Τουρίστας ή ταξιδευτής;

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αεναη κουβέντα για την διαφορά τουρίστα με ταξιδευτή.. Ειπαμε τουρίστας ειναι κάτι χαλαρό πολύ πιο χαλαρό (σαν Θεσσαλονικιός μου φέρνει) απο τον ταξιδευτή.. Ειναι και οι δυό τους στο Λούβρο και ο ένας μετά απο μισή ωρα τα εχει παίξει και κάθεται στο παγκάκι και βρίζει τους Γιαπωνέζους που δεν τον αφήνουν να δει αυτον τον μικροσκοπικό πίνακα και εκ των υστερων θα πει " ε σιγά το πράμα" ενω ο ταξιδευτής θα νοιώσει μια μεγάλη ικανοποίηση που επιτελους το ειδε απο κοντά και θα ξέρει οτι ο Ντα Βίντσι τα είχε φτιάξει με την γυναίκα αυτουνού που του προμήθευε πινέλα που κατασκευάζονταν με τριχες ανδαλουσιανού επιβήτορα ( για άλογο μιλάω) ... μην το ψαχνετε στη wiki.. στο μυαλό του τουρίστα τριγυρίζει πιο πολύ η λέξη καφέ ... α και ένα tips.. αυτοί οι δυο τύποι δεν πρεπει να πανε ταξίδι μαζί..δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε..

Υπάρχει και η κατηγορία αυτων που κάνουν διακοπές σε all inclusive ξενοδοχεια (δεν τους χλευάζω καθόλου) οπου ειναι όλο ξάπλα.. στο κρεβατι, στη ξαπλώστρα, στο γρασιδι, στην άμμο, στο στρωμα θαλάσσης στην πισίνα, στο στρώμα θαλάσσης στη θάλασσα (οχι δεν ειναι το ιδιο), και ίσως και σε κάποιο πάτωμα τυφλα..

Μια άλλη επίσης κατηγορία ειναι και αυτοί που κάνουν διακοπές με σπορ πχ σκι (o @turms θα με καταλάβει πιστευω) όπου πας μια βδομάδα και αν δεν εισαι καλά γυμνασμέμος και προετοιμασμένος σου βγαίνει η παναγία μετά απο δυο μέρες, που γίνεσαι μουσκεμα στον ιδρωτα με -5 βαθμούς και λες "που να γειρω το κορμί μου" που λέει και το τραγούδι και ποτε θα πάμε σπιτι να ξεκουραστούμε..
Ξέχασες να γράψεις για τη κατηγορία αυτών που παίρνουν ένα αυτοκίνητο και γυρνάνε δεξιά και αριστερά σαν τις άδικες κατάρες και βλέπουν δέντρα και ρυάκια. Μη νομίζετε οτι είναι ταξιδευτές, το κάνουν κυρίως για να αποσβέσουν την αγορά του οχήματος, μιας και είναι άχρηστο τις υπόλοιπες μέρες αφού μπορουν να πάνε πχ στη δουλειά με τα πόδια. Αλλά τελικά αυτοί δεν πάνε ούτε στη δουλειά, γιατί είναι ταξιδευτές! Στη δουλειά πάνε μόνο οι τουρίστες και οι εκδρομείς με τα ταπεράκια και τις φωτογραφικές κρεμασμένες στο λαιμό.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Βιβλιο μπορουμε να γράψουμε για τις διαφορες ταξιδιωτη και τουριστα... Υπάρχουν μονιμα τουρίστες και μονιμα ταξιδιωτες όπως και άλλοι που τα συνδυαζουν... Ωραια ειναι και τα δυο..
Το βασικότερο ειναι, και για μενα η σημαντικότερη διαφορα, το πως νιώθει ο καθένας...
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Δλδ εγώ που κοίταζα τη Μόνα Λίζα από όλες τις γωνίες για να δω αν όντως με κοιτάει στα μάτια θεωρούμε τουριστριούλα; Και αυτή η κυρία δεν είναι η Λίζα ντε Τζιοκόντο, μέλος της ευγενούς οικογένειας Γκεραρντίνι από τη Φλωρεντία και την Τοσκάνη σύζυγος του εύπορου έμπορου μεταξιού Φρανσέσκο ντελ Τζιοκόντο, ο οποίος και παρήγγειλε τον συγκεκριμένο πίνακα για τον εορτασμό της γέννησης του δεύτερού τους γιού;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δλδ εγώ που κοίταζα τη Μόνα Λίζα από όλες τις γωνίες για να δω αν όντως με κοιτάει στα μάτια θεωρούμε τουριστριούλα; Και αυτή η κυρία δεν είναι η Λίζα ντε Τζιοκόντο, μέλος της ευγενούς οικογένειας Γκεραρντίνι από τη Φλωρεντία και την Τοσκάνη σύζυγος του εύπορου έμπορου μεταξιού Φρανσέσκο ντελ Τζιοκόντο, ο οποίος και παρήγγειλε τον συγκεκριμένο πίνακα για τον εορτασμό της γέννησης του δεύτερού τους γιού;
Εσείς πλέον περάσατε στην κατηγορία ιστορικού τέχνης, μην ασχολείστε με τους τουρίστες
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ξέχασες να γράψεις για τη κατηγορία αυτών που παίρνουν ένα αυτοκίνητο και γυρνάνε δεξιά και αριστερά σαν τις άδικες κατάρες και βλέπουν δέντρα και ρυάκια. Μη νομίζετε οτι είναι ταξιδευτές, το κάνουν κυρίως για να αποσβέσουν την αγορά του οχήματος, μιας και είναι άχρηστο τις υπόλοιπες μέρες αφού μπορουν να πάνε πχ στη δουλειά με τα πόδια. Αλλά τελικά αυτοί δεν πάνε ούτε στη δουλειά, γιατί είναι ταξιδευτές! Στη δουλειά πάνε μόνο οι τουρίστες και οι εκδρομείς με τα ταπεράκια και τις φωτογραφικές κρεμασμένες στο λαιμό.
Νομίζω πέθανε αυτη η κατηγορία.. εκτός αν έχουν μπαρμπα απ το Καταρ..


Δλδ εγώ που κοίταζα τη Μόνα Λίζα από όλες τις γωνίες για να δω αν όντως με κοιτάει στα μάτια θεωρούμε τουριστριούλα; Και αυτή η κυρία δεν είναι η Λίζα ντε Τζιοκόντο, μέλος της ευγενούς οικογένειας Γκεραρντίνι από τη Φλωρεντία και την Τοσκάνη σύζυγος του εύπορου έμπορου μεταξιού Φρανσέσκο ντελ Τζιοκόντο, ο οποίος και παρήγγειλε τον συγκεκριμένο πίνακα για τον εορτασμό της γέννησης του δεύτερού τους γιού;
Τι σε νοιάζει για το τι μπορει να σε θεωρούν;; περνάς καλά ;; αυτο εχει σημασία.. το λέει και ο @Hayate πιο πάνω..

Τουρίστας η ταξιδευτής τι σημασια έχει; έφυγες για λίγο απο τον καναπέ και την καθημερινότητα σου..

Αλλος λεει αξία έχει το ταξίδι κυρίως και οχι η Ιθάκη (ναι καλά ρωτα και τον Οδυσσέα να σου πει την γνώμη του) και άλλος λέει οτι σημασία έχει πάντα να υπάρχει πάρκινγκ στην Ιθάκη..

Πάντα με χιουμουριστική διάθεση ...
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Τι σε νοιάζει για το τι μπορει να σε θεωρούν;; περνάς καλά ;; αυτο εχει σημασία.. το λέει και ο @Hayate πιο πάνω..

Τουρίστας η ταξιδευτής τι σημασια έχει; έφυγες για λίγο απο τον καναπέ και την καθημερινότητα σου..

Αλλος λεει αξία έχει το ταξίδι κυρίως και οχι η Ιθάκη (ναι καλά ρωτα και τον Οδυσσέα να σου πει την γνώμη του) και άλλος λέει οτι σημασία έχει πάντα να υπάρχει πάρκινγκ στην Ιθάκη..
Ακριβώς αυτό, δεν υπάρχει διαφορά τουρίστα ή ταξιδευτή ή εκδρομέα ή ότι άλλη ταμπέλα θέλει ο καθένας να βάλει όταν ταξιδεύει.

Πάντα με χιουμουριστική διάθεση ...
Αν και κάποιοι το χλεύασαν σε αυτό το νήμα, τα ταξίδια μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους και οι καλοί άνθρωποι έχουν αρκετό χιούμορ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ταξιδευτής δεν είναι αυτός που κάθετε σε ένα απόμερο καφέ απολαμβάνοντας το ρόφημα του και διαβάζει ένα τεράστιο βιβλίο και που και που σηκώνει το βλέμμα του στον ουρανό και στοχάζεται το άπειρο;
Αυτός είναι ο Ζουράρης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ακριβώς αυτό, δεν υπάρχει διαφορά τουρίστα ή ταξιδευτή ή εκδρομέα ή ότι άλλη ταμπέλα θέλει ο καθένας να βάλει όταν ταξιδεύει.


Αν και κάποιοι το χλεύασαν σε αυτό το νήμα, τα ταξίδια μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους και οι καλοί άνθρωποι έχουν αρκετό χιούμορ.
Ο Χριστός κι ο Βάσκο ντα Γκάμα! Τι νομίζεις πως είναι οι ταξιδευτές; Η θεία μου η Ρίτα που τρέχει με τον παπα-Κωνσταντινο στις εκδρομές της ενορίας ή ο φίλος μου ο Μιχάλης που πάει με την οικογένειά του μόνο σε 5αστερα resorts και σε όποια χώρα και να βρίσκεται τρώει μόνο πίτσα και μακαρόνια;

Ωρες είναι να μας πεις πως είμαστε το ίδιο και με τον ανέμελο.

Καλοί και με χιούμορ εμείς οι ταξιδιώτες αλλά πόσο να αντέξουμε τέτοια προσβολή;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Respect για τον τίτλο!

Δεν έχω ακούσει κάποιον εκτός φόρουμ να αυτοαποκαλειται ταξιδευτης. Το έχει δοκιμάσει κανείς σε παρέα; Φαντάζομαι ότι θα προκαλούσε αμηχανία. Αυτό που παγώνει ο χρόνος κι αναρωτιέσαι αν άκουσες καλά.

Μήπως γράφει η Σωτη Τριανταφυλλου στο φόρουμ να μας πει την εμπειρία της;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Άντε πάλι αυτή η συζήτηση. Μια φορά το χρόνο την κάνουμε, μου φαίνεται... Είναι όροι μη σαφώς ορισμένοι, ο καθένας που τους χρησιμοποιεί έχει και κάτι εντελώς διαφορετικό στο μυαλό του (όπως φάνηκε ΚΑΙ εδώ). Δεν αξίζει ούτε να ασχοληθούμε άλλο με το θέμα.

Επίσης, γιατί υπάρχει διάξευξη των όρων; Μπορώ να φανταστώ αρκετούς ορισμούς των δύο όρων που να μην είναι mutually exclusive (όπως κι αν μεταφράζεται αυτό). Να είναι δηλαδή κάποιος ΚΑΙ τουρίστας ΚΑΙ ταξιδευτής (όχι απαραίτητα στο ίδιο ταξίδι).

Α, μια που το πιάσαμε, και κάτι ορισμούς του στυλ αν πηγαίνεις σε αξιοθέατα είσαι τουρίστας ενώ αν βολοδέρνεις από καφέ σε καφέ είσαι ταξιδευτής, να τους βράσω. Δεν είσαι ταξιδευής, μεγάλε. Τεμπέλης είσαι :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δλδ εγώ που κοίταζα τη Μόνα Λίζα από όλες τις γωνίες για να δω αν όντως με κοιτάει στα μάτια θεωρούμε τουριστριούλα;
Στα μάτια την κοίταγες εσύ; Στα δόντια έπρεπε να την κοιτάς όπως κοιτάνε τα γαϊδούρια :heart:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Α, μια που το πιάσαμε, και κάτι ορισμούς του στυλ αν πηγαίνεις σε αξιοθέατα είσαι τουρίστας ενώ αν βολοδέρνεις από καφέ σε καφέ είσαι ταξιδευτής, να τους βράσω.
Μάλλον σου ξέφυγε η δόση χιούμορ που έκρυβε το μήνυμα που γράφτηκε.
Άσχετο
Για να είσαι τουρίστας, δεν πρέπει να είσαι και ταξιδευτής;
Ή για τους τουρίστες υπάρχει ειδική κατηγορία μετακίνησης; πχ διακτινισμός.
Και ο περιηγητής ποιος είναι;
Η θεία μου η Ρίτα που τρέχει με τον παπα-Κωνσταντινο στις εκδρομές της ενορίας
Αυτοί είναι προσκυνητές.
Στα δόντια έπρεπε να την κοιτάς όπως κοιτάνε τα γαϊδούρια
Δεν έχει κλειστό το στόμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom