Τουρίστες στον τόπο μας

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Το έχετε κάνει ποτέ? Να δείτε τη πόλη σας (Αθήνα για πολλούς από εμάς) σαν τουρίστες! Είναι εξαιρετικό "τονωτικό" αν δε μπορείτε να ταξιδέψετε μακριά :)
Βόλτα στη Πλάκα, Μοναστηράκι, το πεζόδρομο γύρω από την Ακρόπολη ... συναντάς τουρίστες, νιώθεις πως ταξιδεύεις κι εσύ. Αλλά και η Ερμού μόλις κλείσουν τα μαγαζία αποκτά άλλο χρώμα. Μόλις πέσει ο ήλιος το καλοκαιράκι είναι πολύ όμορφη βόλτα. Επίσης ωραία στιγμή είναι ένα ηλιόλουστο πρωινό του χειμώνα (κατά προτίμηση νωρίς για να μην έχει υπερβολικό κόσμο).
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Δεν έχεις άδικο. Βλέπουμε μια πλευρά της πολής, αυτή των κατοίκων της. Και τις βόλτες που λες έχω να τις κάνω πολλά χρόνια. Μήπως να βούταγα ένα σακίδιο, να έκλεινα ένα ξενοδοχείο και να το έπαιζα τουρίστας στην Αθήνα; :)`

Πάντως, είναι εντυπωσιακό πόσο διαφορετικά βλέπουν οι "ξένοι" την κάθε πόλη. Έχει τύχει να μιλήσω με επισκέπτες της Αθήνας κάποιες φορές (από Γαλλία, Ισπανία, Αγγλία) και λένε κάτι μαγικά του στυλ: H Αθήνα είναι καταπληκτική, καμία σχέση με το Παρίσι που είναι χάλια :) :) :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Λοιπον ναι αυτο το καλοκαιρι πηγα 2-3 φορεs βολτα στην Πλακα και στον πεζοδρομο τηs Ακροποληs.Ηταν πραγματικα ευχαριστη βολτα και μετα εναs φραπεs με φοντο την Ακροπολη και να παρακολουθειs τον κοσμο που πηγαινοερχεται.Και αυτο το τρενακι που κανει βολτα στο ιστορικο κεντρο τηs Αθηναs πολυ διασκεδαστικο.
Σαν τουρισταs ομωs δεν μπορω να την δω , οπωs το εννοειs..δεν ξερω γιατι , ισωs γιατι ζω εδω πολλα χρονια.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Μπα, εγώ συνήθως ακούω σχόλια του στυλ "μια μαύρη τσιμεντούπολη". Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν όμορφες γωνιές σε κάποια σημεία της.
Go2dbeach και γω εδώ γεννήθηκα και ζω, αλλά παλιότερα την έβλεπα αλλιώς την Αθήνα. Η Αθήνα θέλει ησυχία για να την απολαύσεις και αυτές οι μέρες είναι ιδανικές ;-)
Αν το Σύνταγμα σου θυμίζει μόνο ότι περιμένεις πότε θα ανάψει το φανάρι γιατί βιάζεσαι να πας στη δουλειά σου, η Ερμού μόνο τον πανικό για ψώνια στις εκπτώσεις, κλπ τότε δε μπορεί να εκτιμήσεις τις ομορφιές της.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τώρα που το σκέφτομαι, μου φαίνεται πως την Αθηνα την έβλεπα πάντα.σαν τουρίστας ( ακομη κι οταν έμενα εκει)
  • Οταν πρωτοηρθα, στα 13 μου, κυκλοφορούσα με ενα τουριστικό χάρτη στην τσεπη για να μη χάνομαι στο κέντρο.
  • Ακρόπολη,Πλάκα, Θησείο κλπ τα γνώρισα κάνοντας κοπάνες απ το σχολείο (οχι εκδρομή ποτε δε μας πηγαν στην Ακρόπολη)
  • Η Αγαπημένη μου πρωινή κυριακάτικη βόλτα , ηταν στο Μοναστηράκι- ανακατεμένος με τους τουρίστες.
  • Και τώρα ακομη,εδω και 20 χρονια αποκεντρωμένος, οταν κατεβαινω, θέλω οπωσδηποτε εναν καφε απέναντι απ την Ακρόπολη.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Μου θυμίζεις και μένα παλιές εποχές. Υπήρχε περίοδος (φοιτητής ήμουν) που κατέβαινα με μια φίλη κάθε μέρα στην Πλάκα και στα πέριξ. Νωρίς το πρωί, πριν ξεκινήσουν οι ορδές των τουριστών, είναι καταπληκτικά. Για μένα εκείνη η περιοχή είχε και διατηρεί ακόμη μια γοητεία.
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
ειναι πολλη ομορφα στην πλακα ,απλα οσο κα ιτουριστας να την δεις αργα η γρηγορα μπαινεις στο τρυπακι του νεοελληνα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Το έχετε κάνει ποτέ? Να δείτε τη πόλη σας (Αθήνα για πολλούς από εμάς) σαν τουρίστες! Είναι εξαιρετικό "τονωτικό" αν δε μπορείτε να ταξιδέψετε μακριά :)
Βόλτα στη Πλάκα, Μοναστηράκι, το πεζόδρομο γύρω από την Ακρόπολη ... συναντάς τουρίστες, νιώθεις πως ταξιδεύεις κι εσύ. Αλλά και η Ερμού μόλις κλείσουν τα μαγαζία αποκτά άλλο χρώμα. Μόλις πέσει ο ήλιος το καλοκαιράκι είναι πολύ όμορφη βόλτα. Επίσης ωραία στιγμή είναι ένα ηλιόλουστο πρωινό του χειμώνα (κατά προτίμηση νωρίς για να μην έχει υπερβολικό κόσμο).
Το κάναμε μόλις χθες... Το απόγευμα γύρω στις 17:00. Ταμαμ καιρός για βόλτα αλλα και για φωτογράφηση.
και ηταν υπεροχο!!!:clap:
1η στάση: Ζαππειο
2η στάση: Παναθηναικο Στάδιο
3η στάση: Στύλοι Ολυμπίου Διός
4η στάση: Ηρώδειο αφου προηγήθηκε περπάτημα στην Δ. Αρεοπαγίτου
5η στάση: Θησείο
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Το κάναμε μόλις χθες... Το απόγευμα γύρω στις 17:00. Ταμαμ καιρός για βόλτα αλλα και για φωτογράφηση.
και ηταν υπεροχο!!!:clap:
1η στάση: Ζαππειο
2η στάση: Παναθηναικο Στάδιο
3η στάση: Στύλοι Ολυμπίου Διός
4η στάση: Ηρώδειο αφου προηγήθηκε περπάτημα στην Δ. Αρεοπαγίτου
5η στάση: Θησείο
Περιμενουμε λοιπον τις φωτογραφιες σου Θανο.
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
ελπιζω να μην αγορασες το μπουκαλακι νερο σαν τουριστας....3 euro:bleh:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Περιμενουμε λοιπον τις φωτογραφιες σου Θανο.
Αφου τα ξέρετε τα μέρη, τι τις θέλετε τις φωτο:bleh:;
Κάθε μέρα περνατε απο κει, καθε μερα τα βλέπετε...


πέρα απο την πλάκα, η Αθήνα νομιζω τα Σαββατοκυριακα για βόλτα και επισκέψεις είναι πολυ πολύ ωραία.
Ειναι τοσα ακομα που θέλω να δω:
Ακροπολη, Πολεμικό Μουσείο, ΟΑΚΑ και τα καλατραβικα αριστουργήματα, Αρχαιολογικό Μουσείο, παράσταση στο Ηρώδειο, Μουσείο Μπενάκη και τοσα άλλα, !!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
ελπιζω να μην αγορασες το μπουκαλακι νερο σαν τουριστας....3 euro:bleh:
αγοράσαμε 2 μπουκαλάκια νερο 0,5λ χθες κσι πληρώσαμε 1 Ευρώ στην αρχή της Αραιοπαγείτου.

Λες αν του λέγαμε:"Πλιζ, του λιτλ μποτλ γουάτερ" να μας ζητούσε "θρι γιουρος;":haha::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom