Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομιζω οτι δεν αλλαζει ευκολα η αποψη των μελων οτι το τουριστικο προιον της Ελλαδας δεν ειναι τοσο ελκυστικο και προτιμουμε να "το δινουμε αλλου" οπως ειπε ο αξιοτιμος συμφορουμιτης, θεμιτο δικαιωμα μας ειναι και ας διαφωνει.
Και φυσικα είναι δικαιωμα σας να το δινετε οπου θελετε αλλα περα απο εσενα και 2-3 αλλους που εχετε λυσσαξει να αποδειξετε το αντιθετο δεν βλεπω τα μελη να μην θεωρουν ελκυστικο το ελληνικο τουριστικο προιον. Βλεπω πολλα μελη που καταθετουν τις κακες εμπειριες τους, που κανεις δεν τις αμφισβητει πως υπηρξαν.

Και δυο τρεις που μου μοιαζει με αυτα που γραφετε -και ευχομαι να κανω λαθος και συγγνωμη αν κανω- πως βγαζετε απωθημενα που καποιοι τα καταφερνουν ενω εσεις μενετεε στασιμοι.

Τα κακως κειμενα καλα κανουν και επισημαινονται και ειναι θεμιτη η καλοπιστη κριτικη. Εχει βοηθησει και θα συνεχισει να βοηθα τον τουρισμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Και δυο τρεις που μου μοιαζει με αυτα που γραφετε -και ευχομαι να κανω λαθος και συγγνωμη αν κανω- πως βγαζετε αποθημενα που καποιοι τα καταφερνουν ενω εσεις μενετεε στασιμοι.
Απορω γιατι μιλας στο β προσωπο και με εντασσεις σε 'στασιμους" οταν αγνοεις απο που προερχονται τα εισοδηματα μου. Παλι αναγνωση της μαγικης σφαιρας.
Εννοειται οτι η συγγνωμη ειναι δεκτη. Απλα εδω μιλαμε αγνωστοι ανθρωποι, ας μη βγαζουμε επιπολαια συμπερασματα.
 
Last edited:

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
1) Για να χαρεί την χώρα η κυρία Κατίνα, δεν πρέπει να πάει στο Costa Navarino, δόξα το θεό μπορεί να βρει και δημόσιες παραλίες, μπορεί να δει την θέα στη Καλντέρα χωρίς να πληρώσει, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα δωρεάν. Όλοι νομίζουν ότι "αν η κυρία Κατίνα δεν πάει στο Costa Navarino με 600 ευρώ σύνταξη δεν μπορεί να χαρεί την Ελλάδα"

2) Να γυρίσω μόνιμα δεν ξέρω, μπορεί ναι μπορεί και όχι. Σίγουρα αν είχα την ευκαιρία να βρω δουλειά στον τομέα μου (πράγμα πολύ δύσκολο) ακόμη και με λιγότερα λεφτά από ότι εδώ, θα γυρνούσα. Σίγουρα όμως θα συνεχίσω να επισκέπτομαι την Ελλάδα, να έρχομαι διακοπές, να βλέπω οικογένεια, φίλους.

3) Για να κρίνεις κάποιον που δεν κάνει την δουλειά του σωστά, δεν πρέπει να είσαι απαραίτητα του κλάδου. Το γεγονός ότι ο δημόσιος τομέας είναι πιο χαλαρός το ξέρουν και οι πέτρες. Στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορείς τόσο εύκολα να γίνεις φυγόπονος και ευθυνόφοβος. Αυτό όμως είναι Off topic ας το κλείσουμε εδώ.

Όσο για το "Δεν πληρώνει φόρους εδώ" δεν είναι ο μόνος τρόπος να αφήσει κάποιος λεφτά σε μία χώρα.
Εκτός αν νομίζεις ότι οι τουρίστες πληρώνουν φορολογία στην Ελλάδα.



Είναι το ίδιο με το να ανέβει η τιμή ξαφνικά στο booking από την μία χρονιά στην άλλη.
Γράφεις "αυξήθηκε η ζήτηση", απολύτως λογικό.
Βέβαια ένα 10-15% είναι λογικό, αυτό το ποσοστό είναι υπερβολικό και ναι είναι αρπαχτή.


Το αφήνεις και βρίσκεις άλλο.
Εννοειται οτι βρηκα. Σιγα μην εγκαταλειψω το αγαπημενο μου νησακι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εξήγησε μας πως το αεροδρόμιο στο Ελληνικό είχε χαρακτηριστεί ως δασική έκταση (πρώην αεροδρόμιο, που ούτε θάμνο δεν είχε) και είχε καθυστερήσει το συνολικό έργο.
Βέβαια ούτε μαγαζί θα ανοίξεις στο Ελληνικό, ούτε την Mohegan έχεις, ούτε θα εργαστείς εκεί, ούτε μένεις τριγύρω, άρα να υποθέσω για εσένα είναι μία αδιάφορη επένδυση?[/B
[/B]
Τα έχεις περάσει σε άλλο επίπεδο πλέον τα φέικ νιους, αφού έβγαλες ''αυθαίρετα'' ιστορικά μοναστήρια του 11ου αι. στην Ιταλία που χρησιμοποιούνται πλέον σαν ξενοδοχεία (λες και οι μοναχοί στα Μετέωρα να μένουν σε αυθαίρετα?) τώρα αποφάσισες να λύσεις και το θέμα του Ελληνικού, σε σύνολο 6200 στρεμμάτων αυτά που έγινε προσπάθεια να χαρακτηριστούν είναι 37, το γράφω κιόλας τριάντα επτά, σε αυτό το πλαίσιο δεν έχει νόημα οποιαδήποτε ''συζήτηση''.

https://www.iefimerida.gr/news/3374...ko-dasika-37-stremmata-leei-dasarheio-peiraia[/b]
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
το γράφω κιόλας τριάντα επτά, σε αυτό το πλαίσιο δεν έχει νόημα οποιαδήποτε ''συζήτηση''.

Οι μοναχοί του 11ου αιώνα χρυσές business κάνουν με 5αστερα στην Ιταλία σύμφωνα με την λογική σου. Εδώ τα μετέωρα δεν τα βρίσκεις με διαμονή στο booking και με παροχές 5αστερου.
Εγώ δεν έβγαλα αυθαίρετα τα μοναστήρια, εσύ μας μίλησες "για τις παρανομίες στην Καλντέρα σε σύγκριση με την Ευρώπη".

Εν τω μεταξύ γράφεις "fake news" και κάνεις post link που γράφει "προκαλούν σοβαρό πρόβλημα στον επιχειρησιακό σχεδιασμό καθώς βρίσκονται στην παραλιακή ζώνη του Αγίου Κοσμά", και 1 τετραγωνικό μέτρο να είναι γιατί να καθυστερήσει η επένδυση?

Άρα αλήθεια λέω ότι το δασαρχείο δημιούργησε πρόβλημα. Εσύ που κόλλησες στο αν είναι η περιοχή στο αεροδρόμιο ή δίπλα?

Σόρρυ φίλε, έχω να περάσω από αυτό το σημείο από το 2018, την επόμενη φορά θα γράφω και συντεταγμένες!

@Borealis

https://www.kathimerini.gr/870337/a...o-yp-politismoy-anakalyye-arxaia-sto-ellhniko"συμπεριλαμβανομένων μάλιστα των διαδρόμων απογείωσης και προσγείωσης, ως διατηρητέα μνημεία"

Δεν γνώριζα ότι οι διάδρομοι στα αεροδρόμια είναι διατηρητέα μνημεία! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ειχα δουλεψει και εγω μια σαιζον μικρος σε bar ξενοδοχειου...σερβιτορος...πρεπει να ητανε το 92
οι ξενοι τους πηγαινες κατι και τελος....σπανια ακουγες τιποτα
οι ελληνες τα 5 στα 10 τα γυρνουσανε πισω...ο καφες εχει πολυ ζαχαρη, το whiskey εινια μπομπα, τα φυστικια ειναι μπαγιατικα....
και η πλακα ειναι οτι τα πηγαινα πισω, και σε 2 λεπτα πηγαινα παλι τα ιδια...ο μπαρμαν δεν εκανε τιποτα διαφορετικο... και το 99% δεν ελεγε τιποτα
απλα ηταν ικανοποιημενοι που σε τρεξανε
Χαχαχα. Ειχα δουλεψει πιτσιρικας σε αναψυκτηριο ως σερβιτορος και ειχε παραγγειλει καποιος μπουγατσα που ηταν το τελευταιο κομματι από το ταψι της μερας. Ηταν και μεσημερι και ειχε κλεισει ο θερμοθαλαμος και ειχε αρχισει να στεγνωνει η κρεμα. Αυτος ειχε δει πως ηταν το τελευταιο κομματι και στο μυαλό του εκανε καποιους συνδυαμους και με φωναξε να την παρω πισω, πως του εφερα μπαγιατικη και αλλα τετοια επιστημονικα. Προσπαθησα να του εξηγησω πως ειναι φρεσκια απο το πρωι και τον ρωτησα αν ηθελε κατι αλλο και ουτε καν απαντησε απο τα νευρα του.

Παω στο αφεντικο, ο οποιος κοβει ενα κομματι απο την μπουγατσα της προηγουμενης που ειχε περισσεψει και το ζεσταινει στο φουρνο. Την καλη μπουγατσα της προηγουμενης μερας αμα την ζεστάνεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο να καταλαβεις πως δεν ειναι φρεσκια (δινω και τιπ). Τη βγαζει, την κοβει, βαζει αχνη κανελλα και μου λεει "πες του πως μολις ψηθηκε ειδικα γι αυτον και μας συγχωρει και πως ειναι κερασμενη" . Αμεσως αλλαξε διαθεση, στο τελος αφησε τιπ μεγαλυτερο απο την αξια της μπουγατσας και ερχοταν καθε μερα εκτοτε με φιλικη διαθεση παντα

Το αφεντικο μου ηταν κακός επαγγελματιας που εδινε σε τετοιους τυπους μπαγιατικες μπουγατσες αλλα ηξερε πολυ καλα πως να διαχειριζεται καταστασεις. Μεγαλο σχολειο για μενα.

Επειδη ανεφερθηκε πιο πανω η προτιμηση στο Πορτο, κανονιζα το τριτο μου ταξιδι στην Πορτογαλια. Μεγαλη αγαπη. Και σκοπευω να κανονισω αλλα 103.
Το προτεινω σε ολους τους συμφορουμιτες. Πιστευω οτι η εκει συντεχνια του τουρισμου δεν σας ειρωνευεται για τις επιλογες σας και σας σεβεται.
Κι εμενα μου αρεσει πολυ το Πορτο και η Πορτογαλια. Περασα 15 υπεροχες μερες στα τελη του 2019 και αλλες 10 στις αρχες του 2020. Καλα να περασεις.
Απορω γιατι μιλας στο β προσωπο και με εντασσεις σε 'στασιμους" οταν αγνοεις απο που προερχονται τα εισοδηματα μου. Παλι αναγνωση της μαγικης σφαιρας.
Γιατι απευθυνομαι σε συγκικρεμενα ατομα. Δεν εκανα προβλεψη για το τι είστε αλλα για το τι εντυπωση μου δινουν αυτα που γραφετε.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
@Borealis

https://www.kathimerini.gr/870337/a...o-yp-politismoy-anakalyye-arxaia-sto-ellhniko"συμπεριλαμβανομένων μάλιστα των διαδρόμων απογείωσης και προσγείωσης, ως διατηρητέα μνημεία"

Δεν γνώριζα ότι οι διάδρομοι στα αεροδρόμια είναι διατηρητέα μνημεία! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Συνεχίζεις στον ίδιο ρυθμό, το άρθρο είναι ''πληροφορίες'' και ''εικασίες'' του ''δημοσιογράφου'' της Καθημερινής, τίποτα από αυτά δεν προτάθηκε ποτέ. Πάντως για να μαθαίνεις και κάτι στο Τέμπελχοφ στο Βερολίνο έχουν διατηρηθεί και οι διάδρομοι και το χαίρονται οι Βερολινέζοι, επίσης τώρα που κλείνει το Τέγκελ θα γίνει ένας τεράστιος χώρος πολιτισμού (και το Βερολίνο έχει πραγματικά τεράστιο πρόβλημα στέγασης) εμείς δεν είμαστε ικανοί να σώσουμε ούτε 37 στρέμματα δάσος, τέλος από μένα εδώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Γιατι απευθυνομαι σε συγκικρεμενα ατομα. Δεν εκανα προβλεψη για το τι είστε αλλα για το τι εντυπωση μου δινουν αυτα που γραφετε.
Η εντύπωση που δινουμε ειναι οτι "δεν τα καταφέραμε"? Κατι σαν losers ας πουμε;
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ, φιλοι μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η εντύπωση που δινουμε ειναι οτι "δεν τα καταφέραμε"? Κατι σαν losers ας πουμε;
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ, φιλοι μου.
Πως νομιζετε πως δεν τα καταφερατε. Αν τα καταφερατε ή οχι δεν το γνωριζω και ουτε με νοιαζει.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.855
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ε τωρα εγω τι επρεπε; να το δω χαλαρα, ελα μωρε νομος προσφορας και ζητησης; να μην τα παρω; αναβαθμιση υπηρεσιων δεν υπηρχε, η κυρια που ηταν υπευθυνη για τα δωματια αυξηση δεν πηρε. Καλο η τοπικη κοινωνια δεν ειδε καθως ο ιδιοκτητης δεν εμενε καν στο νησι. Ισα ισα που εγω αν δεν λατρευα το νησι θα του εκανα και δυσφημιση μετα απο αυτη τη συμπεριφορα. Αν δεν ειναι αυτος ο ορισμος της αρπαχτης τοτε ποιος ειναι; και δυστυχως αυτη τη νοοτροπια τη συνανταμε σε ανησυχητικα υψηλα ποσοστα. Χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι τσουβαλιαζουμε ολους τους επαγγελματιες του ελληνικου τουρισμου
Έκανες πολύ καλά και δεν ξαναπήγες και προφανώς και μιλάμε για αρπαχτή από την στιγμή που δεν άλλαξε κάτι σε παροχή υπηρεσιών. Γιαυτό λέγεται ελεύθερη αγορά, γιαυτό λέγεται νόμος προσφοράς και ζήτησης και γιαυτό υπάρχουν και άλλες επιλογές. Αλλά όπως σωστά λες, δεν σημαίνει ότι επειδή το έκανε 1 ή 5 ή 10 ότι μπαίνει σαν γενικολογία για όλους τους επαγγελματίες του ελληνικού τουρισμού.

Η εντύπωση που δινουμε ειναι οτι "δεν τα καταφέραμε"? Κατι σαν losers ας πουμε;
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ, φιλοι μου.
Η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.105
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom