαμβανει κ για τα χωρια που ενδιαφερομαι να επισκεφτω
Την εχεις κανει εσυ αυτη την εκδρομη?
Εχεις χρονο να γυρισεις λιγο η ακολουθεις το πληθος αναγκαστικα?
Καλημέρα @angie82! Δεν έχω κάνει καμία οργανωμένη μονοήμερη στην Ιταλία γιατί πάντα επέλεγα να νοικιάζω αμάξι. Η εκδρομή που λες "SIENA, SAN GIMIGNANO, MONTERIGGIONI & CHIANTI" βγαίνει σε μία μέρα με αρκετό τρέξιμο. Προφανώς ακολουθείς το πλήθος στην αρχική ξενάγηση που θα σου γίνει σε κάθε πόλη και μετά θα υπάρχει ελεύθερος χρόνος για μια βόλτα.
Ο χρόνος για τη Σιένα είναι λίγος, αλλά θα πάρεις μια γεύση από την πόλη.
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Elena2508 με βοηθησες αρκετα
Ισως καταληξω να κλεισω μια μονοημερη στα υπολοιπα χωρια κ να αφησω Σιενα για επισκεψη μονη κ με διανυκτερευση μαζι ... αφου θελει κ πιο πολυ χρονο...
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Λοιπον...
Καταληγω στο εξης προγραμμα...καθε προταση σας καλοδεχουμενη
Απο τις 4 μερες φλωρεντια
Τις 2 θα εξερευνησω φλωρεντια
Την 3ημερα μονοημερη οργανωμενη Σιενα-San Gimignano- Monteriggioni & Chianti επιστροφη φλωρεντια διανυκτερευση
Κ 4ημερα μονοημερη εκδρομη μαλλον με τρενο μονη μ η λεοφωρειο σδ Louka & Πιζα
Επιστροφη φλωρεντια διανυκτερευση
Την επομενη αναχωρω για ρωμη για την πτηση μου
Πως σας φαινεται?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοιπον...
Καταληγω στο εξης προγραμμα...καθε προταση σας καλοδεχουμενη
Απο τις 4 μερες φλωρεντια
Τις 2 θα εξερευνησω φλωρεντια
Την 3ημερα μονοημερη οργανωμενη Σιενα-San Gimignano- Monteriggioni & Chianti επιστροφη φλωρεντια διανυκτερευση
Κ 4ημερα μονοημερη εκδρομη μαλλον με τρενο μονη μ η λεοφωρειο σδ Louka & Πιζα
Επιστροφη φλωρεντια διανυκτερευση
Την επομενη αναχωρω για ρωμη για την πτηση μου
Πως σας φαινεται?
Μην ξαναγυρνάς Φλωρεντία, καλύτερα να μείνεις ένα βράδυ στη Σιένα. Δηλαδή να φύγεις πρωι από Φλωρεντία, με λεωφορείο σε μία ώρα είσαι στο San Gimignano,κάνεις τη βόλτα σου, φέυγεις για Σιένα που μένεις το βράδυ και την άλλη μέρα με λεωφορείο της flixbus ή Baltour https://boa.busbookingline.it/web/e...S&PARTENZA_DAL=24/05/2018&RITORNO_DAL=&NPAX=1 πηγαίνεις στη Ρώμη.

Βέβαια και να ξαναγυρίσεις δεν είναι και τελείως λάθος, τα τρένα είναι γρήγορα στη διαδρομή Φλωρεντία-Ρώμη.

Εγώ την περιοχή του Chianti και το Monteriggioni θα τα άφηνα, είσαι ήδη πολύ πιεσμένη, μη σου πω πως δεν θα πήγαινα καν Πίζα-Λούκα αλλά θα έβαζα από μία διανυκτέρευση σε San Gimignano και Siena.
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
σ ευχαριστω για την απαντηση...
σχετικα με την Λουκα παντου διαβαζω οτι ειναι παραμυθενια
και αξιζει.
οσο αφορα την μονοημερη οργανωμενη περιλαμβανει και τα 4 χωρια μαζι δηλαδη:Σιενα-San Gimignano- Monteriggioni & Chianti
εκτος και παω μονη μου... ναι ετσι αλλαζει..

Βεβαια την προταση σου την ειχα σκεφτει και εγω για διανυκτερευση στην Σιενα

Καλη η ιδεα σου!

θα το δω...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
οσο αφορα την μονοημερη οργανωμενη περιλαμβανει και τα 4 χωρια μαζι δηλαδη:Σιενα-San Gimignano- Monteriggioni & Chianti
Το Chianti δεν είναι χωριό. Είναι περιοχή και για την ακρίβεια είναι οινική περιοχή. Γι' αυτό το τουρ θα σας πάει για δοκιμή κρασιού.
Φυσικά συμφωνώ με τον @jimp. Σε όλα.
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
OK....
Φλωρεντια-Λουκα για μια βολτα με λεοφωρειο, αμεσως μετα , Λουκα-San Gimignano για αλλη μια βολτα
& καταληγω Σιενα την ιδια μερα για διανυκτερευση και να δω και την πολη ...
Θεωρειτε πως καλυπτω Τοσκανη ?? ...( εννοω να δω τα πιο φημισμενα χωρια-αξιοθεατα της)
Κατανοοω πως για να γυρισεις ολη την Τοσκανη θες αρκετες ημερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom