Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Μεχρι να δουμε τι θα γινει τελικα με την aegean, να θυμισω τα δις που δοθηκαν για την τελευταια ανακεφαλοποιηση των τραπεζων και εγιναν αερας κοπανιστος τελικα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Δυστυχώς μερικοί δεν καταλαβαίνετε ότι ειναι τιμή μας σαν Έλληνες να είναι η Aegean Airlines στο τοπ 20 αεροπορικών στον κόσμο.
Είμαι ένας από αυτούς που όντως δεν καταλαβαίνουν γιατί θα πρέπει να είναι τιμή μου που είναι στο top 20. Χαρά μπορεί να είναι που έχουμε μια πολύ καλή εταιρεία στην χώρα και πετάμε με αυτήν όποτε μπορούμε αλλά μέχρι εκεί. Ιδιωτική εταιρεία είναι, η τιμή για την επιτυχία της ανήκει στους δημιουργούς της και στους εργαζόμενους σε αυτήν.
Τιμή μας το να έχουμε ξενοδοχεία σαν το Amanzoe και το Costa Navarino
Τα ίδιο περίπου με το παραπάνω. Αν και με Aegean έχουμε την χαρά να πετάμε αραιά και που. Σε αυτά μάλλον ούτε την χαρά θα έχουμε ποτέ να πάμε παρά τις απίθανες προσφορές για τις οποίες μας ενημέρωσες σε προηγούμενο ποστ. Είναι σαν να μην υπάρχουν.
Τιμή μας να βγει ο κάθε διάσημος με εκατομμύρια followers και να πει "amazing sunset in Santorini".
Καμία τιμή ειδικά σε αυτή την περίπτωση. Αντιθέτως ουδόλως μας απασχολεί τι θα πει ο διάσημος.
Δεν πειράζει ας είμαστε ξακουστοί σε όλο τον κόσμο για τον τουρισμό μας
Είναι άλλο πράγμα να είσαι ξακουστός για την ποιότητα των τουριστικών υπηρεσιών και άλλο πράγμα να είναι ξακουστή η χώρα για την ομορφιά της.
και η κυρία Κα, τίνα, μπορεί να πάει διακοπές και τέλος Σεπτέμβρη. Αλλιώς ας πάει Πόρτο.
Αμ δε. Η κυρία Κατίνα ούτε τέλος Σεμπτέμβρη μπορεί να πάει, ούτε γενικώς, εκτός αν την φιλοξενήσει καμιά φίλη της σε εξοχική κατοικία γιατί παίρνει 600 ευρώ σύνταξη και δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τις απίθανες προσφορές των 200 ευρώ στο costa navarino. Στην καλύτερη μέχρι πόρτο γερμενό δηλαδή.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Είμαι ένας από αυτούς που όντως δεν καταλαβαίνουν γιατί θα πρέπει να είναι τιμή μου που είναι στο top 20. Χαρά μπορεί να είναι που έχουμε μια πολύ καλή εταιρεία στην χώρα και πετάμε με αυτήν όποτε μπορούμε αλλά μέχρι εκεί. Ιδιωτική εταιρεία είναι, η τιμή για την επιτυχία της ανήκει στους δημιουργούς της και στους εργαζόμενους σε αυτήν.
ακριβώς...από επιχειρηματική σκοπιά σωστά στημένη εταιρεία η Aegean αλλά να νοιώθω και περήφανος για αυτήν νομίζω ότι είναι ανέκδοτο...ρωτήστε πόσο περήφανοι είναι όσοι για χρόνια πηγαινοέρχονταν Θεσσαλονίκη - Κρήτη από την τιμολογιακή της πολιτική...
Πάντως, η κοντά στα Πορτογαλικά δεδομένα χώρα μας, έχει κάτι δωμάτια με κρεβάτι-κομοδίνο-ντουλάπα (από τα ΄80s και τα τρία) στη νότια Πελοπόννησο 10-15 Ιουλίου με κάτι 80άρια και 90άρια ευρώ...πόσο δλδ θα κόστιζαν χωρίς τον κορωνοιό;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ακριβώς...από επιχειρηματική σκοπιά σωστά στημένη εταιρεία η Aegean αλλά να νοιώθω και περήφανος για αυτήν νομίζω ότι είναι ανέκδοτο...ρωτήστε πόσο περήφανοι είναι όσοι για χρόνια πηγαινοέρχονταν Θεσσαλονίκη - Κρήτη από την τιμολογιακή της πολιτική...
Πάντως, η κοντά στα Πορτογαλικά δεδομένα χώρα μας, έχει κάτι δωμάτια με κρεβάτι-κομοδίνο-ντουλάπα (από τα ΄80s και τα τρία) στη νότια Πελοπόννησο 10-15 Ιουλίου με κάτι 80άρια και 90άρια ευρώ...πόσο δλδ θα κόστιζαν χωρίς τον κορωνοιό;
Όσο θα ήταν διατεθειμένοι να πληρώσουν οι άνθρωποι. Δεν πληρώνεις μόνο για την ποιότητα του καταλύματος, αλλά και για την τοποθεσία του. Πολλοί άνθρωποι ανα τον κόσμο θα πληρωναν και περισσοτερο για χειροτερο καταλυμα για να βρισκονται στη νοτιο Πελοπόννησο, αλλα προφανως δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα, αυτο που για καποιον ειναι ευκαρια για άλλον είναι αδιάφορο . Αν δεν είχε έπιπλα από τα 80ς προφανώς θα χρεωνε παραπάνω. Αν δε βρει τα 80 ευρώ που ζητάει, θα πουλήσει φτηνότερα, απλο είναι.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Όσο θα ήταν διατεθειμένοι να πληρώσουν οι άνθρωποι. Δεν πληρώνεις μόνο για την ποιότητα του καταλύματος, αλλά και για την τοποθεσία του. Πολλοί άνθρωποι ανα τον κόσμο θα πληρωναν και περισσοτερο για χειροτερο καταλυμα για να βρισκονται στη νοτιο Πελοπόννησο, αλλα προφανως δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα, αυτο που για καποιον ειναι ευκαρια για άλλον είναι αδιάφορο . Αν δεν είχε έπιπλα από τα 80ς προφανώς θα χρεωνε παραπάνω. Αν δε βρει τα 80 ευρώ που ζητάει, θα πουλήσει φτηνότερα, απλο είναι.
δεν αντιλέγω...με την διαφορά ότι και για άλλα μέρη στον Ευρώπη με ανάλογα χαρακτηριστικά υπάρχει μεγάλη ζήτηση (πχ Κροατία, Πορτογαλία, Ισπανία, Σικελία) με σαφώς καλύτερες τιμές....
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Είμαι ένας από αυτούς που όντως δεν καταλαβαίνουν γιατί θα πρέπει να είναι τιμή μου που είναι στο top 20. Χαρά μπορεί να είναι που έχουμε μια πολύ καλή εταιρεία στην χώρα και πετάμε με αυτήν όποτε μπορούμε αλλά μέχρι εκεί. Ιδιωτική εταιρεία είναι, η τιμή για την επιτυχία της ανήκει στους δημιουργούς της και στους εργαζόμενους σε αυτήν.

Διότι ανεβάζει το συνολικό επίπεδο, εκτός αν τα εκατομμύρια / δισεκατομμύρια που βάζει στα ταμεία του κράτους διαχρονικά είναι αμελητέα. Βέβαια είναι αδιάφοροι και οι τουρίστες να υποθέσω που έρχονται με Aegean σωστά?
Διότι μία τόσο μικρή χώρα (σε οικονομικά μεγέθη) έχει καταφέρει να έχει μία τόσο ισχυρή αεροπορική εταιρεία.


Τα ίδιο περίπου με το παραπάνω. Αν και με Aegean έχουμε την χαρά να πετάμε αραιά και που. Σε αυτά μάλλον ούτε την χαρά θα έχουμε ποτέ να πάμε παρά τις απίθανες προσφορές για τις οποίες μας ενημέρωσες σε προηγούμενο ποστ. Είναι σαν να μην υπάρχουν.
Ψάξε να δεις πως το Costa Navarino έχει βοηθήσει την τοπική κοινωνία. Θα εκπλαγείς και ας μην μπορούν να πάνε, όλοι το βλέπουν.
https://www.newsbeast.gr/environmen...osimotitas-sto-the-romanos-tis-costa-navarino
Και είναι άρθρο του 2016, φαντάσου τι θα έγινε το 2019.



Καμία τιμή ειδικά σε αυτή την περίπτωση. Αντιθέτως ουδόλως μας απασχολεί τι θα πει ο διάσημος.
Δωρεάν marketing, όπως ο Michael Jordan κλείνει συμφωνία π.χ. με την Nike, κάπως έτσι είναι όταν π.χ. ο Christiano Ronaldo έρχεται στη Μεσσηνία. Π.χ. Το να διοργανώνει τουρνουά golf το costa navarino, είτε εσύ παίζεις golf είτε όχι, είναι διαφήμιση για υψηλού επιπέδου τουρισμό. Ούτε εγώ παίζω golf.

Είναι άλλο πράγμα να είσαι ξακουστός για την ποιότητα των τουριστικών υπηρεσιών και άλλο πράγμα να είναι ξακουστή η χώρα για την ομορφιά της.
Στα λόγια μου έρχεσαι, η Ελλάδα είναι ψηλά και σε ομορφιά και σε δείκτες ποιότητας.
https://news.gtp.gr/2019/10/01/greek-hotels-top-gri-satisfaction-index-august/

Αμ δε. Η κυρία Κατίνα ούτε τέλος Σεμπτέμβρη μπορεί να πάει, ούτε γενικώς, εκτός αν την φιλοξενήσει καμιά φίλη της σε εξοχική κατοικία γιατί παίρνει 600 ευρώ σύνταξη και δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τις απίθανες προσφορές των 200 ευρώ στο costa navarino. Στην καλύτερη μέχρι πόρτο γερμενό δηλαδή.
Δεν είπαμε να πάει στο Costa Navarino, αλλά σίγουρα μπορεί να βρει ένα αξιοπρεπέστατο κατάλυμα σε καλή τιμή σε πολλά μέρη της Ελλάδας. Η Ελλάδα έχει για όλα τα βαλάντια, δεν είναι Μαλδίβες.
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
με την διαφορά ότι και για άλλα μέρη στον Ευρώπη υπάρχει ζήτηση με ανάλογα χαρακτηριστικά ( πχ Κροατία, Πορτογαλία, Ισπανία, Σικελία) με σαφώς καλύτερες τιμές....
Συγχαρητήρια λοιπόν που στην Ελλάδα οι τιμές είναι αυξημένες, κάτι θα έχουμε καλύτερο δεν νομίζετε?
Αφού υπάρχουν άνθρωποι που για δεκαετίας 80ς καταλύματα δίνουν 80€, μάγκας ο επιχειρηματίας που τα παίρνει, αν κόβει και απόδειξη (που θα κόβει λόγω booking κτλ) όλα τέλεια.

Γιατί όπως πολύ σωστά είπε ο @Yorgos αν δεν βρει τα 80, θα πάει στα 70 κτλ.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Είμαι ένας από αυτούς που όντως δεν καταλαβαίνουν γιατί θα πρέπει να είναι τιμή μου που είναι στο top 20. Χαρά μπορεί να είναι που έχουμε μια πολύ καλή εταιρεία στην χώρα και πετάμε με αυτήν όποτε μπορούμε αλλά μέχρι εκεί. Ιδιωτική εταιρεία είναι, η τιμή για την επιτυχία της ανήκει στους δημιουργούς της και στους εργαζόμενους σε αυτήν.

Τα ίδιο περίπου με το παραπάνω. Αν και με Aegean έχουμε την χαρά να πετάμε αραιά και που. Σε αυτά μάλλον ούτε την χαρά θα έχουμε ποτέ να πάμε παρά τις απίθανες προσφορές για τις οποίες μας ενημέρωσες σε προηγούμενο ποστ. Είναι σαν να μην υπάρχουν.

Καμία τιμή ειδικά σε αυτή την περίπτωση. Αντιθέτως ουδόλως μας απασχολεί τι θα πει ο διάσημος.

Είναι άλλο πράγμα να είσαι ξακουστός για την ποιότητα των τουριστικών υπηρεσιών και άλλο πράγμα να είναι ξακουστή η χώρα για την ομορφιά της.

Αμ δε. Η κυρία Κατίνα ούτε τέλος Σεμπτέμβρη μπορεί να πάει, ούτε γενικώς, εκτός αν την φιλοξενήσει καμιά φίλη της σε εξοχική κατοικία γιατί παίρνει 600 ευρώ σύνταξη και δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τις απίθανες προσφορές των 200 ευρώ στο costa navarino. Στην καλύτερη μέχρι πόρτο γερμενό δηλαδή.
Ποσο ωραια τα γραφεις!!!!Παντως κι εγω συμφωνω μαζι σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
δεν αντιλέγω...με την διαφορά ότι και για άλλα μέρη στον Ευρώπη υπάρχει ζήτηση με ανάλογα χαρακτηριστικά ( πχ Κροατία, Πορτογαλία, Ισπανία, Σικελία) με σαφώς καλύτερες τιμές....
Ε τότε δύο ενδεχόμενα υπαρχουν:
Α) ο ιδιοκτήτης είναι βλαξ και θα μείνει άδειος
Β) μάλλον έχει τόση ζήτηση η περιοχή που μια χαρά τα βρίσκει τα 80, σε αντίθεση με τον αντίστοιχο της Πορτογαλίας, Κροατίας κλπ

Υπάρχει και το Γ, όπου ξέρω κάποιες περιπτώσεις που είναι ο άνθρωπος να μην έχει μεγάλη οικονομική ανάγκη και η ενασχόληση με το κατάλυμα να του στοίχιζει δυσανάλογα σε χρόνο ή χρήμα. Πχ να μένει πολύ μακριά, να μην έχει προσωπικό και να πρέπει να πηγαίνει ο ίδιος να το ετοιμάσει και σου λέει για μένα να πάω από την Τρίπολη μέχρι εκεί να το στρώσω να το φτιάξω, να πληρώσω βενζίνες κλπ, δεν το κάνω για 50€ τη βραδιά, το συνολικό κέρδος θα είναι 10€ , δεν αξίζει τον κόπο.

Όπως και να έχει, αν το παρακολουθήσεις, θα έχει ενδιαφέρον να δεις αν τελικά θα βρει πελάτες ή όχι, αν και λόγω καταστάσεων είναι περίεργη η φετινή σαιζόν.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Συγχαρητήρια λοιπόν που στην Ελλάδα οι τιμές είναι αυξημένες, κάτι θα έχουμε καλύτερο δεν νομίζετε?
όχι...
Αφού υπάρχουν άνθρωποι που για δεκαετίας 80ς καταλύματα δίνουν 80€, μάγκας ο επιχειρηματίας που τα παίρνει, αν κόβει και απόδειξη (που θα κόβει λόγω booking κτλ) όλα τέλεια.
πασοκική λογική (αλλά λίγο καλύτερη...έχει απόδειξη..)
Όπως και να έχει, αν το παρακολουθήσεις, θα έχει ενδιαφέρον να δεις αν τελικά θα βρει πελάτες ή όχι, αν και λόγω καταστάσεων είναι περίεργη η φετινή σαιζόν.
εδώ συμφωνώ απόλυτα...αλλά σε κάθε περίπτωση είναι απογοητευτικό να βλέπεις στην πράξη το πόσο δυσκολο είναι οικονομικά να ταξιδέψεις στην ίδια σου την χώρα αν δεν είσαι στα 200-300 αλλά στα 800-900 χλμ μακριά...
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@el de abajo το ότι χαρακτηρίζεις "πασοκική λογική" , την λογική του

"Πουλάει ο επιχειρηματίας όσο πιο ψηλά μπορεί , ώστε να μεγιστοποιήσει το κέρδος του, εφόσον το σηκώνει η ζήτηση" με ξεπερνάει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
1. Ισχυει
2. Ισχυει
3. Εν μερει ισχυει, αλλα μπορει και οποισδηποτε Ελληνας αν θελει να κλεισει τις διακοπες του μεσω πρακτορειου.
4. Ισχυει αλλα και παλι οι διανυκτερευσεις κατοικων της Ελλαδας σε ξενοδοχεια της χωρας ειναι απο τις υψηλοτερες συγκριτικα με τον πληθυσμο της.
δεν ξέρω αν ισχύει 100% to num 3...παλιά όταν ήμουνα ελλάδα κάποια πρακτορεία (germanika) όταν ήθελες να κλείσεις κάτι on line δεν είχανε την ελλάδα σαν επιλογή εκεί που βάζεις την διεύθυνση...

πάντως γενικά ναι..μπορείς...k το έκανα παρα πολλές φορες...

Το Νότος πρέπει να λες
nope...Fortuna mallon
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom