Ιταλία Τοσκάνη.....Θέλω βοήθεια.

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή αναφέρθηκαν εισητηρια για εκκλησιες ξεκαθαριζω οτι σε όλες η προσβαση ειναι δωρεαν για πιστους κ μη πλην ελαχιστων εξαιρεσεων. Συγκεκριμενα:στο Ντουομο ειδικα (η 3η μεγαλύτερη του κοσμου) απολύτως ελευθερη. Μονο 3 εχουν εισητηριο για προσβαση λογω σπουδαιοτητας κ κόστους κλπ (S.M. Novella, S.Croce, S. Lorenzo) αλλα κ σε αυτες φυσικα η πρόσβαση ειναι απολυτως δωρεαν στους πιστους σε συγκεκριμένο ωραριο κ εισοδο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επειδή αναφέρθηκαν εισητηρια για εκκλησιες ξεκαθαριζω οτι σε όλες η προσβαση ειναι δωρεαν για πιστους κ μη πλην ελαχιστων εξαιρεσεων. Συγκεκριμενα:στο Ντουομο ειδικα (η 3η μεγαλύτερη του κοσμου) απολύτως ελευθερη. Μονο 3 εχουν εισητηριο για προσβαση λογω σπουδαιοτητας κ κόστους κλπ (S.M. Novella, S.Croce, S. Lorenzo) αλλα κ σε αυτες φυσικα η πρόσβαση ειναι απολυτως δωρεαν στους πιστους σε συγκεκριμένο ωραριο κ εισοδο.
Σωστά !
Το εισιτήριο για το Duomo δεν αφορά τον ναό αυτό καθε αυτό, αλλά κάποιους χώρους που αποτελούν μουσείο ( Il Grande Museo del Duomo ) το Campanile, την ανάβαση στον τρούλο και αν θυμάμαι καλά το βαπτιστήριο ( δεν είμαι σίγουρη για το βαπτιστήριο...).
Ευχαριστώ για τη διόρθωση !! :)
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Οπωσδήποτε βόλτες σε ποντε βεκιο οπου εκει βέβαια ειναι πανάκριβα ολα τα μαγαζια,να δοκιμασετε παγωτό προσέξτε ομως να τσεκαρετε τις τιμές πριν πάτε γιατι εμεις ετυχε να το βρούμε και με 3 αλλά και με 20, τιραμισου απο το don nino που ειναι στην πλατεια του ντουομο, αν θέλετε να κρατήσετε χαμηλά το μπατζετ υπάρχουν πολλά μαγαζια με καφε και χαζοφαγητο με καλη ποιοτητα και φθηνα,μπορειτε να τρωτε εκει αντι για εστιατόρια. Πλατεία μικελαντζελο εκπληκτικη πρέπει οπωσδηποτε να πάτε θα πρότεινα λίγο πριν το ηλιοβασιλεμα(να εχετε πάρει και καμμια μπυρα πατατακια κλπ ή οτι ειναι του στυλ σας)ειναι πανεμορφα να κατσετε και αφου εχει νυχτώσει. Εμένα μου αρεσε πολυ η θεα απο τον πυργο του παλατσο βεκιο νομιζω 8 ευρω εισοδο και δεν εχει σχεδον καθολου κοσμο(προσοχη ειναι αλλα τα εισιτηρια για τον πυργο αλλα για το μουσειο κλπ)
Εμεις ειχαμε μεινει σε αυτο B&B Antica Posta ήταν 55 ευρω αρκετα καλο περίπου 800 μετρα απο τον σιδηροδρομικο σταθμο ειχε 55 τοτε. Αυτά απο την δική μου οπτικη οταν πηγα, καλα να περάσετε!
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. Προφανώς το είχα απλοποιήσει πολύ στο μυαλό μου και σε σχέση με τις αποστάσεις αλλά και χρονικά. Το ταξίδι αυτό είναι πιο πολύ αναγνωριστικό, οπότε και δεν θέλουμε να είμαστε με την ψυχή στο στόμα και με τα πόδια τούμπανο αλλά να πάρουμε μια γεύση και να ξεκουραστούμε παράλληλα. Για τα αξιοθέατα προφανώς και θα δούμε τα βασικά λόγω περιορισμένου χρόνου. Αποφασίσαμε λοιπόν τα 4 βράδια να τα περάσουμε στην Φλωρεντία και αν και εφόσον έχουμε χρόνο και διάθεση να επισκεφθούμε κοντινούς προορισμούς.
Οποιαδήποτε πληροφορία για κατάλυμα, φαγητό, βασικά αξιοθέατα κλπ στη Φλωρεντία και Πιζα θα με βοηθουσε πάρα πολυ.
Επειδή έχω κάνει οδικό ταξίδι στην περιοχή θα σου προτείνω τα εξής....
1) Μην επιλέξεις πολλές πόλεις, δεν θα δεις τίποτα στο τέλος.
2) Μην πας τσίνκουε τέρε, άστο για άλλη φορά, δύσκολο-προσβάσιμο.
3)Δες μόνο Λούκα (είναι υπέροχη και όχι τόσο γνωστή), Σιένα (φοβερή), Σαν Τζιμινιάνο (απλά ένα πέρασμα) και Φλωρεντία . Αν βρεις χρόνο (που το θεωρώ δύσκολο) δες και κάποιο χωριουδάκι - οποιοδήποτε.
Επιβάλλεται αυτοκίνητο, αλλιώς με τα μέσα μεταφοράς θα χάσεις πολύ χρόνο. Απλά δεν θα μπορείς να μπαίνεις στο ιστορικό κέντρο κάθε πόλης με το IX.
Αυτά, μην πας για πολλά και χάσεις και τα λίγα.
 

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Χαιρετώ την όμορφη παρέα :)
Έκανα μια αναζήτηση για να βρώ πληροφορίες για το θέμα που με απασχολεί αλλα δεν βρηκα κάτι.
Σκεφτήκαμε εντελώς αυθόρμητα επειδή δεν κανονίσαμε διακοπές να πάμε για μερικες μέρες στην Τοσκάνη ακτοπλοϊκός. Ημερομηνία αναχώρησης το πιθανότερο 20 Αυγουστου.Το μόνο που με προβληματιζει είναι αν ο καιρός είναι υπερβολικά ζεστός και δεν μπορούμε να τη γυρίσουμε ευχάριστα.Επίσης τέλος Αυγούστου εξακολουθούν να την πλημμυρίζουν ορδές τουριστών?
Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με πληροφορήσει,θα το εκτιμούσα αφάνταστα
Ευχαριστώ πολυ!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Χαιρετώ την όμορφη παρέα :)
Έκανα μια αναζήτηση για να βρώ πληροφορίες για το θέμα που με απασχολεί αλλα δεν βρηκα κάτι.
Σκεφτήκαμε εντελώς αυθόρμητα επειδή δεν κανονίσαμε διακοπές να πάμε για μερικες μέρες στην Τοσκάνη ακτοπλοϊκός. Ημερομηνία αναχώρησης το πιθανότερο 20 Αυγουστου.Το μόνο που με προβληματιζει είναι αν ο καιρός είναι υπερβολικά ζεστός και δεν μπορούμε να τη γυρίσουμε ευχάριστα.Επίσης τέλος Αυγούστου εξακολουθούν να την πλημμυρίζουν ορδές τουριστών?
Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με πληροφορήσει,θα το εκτιμούσα αφάνταστα
Ευχαριστώ πολυ!!
Γεια σου, ωραια επιλογη για όλο το χρόνο. Η Τοσκανη ειναι ομορφη κι εχει τουρισμο ολες τις εποχες, ναι και τελος Αυγουστου θα εχει αλλα δε νομιζω να την βρεις ποτέ χωρίς καθόλου κόσμο. Ο καιρός ειναι περίπου σαν εδω, ίσως λίγο πιο ψυχρός.
Αν εχετε αυτοκινητο, μπορειτε να κάνετε ωραίο πρόγραμμα. Αν θελετε, μπορείτε να δείτε και την λιγότερο τουριστική αλλά το ίδιο όμορφη Umbria,αναλογα βέβαια τι επιθυμείτε να δέιτε απο αξιοθεατα, πολεις, φυση κλπ. Μπορείς να διαβάσεις την ιστορία μου και να πάρεις ιδέες. Και για την Τοσκανη θα βρεις αρκετες εδω.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχω βρεθεί Αυγουστο (εως 20) στην Τοσκάνη. Η αλήθεια είναι ότι το μεσημέρι είχε αρκετη ζέστη μέσα στα χωριά, επειδή είναι τα πετρόκτιστα. Σκέψου σαν να πας Αύγουστο στην Μονεμβασιά, αλλά το βράδυ ήταν πολύ καλύτερα.
Στα πολύ τουριστικά μέρη πχ Σιένα γινόταν ένας σχετικός χαμός, αλλά σε άλλα πχ Greeve, colle di val d'elsa ήταν πιο χαλαρά. Έχει τόσα πολλά χωριά για να διαλέξεις εαν θέλεις να έχεις ησυχία και να γυρνάτε στα πιο τουριστικά με το αυτοκίνητο.
Πάντως όμορφα είναι οποιαδήποτε εποχή...Εμείς για να μην υποφέρουμε, τα μεσημέρια πχ κλείναμε δραστηριοτητες τύπου οινογνωσία σε αμπελώνα κλπ και το απόγευμα κάναμε τις βόλτες μας στα αξιοθέατα.
 

Yota G.

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα σας! Νέο μέλος στο φόρουμ και προσεχώς ταξιδιώτισσα στην Τοσκάνη. Προγραμματίζουμε με το έτερο ήμισυ το ταξίδι μας για το προσεχές Πάσχα (3 Απριλίου-12 Απριλίου 2018). Ήδη έχουμε κλείσει μέσω airbnbn το δωμάτιο που θέλουμε στο San Gimigniano που θα είναι και η βάση μας για να εξερευνήσουμε την ευρύτερη περιοχή. Ξέρω ότι θα έχω διάφορες απορίες και διλήμματα και πολύ θα εκτιμούσα τη βοήθεια όσων έχουν ήδη κάνει κάτι ανάλογο. Έχουμε αποφασίσει ότι θα είναι road trip οπότε θα φύγουμε για Ανκώνα με πλοίο οπότε ας ξεκινήσω με την πρώτη μου ερώτηση: το ίδιο πλοίο δεν πηγαίνει Ανκώνα και από Πάτρα και από Ηγουμενίτσα; Δηλαδή φεύγει π.χ στις 19.00 από Πάτρα και πάει Ηγουμενίτσα και μετά Ανκώνα; Οπότε εμείς που μένουμε Αθήνα θα το πάρουμε από Πάτρα λογικά; Η διαφορά στην τιμή για θέση καθίσματος αεροπορικού και δίκλινης καμπίνας είναι τεράστια. Ενδεικτικά σας λέω ότι απόψε τσέκαρα ότι π.χ τον Οκτώβριο 2 άτομα σε αεροπορικά καθίσματα και 1 αυτοκίνητο εχει 400ευρώ περίπου ενώ σε δίκλινη καμπίνα 650 περίπου; Τι λέτε οι πιο έμπειροι; Θα μπορέσουμε να βάλουμε κανένα sleeping bag κάτω και να γλυτώσουμε 250 ολόκληρα ευρώ ή θα ξεμεσιαστούμε στην αεροπορική; Αυτή είναι η πρώτη μου απορία, πολύ θα εκτιμούσα γνώμες! Θα ακολουθήσουν κι άλλα διλήμματα, προειδοποιώ! <3
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Επειδη δεν πεταω,κανω το δρομολογιο πατρα ανκονα πολυ συχνα.μπορεις να βαλεις σλιπινγκ μπαγκ κατω,πολλοι το κανουν ,υπαρχει και η λυση για μικτη 4κλινη καμπινα που ειναι πολυ πιο φτηνη.Το αλερετουρ και ερλυ μπουκινγ δινουν περιπου 30 % εκπτωση.Μπορεις να ρωτησεις καποιο πρακτορειο,αρκετες φορες δινουν καλλιτερες τιμες απο τα σαιτ των εταιρειων.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
θελω τα φωτα σας και μερικες συμβουλες για διαδρομες και και διαμονη στην Τοσκανη .Το ταξιδι ειναι 6 ημερων με 5 διανυκτερευσεις. Αφιξη στην Μπολωνια και αναχωριση απο το αερδρομιο της Πιζας .Ειμαστε 2 οικογενιες με 1 και 2 παιδια δλδ το group ειναι απο 7 ατομα . Υπαρχει η σκεψη να παρουμε Μ.Μ.Μ. απο το αεροδρομιο της μπολωνιας και να παμε Φλωρεντια .Θελω τις προτασεις απο σας που να μεινουμε και ποσες μερες και τι πρεπει να δουμε και διαδρομες .Θα παμε αρχες σεπτεμβρη και θελουμε να το οργανωσουμε σιγα σιγα .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom