Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Προσωπικά δεν μου φταίει κανένας δάσκαλος ή καθηγητής ή δημόσιος υπάλληλος ή ελεύθερος επαγγελματίας ή εποχιακός εργαζόμενος ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, που μπορεί να κανονίσει την κράτηση των διακοπών του νωρις!
Αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτοί σε αυτή τη χώρα και δεν είναι θέμα νοοτροπίας οτι όλοι αυτοί οι υπόλοιποι δεν μπορούν να κανονίσουν διακοπές 10 μήνες πριν. Εκτός αν δεν μετράνε...
Δεν διαφωνω, αντιθετως αυτο λεω οτι δεν υπαρχει κλαδος που μπορει να κανει προγραμματισμο 10 μηνες πριν...ουτε μηνα καν (πλην εκπαιδευσης) !
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν διαφωνω, αντιθετως αυτο λεω οτι δεν υπαρχει κλαδος που μπορει να κανει προγραμματισμο 10 μηνες πριν...ουτε μηνα καν (πλην εκπαιδευσης) !
Υπάρχουν και οι εποχιακοί εργαζόμενοι και γενικά υπάρχει αρκετός κόσμος που μπορεί. Αλλά και αυτοί που δεν μπορούν, είναι επίσης πάρα πολλοί! :)
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Υπάρχουν και οι εποχιακοί εργαζόμενοι και γενικά υπάρχει αρκετός κόσμος που μπορεί. Αλλά και αυτοί που δεν μπορούν, είναι επίσης πάρα πολλοί! :)
Οι ανεργοι επισης, μπορουν να κανουν σωστο προγραμματισμο !!! Αστειευομαι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τότε πως εξηγειται οτι ειμαστε καθε φορα μόνοι μας στη Ροτόντα, σχεδόν μόνοι μας στο Βυζαντινό μουσείο, χωρίς ουρά στον Λευκό Πύργο, δεν λειτουργουν παρά τα μισά εστιατόρια.
Μιλάμε για αποσταση χαώδη με τον τουρισμό των πόλεων στην Πορτογαλία και μάλιστα πολύ οικονομικότερα για το ίδιο προιον.
Επαναλαμβάνω, μόνο ως αστείο μπορεί να γίνει σύγκριση.
Γιατι τα τοπ αξιοθεατα της Θεσσαλονικης ειναι η Νεα Παραλια, η Αριστοτελους, το Cosmos, το ΙΚΕΑ, η Waterland και το σπιτι του Αττατουρκ.
Και τα μισα εστιατορια δεν λειτουργουν γιατι οι ιδιοκτητες τους εχουν αλλα στη Χαλκιδικη και μεταφερονται εκει το Καλοκαιρι
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γιατι τα τοπ αξιοθεατα της Θεσσαλονικης ειναι η Νεα Παραλια, η Αριστοτελους, το Cosmos, το ΙΚΕΑ, η Waterland και το σπιτι του Αττατουρκ.
Αυτό ποιος το λέει; Το Tripadvisor;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό ποιος το λέει; Το Tripadvisor;
Η εμπειρια μου. Ολοι γι αυτα με ρωτανε ή μου λενε πως επισκεφθηκαν. Κι ειναι αληθεια πως αμα θελουν αρχαιοτητες και εκκλησιεςε εχει και η Χαλκιδικη να δουνε. Γιατι να τους φαει ο ηλιος στη Θεσσαλονικη;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η εμπειρια μου. Ολοι γι αυτα με ρωτανε ή μου λενε πως επισκεφθηκαν. Κι ειναι αληθεια πως αμα θελουν αρχαιοτητες και εκκλησιεςε εχει και η Χαλκιδικη να δουνε. Γιατι να τους φαει ο ηλιος στη Θεσσαλονικη;
Δεν αμφιβάλλω.
Για πολλούς λόγους, τους οποίους τους ξέρεις και εσύ και εγώ. Sorry, αλλά δεν μπορώ να γράφω σεντόνια. Αλλά μέσα στο σεντόνι, θα έγραφα και για νοοτροπίες, για παιδεία, για κυβερνήσεις κτλ.
Η Χαλκιδική έχει πάρα πολύ όμορφα πράγματα να δείς, συνδυάζει βουνό και θάλασσα, αλλά δεν είδα κανέναν εδώ μέσα να την προτιμάει τώρα που είναι προτιμότερα τα μέρη της Ελλάδας που έχουν πρόσβαση απο ξηρά. Γιατί;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν αμφιβάλλω.
Για πολλούς λόγους, τους οποίους τους ξέρεις και εσύ και εγώ. Sorry, αλλά δεν μπορώ να γράφω σεντόνια. Αλλά μέσα στο σεντόνι, θα έγραφα και για νοοτροπίες, για παιδεία, για κυβερνήσεις κτλ.
Η Χαλκιδική έχει πάρα πολύ όμορφα πράγματα να δείς, συνδυάζει βουνό και θάλασσα, αλλά δεν είδα κανέναν εδώ μέσα να την προτιμάει τώρα που είναι προτιμότερα τα μέρη της Ελλάδας που έχουν πρόσβαση απο ξηρά. Γιατί;
Ενταξει οι περισσοτεροι Ελληνες (αν εξαιρεσεις οσους ζουν Κεντρικη Μακεδονια και λιγο παραδιπλα) εχουν πολυ κοντινοτερα τουριστικα θερετρα για να επισκεφθουν. Και ειδικα για τη Νοτια Ελλαδα ειναι ενας δυσκολα προσβασιμος προορισμος αλλα και μια διαδρομη που κοστιζει αρκετα (δυοδια, βενζίνες, εισιτηρια ΜΜΜ).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ενταξει οι περισσοτεροι Ελληνες (αν εξαιρεσεις οσους ζουν Κεντρικη Μακεδονια και λιγο παραδιπλα) εχουν πολυ κοντινοτερα τουριστικα θερετρα για να επισκεφθουν. Και ειδικα για τη Νοτια Ελλαδα ειναι ενας δυσκολα προσβασιμος προορισμος αλλα και μια διαδρομη που κοστιζει αρκετα (δυοδια, βενζίνες, εισιτηρια ΜΜΜ).
Μου θυμίζεις ένα σχόλιο που διάβασα εδώ μέσα (χθές, προχθές), στο οποίο ένας ρωτούσε πως τραβιόμαστε εμείς του βορρά στις Κυκλάδες, επειδή είμαστε μακριά. Φτάνουμε μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου με αμάξια, πλοία, αεροπλάνα και αερόστατα και είναι δύσκολο να πάμε στο βορρά ή τον νότο της χώρας μας.
Δεν το ξερα οτι παίζουμε το "βόρειοι και νότιοι", αλλά εκτός Ελλάδας όλα κοντά είναι. Τα θεωρώ δικαιολογίες αυτά που μου γράφεις. Όχι οτι δεν υπάρχουν προβλήματα στη Χαλκιδική, αλλά γι αυτά τα προβλήματα δεν φταίει η ίδια η Χαλκιδική σαν προορισμός. Μια χαρά προορισμός είναι και έχει πολλά να δώσει.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Αυτο δεν ειναι ευθυνη του τουριστικου κλαδου ομως.
Οχι βεβαια

Ανηκω στους Ελληνες που οργανωνονται απο νωρις, συνηθως 10 μηνες πριν.
Σε βεβαιωνω οτι με τα ιδια ποσα που θα εδινα στην Ελλαδα βρισκω καθε χρονο τον Ιουλη και τον Αυγουστο σε αλλο μεσογειακο προορισμο (Ισπανια, Ιταλια, Πορτογαλια) ΠΟΛΥ καλυτερο καταλυμα.
Μολις προχθες ακυρωσα εξαιρετικο δωματιο σε παραδοσιακη οικημα που ειχα ξαναμεινει στο Πορτο, για να λεμε τα φρεσκα παραδειγματα, με ρεσεψιον 24ωρη και πρωινο. Ε τωρα πες μας οτι ειναι κατωτερο το Πορτο απο την Αιγινα και τα Μεθανα που βρισκεις τα δωματια σε ιδιες η ακριβοτερες τιμες.
Μην αναφερθει οτι στην Πορτογαλια ειχει χειροτερες παραλιες, γιατι δεν ειναι το κριτηριο μου για διακοπες, γι αυτο και εχω παει επανειλημμενα στη Νισυρο για πολλες εβδομαδες, που εχει χαλια παραλιες. Αυτο δεν σημαινει οτι εκανα κακες διακοπες.
Σχετικα με το "στη Μύκονο, στην Ελούντα, στη Λινδο, στην καλντέρα της Σαντορίνης, η στους Παξους και να δει τί πραγματικά κυκλοφορεί' δεν εχουμε ολοι τα ιδια προτυπα. Πχ καποιοι απεχθανομαστε κάποιους ανθρωποτυπους που κυκλοφορουν τον Αυγουστο στα νησια η σε παραλίες της Β. Ελλαδας.
Βεβαια δεν εχει κανενα νοημα αυτη η συζητηση, αφου κανεις δεν προκειται να πεισει καποιον που ειναι απογοητευμενος απο τον επαγγελματισμο των μικρων εγχωριων μοναδων να το ρισκαρει αλλη μια φορα και να βλαστημα τον Σεπτεμβρη. Εγω τελειωσα μ αυτα την τελευταια φορα που πηγα στη Συρο και ημουν ενα απογευμα στα τηλεφωνα με τη booking για να βγαλω ακρη με την "επιχειρηματια" που αρνιοταν να δωσει το δωματιο που εκλεισα και να επισκευασει τον κλιματισμο.
Θα συνεχισουμε να κλεινουμε εξωτερικο αμετανοητοι οσο μπορουμε και οσοι αγαπανε αυτο το ειδος τουρισμου των ελληνικων προτυπων αυτο θα συνεχισουν να κανουν.
Κι εγω λογω δουλειας εχω την ευκαιρια να οργανωνομαι απο πολυ νωρις. Εχω αντιμετωπισει κι εγω ακριβωε την ιδια κατασταση. Οσο νωρις και να εχω κανει κρατηση σε καταλυμα στην Ελλαδα οι τιμες ηταν ιδιες. Κατι που δε συμβαινει στο εξωτερικο. Γιαυτο κι εμεις εχουμε πλεον καταληξει και τις καλοκαιρινες διακοπες τις περναμε εκτος Ελλαδος.Φυσικα
Τότε πως εξηγειται οτι ειμαστε καθε φορα μόνοι μας στη Ροτόντα, σχεδόν μόνοι μας στο Βυζαντινό μουσείο, χωρίς ουρά στον Λευκό Πύργο, δεν λειτουργουν παρά τα μισά εστιατόρια.
Μιλάμε για αποσταση χαώδη με τον τουρισμό των πόλεων στην Πορτογαλία και μάλιστα πολύ οικονομικότερα για το ίδιο προιον.
Επαναλαμβάνω, μόνο ως αστείο μπορεί να γίνει σύγκριση.
Η μονη εξηγηση ειναι οτι οι τουριστες στη Θεσσαλονικη το καλοκαιρι κοβουν βολτες με το μετρο, γιαυτο δεν τους βλεπουμε. Ειδικα τον Αυγουστο. Ολοι στο μετρο.......
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Οσο νωρις και να εχω κανει κρατηση σε καταλυμα στην Ελλαδα οι τιμες ηταν ιδιες.

Το ανέφερε και ένα μέλος πιο πάνω.
Αυτό συμβαίνει διότι όταν κάποιος ψάχνει στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο , ο ξενοδόχος δεν μπορεί να πάει πιο χαμηλά. Είμαι 99% σίγουρος ότι μιλάμε για ξενοδοχείο 50-60-70 ευρώ και όχι σε κατηγορίας 100+.

Ισχύει σε όλο τον κόσμο διότι υπάρχει ένα Breakeven σημείο που πρέπει να έχει ο ξενοδοχός για να είναι βιώσιμη η επιχείρηση.

Αυτό το breakeven έχει να κάνει με το πόσους μήνες διαρκεί η season, πληρότητα, φορολογία, 1000 λόγους που για να αναλυθούν θέλουμε σεντόνια.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι π.χ. 4* ξενοδοχείο στη Σαντορίνη, θα το δει κάποιος από Νοέμβριο για Αύγουστο και θα έχει την ίδια τιμή αν το δεί τον Ιούνιο για Αύγουστο.


Πάντως για να κάνω πιο κατανοητή την έκφραση που έχω πει "εγώ για έναν ύπνο ψάχνω, το φτηνότερο" , δείτε σε άλλο post αυτού του forum, πόσοι θάβουν συγκεκριμένα πρακτορεία για τις τακτικές που ακολουθούν (π.χ. χρέωση 20€).

Τα συγκεκριμένα πρακτορεία, ΠΡΙΝ από την όλη κατάσταση είχαν πολλές κακές κριτικές, μερικά είχαν και καταγγελίες. Παρόλα αυτά επειδή σε γνωστό aggregator είναι φτηνότερα π.χ. 5-10 ευρώ συγκριτικά με πρακτορεία που είχαν καλές κριτικές, η πλειοψηφία κλείνει από αυτά και μετά κλαίει.
Αντίθετα υπάρχει (στον ίδιο γνωστό aggregator) πρακτορείο που έχει διαφορά 10-15 ευρώ με καλές κριτικές το οποίο όμως ακόμη και αυτή την περίοδο είχε άψογη εξυπηρέτηση. Ούτε οι αεροπορικές θεωρώ ότι είχαν την άψογη εξυπηρέτηση, όταν η Αιγαίου δεν έπιανε γραμμή για ολόκληρες μέρες και νύχτες.
Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το πόσο κάποιος αξιολογεί τον χρόνο του.


Τέλος αν κλείσει νωρίς κάποιος (6 μήνες πριν+), με budget έως 100-120 ευρώ, μπορεί να βρει αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο 3* με πρωινό (ίσως και πισίνα) ακόμη και σε νησιά όπως η Σαντορίνη και η Μύκονος. Μιλάω για περίοδο την περίοδο Ιουλίου - Αυγούστου. Τους υπόλοιπους μήνες είναι σαφώς οικονομικότερα.

Υ.Γ. Το Costa Navarino όσοι λέτε για υπερβολικές τιμές, το έχει μόλις 200 ευρώ τέλος Σεπτεμβρίου. 200 ευρώ για ξενοδοχείο τέτοιας κατηγορίας είναι τρομερό το value for money, αν κάποιος σκεφτεί ότι π.χ. στο Saint Moritz της Ελβετίας (που δεν έχει ούτε χιόνι τέλος Σεπτέμβρη) στα 200 ευρώ βρίσκει κάποιος 3* (μπορεί και 4* με non refundable discount).
Αν θέλετε να πούμε για πραγματικά ακριβά ξενοδοχεία το Amanzoe έχει κάπου 1000 το βράδυ το απλό δωμάτιο. Ναι εκεί αναρωτιέμαι και εγώ τι value for money μπορεί να υπάρχει.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Το ανέφερε και ένα μέλος πιο πάνω.
Αυτό συμβαίνει διότι όταν κάποιος ψάχνει στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο , ο ξενοδόχος δεν μπορεί να πάει πιο χαμηλά. Είμαι 99% σίγουρος ότι μιλάμε για ξενοδοχείο 50-60-70 ευρώ και όχι σε κατηγορίας 100+.

Ισχύει σε όλο τον κόσμο διότι υπάρχει ένα Breakeven σημείο που πρέπει να έχει ο ξενοδοχός για να είναι βιώσιμη η επιχείρηση.

Αυτό το breakeven έχει να κάνει με το πόσους μήνες διαρκεί η season, πληρότητα, φορολογία, 1000 λόγους που για να αναλυθούν θέλουμε σεντόνια.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι π.χ. 4* ξενοδοχείο στη Σαντορίνη, θα το δει κάποιος από Νοέμβριο για Αύγουστο και θα έχει την ίδια τιμή αν το δεί τον Ιούνιο για Αύγουστο.


Πάντως για να κάνω πιο κατανοητή την έκφραση που έχω πει "εγώ για έναν ύπνο ψάχνω, το φτηνότερο" , δείτε σε άλλο post αυτού του forum, πόσοι θάβουν συγκεκριμένα πρακτορεία για τις τακτικές που ακολουθούν (π.χ. χρέωση 20€).

Τα συγκεκριμένα πρακτορεία, ΠΡΙΝ από την όλη κατάσταση είχαν πολλές κακές κριτικές, μερικά είχαν και καταγγελίες. Παρόλα αυτά επειδή σε γνωστό aggregator είναι φτηνότερα π.χ. 5-10 ευρώ συγκριτικά με πρακτορεία που είχαν καλές κριτικές, η πλειοψηφία κλείνει από αυτά και μετά κλαίει.
Αντίθετα υπάρχει (στον ίδιο γνωστό aggregator) πρακτορείο που έχει διαφορά 10-15 ευρώ με καλές κριτικές το οποίο όμως ακόμη και αυτή την περίοδο είχε άψογη εξυπηρέτηση. Ούτε οι αεροπορικές θεωρώ ότι είχαν την άψογη εξυπηρέτηση, όταν η Αιγαίου δεν έπιανε γραμμή για ολόκληρες μέρες και νύχτες.
Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το πόσο κάποιος αξιολογεί τον χρόνο του.


Τέλος αν κλείσει νωρίς κάποιος (6 μήνες πριν+), με budget έως 100-120 ευρώ, μπορεί να βρει αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο 3* με πρωινό (ίσως και πισίνα) ακόμη και σε νησιά όπως η Σαντορίνη και η Μύκονος. Μιλάω για περίοδο την περίοδο Ιουλίου - Αυγούστου. Τους υπόλοιπους μήνες είναι σαφώς οικονομικότερα.

Υ.Γ. Το Costa Navarino όσοι λέτε για υπερβολικές τιμές, το έχει μόλις 200 ευρώ τέλος Σεπτεμβρίου. 200 ευρώ για ξενοδοχείο τέτοιας κατηγορίας είναι τρομερό το value for money, αν κάποιος σκεφτεί ότι π.χ. στο Saint Moritz της Ελβετίας (που δεν έχει ούτε χιόνι τέλος Σεπτέμβρη) στα 200 ευρώ βρίσκει κάποιος 3* (μπορεί και 4* με non refundable discount).
Αν θέλετε να πούμε για πραγματικά ακριβά ξενοδοχεία το Amanzoe έχει κάπου 1000 το βράδυ το απλό δωμάτιο. Ναι εκεί αναρωτιέμαι και εγώ τι value for money μπορεί να υπάρχει.
Κι ομως γινεται. Μαλλον το 1% .Θεωρω τις διακοπες μας πολυ σπουδαιες και χωρις να θελω να φανω ψωνισμενη παντα σκεφτομαι να βρω κατι καλο οπως το θελουμε και μετα βλεπουμε την τιμη. Το "για εναν υπνο ειναι" δεν το σκεφτηκα ποτε. Και δεν το βλεπω ετσι. Δυστυχως εχω παραδειγματα πολυ συγκεκριμενα . Δε θελω ομως να αναφερω ουτε ονοματα ουτε νησια γιατι δεν ειναι σωστο. Μου εχει τυχει να κανω κρατηση απο το Νοεμβριο σε νησι για δικλινο 240 ευρω (λογω γαμου)για τελη Ιουλη και το το ιδιο δωματιο το εδιναν 250ευρω το Μαιο, ειναι λογικο;Απο κει κσι περα δεν με ενδιαφερει ουτε το breakeven ουτε κατι αλλο. Απλα βλεπω τα γεγονοτα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom