Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αν επιλέγεις καταλύματα με 6/10 κριτική, ημιυπόγεια και χωρίς αστέρια, καλή σου τύχη.
Στην αντιπέρα όχθη, υπάρχει και το Costa Navarino ή παρόμοια ξενοδοχεία αν σε ενδιαφέρουν.


Επίσης αν κρίνω από το που κάθεσαι για φαγητό, πάλι υπάρχουν κριτικές.

Γενικά θεωρώ απαράδεκτο (από την μεριά μας σαν πελάτες) να καθόμαστε όπου βρούμε και να επιλέγουμε με γνώμονα "την χαμηλότερη τιμή".

Αν μου πεις ότι πήγες σε κατάλυμα με 9/10 στο booking, 4*+ και πέτυχες όλα τα παραπάνω, θα πω ναι φταίει το ξενοδοχείο.
Η αληθεια ειναι οτι ο καθενας εχει επιλογη να παει ειτε στον σταβλο με 6/10 ημιυπογεια ειτε στο Costa Navarino :)
Απλα για καποιο λογο οι περισσοτεροι επιλεγουν να κανουν μια δουλεια που τους φερνει εσοδα μολις 650ευρω τον μηνα, ενω θα μπορουσαν να διαλεξουν μια δουλεια CEO με μισθο 10.000ευρω και χρυση καρτα και εταιρικο αυτοκινητο.

Θεωρω απαραδεκτο απο την μερια μας σαν πελατες να κρινουμε τους αλλους με τα δικα μας δεδομενα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@orck ξανά διάβασε πιο πίσω.
Το costa navarino το είπα σαν παράδειγμα σωστού επαγγελματία, όχι σαν επιλογή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το χωριό σου το πρωτογνώρισα πριν 15 χρόνια (όταν γνώρισα και τη σύζυγό μου που έχει εξοχικό εκεί) και από τότε περνάμε 2 εβδομάδες εκεί κάθε καλοκαίρι, μετρώντας αντίστροφα για την επόμενη φορά που θα ξαναπάμε (δύο μήνες έμειναν μόνο, θεού θέλοντος και covid-19 επιτρέποντος). Σε αντίθεση με τα γειτονικά χωριά με την πολυκοσμία και τη δυνατή μουσική, το χωριό αποπνέει μια ατμόσφαιρα ηρεμίας αλλά και ποιότητας, ίσως λόγω των πλακόστρωτων δρόμων, της εκπληκτικής θέας από το βράχο, των events στον Κουτσόμυλο, της live έντεχνης ή και jazz μουσικής που ακούγεται από τα μαγαζιά (ειλικρινά δε θυμάμαι να έχω ακούσει ‘’σκυλάδικα’’ όσο καιρό πηγαίνω εκεί, αν θέλουμε τέτοια πάμε στο διπλανό χωριό), ακόμα και οι πολιτιστικές εκδηλώσεις κάθε καλοκαίρι στην πλατεία με τραγουδιστές όπως ο Μακεδόνας, η Αντωνοπούλου , ο Θηβαίος ή η περσινή ενέργεια που γέμισε όλο το χωριό με ζωγραφισμένες γλάστρες. Άψογη και η εικόνα από τη συμπεριφορά των επαγγελματιών της περιοχής , και συμφωνούν με αυτά που λέω και πολλοί συγγενείς και φίλοι μου που τους έπεισα να έρθουν από την Αθήνα για διακοπές εκεί, και όποτε βρισκόμαστε ακόμη συζητάμε –μεταξύ άλλων - για τις διακοπές μας εκεί και κάνουν σχέδια να ξαναέρθουν .

Και μέσα σε όλη αυτή την ειδυλλιακή εικόνα έρχεται ένας ΄΄επαγγελματίας’’ της περιοχής να με φέρει στα όρια μου, και αν ήμουν τουρίστας για πρώτη φορά εκεί, σίγουρα θα με έκανε να μην ξαναπάω. 9 το πρωί, με 35 βαθμούς θερμοκρασία, στο ένα χέρι καθισματάκι με μωρό 3 μηνών και στο άλλο χέρι παιδί 3 ετών, πάμε στο πιο κοντινό beach bar από το parking του αυτοκινήτου (για να μην περπατάμε μέσα στον ήλιο) για ένα μπάνιο που δε θα κρατούσε πάνω από μια ώρα . Στο άδειο beach bar (9 η ώρα το πρωί επαναλαμβάνω), ο υπάλληλος για τις ξαπλώστρες μας σηκώνει από τις ξαπλώστρες με ίσκιο που κάτσαμε λέγοντας μας πως είναι όλες reserve (μάλλον εκεί ξεκινούσε από τις 9 το πρωί το party, όχι σαν τη Μύκονο που ξεκινάει από το μεσημέρι) και να πάμε να κάτσουμε σε ξαπλώστρες μέσα στον ήλιο (όλα αυτά κατόπιν οδηγιών ενός ηλικιωμένου –μάλλον ο ιδιοκτήτης πρέπει να ήταν) . Μεταφερθήκαμε από μόνοι μας στο εσωτερικό του beach bar (αφού όλες οι ξαπλώστρες ήταν reserve, τι να κάνουμε? Περιμέναμε πως θα γίνει μεγάλο party στις 9, άσχετα που προς το παρόν ήταν μόνο ο ηλικιωμένος και ο υπάλληλος με τις ξαπλώστρες ). Κατόπιν νέων οδηγιών του ηλικιωμένου, ο υπάλληλος ήρθε και μας είπε πως τελικά απαγορεύονται τα μωρά στο μαγαζί (άσχετα που ήταν και ήσυχο και χαμογελαστό) και είτε να κάτσουμε στον ήλιο, είτε να φύγουμε, και μετά από 20 χρόνια έφαγα ξανά πόρτα σε μαγαζί, ενώ το μωρό στους 3 πρώτους μήνες ζωής του έφαγε και αυτό την πρώτη του πόρτα (ελπίζω να το ξεπεράσει και να μην το σημαδέψει στην υπόλοιπη ζωή του) .

Από περιέργεια, συνεχίζω να περνάω συχνά από το beach bar αυτό, και κάθομαι και χαζεύω το πανηγύρι που γίνετε κάθε φορά με τους καυγάδες των πιθανών πελατών με τους υπαλλήλους για τις ξαπλώστρες, ενώ και στο trip advisor καταλαμβάνει – με την αξία του και χωρίς πολύ κόπο πιστεύω- την τελευταία θέση στη σχετική αξιολόγηση .

Και το ερώτημά μου είναι, γιατί σε ένα τόσο προσεγμένο και ιδανικό μέρος αφήνετε κάποιους ελάχιστους να χαλάνε την εικόνα όλης της περιοχής?
Ειναι μελανο σημειο αυτο κι αν καταλαβα καλα για ποιο λες θελω να σου πω πως τα τελευταια χρονια εχει χασει πολυ απο τις συγκεκριμενες συμπεριφορες. Ειναι ομως μπλεγμενα πολλα που ουτε γινονται να τα αναλυσω, ουτε να τα γραψω δημοσια. Συμφωνω μαζι σου και αν και μου αρεσει πολυ η παραλια που εκμεταλλευεται ενημερωνω παντα οσουςε με ρωτουν πως ενδεχεται να αντιμετωπισουν κακη συμπεριφορα. Δεν μπορω να πω κατι παραπανω εδω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η αληθεια ειναι οτι ο καθενας εχει επιλογη να παει ειτε στον σταβλο με 6/10 ημιυπογεια ειτε στο Costa Navarino :)
Απλα για καποιο λογο οι περισσοτεροι επιλεγουν να κανουν μια δουλεια που τους φερνει εσοδα μολις 650ευρω τον μηνα, ενω θα μπορουσαν να διαλεξουν μια δουλεια CEO με μισθο 10.000ευρω και χρυση καρτα και εταιρικο αυτοκινητο.

Θεωρω απαραδεκτο απο την μερια μας σαν πελατες να κρινουμε τους αλλους με τα δικα μας δεδομενα.
αμάν και συ τόση μιζέρια μας χαλάς το κλίμα εδώ μέσα, δεν χρειάζεται πχια να πας στο ρομάνος που θέλει 2800 για 5 διανυκτερεύσεις τον Ιούλιο, πήγαινε στο γουέστ ιν ΜΟΝΟ με 2400, έτσι θα νοιώσεις βαθιά μέσα σου την ελληνική φιλοξενία και δεν θα ξεπαραδιαστείς.
υγ κανένα πρόβλημα με κόστα ναβαρίνο, τη δουλειά του κάνει μια χαρά και με επιτυχία και την Ελλάδα διαφημίζει, με αυτούς που νομίζουν ότι ο ελληνικός τουρισμός είναι το κόστα ναβαρίνο είναι το πρόβλημα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Το Κόστα Ναβαρίνο ήταν απλά παράδειγμα σωστού επαγγελματία, όπως και άλλα αντίστοιχης κατηγορίας. Δεν μπορούμε να βλέπουμε μόνο τα αρνητικά του ελληνικού τουρισμού.

@Borealis Το πρόβλημα είναι ότι ο μέσος Έλληνας ακούει "εσωτερικό τουρισμό" και σκέφτεται ημιυπόγειο, βρωμερό , υποδομές δεκαετίας 70.

Προσωπικά νομίζω ότι σε όλη την ελληνική επικράτεια μπορεί κάποιος αν κλείσει νωρίς να βρει αξιοπρεπέστατο κατάλυμα 3* ή 4* με πρωινό και αξιόλογες κριτικές.

Πέρυσι έκλεισα στη Νάξο 3* με πισίνα , με κριτική 9.2 για 5 μερες τέλος Αυγούστου στα 90 ευρώ με πρωινό το δίκλινο. Περιοχή Αγία Άννα (3 λεπτά με τα πόδια από την παραλία). Το είχα κλείσει από τέλος Απρίλη με δικαίωμα κράτησης.

Τώρα κάποιος θα έρθει και θα μου πει "90 ευρώ πανάκριβο, εγώ έκλεισα με 40 ευρώ, υπόγειο χωρίς παράθυρα, αλλά δεν βαριέσαι έναν ύπνο κάνω, άλλωστε ούτε πρωινό τρώω ένα καφέ πίνω"

Μετά πως να μην γκρινιάξει ο πελάτης?
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Το Κόστα Ναβαρίνο ήταν απλά παράδειγμα σωστού επαγγελματία, όπως και άλλα αντίστοιχης κατηγορίας. Δεν μπορούμε να βλέπουμε μόνο τα αρνητικά του ελληνικού τουρισμού.

@Borealis Το πρόβλημα είναι ότι ο μέσος Έλληνας ακούει "εσωτερικό τουρισμό" και σκέφτεται ημιυπόγειο, βρωμερό , υποδομές δεκαετίας 70.

Προσωπικά νομίζω ότι σε όλη την ελληνική επικράτεια μπορεί κάποιος αν κλείσει νωρίς να βρει αξιοπρεπέστατο κατάλυμα 3* ή 4* με πρωινό και αξιόλογες κριτικές.

Πέρυσι έκλεισα στη Νάξο 3* με πισίνα , με κριτική 9.2 για 5 μερες τέλος Αυγούστου στα 90 ευρώ με πρωινό το δίκλινο. Περιοχή Αγία Άννα (3 λεπτά με τα πόδια από την παραλία). Το είχα κλείσει από τέλος Απρίλη με δικαίωμα κράτησης.

Τώρα κάποιος θα έρθει και θα μου πει "90 ευρώ πανάκριβο, εγώ έκλεισα με 40 ευρώ, υπόγειο χωρίς παράθυρα, αλλά δεν βαριέσαι έναν ύπνο κάνω, άλλωστε ούτε πρωινό τρώω ένα καφέ πίνω"

Μετά πως να μην είναι περίεργος ο πελάτης?
Συμφωνώ ότι υπάρχουν και τέτοιες ευκαιρίες, αλλά πρέπει να το ψάξεις πολύ και αρκετά νωρίς. Η πλειοψηφία των παρεχόμενων καταλυμάτων στα ελληνικά νησιά δεν διαθέτει πισίνα, πρωινό, ούτε καν reception. Και συνήθως πρόκειται για άχρωμα, αοσμα δωμάτια με σουηδικά κρεβάτια, που σου αλλάζουν σεντόνια κάθε τέσσερις ημέρες και σε τιμές κοντά στα εκατό ευρώ το δίκλινο αρχές Ιουλίου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συμφωνώ ότι υπάρχουν και τέτοιες ευκαιρίες, αλλά πρέπει να το ψάξεις πολύ και αρκετά νωρίς. Η πλειοψηφία των παρεχόμενων καταλυμάτων στα ελληνικά νησιά δεν διαθέτει πισίνα, πρωινό, ούτε καν reception. Και συνήθως πρόκειται για άχρωμα, αοσμα δωμάτια με σουηδικά κρεβάτια, που σου αλλάζουν σεντόνια κάθε τέσσερις ημέρες και σε τιμές κοντά στα εκατό ευρώ το δίκλινο αρχές Ιουλίου.
Υποθέτω θα γνωρίζετε ότι τα σουηδικά κρεβάτια, τα κάδρα με τις λεοπαρδάλεις και οι κινούμενοι καταρράκτες είναι η πρόταση του Υπουργείου Πολιτισμού για ένταξη στα μνημεία της Ουνέσκο, ας δείξουμε λίγο σεβασμό στην ιστορία μας επιτέλους!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Δεν το είπα σαν πρόταση. Το ανέφερα σαν αντίλογο στους καλούς επιχειρηματίες.
Στο χωριο μου οι περισσοτεροι επαγγελματιες προσπαθούν να κρατησουν υψηλα στανταρ ποιοτητας. Γι αυτο και η πλειονοτητα των καταστηματων και των καταλυματων ειναι περιποιημενα, ομορφα και τα προιοντα και οι υπηρεσιες τους ειναι σε αρκετα καλο επιπεδο ( υπαρχουν και λιγες εξαιρεσεις που ειναι σαν τη μυγα μες στο γαλα).
Φυσικά και υπάρχουν καλοί, πολύ καλοί και άριστοι επιχειρηματίες. Υπάρχουν και αξιοπρεπέστατα κατλύματα όπως και εστιατόρια σε προσιτές τιμές. Δεν είναι μόνο τα πεντάστερα που προσφέρουν πολύ καλές υπηρεσίες.
Με τα αρνητικά παραδείγματα που ανέφερα δεν προσπάθησα να μηδενίσω τα πάντα αλλά να δείξω ότι η εικόνα στον τουρισμό δεν είναι ειδυλλιακή. ότι παρόλο που έχουν βελτιωθεί τα πράγματα υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες, ως πελάτης
να σου τύχουν προβληματικές καταστάσεις.
Επίσης διαφωνώ με την άποψη ότι φταίει ο πελάτης που δεν έχει ικανότητες Ηρακλή Πουαρό και αφού δεν τις έχει ,ας τον κατασπαράξουν τα αρπακτικά.


Υπαρχει κοσμος που προτιμαει να μεινει και σε σταβλο προκειμενου να πληρωσει οσο το δυνατο λιγοτερα. Ξερεις ποσες φορες εχω ακουσει το : "Εγω και σε αποθηκη μενω. Δωσε μου ο,τι εχεις φθηνοτερο".
Συμφωνώ. Υπάρχει και τέτοιος κόσμος. Αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τους κακούς επαγγελματίες. Το έχεις ακούσει πολλές φορές αυτό περί αποθήκης και φθηνότερου.
Πόσες φορές έχεις ακούσει όμως από επαγγελματίες, ότι το δωμάτιο που προσφέρουμε ήταν πρώην στάβλος με ότι σημαίνει αυτό, και ότι αφού ξέρουμε να φροντίζουμε ζώα, θεωρήσαμε ότι ξέρουμε να φροντίζουμε και τουρίστες....κάτι το οποίο ήταν η μαύρη αλήθεια. Μαλλον ποτέ παρόλο που θα ήταν πολύ τίμιο.
Θα ισχυριστεί κάποιος ότι αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Αλλά κάποιοι από εμάς λόγω ηλικίας, κάναμε τουρισμό και πριν το 2010. Δηλαδή στο παρελθόν. Συνεπώς η άποψή μας σχηματίζεται σωρευτικά.
Το πρόβλημα είναι ότι ο μέσος Έλληνας ακούει "εσωτερικό τουρισμό" και σκέφτεται ημιυπόγειο, βρωμερό , υποδομές δεκαετίας 70.
Σκέφτηκες όμως γιατί το νομίζει? Τι του έτυχε και το νομίζει?
Σκέφτηκες γιατί όταν πεις ότι ένα μαγαζί είναι τουριστικό, ο νους μας πάει στο χειρότερο?
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Θα ηθελα να πω , απο δικη μου πειρα τουλαχιστον , οτι οι υψηλες κριτικες δεν αποδεικνυουν απαραιτητα οτι ειναι καλο το καταλυμα. Εξαρταται ποιοι τις γραφουν. Εννοω, εθνικοτητα, κουλτουρα, οικονομικα κριτηρια ,ηλικια κλπ.
Συμφωνώ. Μέχρι στιγμής, εμπιστεύομαι Αμερικανούς στα καταλύματα και Γάλλους, Ιταλούς, Έλληνες στο φαγητό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σκέφτηκες όμως γιατί το νομίζει? Τι του έτυχε και το νομίζει?
Σκέφτηκες γιατί όταν πεις ότι ένα μαγαζί είναι τουριστικό, ο νους μας πάει στο χειρότερο?
Εν τω μεταξύ, παρά τις φαντασιώσεις καποιων μελών που δεν ζουν καν στη χωρα, τo τουριστικό προιον της Ελλάδας απευθύνεται σε μικρά ευρωπαικα βαλάντια πλην εξαιρέσεων. Δεν ξεχναμε οτι κατέρρευσε το Thomas Cook των φτηνιαρικων πακετων και ελεγαν για σεισμο στην τουριστικη σεζον.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
5.411
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Θα ισχυριστεί κάποιος ότι αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Αλλά κάποιοι από εμάς λόγω ηλικίας, κάναμε τουρισμό και πριν το 2010. Δηλαδή στο παρελθόν.
Και βγαλε ..... στο βαθυ Πασοκ :cool:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.540
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom