Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
3) Μιλαμε για ατομα που δεν ζουν Ελλαδα και εχουν αποψη για την εκπαιδευση της Γ Λυκειου τωρα στο Lock down, εντελως οφ τοπικ στο θεμα. Ζητηθηκε η γνωμη μου και επειδη ειχε αγνοια του νομου, τον ανεφερα για να ξερει τι λεει, Λογικο να εχει αγνοια καποιος που δεν ζει στη χωρα και δεν εχει παιδια στην εκπαιδευση. Εχεις υποψιν σου για ποιο ποστ λεω; Το διαβασες; Μηπως να πας πιο πισω να το δεις, γιατι αυτα που λες ειναι ασχετα με το ποστ.
Το ειδα το ποστ και δεν το σχολιασα για να μην ανοιξω οφφ τοπικ συζητηση. Δεν ειπε καποιο ψεμα. Η εξ αποστεως εκπαιδευση δεν ηταν μεν υποχρεωτικη αλλα ηταν λιγοι οι ευσυνειδητοι εκπαιδευτικοι που πραγματοποιησαν μαθηματα. Πολλοι ειχαν τα μεσα και τη δυνατοτητα να το κανουν αλλα οι περισσοτεροι οπως ειναι και μεσα στην ταξη στα αρχιδια τους για τους μαθητες τους.

Δεν τους κατηγορω γι αυτο ομως γιατι ειναι ετσι δομημενο το εκπαιδευτικο συστημα που ειναι αχρηστο. Ετσι κι αλλιως ειτε εισαι στην ταξη, ειτε οχι αν σου τυχει κακος εκπαιδευτικος δεν προκειται να μαθεις. Και δυστυχως στην Ελλαδα οι διαγωνισμοι των μαθητων δεν σας βγαζουν ασπροπροσωπους.

Οποτε αν ειχα παιδι σιγα μην ειχα την απαιτηση να σπαταλησει τις πολυτιμες, δημιουργικες ωρες που θα ηταν μαζι μου και την υπολοιπη οικογενεια για να βλεπει τη φατσα ενος ανεπαρκους δασκαλου.

Οσοι εκπαιδευτικοι εχουν καταλαβει πως κανουν λειτουργημα φροντισαν να ειναι διπλα στους μαθητες τους τις μερες της καραντινας, οπως φροντιζουν να ειναι παντα. Και ειναι αυτοι που δινουν το στιγμα στις ζωες των μαθητων τους και οι τελευταιοι τους θυμουνται παντα με αγαπη.

Οι αλλοι που λογω συστηματος στην Ελλαδα ειναι οι πολλοι εχουν επιλεξει το δρομο που διαλεγει ο κλασικός δημοσιος υπαλληλος που ολοι εχουμε αγαπησει.

9e9fd95523b6e0aa32b6b9cb1de91488_XL.jpg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.668
ελα μωρε νομος προσφορας και ζητησης; να μην τα παρω; αναβαθμιση υπηρεσιων δεν υπηρχε, η κυρια που ηταν υπευθυνη για τα δωματια αυξηση δεν πηρε. Καλο η τοπικη κοινωνια δεν ειδε καθως ο ιδιοκτητης δεν εμενε καν στο νησι.
Τα τελευταία χρόνια,το πετρέλαιο από 1,40 ,πήγε στο 1,60 αλλά ο υπάλληλος στο βενζινάδικο δεν πήρε αύξηση,ούτε η ποιότητα στο πετρέλαιο βελτιώθηκε.Τα μακαρόνια από 0,60 πήγαν στα 0,70 και
ο υπάλληλος στο μάρκετ δεν πήρε αύξηση.Αν δεν αγαπούσα τα μακαρόνια θα πήγαινα με το αυτοκίνητο μου στην Βουλγαρία να αγοράσω φτηνά μακαρόνια και να βάλω φτηνή βενζίνη.
Μπας και δει ανάπτυξη η τοπική κοινωνία του Σαντάνσκι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ανόητε,βλαχαδερό,βορειοελλαδίτη.Έπρεπε να τσακιστείς να πας να σπουδάσεις στο Πόρτο,
ή έστω στην Νίκαια.
Δεν υπηρχε το φορουμ τοτε ωστε να ενημερωθω πως τα ενοικια εκει ειναι φθηνοτερα.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Ωπα λιγο, μην τα λες ετσι αποτομα. Περιμενε τωρα να σου κουνησουν το δαχτυλο οσοι δεν μενουν καν Ελλαδα γιατι θα επρεπε να νιωθεις τιμη που γινονται αρπαχτες.
Νομιζω οτι κανεις δε δικαιουται να κουναει το δαχτυλο σε κανενα. Μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε πια ξερουμε πως λειτουργει ο νομος του χρηματος. Αλλα ok με βλεπεις μονο σαν πορτοφολι, ειναι αναγκη να μου το τριβεις και στη μουρη; και ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΩ οτι δε τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι. Συναντησα πολλους εξαιρετους επαγγελματιες στο χωρο και πολυ περισσοτερο εξαιρετους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Και αυτο ειναι παντα πανω απο ολα, για μενα τουλαχιστον
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Το ειδα το ποστ και δεν το σχολιασα για να μην ανοιξω οφφ τοπικ συζητηση. Δεν ειπε καποιο ψεμα. Η εξ αποστεως εκπαιδευση δεν ηταν μεν υποχρεωτικη αλλα ηταν λιγοι οι ευσυνειδητοι εκπαιδευτικοι που πραγματοποιησαν μαθηματα. Πολλοι ειχαν τα μεσα και τη δυνατοτητα να το κανουν αλλα οι περισσοτεροι οπως ειναι και μεσα στην ταξη στα αρχιδια τους για τους μαθητες τους.

Δεν τους κατηγορω γι αυτο ομως γιατι ειναι ετσι δομημενο το εκπαιδευτικο συστημα που ειναι αχρηστο. Ετσι κι αλλιως ειτε εισαι στην ταξη, ειτε οχι αν σου τυχει κακος εκπαιδευτικος δεν προκειται να μαθεις. Και δυστυχως στην Ελλαδα οι διαγωνισμοι των μαθητων δεν σας βγαζουν ασπροπροσωπους.

Οποτε αν ειχα παιδι σιγα μην ειχα την απαιτηση να σπαταλησει τις πολυτιμες, δημιουργικες ωρες που θα ηταν μαζι μου και την υπολοιπη οικογενεια για να βλεπει τη φατσα ενος ανεπαρκους δασκαλου.

Οσοι εκπαιδευτικοι εχουν καταλαβει πως κανουν λειτουργημα φροντισαν να ειναι διπλα στους μαθητες τους τις μερες της καραντινας, οπως φροντιζουν να ειναι παντα. Και ειναι αυτοι που δινουν το στιγμα στις ζωες των μαθητων τους και οι τελευταιοι τους θυμουνται παντα με αγαπη.

Οι αλλοι που λογω συστηματος στην Ελλαδα ειναι οι πολλοι εχουν επιλεξει το δρομο που διαλεγει ο κλασικός δημοσιος υπαλληλος που ολοι εχουμε αγαπησει.

View attachment 318309
Περιεργο, δεν φανηκε σαν να το ειχες διαβασει γιατι ελεγες κατι για κοινωνιολογιες και οτι ειναι νεο το μελος και θυμαται τις εμπειριες του απο το Λυκειο.
Σταματω το οφ τοπικ εδω, ειναι περιεργο να εκφραζονται επιλεκτικες ευαισθησιες για το ποιοι εχουν αποψη και ποιοι οχι, ποιοι ψαχνουν τροπο να ζησουν την οικογενεια τους και ειναι εντιμοι και ποιοι οχι κλπ
Νομιζω οτι δεν αλλαζει ευκολα η αποψη των μελων οτι το τουριστικο προιον της Ελλαδας δεν ειναι τοσο ελκυστικο και προτιμουμε να "το δινουμε αλλου" οπως ειπε ο αξιοτιμος συμφορουμιτης, θεμιτο δικαιωμα μας ειναι και ας διαφωνει. Η ειρωνια για αυτες τις επιλογες εκφραζει αυτους που την εκφερουν και μονο. Τα υπολοιπα ειναι για να τα λενε μεταξυ τους οι επιχειρηματιες της συντεχνιας του τουρισμου και να ευλογουν τα γενια τους, κατι που ειναι θεμιτο δικαιωμα τους οχι μονο στο φορουμ αλλα και οπουδηποτε.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.668
Δεν υπηρχε το φορουμ τοτε ωστε να ενημερωθω πως τα ενοικια εκει ειναι φθηνοτερα.
Στο ορκίζομαι ότι ήμουν σίγουρος ότι αυτό θα απαντούσες.
Ευτυχώς που υπάρχει πλέον το φόρουμ να μας ανοίξει τα μάτια στο που πρέπει να πάμε.
Και μάλιστα πιο φτηνά.Τώρα αν συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα,είναι άλλου παπά
ευαγγέλιο.Όνειρο ζωής να πάω καλοκαιριάτικα στην Νίκαια ή στο Πόρτο με μοναδικό κριτήριο
την τιμή του δωματίου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα ηθελα εδω να παραθεσω μια προσωπικη εμπειρια που με εχει ενοχλησει παρα πολυ και δεν εχει να κανει ουτε με Μυκονο, ουτε με Σαντορινη. Προσωπικα πιστευω οτι καλοκαιρι χωρις ελληνικες παραλιες απλως δεν ειναι καλοκαιρι και γιαυτο αφηνω τα ταξιδια στο εξωτερικο για τον υπολοιπο χρονο. Τα τελευταια 10 χρονια εχουμε φαει κολλημα με το συζυγο με τη Λημνο. Καποια απο τα καλοκαιρια που πηγαμε μειναμε σε ενα συγκεκριμενο καταλυμα. Επι 3 συνεχομενες χρονιες πηγαιναμε τελη αυγουστου μεχρι σεπτεμβρη. Οι τιμες οι ιδιες σχεδον καθε χρονο. Το καλοκαιρι του 2018 ειπαμε να ξαναπαμε. Παιρνουμε λοιπον τηλ. να κλεισουμε το συνηθισμενο δωματιακι μας για τις ιδιες ημερομηνιες και η κυρια που ηταν υπευθυνη για τις κρατησεις μας ειπε οτι η τιμη του πηγε απο τα 70€ που διναμε στα 110€. Γιατι ρωταω; γιατι ο ιδιοκτητης της επιχειρησης , ο οποιος δεν εμενε καν στο νησι αλλα πηγαινε τελος σεζον μονο για να παρει τα λεφτα του, ειδε οτι αυξηθηκε η ζητηση και απλως ανεβασε τις τιμες. Αυτο μου το εμπιστευτηκε, ας πουμε, γιατι με ηξερε μετα απο 3 χρονια. Εννοειται οτι δεν ξαναπατησαμε εκει.
Ε τωρα εγω τι επρεπε; να το δω χαλαρα, ελα μωρε νομος προσφορας και ζητησης; να μην τα παρω; αναβαθμιση υπηρεσιων δεν υπηρχε, η κυρια που ηταν υπευθυνη για τα δωματια αυξηση δεν πηρε. Καλο η τοπικη κοινωνια δεν ειδε καθως ο ιδιοκτητης δεν εμενε καν στο νησι. Ισα ισα που εγω αν δεν λατρευα το νησι θα του εκανα και δυσφημιση μετα απο αυτη τη συμπεριφορα. Αν δεν ειναι αυτος ο ορισμος της αρπαχτης τοτε ποιος ειναι; και δυστυχως αυτη τη νοοτροπια τη συνανταμε σε ανησυχητικα υψηλα ποσοστα. Χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι τσουβαλιαζουμε ολους τους επαγγελματιες του ελληνικου τουρισμου
Καλα εκανες και δεν ξαναπηγες. Βεβαια δεν ξερουμε και για τι καταλυμα μιλαμε κι αν λογω συγκυριων οι τιμες που πληρωνατε τα προηγουμενα χρονια ηταν τιμες προσφορας ή πακετων, early booking κλπ. Εμπιστευομαι ομωςς αυτα που λες. Κι εγω δεν θα ξαναπηγαινα αν θεωρουσα τα 110 ακριβα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Μια αυξηση μεχρι 10% θα μπορουσα να την καταλαβω αλλα εδω μιλάμε για σχεδον 60%. Δεν ειμαι αυτης της λογικης.

Από την αλλη ομως δικαιωμα του αν μπορεσει και τα παρει. Ολοι ετσι δεν ξεκινουν; Γιατροι, δικηγοροι, τεχνιτες, καλλιτεχνες, επιχειρήσεις κλπ. Στην αρχη χαμηλα και οταν γινονται γνωστοι βαρανε και καλα κανουν.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Τα τελευταία χρόνια,το πετρέλαιο από 1,40 ,πήγε στο 1,60 αλλά ο υπάλληλος στο βενζινάδικο δεν πήρε αύξηση,ούτε η ποιότητα στο πετρέλαιο βελτιώθηκε.Τα μακαρόνια από 0,60 πήγαν στα 0,70 και
ο υπάλληλος στο μάρκετ δεν πήρε αύξηση.Αν δεν αγαπούσα τα μακαρόνια θα πήγαινα με το αυτοκίνητο μου στην Βουλγαρία να αγοράσω φτηνά μακαρόνια και να βάλω φτηνή βενζίνη.
Μπας και δει ανάπτυξη η τοπική κοινωνία του Σαντάνσκι.
Αυτο να μου το εφερνες σαν παραδειγμα αν μου ελεγαν απο 70 παμε στα 80. Ετσι να το δεχτω. Αν και ετσι δυσκολα οταν τα εισοδηματα ολων εχουν συρρικνωθει
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Προσπαθεις να βγαλεις ακρη εσυ τωρα? Ξεχασε το δεν θα βγαλεις! Στην αρχη μας κραζανε γιατι εχουμε διαφορετικες τιμες για Ελληνες και ξενους, τους εξηγησαμε οτι δεν υπαρχει τετοιος τιμοκαταλογος απλα υπαρχει διαφορετικη τιμη για τον πρακτορειακο απο τον μεμονωμενο μετα το γυρισανε οτι ειμαστε ακριβοι γενικα. Τους λεμε οτι εχει καταλυματα για ολα τα βαλαντια γυρνανε και μας κατηγορουν για φτηνιαρηδες που συνεργαζομαστε με την Thomas Cook που πτωχευσε. Κραζουν τα ρισορτς και την all inclusive πολιτικη, τους λεμε μα αφου εσεις δεν μενετε εκει αλλα μενετε σε πιο μικρα καταλυματα. Σου λενε βεβαια εμεις μενουμε στους σταυλους σας που λετε ξενοδοχεια. Σου λενε Αυγουστο ειστε πανακριβοι που παιρνω αδεια τους λες μα βγαζουμε πακετα πιο φθηνα αν κλεισεις πιο νωρις, σου λενε δεν με βολευει τοτε που βγαζεις τα πακετα. Σου λενε οι Βορειοευρωπαιοι μονο βολευονται με αυτα τα πακετα. Μα γι' αυτο λεγεται πακετο γιατι ισχυει συγκεκριμενες ημερομηνιες και δεν βολευονται ολοι, αν ισχυε ολο το χρονο δεν ειναι πακετο ειναι τιμη δωματιου. Δεν βγαζεις πακετο και εχεις ιδια τιμη ολο τον χρονο εισαι φραγκοφονιας. Αλλα και να βρουν πακετο φθηνο για Μυκονο Αυγουστο σου λενε τι να κανω Αυγουστο Μυκονο ουτε τσαμπα δεν παω εκει με ολη τη σαρα και την μαρα. Πατεις με πατω σε γινεται τι να παω να κανω εκει. Τους λες να πανε Μαιο ή Ιουνιο ξερω γω ή σε λιγοτερο πολυσυχναστα νησια σου λενε ουτε τα φαντασματα δεν κυκλοφορουν εκει τετοια εποχη τι να παω να κανω. Σε κατηγορουν οτι ζεις απο τους φορους τους τους εξηγεις οτι δεν ισχυει αυτο αφου το κατα κεφαλην ΑΕΠ της Σαντορινης ειναι μεγαλυτερο αρα και η φορολογητεα υλη μεγαλυτερη σε κατηγορουν οτι βγαζεις λεφτα πουλωντας ηλιο και μπομπες ενω εκεινοι κανουν κατι πιο ουσιαστικο. Τι να κανουν και οι Σαντορινιοι, ολο βραχια ειναι, αν δεν χτιζαν θα ηταν τεμπεληδες που ζουν με τους φορους τους. Τωρα που χτιζουν ειναι παρανομοι που κακοποιουν το περιβαλλον. Τους λες οτι τους νοιαζει μονο να πηγαινουν τσαμπα διακοπες και δεν τους ενδιαφερει ο μισθος των εργαζομενων μη μας πουλανε παραμυθια και σου λενε υπαρχει συλλογικη συμβαση εργασιας γι' αυτο, τι ειμαι εγω να καταθεσω νομοθετικη προταση για τον μισθο εγω κρινω βαση των εμπειριων μου ως πελατης. Τους δινει ο τριπακιας λινκ με το ποσο ψηλα βαθμολογουνται οι τουριστικες υπηρεσιες στη Ελλαδα σου λενε και που πανε ολα αυτα τα λεφτα, γιατι δεν δινετε καλυτερα λεφτα στους εργαζομενους σας? Σου λενε καλα δουλευεις 4 μηνες και θες να ζεις 12? Τους απαντας δεν δουλευω 4 μηνες δουλευω 6-7 και 10-12 ωρες την ημερα. Σου λενε ε καλα ξερουμε τι σκλαβοπαζαρο ειστε εκει κατω στα νησια. Ειναι μια συζητηση που παντα βγαινεις χαμενος. Τους εχουμε ζησει πανε στην ταβερνα αν εισαι φτηνος τους εχεις δωσει σαβουρα αν εισαι ακριβος λενε " μας πουλησε την γοπα για μπαρμπουνι ο αληταρας". Πανε στην παραλια αν εχει καντινα και ξαπλωστρες καταστρεφουμε το περιβαλλον αν δεν εχει τιποτα μα καλα ειναι δυνατον να μην υπαρχει ουτε μια καντινα δηλαδη τι με το ταπερ επρεπε να ερθω παραλια? Πανε στο καταλυμα αν ειναι φθηνο μα καλα δεν μπορουσε να το βαλει 10-20 ευρω παραπανω το βραδυ να γλιτωσουμε τους μεθυστακες τους Εγγλεζους που κανουν φασαρια, το βαζεις 10-20 ευρω παραπανω δεν αξιζε τα λεφτα του. Πανε στο ξενοδοχειο αν εχει πισινα μα καλα πως ειναι δυνατον και κανουν μπανιο στην πισινα οι βρωμιαρηδες οι Βορειοευρωπαιοι τοσες ωραιες παραλιες εχουμε, αχρειαστο εξοδο και πληρωνουμε τσαμπα λεφτα για facility που δεν χρησιμοποιουμε, δεν εχει πισινα το ξενοδοχειο μα καλα μου ηρθαμε να μεινουμε? Σε στανη? Ειναι ενα ατελειωτο γαιτανακι που μπορω να γεμισω 7 σελιδες αν θελω. Οταν ερχεται τετοιος πελατης πεσε κατω και κανε τον νεκρο μονο ετσι σωζεσαι. Δεν ερχονται να κανουν διακοπες οπως εσυ και να περασουν καλα. Ερχονται να ξεσπασουν επειδη τους υπολοιπους μηνες εχουν προβληματα ειτε επαγγελματικης φυσεως, ειτε οικονομικης ειτε ψυχολογικης,συναισθηματικης, σεξουαλικης, ερωτικης κ.τ.λ. Ερχονται 10-15 μερες στο νησι και με την νοοτροπια τωρα κωλονησιωτες εσεις θα πληρωσετε τα σπασμενα. Θα σας πιουμε το αιμα με το καλαμακι, θα σας τεντωσουμε το κορμι, θα μετρατε τοσες και σημερα μεχρι να φυγουμε απο το κωλονησο σας, το στρατιωτικο θα σας φανει παιχνιδακι, θα δειτε τον Χριστο φανταρο. Δεν παει να ειστε καμαριερες, σερβιτοροι, μπαρμεν, ξεναγοι, γκρουμακια, ιδιοκτητες καταλυματων, εστιατορες, ιδιοκτητες καφε θα μας βλεπετε και θα κρυβεστε. Θα πειτε τον δεσποτη Παναγιωτη θα ξερασατε το γαλα που βυζαξετε, θα μετανιωσετε την ωρα και την στιγμη που γεννηθηκατε!

Υ.Γ.:Ειναι αποικιοκρατικη αντιληψη να χαιρεσαι οταν παει καλα η Aegean και ο τουρισμος. Χαλασες εκει στα ξενα μου φαινεται. Εμεις εδω χαιρομαστε οταν πτωχευουν οι αλλοι και μενει ανεργος τοσος κοσμος. Τις αποικιοκρατικες σου αντιληψεις αλλου, οχι εδω...
κοιτα...ο ελληνας δεν ειναι μονο ετσι στις διακοπες...ειναι γενικα στην ζωη του...παντα κατι φταιει, παντα θα βρει κατι να γρινιαξει...μπορω να σου δωσω εκατονταδες παραδειγματα....
(τουλαχιστον η πλειοψηφια των ελληνων)
οταν ημουνα στην ελλαδα για 8 συναπτα ετη ημουνα διαχειριστης στην πολυκατοικια....
οτι και αν εκανα, ακουγα γρινιες....οτιδηποτε...εκανα το Χ, μου λεγανε γιατι εκανες το Χ και δεν περιμενες μπλα μπλα να κανοουμε το Υ
εκανα μετα το Υ μου λεγανε γιατι περιμενες τοσο και δεν εκανες το Χ πιο νωρις...για οκτω χρονια το ιδιο βιολι...φυσικα κανενας δεν ηθελ να αναλαβει αλλα να γκρινιαζουν και να ασκουνε κριτικη ηταν ολοι πρωτοι

απο την αλλη ο ελληνας ειναι σε μεγαλο ποσοστο καταπιεσμενς ψυχολογικα...
πιεζεται και αγχωνεται πολυ στην δουλεια (οχι ολοι αρα παραααα πολλοι), στο σπιτι, στην καθημερινοτητα, κινηση στρες, τρεξιμο ολη μερα....σε πρηζει ο/η συζυγος, τα πεθερικα τα παιδια, πολλοι δεν ειναι ευτυχισμενοι ουτε επαγγελματικα ουτε συναισθηματικα κλπ κλπ

οποτε ερχεται η στιγμη που πας διακοπες...και εκει εισαι εσυ ο βασιλιας...και βγαζεις ολα τα απωθημενα....


ειχα δουλεψει και εγω μια σαιζον μικρος σε bar ξενοδοχειου...σερβιτορος...πρεπει να ητανε το 92
οι ξενοι τους πηγαινες κατι και τελος....σπανια ακουγες τιποτα
οι ελληνες τα 5 στα 10 τα γυρνουσανε πισω...ο καφες εχει πολυ ζαχαρη, το whiskey εινια μπομπα, τα φυστικια ειναι μπαγιατικα....
και η πλακα ειναι οτι τα πηγαινα πισω, και σε 2 λεπτα πηγαινα παλι τα ιδια...ο μπαρμαν δεν εκανε τιποτα διαφορετικο... και το 99% δεν ελεγε τιποτα
απλα ηταν ικανοποιημενοι που σε τρεξανε
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλα εκανες και δεν ξαναπηγες. Βεβαια δεν ξερουμε και για τι καταλυμα μιλαμε κι αν λογω συγκυριων οι τιμες που πληρωνατε τα προηγουμενα χρονια ηταν τιμες προσφορας ή πακετων, early booking κλπ. Εμπιστευομαι ομωςς αυτα που λες. Κι εγω δεν θα ξαναπηγαινα αν θεωρουσα τα 110 ακριβα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Μια αυξηση μεχρι 10% θα μπορουσα να την καταλαβω αλλα εδω μιλάμε για σχεδον 60%. Δεν ειμαι αυτης της λογικης.

Από την αλλη ομως δικαιωμα του αν μπορεσει και τα παρει. Ολοι ετσι δεν ξεκινουν; Γιατροι, δικηγοροι, τεχνιτες, καλλιτεχνες, επιχειρήσεις κλπ. Στην αρχη χαμηλα και οταν γινονται γνωστοι βαρανε και καλα κανουν.
Συφωνω απολυτα σ'αυτα που λες. Οταν ξεκινησα να πηγαινω στο νησι πριν 10 χρονια και ελεγα παντου οτι το λατρεψα με κοιταζαν περιεργα. Και οχι δεν ηταν πακετο. Καναμε παντα μεμονωμενη κρατηση αρχες ιουνιου
Υ.Γ. Οι επιλογες στο εν λογω νησι σε καλα καταλυματα ειναι ετσι κι αλλιως ΑΚΡΩΣ περιορισμενες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Επειδη ανεφερθηκε πιο πανω η προτιμηση στο Πορτο, κανονιζα το τριτο μου ταξιδι στην Πορτογαλια. Μεγαλη αγαπη. Και σκοπευω να κανονισω αλλα 103.
Το προτεινω σε ολους τους συμφορουμιτες. Πιστευω οτι η εκει συντεχνια του τουρισμου δεν σας ειρωνευεται για τις επιλογες σας και σας σεβεται.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
1) Στα ανθρωπινα δικαιωματα ειναι και της κυρα Κατινας να χαρει τη χωρα της. Ο επιλεκτικος πατριωτισμος της "εθνικης υπερηφανειας" για τον αερομεταφορεα η το ξενοδοχειο χωρις να εχει συνεισφερει τιποτε καποιος, παντα θα σχολιαζεται δυσμενως. Ειναι πατριωτισμος με το αζημιωτο και παντα θα εκπλησσει δυσαρεστα. Προσωπικα το σχολιασα ως αποικιοκρατικη αντιληψη και δεν προκειται περι αδειας. Ειναι αποικιοκρατικη αντιληψη σε δημοσιο φορουμ, αναμενομενος ο σχολιασμος.
2) Υποθεσεις φανταστικες μαλλον, ανευ σχολιασμου
3) Ε, καλα και για την εκπαιδευση εχει αποψη ο καθενας, εννοω ο @Ntt σε προηγουμενο ποστ, ενω δεν εχει παιδια που φοιτουν εδω ουτε πληρωνει με τους φορου τους την εκπαιδευση, αλλα εκει δεν πειραζει, ας λεει αποψη. Καπως επιλεκτικη η διαμαρτυρια.
1) Για να χαρεί την χώρα η κυρία Κατίνα, δεν πρέπει να πάει στο Costa Navarino, δόξα το θεό μπορεί να βρει και δημόσιες παραλίες, μπορεί να δει την θέα στη Καλντέρα χωρίς να πληρώσει, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα δωρεάν. Όλοι νομίζουν ότι "αν η κυρία Κατίνα δεν πάει στο Costa Navarino με 600 ευρώ σύνταξη δεν μπορεί να χαρεί την Ελλάδα"

2) Να γυρίσω μόνιμα δεν ξέρω, μπορεί ναι μπορεί και όχι. Σίγουρα αν είχα την ευκαιρία να βρω δουλειά στον τομέα μου (πράγμα πολύ δύσκολο) ακόμη και με λιγότερα λεφτά από ότι εδώ, θα γυρνούσα. Σίγουρα όμως θα συνεχίσω να επισκέπτομαι την Ελλάδα, να έρχομαι διακοπές, να βλέπω οικογένεια, φίλους.

3) Για να κρίνεις κάποιον που δεν κάνει την δουλειά του σωστά, δεν πρέπει να είσαι απαραίτητα του κλάδου. Το γεγονός ότι ο δημόσιος τομέας είναι πιο χαλαρός το ξέρουν και οι πέτρες. Στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορείς τόσο εύκολα να γίνεις φυγόπονος και ευθυνόφοβος. Αυτό όμως είναι Off topic ας το κλείσουμε εδώ.

Όσο για το "Δεν πληρώνει φόρους εδώ" δεν είναι ο μόνος τρόπος να αφήσει κάποιος λεφτά σε μία χώρα.
Εκτός αν νομίζεις ότι οι τουρίστες πληρώνουν φορολογία στην Ελλάδα.

Παιρνουμε λοιπον τηλ. να κλεισουμε το συνηθισμενο δωματιακι μας για τις ιδιες ημερομηνιες και η κυρια που ηταν υπευθυνη για τις κρατησεις μας ειπε οτι η τιμη του πηγε απο τα 70€ που διναμε στα 110€. Γιατι ρωταω; γιατι ο ιδιοκτητης της επιχειρησης , ο οποιος δεν εμενε καν στο νησι αλλα πηγαινε τελος σεζον μονο για να παρει τα λεφτα του, ειδε οτι αυξηθηκε η ζητηση και απλως ανεβασε τις τιμες. Αυτο μου το εμπιστευτηκε, ας πουμε, γιατι με ηξερε μετα απο 3 χρονια.
Είναι το ίδιο με το να ανέβει η τιμή ξαφνικά στο booking από την μία χρονιά στην άλλη.
Γράφεις "αυξήθηκε η ζήτηση", απολύτως λογικό.
Βέβαια ένα 10-15% είναι λογικό, αυτό το ποσοστό είναι υπερβολικό και ναι είναι αρπαχτή.


Το αφήνεις και βρίσκεις άλλο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.468
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom