Τουρίστας ή ταξιδευτής;

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Διαβάζω αρκετές μέρες το νήμα και μου έχει γεννηθεί μια απορία. Κάποιοι μίλησαν για τουρίστες και ταξιδιώτες. Μα για να είσαι τουρίστας δεν πρέπει να είσαι και ταξιδιώτης;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Διαβάζω αρκετές μέρες το νήμα και μου έχει γεννηθεί μια απορία. Κάποιοι μίλησαν για τουρίστες και ταξιδιώτες. Μα για να είσαι τουρίστας δεν πρέπει να είσαι και ταξιδιώτης;
Κι εμένα με μπερδεύει αυτό. Αν έχω καταλάβει καλά η ιεραρχία είναι τουρίστας < ταξιδιώτης < ταξιδευτής.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Διαβάζω αρκετές μέρες το νήμα και μου έχει γεννηθεί μια απορία. Κάποιοι μίλησαν για τουρίστες και ταξιδιώτες. Μα για να είσαι τουρίστας δεν πρέπει να είσαι και ταξιδιώτης;
Όχι, υπάρχουν αρκετές διαφορές με σημαντικότερη για μένα πως ο τουρίστας πάει για διακοπές ενώ ο ταξιδιώτης για να καλύψει την επιθυμία του να δει και να ζήσει καινούργια μέρη και κουλτούρες. Να κάνει κοινώς το ψώνιο του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Κι εμένα με μπερδεύει αυτό. Αν έχω καταλάβει καλά η ιεραρχία είναι τουρίστας < ταξιδιώτης < ταξιδευτής.
Η λεξη "ταξιδευτης-ταξιδευτρια" ειναι κατι σαν χειροτονια σε Παπα. Απο 3 μηνες ταξιδι και πανω. Θα κανετε τον σταυρο σας και θα προσκυνατε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Η λεξη "ταξιδευτης-ταξιδευτρια" ειναι κατι σαν χειροτονια σε Παπα. Απο 3 μηνες ταξιδι και πανω. Θα κανετε τον σταυρο σας και θα προσκυνατε.
Ταξιδευτής δεν γεννιέσαι, γίνεσαι δηλαδή;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Κι εμένα με μπερδεύει αυτό. Αν έχω καταλάβει καλά η ιεραρχία είναι τουρίστας < ταξιδιώτης < ταξιδευτής.
Εγώ ανάποδα θα το έβαζα. Ο ταξιδευτής θαλασσόδερνεται σαν κακομοίρης όπως ο Κολόμβος και δεν ξέρει και που έχει πάει, έρχεται μετά ένας Βεσπούκι και το βρίσκει και του παίρνει τη ταυτότητα.

Ο ταξιδιώτης έχει κι αυτός μια τραγικότητα: περιφέρεται πέρα δώθε ψάχνοντας το νόημα της ζωής και νομίζοντας πως θα ανακαλύψει τον κόσμο, τελικά δεν το καταφέρνει όπως και κανένας μας (να βρει το νόημα της ζωής).

Ο τουρίστας κατέχει την απόλυτη σοφία ξέρει πως παντού τα ίδια είναι μωρέ αλλά και να μην είναι αυτός πάλι μπρούμυτα θα κοιμηθεί. Και πάει διακοπές να φάει, να πιει, να ξαπλάρει, να κατουρήσει, να χέσει κι όλα κομπλέ. 😉😊

Χωρίς παρεξήγηση στους ταξιδιώτες! Μεταξύ σοβαρού κι αστείου τα λέω. Επειδή θεωρείται κάτι ανώτερο και εγώ έχω ένα χούι να επιχειρηματολογω υπέρ της πιο μη άποψης.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο τουρίστας κατέχει την απόλυτη σοφία ξέρει πως παντού τα ίδια είναι μωρέ αλλά και να μην είναι εγώ μπρούμυτα θα κοιμηθώ. Και πάει διακοπές να φάει, να πιει, να ξαπλάρει, να κατουρήσει, να χέσει κι όλα κομπλέ. 😉😊
Οι υπόλοιποι τα κρατάνε; Πόσα immodium πήραν δλαδή;
 
Last edited by a moderator:

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Τουρίστας δεν είναι αυτός που κυκλοφορεί με κρεμασμένη στο λαιμό φωτογραφική μηχανή και τραβάει τα άπαντα;
Ταξιδευτής δεν είναι αυτός που κάθετε σε ένα απόμερο καφέ απολαμβάνοντας το ρόφημα του και διαβάζει ένα τεράστιο βιβλίο και που και που σηκώνει το βλέμμα του στον ουρανό και στοχάζεται το άπειρο;
Και ο εκδρομέας ποιος είναι βρε παιδιά;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Τουρίστας δεν είναι αυτός που κυκλοφορεί με κρεμασμένη στο λαιμό φωτογραφική μηχανή και τραβάει τα άπαντα;
Ταξιδευτής δεν είναι αυτός που κάθετε σε ένα απόμερο καφέ απολαμβάνοντας το ρόφημα του και διαβάζει ένα τεράστιο βιβλίο και που και που σηκώνει το βλέμμα του στον ουρανό και στοχάζεται το άπειρο;
Και ο εκδρομέας ποιος είναι βρε παιδιά;
αυτος που οδηγαει 2 ωρες να παει σε ενα πανηγυρι να φαει σουβλακια και να γυρισει
η να παει χαλκιδικη για καμια βουτια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Τουρίστας δεν είναι αυτός που κυκλοφορεί με κρεμασμένη στο λαιμό φωτογραφική μηχανή και τραβάει τα άπαντα;
Ταξιδευτής δεν είναι αυτός που κάθετε σε ένα απόμερο καφέ απολαμβάνοντας το ρόφημα του και διαβάζει ένα τεράστιο βιβλίο και που και που σηκώνει το βλέμμα του στον ουρανό και στοχάζεται το άπειρο;
Και ο εκδρομέας ποιος είναι βρε παιδιά;
Ολα τα κλισε των "ταξιδευτων" μαζεμενα εδω :
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom