Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@fotast μην γράφεις τέτοια.

Έχουμε διαβάσει για την μάσα με 10 κουτάλια που θα ρίξει η Aegean.
Τώρα θα λένε ότι η Ελλάδα μασουλάει και λεφτά της ΕΕ.


Πάντως αν διάβασα σωστά, ένα ποσό θα είναι δανεικά και αγύριστα, και ένα ποσό με χαμηλό επιτόκιο?

Δεν μπορώ να καταλάβω αν η στροφή της Γερμανίας ήταν σκόπιμη (και έχει άσσο στο μανίκι για επιβολή στο μέλλον) ή τους εκβίασαν Γάλλοι/Ιταλοί κτλ και αναγκαστικά υποχώρησαν.

Η αύξηση του τουρισμού φέρνει άνοδο των τιμών. Προσφορά και ζήτηση.
Τέτοιες εκφράσεις δεν λέγονται εδώ. 50 σελίδες + δεν το κατάλαβες?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Και όμως επειδή έχεις ταξιδέψει πολύ θα έπρεπε να ξέρεις ότι το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, και επειδή είμαι σίγουρος ότι εμένα δεν θα με πιστέψεις θέσε αυτό το ερώτημα στον Yorgos η και στον τριπάκιας ή όποιον άλλον εμπιστεύεσαι.

Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου τι θες να πεις αλλά οκ...Έφερα συγκεκριμένο παράδειγμα για την Κροατία ας πούμε που από τότε που Ντουμπρόβνικ κλπ. έγιναν in, μπήκαν τιμές σε αξιοθέατα κλπ. τόσο ακριβές που ξεπερνούν τιμές τοπ μουσείων ανα την Ευρώπη....
Αν αναφέρεσαι στο τι θα γίνει φέτος με τις διακοπές, είπα πως είναι ιδιαίτερη χρονιά ανα τον κόσμο...Οπότε σε πολλές χώρες ίσως κοιτάξουν να βγάλουν τα σπασμένα από τους λιγότερους τουρίστες που θα πάνε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσο πιο πολλοί τουρίστες πηγαίνουν τόσο περισσότερο ακριβαίνει μια χώρα, λογικό είναι, από τη Σρι Λάνκα μέχρι την Ελλάδα το ίδιο συμβαίνει. Εκτός κι αν η προσφορά (αξιοθεάτων, καταλυμάτων κλπ) υπερβαίνει τη ζήτηση, που συμβαίνει σπάνια.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου τι θες να πεις αλλά οκ...Έφερα συγκεκριμένο παράδειγμα για την Κροατία ας πούμε που από τότε που Ντουμπρόβνικ κλπ. έγιναν in, μπήκαν τιμές σε αξιοθέατα κλπ. τόσο ακριβές που ξεπερνούν τιμές τοπ μουσείων ανα την Ευρώπη....
Αν αναφέρεσαι στο τι θα γίνει φέτος με τις διακοπές, είπα πως είναι ιδιαίτερη χρονιά ανα τον κόσμο...Οπότε σε πολλές χώρες ίσως κοιτάξουν να βγάλουν τα σπασμένα από τους λιγότερους τουρίστες που θα πάνε.
Εντάξει δεν έχω χρόνο να το εξηγήσω καλύτερα, αν θέλουν αυτοί που ανέφερα ας το εξηγήσουν. Το Ντουμπρόβνικ εκμεταλλεύεται ένα τεράστιο πρόμο που κέρδισε από την τηλεόραση, για να το κερδίσει όμως αυτό δεν γκρέμισε ούτε ένα τούβλο από την παλιά πόλη (και οι βομβαρδισμοί των Σέρβων αποκαταστάθηκαν στο ακέραιο). Αξίζει να ζητάει και πολύ περισσότερα, όταν το δικό μας αντίστοιχο είναι η Ρόδος που την έχουμε αλλάξει τα φώτα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
@fotast μην γράφεις τέτοια.

Έχουμε διαβάσει για την μάσα με 10 κουτάλια που θα ρίξει η Aegean.
Τώρα θα λένε ότι η Ελλάδα μασουλάει και λεφτά της ΕΕ.


Πάντως αν διάβασα σωστά, ένα ποσό θα είναι δανεικά και αγύριστα, και ένα ποσό με χαμηλό επιτόκιο?

Δεν μπορώ να καταλάβω αν η στροφή της Γερμανίας ήταν σκόπιμη (και έχει άσσο στο μανίκι για επιβολή στο μέλλον) ή τους εκβίασαν Γάλλοι/Ιταλοί κτλ και αναγκαστικά υποχώρησαν.



Τέτοιες εκφράσεις δεν λέγονται εδώ. 50 σελίδες + δεν το κατάλαβες?
Δεν ξέρω λεπτομέρειες ακόμη.Εννοείται ότι το μεγαλύτερο ποσοστό πρέπει να πάει στην βαριά βιομηχανία της χώρας.Τα έχουμε πει αυτά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Όσο πιο πολλοί τουρίστες πηγαίνουν τόσο περισσότερο ακριβαίνει μια χώρα, λογικό είναι, από τη Σρι Λάνκα μέχρι την Ελλάδα το ίδιο συμβαίνει. Εκτός κι αν η προσφορά (αξιοθεάτων, καταλυμάτων κλπ) υπερβαίνει τη ζήτηση, που συμβαίνει σπάνια.
Δεν περίμενα να το ακούσω από εσένα αυτό, όσο με στοίχισε το εισιτήριο μόνο για Νέα Υόρκη το 1992 μου στοίχισε το εισιτήριο και η διαμονή το 2007, σχεδόν σε ίδιες αναλογίες και το Λονδίνο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Όσο πιο πολλοί τουρίστες πηγαίνουν τόσο περισσότερο ακριβαίνει μια χώρα, λογικό είναι, από τη Σρι Λάνκα μέχρι την Ελλάδα το ίδιο συμβαίνει. Εκτός κι αν η προσφορά (αξιοθεάτων, καταλυμάτων κλπ) υπερβαίνει τη ζήτηση, που συμβαίνει σπάνια.

Ακριβώς.

Το Ντουμπρόβνικ εκμεταλλεύεται ένα τεράστιο πρόμο που κέρδισε από την τηλεόραση, για να το κερδίσει όμως αυτό δεν γκρέμισε ούτε ένα τούβλο από την παλιά πόλη (και οι βομβαρδισμοί των Σέρβων αποκαταστάθηκαν στο ακέραιο). Αξίζει να ζητάει και πολύ περισσότερα, όταν το δικό μας αντίστοιχο είναι η Ρόδος που την έχουμε αλλάξει τα φώτα
Η παλιά πόλη της Ρόδου είναι προστατευόμενη από την Ουνέσκο και τοπ μέρος. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκανες παράθεση το μήνυμα το δικό μου και τα λες αυτά, αλλά ούτε συμμερίζομαι την άποψη όσων βρίζουν την Ελλάδα και τους Έλληνες ξενοδόχους και εξυμνούν ότι βρουν στο εξωτερικό, ούτε βέβαια πρόκειται να αναλύσω όσα είπαν δεκάδες μέλη πιο πάνω ξανά.
Γιατί μια ακούσαμε πως δεν έχουν χτίσει πάνω στην θάλασσα άλλοι κι όταν έβαλε κι ο @panpan και ένα σωρό άλλοι φωτογραφίες που και πάνω στην θάλασσα χτίζουν στο εξωτερικό και το περιβάλλον καταστρέφουν, έψαχναν κάποιοι να βρουν κάτι να κατηγορήσουν την χώρα τους. Όχι δεν αξίζει παραπάνω, αφού παραθέτεις το δικό μου μήνυμα, είναι υπερτιμημένο αν και όμορφο και ναι και στην Ελλάδα και αλλού και αρχαιολογικά μνημεία και άλλα αξίζουν πολύ παραπάνω απο το Ντουμπρόβνικ.

Επίσης ναι και οι Κυκλάδες και άλλα παραθαλάσσια μέρη είναι πολύ πιο άρτια και αξίζουν παραπάνω από μέρη στην Ισπανία και σε άλλες χώρες με τα 20όροφα πάνω στην θάλασσα. Ακόμα και στις Αζόρες που τις αγαπώ είχε κτίρια-εκτρώματα στο μεγάλο νησί που ευτυχώς στην Ελλάδα δεν έχει. Και ΟΧΙ αντίστοιχα ξενοδοχεία ζητούσαν παραπάνω κι όχι λιγότερα από την Ελλάδα.
Τα φώτα λοιπόν έχουν αλλάξει πολλές χώρες σε παραθαλάσσια μέρη τους και ζητούν πολύ περισσότερα χρήματα τα ξενοδοχεία τους. Μην αρχίσω και βάζω κι εγώ φωτογραφίες από παραθαλάσσια μέρη με γκρι πανήψυλα εκτρώματα ανα την Ευρώπη.

Έλεος. Κι εγώ έχω δει κάποιους να αισχροκερδούν, αλλά στο εξωτερικό έχω δει περισσότερους και ευτυχώς κάνοντας την σύγκριση, εκτίμησα ακόμα παραπάνω την Ελλάδα.

Το να γκρινιάζω επειδή σε κάποια καταλύματα δεν μπορώ να μείνω, ενώ άλλοι μπορούν δεν έχει νόημα. Έχω φίλους με πολλά χρήματα που έχουν γυρίσει τον κόσμο. Στο ξενοδοχείο στη Σέριφο της Cocomat(μιας και το αναφέρατε πιο πάνω κάμποσοι) που έμειναν τα 350 τα θεωρούσαν μια χαρά τιμή, αφού σε αντίστοιχα μέρη ανα τον κόσμο, έδιναν τα διπλάσια και τριπλάσια. Τι να κάνουμε τώρα. Δεν πρόκειται να βγάλω χολή επειδή εγώ στη Σέριφο, είχα μείνει σε απλό δωμάτιο των 50 ευρώ. Μια χαρά πέρασα και χαίρομαι που έχω δίπλα μου σχεδόν τόσο ωραίο νησί.

Άλλοι-όπως ο βραζιλιάνος που ανέφερα που γνώρισα σε ταξίδι στην Βραζιλία- δουλεύουν και δεν πάνε διακοπές δεκαετίες για να τα σκάσουν λέει όταν πάρουν σύνταξη να πάνε στον "παράδεισο στην Ελλάδα", έτσι είπε. Όποιος δεν θέλει δεν πηγαίνει, υπάρχουν άλλοι που μαζεύουν μια ζωή για να έρθουν στην χώρα.

Και επειδή καταλαβαίνω πως είσαι από βόρεια Ελλάδα, έχω κάνει πολλά ταξίδια σε πόλεις εκεί. Κάποιοι θεωρούν πως πετάω χρόνο και χρήματα, ενώ δεν αξίζει. Εγώ βρίσκω φοβερά φυσικά τόπια, καλό φαγητό σε εστιατόρια, κάστρα, ιστορικά μνημεία και ξενοδοχεία σε λογικές τιμές. Όποιος διαφωνεί απλώς δεν πάει.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ακριβώς.



Η παλιά πόλη της Ρόδου είναι προστατευόμενη από την Ουνέσκο και τοπ μέρος. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκανες παράθεση το μήνυμα το δικό μου και τα λες αυτά, αλλά ούτε συμμερίζομαι την άποψη όσων βρίζουν την Ελλάδα και τους Έλληνες ξενοδόχους και εξυμνούν ότι βρουν στο εξωτερικό, ούτε βέβαια πρόκειται να αναλύσω όσα είπαν δεκάδες μέλη πιο πάνω ξανά.
Γιατί μια ακούσαμε πως δεν έχουν χτίσει πάνω στην θάλασσα άλλοι κι όταν έβαλε κι ο @panpan και ένα σωρό άλλοι φωτογραφίες που και πάνω στην θάλασσα χτίζουν στο εξωτερικό και το περιβάλλον καταστρέφουν, έψαχναν κάποιοι να βρουν κάτι να κατηγορήσουν την χώρα τους. Όχι δεν αξίζει παραπάνω, αφού παραθέτεις το δικό μου μήνυμα, είναι υπερτιμημένο αν και όμορφο και ναι και στην Ελλάδα και αλλού και αρχαιολογικά μνημεία και άλλα αξίζουν πολύ παραπάνω απο το Ντουμπρόβνικ.

Επίσης ναι και οι Κυκλάδες και άλλα παραθαλάσσια μέρη είναι πολύ πιο άρτια και αξίζουν παραπάνω από μέρη στην Ισπανία και σε άλλες χώρες με τα 20όροφα πάνω στην θάλασσα. Ακόμα και στις Αζόρες που τις αγαπώ είχε κτίρια-εκτρώματα στο μεγάλο νησί που ευτυχώς στην Ελλάδα δεν έχει. Και ΟΧΙ αντίστοιχα ξενοδοχεία ζητούσαν παραπάνω κι όχι λιγότερα από την Ελλάδα.
Τα φώτα λοιπόν έχουν αλλάξει πολλές χώρες σε παραθαλάσσια μέρη τους και ζητούν πολύ περισσότερα χρήματα τα ξενοδοχεία τους. Μην αρχίσω και βάζω κι εγώ φωτογραφίες από παραθαλάσσια μέρη με γκρι πανήψυλα εκτρώματα ανα την Ευρώπη.

Έλεος. Κι εγώ έχω δει κάποιους να αισχροκερδούν, αλλά στο εξωτερικό έχω δει περισσότερους και ευτυχώς κάνοντας την σύγκριση, εκτίμησα ακόμα παραπάνω την Ελλάδα.

Το να γκρινιάζω επειδή σε κάποια καταλύματα δεν μπορώ να μείνω, ενώ άλλοι μπορούν δεν έχει νόημα. Έχω φίλους με πολλά χρήματα που έχουν γυρίσει τον κόσμο. Στο ξενοδοχείο στη Σέριφο της Cocomat(μιας και το αναφέρατε πιο πάνω κάμποσοι) που έμειναν τα 350 τα θεωρούσαν μια χαρά τιμή, αφού σε αντίστοιχα μέρη ανα τον κόσμο, έδιναν τα διπλάσια και τριπλάσια. Τι να κάνουμε τώρα. Δεν πρόκειται να βγάλω χολή επειδή εγώ στη Σέριφο, είχα μείνει σε απλό δωμάτιο των 50 ευρώ. Μια χαρά πέρασα και χαίρομαι που έχω δίπλα μου σχεδόν τόσο ωραίο νησί.

Άλλοι-όπως ο βραζιλιάνος που ανέφερα που γνώρισα σε ταξίδι στην Βραζιλία- δουλεύουν και δεν πάνε διακοπές δεκαετίες για να τα σκάσουν λέει όταν πάρουν σύνταξη να πάνε στον "παράδεισο στην Ελλάδα", έτσι είπε. Όποιος δεν θέλει δεν πηγαίνει, υπάρχουν άλλοι που μαζεύουν μια ζωή για να έρθουν στην χώρα.
Στο δικό μου μήνυμα απαντούσες σε ποιον ήθελες να κάνω παράθεση, στον Τσιόδρα?
Αυτά που λένε οι άλλοι τα υποστηρίζουν οι ίδιοι, δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να απαντήσω γι'αυτούς
Αν σε αρέσει η κατάσταση που είναι η Ρόδος δικαίωμά σου, ο καθένας έχει την αισθητική του
Δεν σε αρέσει το Ντουμπρόβνικ? τέλεια σε πολλούς δεν αρέσει
Αν εσύ και ο Γιώργος (που όντως με σόκαρε) δεν μπορείτε να κατανοήσετε ότι η αύξηση του τουρισμού κινητοποιεί την αγορά και καταλήγει να χαμηλώνει τις τιμές (εκτός αν σε μικρά μέρη η αγορά ελέγχεται από ένα είδος μαφίας) πάλι δεν με αφορά. Στο τέλος, αν θέλεις να καταλάβεις, προσπαθώ να συζητήσω όχι να ανακηρύξω με τους δικούς μου όρους την μις χώρα τουρισμός 2020.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν περίμενα να το ακούσω από εσένα αυτό, όσο με στοίχισε το εισιτήριο μόνο για Νέα Υόρκη το 1992 μου στοίχισε το εισιτήριο και η διαμονή το 2007, σχεδόν σε ίδιες αναλογίες και το Λονδίνο.
Tα αεροπορικά εισιτήρια έχουν μειωθεί, για άλλους λόγους, κυρίως τεχνολογικούς, έχει μειωθεί το κόστος παραγωγής των πτησεων, έχει αλλάξει η χωρητικότητα των αεροπλάνων, η συχνότητα των πτήσεων, το κόστος συντήρησης, η ψηφιοποίηση έφερε μείωση τους κόστους κι εξάλειψη του μεσάζοντα πράκτορα κλπ.

Προορισμοί που δεν είχαν τουρισμό και απέκτησαν τουρισμό, πάντα και παντού αυξήθηκε το κόστος. Από το Μπαλί μέχρι το Περού κι από την Ταϊλάνδη μέχρι την Ουκρανία, δε βρίσκω το λόγο να λέμε τα αυτονόητα. Ειδικά δε για μέρη που υπάρχει χωροταξικός περιορισμός (η Σαντορίνη, το Μάτσου Πίτσου, η Βενετία, η Πέτρα) και δε γίνεται να γίνει επέκταση (ούτε το Μάτσου Πίτσου γίνεται να χωρέσει περισσότερους, ούτε στη Σαντορίνη να χτιστούν άλλα 15.000 δωμάτια για να ικανοποιηθεί η ζήτηση) η αύξηση των τιμών είναι εντυπωσιακή. Στη Σρι Λάνκα μνημεία που η επίσκεψη στοίχιζε 1 ευρώ όταν πήγα εγώ, σήμερα (μέσα σε λίγα χρόνια) στοιχίζει το τριακονταπλάσιο, το κόστος διαμονής στην παλιά πόλης της Πράγας δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήταν πριν χρόνια παρά τη δραματική αύξηση σε δωμάτια, μια εκδρομή ίδιου κόστους στο βόρειο Περού δεν έχει καμία σχέση στην τιμή με την ίδια στο νότιο Περού (λόγω εντελώς διαφορετικής ζήτησης), το ίδιο ισχύει στο Τολέδο που πια έχει υπερτουρισμό, το ίδιο ισχύει και στη Βιρμανία σε σχέση με πριν 5 χρόνια.
η αύξηση του τουρισμού κινητοποιεί την αγορά και καταλήγει να χαμηλώνει τις τιμές (εκτός αν σε μικρά μέρη η αγορά ελέγχεται από ένα είδος μαφίας)
Η αύξηση της ζήτησης αυξάνει τις τιμές. Εκτός κι αν ο ρυθμός αύξησης της προσφοράς είναι μεγαλύτερος, που σε ένα μικρό μέρος τύπου Σαντορίνης ή παλιάς πόλης Τολέδο ή σε ένα μνημείο που έχει χωρικούς περιορισμούς, είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί. Σε μεγάλες πόλεις η αύξηση διαθέσιμων δωματίων έφερε ένα σχετικό φρένο, διότι παρότι δεν υπάρχει χώρος για νέα ξενοδοχεία, δημιουργήθηκαν νέα τουριστικά κρεβάτια μέσα σε σπίτια. Αλλά αυτό είναι η εξάιρεση. Από την ώρα που πλάκωσαν οι τουρίστες στο Πόρτο τα -εντελώς τσάμπα, σοκαριστικά- ψαράδικα πάνω στο νερό αύξησαν τις τιμές τους, όπως ήταν λογικό κι αναμενόμενο. Αν είναι να λέμε την αύξηση της ζήτησης "μαφία" τι να πω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Όντως αηδία φαίνεται και ακριβό, θα το άντεχα όμως αν ήταν να βλέπω αυτό
View attachment 318555
παρά τζάμπα και αυτό
View attachment 318556
Μου αρεσει πολυ το Πορτο* και εχω παρομοια αποψη για την Καψοχωρα. Η φωτογραφια μαλλον το κολακευει.
Δεν καταλαβαινω λοιπον το "Οντως αηδια" και ολο το σχολιο που κακως μπηκε μετα απο παραθεση δικου μου.
Παρολα αυτάς το Πευκοχωρι εχει αψογους επαγγελματιες σημερα. Δυστυχως δεν γινεται να γκρεμισουν αυτα που εχτισαν οι παππούδες και οι γονεις τους. Δεν φταινε αυτοι ουτε για τα παμπερς, ουτε για την πολεοδομικη εικόνας της χωρας.

* Και στο Πορτο αν βγεις λιγο παραεξω θα δεις εκτρωματα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Στο δικό μου μήνυμα απαντούσες σε ποιον ήθελες να κάνω παράθεση, στον Τσιόδρα?
Αυτά που λένε οι άλλοι τα υποστηρίζουν οι ίδιοι, δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να απαντήσω γι'αυτούς
Αν σε αρέσει η κατάσταση που είναι η Ρόδος δικαίωμά σου, ο καθένας έχει την αισθητική του
Δεν σε αρέσει το Ντουμπρόβνικ? τέλεια σε πολλούς δεν αρέσει
Αν εσύ και ο Γιώργος (που όντως με σόκαρε) δεν μπορείτε να κατανοήσετε ότι η αύξηση του τουρισμού κινητοποιεί την αγορά και καταλήγει να χαμηλώνει τις τιμές (εκτός αν σε μικρά μέρη η αγορά ελέγχεται από ένα είδος μαφίας) πάλι δεν με αφορά.
Απάντησα στο δικό σου μήνυμα γιατί εσύ αναφέρθηκες πρώτος σε μένα και παρέθεσες δικό μου μήνυμα. Έκανες παράθεση το μήνυμα μου γιατί διαφωνούσες με αυτό που είπα για τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης και μου είπες να ρωτήσω τον Yorgo. Ο οποίος Υorgos έχει την ίδια άποψη με μένα και το είπε κιόλας.Τεσπα δεν είναι αυτό το θέμα.
Είναι πως αποδείχτηκε και με φωτογραφίες και από άτομα που ζουν στο εξωτερικό και από άλλους που έχουμε επισκεφτεί νησιά και παραθαλάσσιους προορισμούς ανα την Ευρώπη ότι ΔΕΝ ισχύει πως δεν καταστρέφουν το περιβάλλον, ούτε πως δεν χτίζουν πάνω στις παραλίες, ούτε πως δεν χτίζουν τσιμεντί πολυόροφα εκτρώματα.

Τώρα αν κάποιον δεν τον ενοχλεί το γκρι 20ροφο που μοιάζει με εργατική πολυκατοικία στην Ισπανία, αλλά τον ενοχλεί το κομψό, και καλαίσθητο βραβευμένο σε διεθνή βραβεία ξενοδοχείο στην καλντέρα, δεν με αφορά .Παρεμπιπτόντως πουθενά δεν δικαιολογώ την καταστροφή του περιβάλλοντος. Τα ψεύδη πως αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα όμως, απλώς δεν στέκουν, ειδικά σε ταξιδιωτικό φόρουμ που οι περισσότεροι έχουν γυρίσει αρκετά μέρη.

Μια χαρά είναι και η Ρόδος και το Ντουμπρόβνικ.Αν όμως κάποιος θεωρεί πως τον κοροιδεύουν και δεν γουστάρει να πληρώσει τους ξενοδόχους εκεί, απλώς δεν πάει.

Το αν κάποιος θεωρεί μαφία το ότι η αύξηση του τουρισμού έφερε αύξηση στις τιμές σε προορισμούς από χώρες του Καυκάσου, μέχρι την Κροατία, την Πορτογαλία, την Ελλάδα, την Ιταλία, την Ισπανία, το Περού κλπ., δικαίωμα του.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Tα αεροπορικά εισιτήρια έχουν μειωθεί, για άλλους λόγους, κυρίως τεχνολογικούς, έχει μειωθεί το κόστος παραγωγής των πτησεων, έχει αλλάξει η χωρητικότητα των αεροπλάνων, η συχνότητα των πτήσεων, το κόστος συντήρησης, η ψηφιοποίηση έφερε μείωση τους κόστους κι εξάλειψη του μεσάζοντα πράκτορα κλπ.

Προορισμοί που δεν είχαν τουρισμό και απέκτησαν τουρισμό, πάντα και παντού αυξήθηκε το κόστος. Από το Μπαλί μέχρι το Περού κι από την Ταϊλάνδη μέχρι την Ουκρανία, δε βρίσκω το λόγο να λέμε τα αυτονόητα. Ειδικά δε για μέρη που υπάρχει χωροταξικός περιορισμός (η Σαντορίνη, το Μάτσου Πίτσου, η Βενετία, η Πέτρα) και δε γίνεται να γίνει επέκταση (ούτε το Μάτσου Πίτσου γίνεται να χωρέσει περισσότερους, ούτε στη Σαντορίνη να χτιστούν άλλα 15.000 δωμάτια για να ικανοποιηθεί η ζήτηση) η αύξηση των τιμών είναι εντυπωσιακή. Στη Σρι Λάνκα μνημεία που η επίσκεψη στοίχιζε 1 ευρώ όταν πήγα εγώ, σήμερα (μέσα σε λίγα χρόνια) στοιχίζει το τριακονταπλάσιο, το κόστος διαμονής στην παλιά πόλης της Πράγας δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήταν πριν χρόνια παρά τη δραματική αύξηση σε δωμάτια, μια εκδρομή ίδιου κόστους στο βόρειο Περού δεν έχει καμία σχέση στην τιμή με την ίδια στο νότιο Περού (λόγω εντελώς διαφορετικής ζήτησης), το ίδιο ισχύει στο Τολέδο που πια έχει υπερτουρισμό, το ίδιο ισχύει και στη Βιρμανία σε σχέση με πριν 5 χρόνια.

Η αύξηση της ζήτησης αυξάνει τις τιμές. Εκτός κι αν ο ρυθμός αύξησης της προσφοράς είναι μεγαλύτερος, που σε ένα μικρό μέρος τύπου Σαντορίνης ή παλιάς πόλης Τολέδο ή σε ένα μνημείο που έχει χωρικούς περιορισμούς, είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί. Σε μεγάλες πόλεις η αύξηση διαθέσιμων δωματίων έφερε ένα σχετικό φρένο, διότι παρότι δεν υπάρχει χώρος για νέα ξενοδοχεία, δημιουργήθηκαν νέα τουριστικά κρεβάτια μέσα σε σπίτια. Αλλά αυτό είναι η εξάιρεση. Από την ώρα που πλάκωσαν οι τουρίστες στο Πόρτο τα -εντελώς τσάμπα, σοκαριστικά- ψαράδικα πάνω στο νερό αύξησαν τις τιμές τους, όπως ήταν λογικό κι αναμενόμενο. Αν είναι να λέμε την αύξηση της ζήτησης "μαφία" τι να πω...
Έχεις γυρίσει όλον τον κόσμο και όμως πάλι καταλήγεις στα ίδια ακραία παραδείγματα, ταξιδεύω σε 4-5 χώρες τις Ευρώπης συνέχεια από όταν ξεκίνησα σπουδές το 1988 και κάθε φορά το ταξίδι μου γίνεται φτηνότερο, όχι από τσιγγουνιά αλλά επειδή όλο βγαίνουν νέες φτηνότερες επιλογές, στα αεροπλάνα, στις μετακινήσεις από το αεροδρόμιο, στα ξενοδοχεία, στα διαμερίσματα, στα τρένα, στο πρόχειρο φαγητό, στα θεάματα. Τα Μουσεία όντως ακρίβυναν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom