Ιταλία Τοσκάνη

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Tι ωραίες αναμνήσεις μου ξυπνήσατε από το περσινό καλοκαίρι. Κι εγώ έπεσα θύμα της μαγείας της Τοσκάνης. Ξετρελάθηκα τόσο που έλεγα σε ο΄λους πως αν δε συνδύαζα και Τοσκάνη στην περιήγηση μου στην Ιταλία το ταξίδι θα ήταν λειψό. Θέλω να ξαναβρεθώ εκεί....
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Tι ωραίες αναμνήσεις μου ξυπνήσατε από το περσινό καλοκαίρι. Κι εγώ έπεσα θύμα της μαγείας της Τοσκάνης. Ξετρελάθηκα τόσο που έλεγα σε ο΄λους πως αν δε συνδύαζα και Τοσκάνη στην περιήγηση μου στην Ιταλία το ταξίδι θα ήταν λειψό. Θέλω να ξαναβρεθώ εκεί....
black mamba
ελπίζω και εγω να γυρίσω με αυτές τις εντυπώσεις Οποιαδήποτε συμβουλή και απο σένα θα ήταν χρήσιμη Σημείωση ταξιδεύω πρώτη φορά με δικό μου αυτοκίνητο και έχω 2 παιδιά 5 και 7 χρονών
Καλά Ταξίδια
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Λοιπόν ναι φίλη μου pinelopi εχω κάνει τις πρώτες διαπραγματεύσεις για το Il Gavillaccio Σε ευχαριστώ Θα είμαι εκεί 13 με 20 Απριλίου μετά 2-3 μέρες Ρώμη και τελος Περιμένω όποια συμβουλή και πληροφορία για οτιδήποτε φαγητό μουσείο διαδρομή κτλ
Ευχαριστώ Μιράντα
Πολύ χαίρομαι για το ταξίδι σου! Ελπίζω να περάσετε πολύ όμορφα και να σας αρέσει το Il Gavillacio. Δεν χρειάζεται να πάρετε τίποτα μαζί σας εκτός ίσως από ένα σεσουάρ(υπήρχε στο διαμέρισμά μας αλλά δεν ήταν πολύ της προκοπής)Σίγουρα θα χρειαστείτε θέρμανση αυτή την εποχή, οπότε υπολογίστε τη στο τελικό κόστος . Νομίζω ότι υπήρχε και DVD player μήπως και θέλεις για τα παιδιά καμιά παιδική ταινία , όμως ρώτα το καλύτερα γιατί δεν το πολυθυμάμαι αυτό . Νομίζω ότι θα σας είναι εξαιρετικά χρήσιμο ένα GPS και αν δεν έχετε καλό είναι να πάρετε ένα( τώρα έχει και εκπτώσεις). Αν μείνετε τελικά εκεί να σου δώσω και τη διεύθυνση του Mall( με σούπερ μάρκες και μεγάλη έκπτωση).
 

droopy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μερουλίνι, σκέφτομαι να πάω το Πάσχα. Επικοινώνησα με τον κύριο Πιτσινέτι και μου έστειλε και φωτογραφίες από τα ανακαινισμένα δωμάτια. Μάλλον εκεί θα μείνουμε. Τι καλός κύριος!!!! Αν δεις αυτό το μήνυμα γράψε μου σε παρακαλώ πώς μπορούμε να επικοινωνήσουμε για να σε ρωτήσω κάποια πράγματα. Προσπάθησα να σου στείλω μήνυμα αλλά για κάποιο λόγο δεν με αφήνει.Σε ευχαριστώ πολύ.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Ναι pinelopi τελικά έκλεισα το app.6 στο Il Gavillaccio
Η θέρμανση θα κοστίσει πολύ άραγε ;Εσεις ανάβατε το βράδυ όλο ;Θυμάσαι πόσο σας πήγε;Πράγματι το GPS είναι απαραίτητο και θα το πάρω τώρα στις εκπτώσεις !Όταν έχεις χρόνο γράψε μου τις συμβουλές σου Δεν νομίζω να ψωνίσω (οικονομικό το θέμα)αλλά μια βόλτα στο εμπορικό κέντρο που μου γράφεις θα ήταν καλή και τις τελευταίες μέρες αν έχουν μείνει χρήματα ισως και να ψωνίσουμε!Περισσότερο χρήσιμο θα μου ήταν πληροφορίες για το parking στη Φλωρεντία και στα χωριά αλλά και για σημεία (αν θυμάσαι βέβαια) για καλό και οχι ακριβό φαγητό !
Εύχομαι την καλύτερη έμπνευση για το επόμενο ταξίδι σου
εσύ πάντως ήσουν η εμπνευση για το δικό μου και σε ευχαριστώ για αυτό
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Ναι pinelopi τελικά έκλεισα το app.6 στο Il Gavillaccio
Η θέρμανση θα κοστίσει πολύ άραγε ;Εσεις ανάβατε το βράδυ όλο ;Θυμάσαι πόσο σας πήγε;Πράγματι το GPS είναι απαραίτητο και θα το πάρω τώρα στις εκπτώσεις !Όταν έχεις χρόνο γράψε μου τις συμβουλές σου Δεν νομίζω να ψωνίσω (οικονομικό το θέμα)αλλά μια βόλτα στο εμπορικό κέντρο που μου γράφεις θα ήταν καλή και τις τελευταίες μέρες αν έχουν μείνει χρήματα ισως και να ψωνίσουμε!Περισσότερο χρήσιμο θα μου ήταν πληροφορίες για το parking στη Φλωρεντία και στα χωριά αλλά και για σημεία (αν θυμάσαι βέβαια) για καλό και οχι ακριβό φαγητό !
Εύχομαι την καλύτερη έμπνευση για το επόμενο ταξίδι σου
εσύ πάντως ήσουν η εμπνευση για το δικό μου και σε ευχαριστώ για αυτό
Miranda το κόστος της θέρμανσης είναι πολύ μικρό. 25€ πληρώσαμε για 5 ημέρες και το είχαμε μονίμως ανοιχτό. Δεν θυμλάμαι να το κλαίσαμε καθόλου. Ίσως μόνο να το χαμηλώναμε όταν λείπαμε. Όπως και να έχει δεν είναι κάποιο ποσό μεγάλο. Προσοχή στη φλωρεντία υπάρχει δακτύλιος( έχω ανεβάσει ένα σχτικό τόπικ). Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί . Καλύτερα να ρωτήσετε για λεπτομέρειες. εμείς δεν το ξέραμε και πληρώνω ακόμα κλήσεις. Μας γράψαν την ίδια ημέρα 2 φορές χωρίς να το καταλάβουμε από κάμερα.Η δεύτερη κλήση ήρθε πριν από λίγες ημέρες..Από την ταλαιπωρία της κίνησης στη φλωρεντία ίσως να είναι καλύτερα να πάτε με το τρένο.Πάντως να αφήνετε το αυτοκίνητο σε parking . Όταν το αφήνετε σε χώρους στάθμευσης να βάζετε στο παράθυρο την απόδειξη πληρωμής. Υπάρχουν μηχανήματα στα πεζοδρόμια όπως και στην Ελλάδα. Για ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Miranda το κόστος της θέρμανσης είναι πολύ μικρό. 25€ πληρώσαμε για 5 ημέρες και το είχαμε μονίμως ανοιχτό. Δεν θυμλάμαι να το κλαίσαμε καθόλου. Ίσως μόνο να το χαμηλώναμε όταν λείπαμε. Όπως και να έχει δεν είναι κάποιο ποσό μεγάλο. Προσοχή στη φλωρεντία υπάρχει δακτύλιος( έχω ανεβάσει ένα σχτικό τόπικ). Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί . Καλύτερα να ρωτήσετε για λεπτομέρειες. εμείς δεν το ξέραμε και πληρώνω ακόμα κλήσεις. Μας γράψαν την ίδια ημέρα 2 φορές χωρίς να το καταλάβουμε από κάμερα.Η δεύτερη κλήση ήρθε πριν από λίγες ημέρες..Από την ταλαιπωρία της κίνησης στη φλωρεντία ίσως να είναι καλύτερα να πάτε με το τρένο.Πάντως να αφήνετε το αυτοκίνητο σε parking . Όταν το αφήνετε σε χώρους στάθμευσης να βάζετε στο παράθυρο την απόδειξη πληρωμής. Υπάρχουν μηχανήματα στα πεζοδρόμια όπως και στην Ελλάδα. Για ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι.
pinelopi απο οτι βλέπω το κόστος της θέρμανσης είναι ιδιαιτερα μικρό έχω πράγματι διαβάσει το θέμα σου με το δακτύλιο και αν δεν το είχες κάνει πολύ πιθανόν να έπεφτα στην ίδια παγίδα τώρα θα προσέξω ιδιαίτερα πιθανόν να αφήσω το αυτοκίνητο σε κάποιο parking στο κοντινότερο χωριο και να πάω με το τραίνο στη Φλωρεντία !
Ευχαριστώ και οτι άλλο χρήσιμο θυμηθείς το γράφεις !!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Miranda το κόστος της θέρμανσης είναι πολύ μικρό. 25€ πληρώσαμε για 5 ημέρες και το είχαμε μονίμως ανοιχτό. Δεν θυμλάμαι να το κλαίσαμε καθόλου. Ίσως μόνο να το χαμηλώναμε όταν λείπαμε. Όπως και να έχει δεν είναι κάποιο ποσό μεγάλο. Προσοχή στη φλωρεντία υπάρχει δακτύλιος( έχω ανεβάσει ένα σχτικό τόπικ). Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί . Καλύτερα να ρωτήσετε για λεπτομέρειες. εμείς δεν το ξέραμε και πληρώνω ακόμα κλήσεις. Μας γράψαν την ίδια ημέρα 2 φορές χωρίς να το καταλάβουμε από κάμερα.Η δεύτερη κλήση ήρθε πριν από λίγες ημέρες..Από την ταλαιπωρία της κίνησης στη φλωρεντία ίσως να είναι καλύτερα να πάτε με το τρένο.Πάντως να αφήνετε το αυτοκίνητο σε parking . Όταν το αφήνετε σε χώρους στάθμευσης να βάζετε στο παράθυρο την απόδειξη πληρωμής. Υπάρχουν μηχανήματα στα πεζοδρόμια όπως και στην Ελλάδα. Για ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι.
υποθέτω ότι είχατε νοικιασει αυτοκίνητο εκεί για να πλήρωσες τις κλήσεις. αλλιώς με ελληνικές πινακίδες τις κλήσεις τις αγνοούμε. ο δακτύλιος της Φλωρεντίας λειτουργεί όπως όλοι οι δακτύλιοι στις ιταλικές πόλεις (σαν Αθήνα με κάμερες όμως)
Ztl in Italia: ZTL Firenze
και ειδικά για Φλωρεντία:
https://ztl.comune.fi.it/tzi/index.jsp
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
υποθέτω ότι είχατε νοικιασει αυτοκίνητο εκεί για να πλήρωσες τις κλήσεις. αλλιώς με ελληνικές πινακίδες τις κλήσεις τις αγνοούμε. ο δακτύλιος της Φλωρεντίας λειτουργεί όπως όλοι οι δακτύλιοι στις ιταλικές πόλεις (σαν Αθήνα με κάμερες όμως)
Ztl in Italia: ZTL Firenze
και ειδικά για Φλωρεντία:
https://ztl.comune.fi.it/tzi/index.jsp
Δηλαδή Samion(καμμια σχέση με Σάμο;είναι η πατρίδα μου) εννοείς οτι με ελληνικές πινακίδες δεν έχουμε την υποχρέωση να ακολουθήσουμε τον δακτύλιο στην ιταλία;αγνοούμε τις κλήσεις;υπάρχει κάτι που λειτουργεί υπερ των τουριστών;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ότι κάποιος δε θα τιμωρηθεί αν παρανομήσει και αφήσει και την κλήση του απλήρωτη μετά, δεν είναι δικαιολογία, και δε μπορεί να είναι το ελευθέρας για να κάνουμε ότι μας καπνίσει. Καλό είναι να σεβόμαστε τους κανόνες και τους νόμους της ξένης πόλης, ακόμα κι αν γνωρίζουμε ότι ως τουρίστες θα τη γλυτώσουμε. Ακόμα κι αν δε συμφωνούμε μ' αυτούς. Ακόμα κι αν οι ξένοι στην πατρίδα μας δεν το κάνουν πάντα.

Αν μη τι άλλο είναι καλή συμπεριφορά και πολιτισμός.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ότι κάποιος δε θα τιμωρηθεί αν παρανομήσει και αφήσει και την κλήση του απλήρωτη μετά, δεν είναι δικαιολογία, και δε μπορεί να είναι το ελευθέρας για να κάνουμε ότι μας καπνίσει. Καλό είναι να σεβόμαστε τους κανόνες και τους νόμους της ξένης πόλης, ακόμα κι αν γνωρίζουμε ότι ως τουρίστες θα τη γλυτώσουμε. Ακόμα κι αν δε συμφωνούμε μ' αυτούς. Ακόμα κι αν οι ξένοι στην πατρίδα μας δεν το κάνουν πάντα.

Αν μη τι άλλο είναι καλή συμπεριφορά και πολιτισμός.
πολύ σοβαρά το πήρες taver. δεν προτρέπω φυσικά να παρανομούμε, έλεος. όποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει. εννοούσα ότι δεν είναι δυνατόν να μπαίνουμε στο κέντρο μιας ιταλικής πόλης με το χάρτη της ZTL στο χέρι. και αν πάρουμε κλήση γι' αυτό όπως η φίλη πιο πάνω θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε ποιος θα ψάχνει να την πληρώσει εκεί. εξάλλου όπως έχω αναφέρει οι επ' αυτοφώρω κλησεις πληρώνονται επιτόπου μετρητά από τους τουρίστες, ένα ισχυρό κίνητρο για να μην παρανομούμε μια και πο΄τε δεν είσαι σίγουρος ότι θα τη γλυτώσεις. παρόλα αυτά οι κανόνες καλής συμπεριφοράς όπως είπες επιβάλλουν να τυπώσετε τους χάρτες ZTL ή απλά αποφύγετε τα κέντρα των πόλεων, κάτι αδύνατο μια και τα ξενοδοχεία είναι εκεί. σε ωθούν δηλ. ως τουρίστα να παρανομήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom