Ιταλία Τοσκάνη, προτάσεις παρακαλώ!

Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Καλημέρα σε όλους!
Ετοιμάζομαι με την παρέα για ταξιδάκι στην Τοσκάνη σε λίγες μέρες. Ο,τι μπορείτε να μου προτείνετε για φαγητό (τοπική κουζίνα) , aperitivo κι ο,τι άλλο νομίζετε οτι αξίζει τον κόπο να επισκεφτούμε, καλοδεχούμενο. Βασικά ψάχνω για όμορφες τοποθεσίες, παραδοσιακά εστιατόρια με ωραίο περιβάλλον και φαγητό , ωραία καφέ με θέα, καταστήματα για αγορά τοπικών προιόντων και γενικά οτι έχει γνήσια γεύση και άρωμα Τοσκάνης...τα μέρη που θα περάσουμε είναι : Siena-San Gimignano-Χωριά Chianti-Montepulciano-Pienza-Pisa-Lucca-Firenze-Arezzo-Cortona. Ευχαριστώ πολύ για κάθε πληροφορία!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Φιλεναδι μην το βαζεις εδω ...βαλτο στο γκρουπ των Ιταλοφιλων!
Που εισαι βρε Σαμιωνα?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι ρανταρ ειναι αυτα παιδακι μου!
Πω..πω.. πω...
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Απο τιμες πως πανε τα συγκεκριμενα; το πρωτο φαινετε πολυ ωραιο μου εκανε φοβερή εντύπωση!
Θέλουν κράτηση;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Για καταστήματα με τοπικά προϊόντα δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, θα δεις όμως εντυπωσιακότατα μπακάλικα στο San Gimignano και αλλού (έχω φωτογραφήσει πολλές βιτρίνες με προσούτα και λουκάνικα να κρέμονται!) Να αγοράσετε μπισκότα ossa dei morti. Επίσης στο Montepulciano και στα χωριά Κιάντι θα βρείτε πολλά μαγαζιά όπου πραγματοποιούνται δοκιμές κρασιών, και σε μερικά σου βγάζουν να δοκιμάσετε επίσης τυριά και αλλαντικά. Κάποια από αυτά έχουν και κελάρι και αξίζει μια βόλτα.
Για καφέ με θέα δεν ξέρω, αλλά για την καλύτερη ίσως θέα στη Φλωρεντία να πάτε στο Piazzale Michelangelo. Φυσικά να φάτε bistecca fiorentina.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Διόρθωση:το δευτερο λινκ βρηκα ενδιαφερον.(εκανες διόρθωση samion; νομιζω οτι πριν ηταν πρωτο)

Και φυσικά μπήκα στα λινκ αλλα δεν βρήκα για αυτο που με ενδιεφερε τιμες γι'αυτο και ρωτησα . Εαν το εχεις επισκεφθεί και μπορεις να με βοηθήσεις σε ευχαριστώ πολυ, εαν δεν εχεις χρονο και πάλη ευχαριστώ για την αναφορά σου και μονο, στα συγκεκριμένα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διόρθωση:το δευτερο λινκ βρηκα ενδιαφερον.(εκανες διόρθωση samion; νομιζω οτι πριν ηταν πρωτο)

Και φυσικά μπήκα στα λινκ αλλα δεν βρήκα για αυτο που με ενδιεφερε τιμες γι'αυτο και ρωτησα . Εαν το εχεις επισκεφθεί και μπορεις να με βοηθήσεις σε ευχαριστώ πολυ, εαν δεν εχεις χρονο και πάλη ευχαριστώ για την αναφορά σου και μονο, στα συγκεκριμένα.
οχι δεν εκανα διόρθωση. το πρωτο στην υποκατηγορία μενού έχει τιμές. παρόμοιες είναι και στο 2ο. και τα δύο είναι πασίγνωστα στη Φλωρεντία, κυρίως στους κατοίκους, παραδοσιακά και ας πούμε με 25-30Ε το άτομο τρως υπερπλήρες γεύμα. ανάλογα κ με τις θερμιδικές σου ανάγκες..:D
σε ότι είπε η nera πιο πάνω να βάλω κ την cecina, πίτα από ρεθύθια, street food στην περιοχή της Πίζα.
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας...θα τις αξιοποιήσουμε αναλόγως!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αν θες να περασεις ενα ρομαντικο απογευμα, βλεποντας τον ηλιο να χανεται πισω απο τους λοφους της Τοσκανης τοτε πηγαινε εδω: Piscine in toscana per trattamenti termali in provincia di Siena.

Αφου θα κανεις τα χωρια του Κιαντι, μην αφησεις το χωριο San Guisme, για μενα ηταν το πιο ομορφο χωριο απο εκεινη την περιοχη.

Επισης για δοκιμες και αγορες μπορεις να κανεις στο Μερκατο Τσεντραλε στη Φλωρεντια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.989
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom