Ιταλία Τοσκάνη

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
πολύ σοβαρά το πήρες taver. δεν προτρέπω φυσικά να παρανομούμε,
Άσε ρε συ σε ξέρουμε τι τύπος είσαι... διαπλεκόμενος με την Καμόρα προσπαθείς να μπλέξεις κι εμάς στις παρανομίες σου... παίρνεις μίζες από τις κλήσεις... σε μάθαμε πιά...

Μια απλή απορία... όλα αυτά που γράφονται εδώ και σελίδες τι σχέση έχουν με την ταξιδιωτική μου ιστορία;; Kάντε ένα κόπο ρε παιδιά ξεχωρίσετε τα θέματα....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άσε ρε συ σε ξέρουμε τι τύπος είσαι... διαπλεκόμενος με την Καμόρα προσπαθείς να μπλέξεις κι εμάς στις παρανομίες σου... παίρνεις μίζες από τις κλήσεις... σε μάθαμε πιά...

Μια απλή απορία... όλα αυτά που γράφονται εδώ και σελίδες τι σχέση έχουν με την ταξιδιωτική μου ιστορία;; Kάντε ένα κόπο ρε παιδιά ξεχωρίσετε τα θέματα....
μη με μπλέκεις με τέτοιες οργανώσεις κακόφημες. αφού ξέρεις ότι εμείς παίζουμε με άλλη οργάνωση. Γρήγορα να δεις απόψε το νονό 3 φορές και τα 3 παρτ.
απαντάμε στη φίλη που ζήτησε ινφο επί της (ωραίας, άντε) ιστορίας σου. έπρεπε να είχε ανόιξει άλλο τόπικ οκ.
P.s. σιχαίνομαι να διορθώνω τους άλλους, μια που το ξαναείδα η Fiorentina λέγεται απλά και μόνο Fiorentina..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πολύ σοβαρά το πήρες taver. δεν προτρέπω φυσικά να παρανομούμε, έλεος.
Μην το παίρνεις προσωπικά, απαντώ στη miranta, η οποία είχε ρωτήσει:

με ελληνικές πινακίδες δεν έχουμε την υποχρέωση να ακολουθήσουμε τον δακτύλιο στην ιταλία;αγνοούμε τις κλήσεις;υπάρχει κάτι που λειτουργεί υπερ των τουριστών;
Αλλά μου φαίνεται ότι, όπως λέει και η παροιμία, όποιος έχει τη μύγα... :)
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
black mamba
ελπίζω και εγω να γυρίσω με αυτές τις εντυπώσεις Οποιαδήποτε συμβουλή και απο σένα θα ήταν χρήσιμη Σημείωση ταξιδεύω πρώτη φορά με δικό μου αυτοκίνητο και έχω 2 παιδιά 5 και 7 χρονών
Καλά Ταξίδια

Γεια σου Miranda! Κι εγώ ταξίδεψα πέρυσι με τους δυο γιους μου (15 και 9 χρονών) στην Ιταλία. Κανένα πρόβλημα. Για την Τοσκάνη συγκεκριμένα: Έχοντας σαν βάση τη Φλωρεντία κάναμε εκδρομές έχοντας νοικιάσει αυτοκίνητο. Έστω και χωρίς GPS (αλλά με καλό χάρτη της Michelin) κινηθήκαμε άνετα. Είδαμε την υπέροχη, αξεπέραστη, Μεσαιωνική Σιένα που χαράχτηκε στη μνήμη μας. Επισκεφτήκαμε το San Gimignano που επίσης μας εντυπωσίασε. Ως εραστές του κρασιού ακολουθήσαμε το δρόμο του Chianti, του περίφημου κρασιού της γης της Τοσκάνης. Αν είσαι "οπαδός" του σπορ σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ένας δρόμος γεμάτος αμπελώνες και καταπράσινους λόφους με πύργους σκαρφαλωμένους πάνω τους. Απλά μαγεία! Μπήκαμε στην Greve,στο Panzano και την Castellina in Chianti. Δοκιμάσαμε τοπικά κρασιά (Chianti και Mοntepulciano) σε τοπικές Enotecas (= κάβες). Θα θέλαμε πολύ να επισκεφτούμε αμπελώνες με οινοποιεία για ξενάγηση, αλλά φοβηθήκαμε ότι τα παιδιά θα βαριόταν και το αφήσαμε για ένα επόμενο ταξίδι ίσως. Ένα επίσης μέρος που μας άρεσε πολύ ήταν το χωριό- κάστρο Monteriggioni. Καλά που δεν το προσπεράσαμε. Σφηνωμένο σε λόφο και περικυκλωμένο από τείχη (περπατήσαμε και πάνω τους) αγναντεύει τις πεδιάδες που απλώνονται τριγύρω. Μια σταλιά χωριουδάκι διατηρεί ανέπαφο το μεσαιωνικό του χαρακτήρα και πραγματικά αισθάνεσαι ότι ο χρόνος έχει σταματήσει. Γενικά το οδοιπορικό στην Τοσκάνη είανι απίστευτα αναζωογονητικό και καθόλου κουραστικό μια και οι αποστάσεις είναι μικρές.

Aν κάτι από αυτά σου άρεσε και θέλεις extra πληροφορίες μπορείς να με ρωτήσεις. Καλό ταξίδι!!!:clap:
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
black mamba
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και χαίρομαι που ακούω οτι είναι ξεκούραστο ταξίδι Και εγώ ετσι το φαντάστηκα και το επέλεξα γιατί τα παιδιά είναι μικρά..Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η περιοχή του Chianti αλλά και αυτά τα μικρά χωριουδάκια -κοσμήματα όπως ακούω απο τις περιγραφές Αν εχεις κάρτες ή θυμάσαι ονόματα απο ταβερνάκια οικονομικά αλλά και καλά στα χωριά ή και απο τη Φλωρεντία θα με βοηθούσαν Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.887
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom