Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αν δεν υπάρχει κίνηση στην αγορά πως χρηματοδοτούνται οι νέες τεχνολογίες και ο ανταγωνισμός? θα αγοράσεις νέο αεροπλάνο μόνο αν είσαι σίγουρος ότι θα πετάξει έστω μισογεμάτο και η τράπεζα θα σου δώσει χαμηλότοκο δάνειο για ξενοδοχείο επειδή ξέρει ότι υπάρχει ζήτηση (σε άλλες χώρες, στην Ελλάδα έπαιρνε δάνειο όποιος ήθελε)
Οι ανθρωποι του τουρισμου ειναι pioneers και risky. Πρωτα κανουν επενδυσεις και μετα ερχονται οι νεοι τουριστες. Οι τουριστικες επιχειρησεις εφεραν τον τουρισμο και οχι το αντιθετο στα μερη που ξεκινησαν απο το μηδεν και δεν ανακαλυφθηκε κατι σπανιο, αξιο θαυμασμου που δεν το βρισκεις αλλου. Μετα ειναι ενας κυκλος που οι επιχειρησεις φερνουν κοσμο, ο κόσμος κι αλλες επιχειρησεις, που με τη σειρα τους φερνουν κι αλλο κοσμο κοκ.
Παντως στη νεκρα που δεν εχει μαγαζια και ξενοδοχεια δεν παει κανεις οσο ομορφη και να ειναι. Εκτος κι αν ειναι φυσιολατρης που παει για λιγη ωρα ή ισως λιγες μερες αν κανει ελευθερο καμπινγκ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αναπτυξιακό χαρακτήρα θα έχουν τα 32 δις, πλην βέβαια όσων πάνε στην υγεία (και ορθώς αυτό).
Αυτο κι αν ειναι αναπτυξη. Στην περιοχη μου ειναι στην πρωτη γραμμη αιτηματων του τουριστικου κλαδου. Εχουμε βαρεθει να χανονται τουριστες γιατι δεν υπηρχε ασθενοφορο ( 1 ασθενοφορο) υπαρχει για εκατονταδες χιλιαδες τουριστες σε ολο το πρωτο ποδι και αυτο κρατηθηκε χαρη σε δωρεες και την εργασίας εθελοντων. Το ιδιο και για το κεντρο υγειας που οι κυβερνησεις ηθελαν να το κλεισουν και οι εθελοντες βγηκαν μπροστα και με προσωπικη εργασια το κρατησαν σε λειτουργιες.

Εθελοντες ειναι οι περισσοτεροι διασωστες. Αλλωστε απο εδω ειναι και οι ανθρωποι του kids sabe lives που γυρνουν ολα τα σχολειατης Ελλαδας και εκπαιδευουν παιδια να ξερουν πως να σωζουν ζωες. Καθε χρονο σωζωνται αρκετες ζωες απο πνιγμους, καρδιακα επισοδεια κα χαρη σ' αυτους. Και τους χιλιοευχαριστουμε.

Μαντεψτε απο που στηριζονται τα λειτουργικα τους εξοδα. Μαντεψτε απο που ερχονται οι δωρεες στην περιοχη ωστε να μην αφαιθει στο χαλι που αφηνονται τα περισσοτερα μερη στη μη τουριστικη επαρχια της χωρας. Μαντεψτε ποιοι πιεζουν για υποδομες, ασφαλεις δρομους κλπ. Μετα αναλογιστειτε αν ο τουρισμος εφερε αναπτυξη στην Ελλαδα ή την κατεστρεψε
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Οι ανθρωποι του τουρισμου ειναι pioneers και risky. Πρωτα κανουν επενδυσεις και μετα ερχονται οι νεοι τουριστες. Οι τουριστικες επιχειρησεις εφεραν τον τουρισμο και οχι το αντιθετο στα μερη που ξεκινησαν απο το μηδεν και δεν ανακαλυφθηκε κατι σπανιο, αξιο θαυμασμου που δεν το βρισκεις αλλου. Μετα ειναι ενας κυκλος που οι επιχειρησεις φερνουν κοσμο, ο κόσμος κι αλλες επιχειρησεις, που με τη σειρα τους φερνουν κι αλλο κοσμο κοκ.
Παντως στη νεκρα που δεν εχει μαγαζια και ξενοδοχεια δεν παει κανεις οσο ομορφη και να ειναι. Εκτος κι αν ειναι φυσιολατρης που παει για λιγη ωρα ή ισως λιγες μερες αν κανει ελευθερο καμπινγκ.
Και όμως, ίσα-ίσα, πάνε πολλοί... Είναι αυτοί που αγαπούν την ομορφιά, την ησυχία (νέκρα όπως σωστά λες κι εσύ) και την καθαριότητα και κουβαλάνε γάντια, σακούλες για να καθαρίζουν την ομορφιά αυτή από ό,τι σκουπίδι υπάρχει (καλά, αυτό το κάνουνε-κάνουμε πάντα σε κάθε παραλία που πηγαίνουν-πηγαίνουμε, χειμώνα-καλοκαίρι...) Σταματούν να πηγαίνουν εκεί, όταν πια χτίζονται μαγαζιά, ξενοδοχεία και ψάχνουν για άλλες έρημες παραλίες... όπως αυτή στη λατρεμένη Σκύρο!!
WP_20140816_12_53_56_Pro.jpg

Και, για να μην παρεξηγηθώ και σε ξενοδοχεία πηγαίνω και σε μαγαζιά! Απλά δεν τα θέλω παντού!
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Θα είχε ενδιαφέρον όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τον τουρισμό να μας γράψουν την άποψή τους σαν τουρίστες.

Πηγαίνουν κάπου συστηματικά; Έχουν δει να αλλοιώνεται η ομορφιά κάποιου μέρους με τα χρόνια; Έχουν δει όμορφες παραλίες που πήγαιναν από μικροί μέσα σε μια χρονιά να γεμίζουν ξαπλώστρες και μπιτσόμπαρα; Ερημονήσια να γεμίζουν εξοχικά και ξενοδοχεία; Ταβέρνες να μικραίνουν τις μερίδες;

Πάντα κρίνετε σαν επιχειρηματίες;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Βρε τριπάκιας το ''όντως αηδία'' ήταν για την φωτό που είχες με τις πατάτες και τα αυγο
Μα γιατι το λες αυτο; Προκειται για εξαιρετικο πιατο που οι φιλοι επιχειρηματιες του Πορτο απο φιλανθρωπια το διατηρουν σε τοσο χαμηλες τιμες. Για να μπορει ο μεσος Πορτογαλος των 600-700 ευρω να το τρωει καθε μερα και μετα να κολυμπά στα πεντακαθαρα διαμαντενια νερα του Douro ή να ταξιδευει μιση-μια ωρα στιςε κοντινοτερες παραλιες οπου για να απολαυσει θαλασσες ωκεανου σε περιβαλλον Πευκοχωριου.

Αν δεν ηταν φιλανθρωποι και δεν σεβονταν τους πελατες λογαριαζω πως θα πουλουσαν τα αυγα με τα λουκανικα και τις πατατες γυρω στα 25-30€ τουλαχιστον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Και όμως, ίσα-ίσα, πάνε πολλοί... Είναι αυτοί που αγαπούν την ομορφιά, την ησυχία (νέκρα όπως σωστά λες κι εσύ) και την καθαριότητα και κουβαλάνε γάντια, σακούλες για να καθαρίζουν την ομορφιά αυτή από ό,τι σκουπίδι υπάρχει (καλά, αυτό το κάνουνε-κάνουμε πάντα σε κάθε παραλία που πηγαίνουν-πηγαίνουμε, χειμώνα-καλοκαίρι...) Σταματούν να πηγαίνουν εκεί, όταν πια χτίζονται μαγαζιά, ξενοδοχεία και ψάχνουν για άλλες έρημες παραλίες... όπως αυτή στη λατρεμένη Σκύρο!! View attachment 318563
Και, για να μην παρεξηγηθώ και σε ξενοδοχεία πηγαίνω και σε μαγαζιά! Απλά δεν τα θέλω παντού!
Ποσους τουριστες εχεις δει σε μερη παρθενα και ποσους σε μερη που υπαρχει τουριστικη αναπτυξη. Συγκριτικα που ειναι πιο πολλοι;

Και ποσες διανυκτερευσεις κανουν/κανετε στα μεν και ποσες στα δε;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ποσους τουριστες εχεις δει σε μερη παρθενα και ποσους σε μερη που υπαρχει τουριστικη αναπτυξη. Συγκριτικα που ειναι πιο πολλοι;

Και ποσες διανυκτερευσεις κανουν/κανετε στα μεν και ποσες στα δε;
Ευτυχώς βλέπουμε λίγους σε μέρη παρθένα, σε μέρη που υπάρχει ανάπτυξη και "ανάπτυξη" βλέπουμε περισσότερους..α, και σε μέρη που ήταν κάποτε παρθένα, και τώρα δεν είναι, βλέπουμε επίσης πολλούς!
Και μπορώ να αναφέρω κάτι που θεωρώ σημαντικό, μπορεί κάποιος να κάνει ελεύθερο και να αφήσει πολλά χρήματα σε μια περιοχή και κάποιος να μείνει σε ξενοδοχείο και να αφήσει ελάχιστα ευρώ στην περιοχή... Όλα είναι πιθανά.... Αν με ρωτάτε, χρήματα θα αφήσω και έτσι και αλλιώς σε όποιο μέρος επισκεφθώ, γιατί και σε μουσεία κλπ πηγαίνω και τρώω έξω και πίνω πολύ και κάνω πολλά χιλιόμετρα σε όποιο μέρος πάω...
Και να τονίσω πως ελεύθερο δεν πολυαντέχω πια ούτε έκανα για μέρες ποτέ, σε αντίθεση με τα ξανοδοχεία, στα οποία μπορώ να μένω για μέρες!;)
IMG_20190722_141719.jpg

Μετά από πεζοπορία... Γιδάκι, Ιθάκη!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Οι ανθρωποι του τουρισμου ειναι pioneers και risky. Πρωτα κανουν επενδυσεις και μετα ερχονται οι νεοι τουριστες. Οι τουριστικες επιχειρησεις εφεραν τον τουρισμο και οχι το αντιθετο στα μερη που ξεκινησαν απο το μηδεν και δεν ανακαλυφθηκε κατι σπανιο, αξιο θαυμασμου που δεν το βρισκεις αλλου. Μετα ειναι ενας κυκλος που οι επιχειρησεις φερνουν κοσμο, ο κόσμος κι αλλες επιχειρησεις, που με τη σειρα τους φερνουν κι αλλο κοσμο κοκ.
Παντως στη νεκρα που δεν εχει μαγαζια και ξενοδοχεια δεν παει κανεις οσο ομορφη και να ειναι. Εκτος κι αν ειναι φυσιολατρης που παει για λιγη ωρα ή ισως λιγες μερες αν κανει ελευθερο καμπινγκ.
Την έχουμε διαβάσει διαφορετικά την ιστορία, στα Μάταλα κοιμόντουσαν μέσα στους ρωμαϊκούς τάφους οι τουρίστες και τώρα υπάρχει μια μικρή πόλη εκεί δίπλα, γενικά στην Κρήτη όπου δεν πρόλαβαν να χαρακτηρισθούν 3-4 περιοχές νατούρα και δεν έδωσε αγώνες η αρχ. υπηρεσία για το αυτονόητο, το τσιμέντο έχει ξεχειλίσει μέχρι τη θάλασσα, φυσικά αν πω ότι η Σικελία γλίτωσε θα βρείτε κάποιο τσιμεντένιο κτίριο πάνω στο κύμα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα είχε ενδιαφέρον όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τον τουρισμό να μας γράψουν την άποψή τους σαν τουρίστες.
Παρών.
Πηγαίνουν κάπου συστηματικά;
Επανειλημμένα σε λίγα μέρη, συνήθως αλλάζω, αλλά σε μερικά από αυτά που μου αρέσουν ναι. Στο Περού, την Ισπανία ή την Ταϊλάνδη ας πούμε, έχει τύχει να βρεθώ στα 90ς, στα 00ς και στα 10ς (στα 20ς δε μας αξίωσε η κορώνα να ταξιδέψουμε), όπως και στη Σαντορίνη ή το Παρίσι (εδώ πρόλαβα και τα 20ς!).
Έχουν δει να αλλοιώνεται η ομορφιά κάποιου μέρους με τα χρόνια;
Όλα. Άλλα σε μικρότερο βαθμό, άλλα σε μεγαλύτερο, ανάλογα με το τι θεωρεί κι ο καθένας με τον όρο "ομορφιά" βέβαια.

Δε μιλάω για τη φύση (στα περισσότερα μέρη δεν αλλοιώνεται) αλλά ναι, περισσότεροι επισκέπτες και σαφώς περισσότερες τουριστικές υπηρεσίες, μεγαλύτερη μαζικοποίηση, αλλαγή του τρόπου ζωής των ντόπιων. Παντού, έστω και με διαφορετικό ρυθμό, δεν υπάρχει κοινωνία παγωμένη στο χρόνο. Αλλιώς άλλαξε η Αβάνα (πολύ λίγότερο, λόγω ειδικών πολιτικών συνθηκών), αλλιώς η Μπανγκόκ.

Έχουν δει όμορφες παραλίες που πήγαιναν από μικροί μέσα σε μια χρονιά να γεμίζουν ξαπλώστρες και μπιτσόμπαρα;
Δεν το έχω πολύ με τις παραλίες, τις αποφεύγω όσο πιο πολύ γίνεται (είναι και ο λόγος που δε με ενοχλεί καθόλου να πηγαίνω στα ελληνικά νησιά το Γενάρη και το Φλεβάρη, τα βρίσκω πραγματικά αριστούργημα), αλλά επειδή καταλαβαίνω πού το πας, απαντάω πιο κάτω.

Ερημονήσια να γεμίζουν εξοχικά και ξενοδοχεία;
Ναι, φυσικά.

Ταβέρνες να μικραίνουν τις μερίδες;
Να ανεβαίνουν οι τιμές θα έλεγα, να μειώνονται οι μερίδες, όχι. Ναι, συμβαίνει, συνεχώς. Κάποτε στο Περού το μενού της ημέρας (δηλαδή το φτηνότερο φαγητό που έπαιρνε κι ο μεροκαματιάρης στο μεσημεριανό του διάλειμμα) ήταν με κινόα, τώρα η κινόα έγινε μόδα κι εξάγεται στις ΗΠΑ ως σούπερφουντ οπότε δεν τη βρίσκεις, κάποτε (δε μιλάω για πριν 15 χρόνια, μιλάω για σχετικά πρόσφατα) νοικιάζαμε μηχανάκια στα ελληνικά νησιά τη χαμηλή περίοδο με 8€ και τώρα κάνουν 20€, κάποτε έτρωγα αστακό σε κάτι ξεχασμένες επαρχίες της Κούβας με 0,75€, κάποτε στο Ίνκα τρέιλ πήγαινες μόνος, πλήρωνες 17$ είσοδο κι έβαζες τη σκηνή όπου ήθελες, τώρα δίνεις 500$, πας υποχρεωτικά με ξεναγό και μένεις σε καμπ με άλλους 50, κάποτε πήγαινα στην Ακρόπολη κυριολεκτικά 2 φορές την εβδομάδα γιατί ήταν δωρεάν, τώρα δε γίνεται γιατί και κοστίζει και γίνεται της μουρλής από κόσμο (αυτές τις μέρες όχι κι αξίζει τον κόπο!).
Πάντα κρίνετε σαν επιχειρηματίες;
Δε θα με έλεγα επιχειρηματία, αν κι εργαζόμενος (και) στον τουρισμό. Αλλά προφανώς δεν κρίνω σαν επιχειρηματίας, όταν ταξιδεύω σαν τουρίστας κρίνω. Και όχι, δε μου αρέσει όπου πηγαίνω να έχει περισσότερο κόσμο, να πληρώνω περισσότερο από παλιά, να φυτρώνει σουβενιράδικο εκεί που έπλεκε μια γιαγιά, να βλέπω ουρανοξύστη εκεί που ήταν παραδοσιακό σπιτάκι, να πληρώνω εισιτήριο στον αρχαιολογικό χώρο που ήταν δωρεάν. Αυτό δε σημαίνει πως αυτό είναι απάτη, αρπαχτή, ανήθικο ή ανεξήγητο. Λογική εξέλιξη είναι και ως τέτοιο το κρίνω, δε θεωρώ πως κάποιοι κερδοσκοπούν, με κλέβουν ή είναι αλήτες. Θεωρώ πως το μέρος αναπτύχθηκε και μαζί με όλα τα καλά που φέρνει η ανάπτυξη , θα φέρει και κακά. Αξιολογώ αν εξακολουθεί να μου κάνει το μέρος και το επισκέπτομαι (όπως το Περού) επειδή μου αρέσει ακόμη κι ας άλλαξε κάπως, ή το απορρίπτω (όπως η Ταϊλάνδη) γιατί πια δεν μου κάνει. Πάω σε άλλα μέρη. Ή πάω σε εποχές που δεν έχει κόσμο, αν με ενοχλεί η πολυκοσμία. Πήγα στην Ιρλανδία συνειδητά το Γενάρη και δεν είχε ψυχή, διάβαζα στον οδηγό μου "για να αποφύγετε τα τουριστικά λεωφορεία" και δεν είδα κανένα, πήραμε φέρυ για νησί όπου δεν υπήρχε ούτε ένας τουρίστας. Εναλλακτικές υπάρχουν.

Αν ψάχνω κάτι άλλο, κάτι πιο πρωτόγονο , πάω αλλού, μετά μανίας κιόλας, είμαι από αυτούς που κυνηγούν "το παλιό" όπου υπάρχει. Αλλά δεν αδικώ ούτε κακίζω αυτούς που βελτίωσαν τις επιχειρήσεις τους, που κατάφεραν να προσελκύσουν περισσότερους ανθρώπους στον τόπο τους, τις χώρες που έφεραν καλύτερο βιοτικό επίπεδο για τους πολίτες τους. Κάποτε είχα ένα πελάτη στην Κούβα που είχε έρθει το 1998 κι επέστρεψε ξανά το 2013 ή 2014. Ήταν πολύ απογοητευμένος που άρχισε να βλέπει τρακτέρ. "Παλιά μόνο άροτρα έβλεπες, παιδάκια να παίζουν ξυπόλυτα στο δρόμο, τώρα έχουν κινητά". Ναι, αλλά ο αγρότης δε θέλει να σπάει τη μέση του με το άροτρο και να έχει κήλη από τα 40 του, τα παιδάκια δε θέλουν να είναι ξυπόλυτα, θέλουν να έχουν playstation κι η κυρία που έπλενε στη σκάφη και φαινόταν "τόσο νοσταλγικό" στους τουρίστες θέλει να έχει πλυντήριο, γι αυτό άνοιξε παλαδάρ για να μπορεί το απόγευμα που γυρίζει σπίτι της να δει το ίδιο Game of Thrones που θες να βλέπεις κι εσύ, αντί να σκάνε οι φουσκάλες της στα χέρια της από τη σκάφη. Να τους αδικήσω που ψάχνουν αυτό που επιζητούν όλοι; Όχι βέβαια, μπράβο τους που αναπτύχθηκαν, αφού αυτό ήθελαν. Κοστίζει πια παραπάνω το αγαπημένο μου εστιατόριο στην Αβάνα, λογικό, αφού ήταν επιτυχημένη η Ματίλντα, ανέβασε τις τιμές, δεν τη βρίζουμε, συγχαρητήρια της δίνουμε, κι αν μας φαίνεται ακριβό, πάμε για να βρούμε την επόμενη Ματίλντα. Τι να κάνουμε, κι η Ματίλντα ήθελε να βάλει πόρτα αντί για κουρέλι στην είσοδο του σπιτιού της, να πάει στο Βαραδέρο κι αυτή, να πάρει flat screen τηλεόραση αντί για την παλιά Caribe.

Ως τουρίστας ναι, κυνηγάω τα Βανουάτου, τις Μικρονησίες και τα Τόγκο για να δω έναν άλλον τρόπο ζωής, αλλά αν γυρίσω μετά από 10 χρόνια και αντί για ψάθινες καλύβες δω τους ανθρώπους να ζουν σε μοντέρνα σπίτια και να μπορούν να ταξιδεύουν, να έχουν καλύτερες επιλογές στο φαγητό, στις μετακινήσεις και στην ψυχαγωγία τους δε θα τους πω "ουουουου ξεφτίλες, γιατί ανοίξατε ξενοδοχεία και χρεώνετε τον κόσμο;", φυσικό θα το θεωρήσω.
 
Last edited:

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
434
Ακριβώς.



Η παλιά πόλη της Ρόδου είναι προστατευόμενη από την Ουνέσκο και τοπ μέρος. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκανες παράθεση το μήνυμα το δικό μου και τα λες αυτά, αλλά ούτε συμμερίζομαι την άποψη όσων βρίζουν την Ελλάδα και τους Έλληνες ξενοδόχους και εξυμνούν ότι βρουν στο εξωτερικό, ούτε βέβαια πρόκειται να αναλύσω όσα είπαν δεκάδες μέλη πιο πάνω ξανά.
Γιατί μια ακούσαμε πως δεν έχουν χτίσει πάνω στην θάλασσα άλλοι κι όταν έβαλε κι ο @panpan και ένα σωρό άλλοι φωτογραφίες που και πάνω στην θάλασσα χτίζουν στο εξωτερικό και το περιβάλλον καταστρέφουν, έψαχναν κάποιοι να βρουν κάτι να κατηγορήσουν την χώρα τους. Όχι δεν αξίζει παραπάνω, αφού παραθέτεις το δικό μου μήνυμα, είναι υπερτιμημένο αν και όμορφο και ναι και στην Ελλάδα και αλλού και αρχαιολογικά μνημεία και άλλα αξίζουν πολύ παραπάνω απο το Ντουμπρόβνικ.

Επίσης ναι και οι Κυκλάδες και άλλα παραθαλάσσια μέρη είναι πολύ πιο άρτια και αξίζουν παραπάνω από μέρη στην Ισπανία και σε άλλες χώρες με τα 20όροφα πάνω στην θάλασσα. Ακόμα και στις Αζόρες που τις αγαπώ είχε κτίρια-εκτρώματα στο μεγάλο νησί που ευτυχώς στην Ελλάδα δεν έχει. Και ΟΧΙ αντίστοιχα ξενοδοχεία ζητούσαν παραπάνω κι όχι λιγότερα από την Ελλάδα.
Τα φώτα λοιπόν έχουν αλλάξει πολλές χώρες σε παραθαλάσσια μέρη τους και ζητούν πολύ περισσότερα χρήματα τα ξενοδοχεία τους. Μην αρχίσω και βάζω κι εγώ φωτογραφίες από παραθαλάσσια μέρη με γκρι πανήψυλα εκτρώματα ανα την Ευρώπη.

Έλεος. Κι εγώ έχω δει κάποιους να αισχροκερδούν, αλλά στο εξωτερικό έχω δει περισσότερους και ευτυχώς κάνοντας την σύγκριση, εκτίμησα ακόμα παραπάνω την Ελλάδα.

Το να γκρινιάζω επειδή σε κάποια καταλύματα δεν μπορώ να μείνω, ενώ άλλοι μπορούν δεν έχει νόημα. Έχω φίλους με πολλά χρήματα που έχουν γυρίσει τον κόσμο. Στο ξενοδοχείο στη Σέριφο της Cocomat(μιας και το αναφέρατε πιο πάνω κάμποσοι) που έμειναν τα 350 τα θεωρούσαν μια χαρά τιμή, αφού σε αντίστοιχα μέρη ανα τον κόσμο, έδιναν τα διπλάσια και τριπλάσια. Τι να κάνουμε τώρα. Δεν πρόκειται να βγάλω χολή επειδή εγώ στη Σέριφο, είχα μείνει σε απλό δωμάτιο των 50 ευρώ. Μια χαρά πέρασα και χαίρομαι που έχω δίπλα μου σχεδόν τόσο ωραίο νησί.

Άλλοι-όπως ο βραζιλιάνος που ανέφερα που γνώρισα σε ταξίδι στην Βραζιλία- δουλεύουν και δεν πάνε διακοπές δεκαετίες για να τα σκάσουν λέει όταν πάρουν σύνταξη να πάνε στον "παράδεισο στην Ελλάδα", έτσι είπε. Όποιος δεν θέλει δεν πηγαίνει, υπάρχουν άλλοι που μαζεύουν μια ζωή για να έρθουν στην χώρα.

Και επειδή καταλαβαίνω πως είσαι από βόρεια Ελλάδα, έχω κάνει πολλά ταξίδια σε πόλεις εκεί. Κάποιοι θεωρούν πως πετάω χρόνο και χρήματα, ενώ δεν αξίζει. Εγώ βρίσκω φοβερά φυσικά τόπια, καλό φαγητό σε εστιατόρια, κάστρα, ιστορικά μνημεία και ξενοδοχεία σε λογικές τιμές. Όποιος διαφωνεί απλώς δεν πάει.
Καλησπερα ,συμφωνω απολυτα μαζι σου αν και σε ζηλευω οπως και αλλους εδω μεσα που εχετε γυρισει σε τοσες πολλες χωρες.Εγω βορεια Ελλαδα δεν εχω παει πολλες φορες και μου εχουν κολλησει τα ασυγκριτα λουτρα Ποζαρ και η Θασος οπως και οι παραλιαρες της Χαλκιδικης ποια να συγκριθει με την Ελλαδα μας!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Παρών.

Επανειλημμένα σε λίγα μέρη, συνήθως αλλάζω, αλλά σε μερικά από αυτά που μου αρέσουν ναι. Στο Περού, την Ισπανία ή την Ταϊλάνδη ας πούμε, έχει τύχει να βρεθώ στα 90ς, στα 00ς και στα 10ς (στα 20ς δε μας αξίωσε η κορώνα να ταξιδέψουμε), όπως και στη Σαντορίνη ή το Παρίσι (εδώ πρόλαβα και τα 20ς!).

Όλα. Άλλα σε μικρότερο βαθμό, άλλα σε μεγαλύτερο, ανάλογα με το τι θεωρεί κι ο καθένας με τον όρο "ομορφιά" βέβαια.

Δε μιλάω για τη φύση (στα περισσότερα μέρη δεν αλλοιώνεται) αλλά ναι, περισσότεροι επισκέπτες και σαφώς περισσότερες τουριστικές υπηρεσίες, μεγαλύτερη μαζικοποίηση, αλλαγή του τρόπου ζωής των ντόπιων. Παντού, έστω και με διαφορετικό ρυθμό, δεν υπάρχει κοινωνία παγωμένη στο χρόνο. Αλλιώς άλλαξε η Αβάνα (πολύ λίγότερο, λόγω ειδικών πολιτικών συνθηκών), αλλιώς η Μπανγκόκ.


Δεν το έχω πολύ με τις παραλίες, τις αποφεύγω όσο πιο πολύ γίνεται (είναι και ο λόγος που δε με ενοχλεί καθόλου να πηγαίνω στα ελληνικά νησιά το Γενάρη και το Φλεβάρη, τα βρίσκω πραγματικά αριστούργημα), αλλά επειδή καταλαβαίνω πού το πας, απαντάω πιο κάτω.


Ναι, φυσικά.


Να ανεβαίνουν οι τιμές θα έλεγα, να μειώνονται οι μερίδες, όχι. Ναι, συμβαίνει, συνεχώς. Κάποτε στο Περού το μενού της ημέρας (δηλαδή το φτηνότερο φαγητό που έπαιρνε κι ο μεροκαματιάρης στο μεσημεριανό του διάλειμμα) ήταν με κινόα, τώρα η κινόα έγινε μόδα κι εξάγεται στις ΗΠΑ ως σούπερφουντ οπότε δεν τη βρίσκεις, κάποτε (δε μιλάω για πριν 15 χρόνια, μιλάω για σχετικά πρόσφατα) νοικιάζαμε μηχανάκια στα ελληνικά νησιά τη χαμηλή περίοδο με 8€ και τώρα κάνουν 20€, κάποτε έτρωγα αστακό σε κάτι ξεχασμένες επαρχίες της Κούβας με 0,75€, κάποτε στο Ίνκα τρέιλ πήγαινες μόνος, πλήρωνες 17$ είσοδο κι έβαζες τη σκηνή όπου ήθελες, τώρα δίνεις 500$, πας υποχρεωτικά με ξεναγό και μένεις σε καμπ με άλλους 50, κάποτε πήγαινα στην Ακρόπολη κυριολεκτικά 2 φορές την εβδομάδα γιατί ήταν δωρεάν, τώρα δε γίνεται γιατί και κοστίζει και γίνεται της μουρλής από κόσμο (αυτές τις μέρες όχι κι αξίζει τον κόπο!).

Δε θα με έλεγα επιχειρηματία, αν κι εργαζόμενος (και) στον τουρισμό. Αλλά προφανώς δεν κρίνω σαν επιχειρηματίας, όταν ταξιδεύω σαν τουρίστας κρίνω. Και όχι, δε μου αρέσει όπου πηγαίνω να έχει περισσότερο κόσμο, να πληρώνω περισσότερο από παλιά, να φυτρώνει σουβενιράδικο εκεί που έπλεκε μια γιαγιά, να βλέπω ουρανοξύστη εκεί που ήταν παραδοσιακό σπιτάκι, να πληρώνω εισιτήριο στον αρχαιολογικό χώρο που ήταν δωρεάν. Αυτό δε σημαίνει πως αυτό είναι απάτη, αρπαχτή, ανήθικο ή ανεξήγητο. Λογική εξέλιξη είναι και ως τέτοιο το κρίνω, δε θεωρώ πως κάποιοι κερδοσκοπούν, με κλέβουν ή είναι αλήτες. Θεωρώ πως το μέρος αναπτύχθηκε και μαζί με όλα τα καλά που φέρνει η ανάπτυξη , θα φέρει και κακά. Αξιολογώ αν εξακολουθεί να μου κάνει το μέρος και το επισκέπτομαι (όπως το Περού) επειδή μου αρέσει ακόμη κι ας άλλαξε κάπως, ή το απορρίπτω (όπως η Ταϊλάνδη) γιατί πια δεν μου κάνει. Πάω σε άλλα μέρη. Ή πάω σε εποχές που δεν έχει κόσμο, αν με ενοχλεί η πολυκοσμία. Πήγα στην Ιρλανδία συνειδητά το Γενάρη και δεν είχε ψυχή, διάβαζα στον οδηγό μου "για να αποφύγετε τα τουριστικά λεωφορεία" και δεν είδα κανένα, πήραμε φέρυ για νησί όπου δεν υπήρχε ούτε ένας τουρίστας. Εναλλακτικές υπάρχουν.

Αν ψάχνω κάτι άλλο, κάτι πιο πρωτόγονο , πάω αλλού, μετά μανίας κιόλας, είμαι από αυτούς που κυνηγούν "το παλιό" όπου υπάρχει. Αλλά δεν αδικώ ούτε κακίζω αυτούς που βελτίωσαν τις επιχειρήσεις τους, που κατάφεραν να προσελκύσουν περισσότερους ανθρώπους στον τόπο τους, τις χώρες που έφεραν καλύτερο βιοτικό επίπεδο για τους πολίτες τους. Κάποτε είχα ένα πελάτη στην Κούβα που είχε έρθει το 1998 κι επέστρεψε ξανά το 2013 ή 2014. Ήταν πολύ απογοητευμένος που άρχισε να βλέπει τρακτέρ. "Παλιά μόνο άροτρα έβλεπες, παιδάκια να παίζουν ξυπόλυτα στο δρόμο, τώρα έχουν κινητά". Ναι, αλλά ο αγρότης δε θέλει να σπάει τη μέση του με το άροτρο και να έχει κήλη από τα 40 του, τα παιδάκια δε θέλουν να είναι ξυπόλυτα, θέλουν να έχουν playstation κι η κυρία που έπλενε στη σκάφη και φαινόταν "τόσο νοσταλγικό" στους τουρίστες θέλει να έχει πλυντήριο, γι αυτό άνοιξε παλαδάρ για να μπορεί το απόγευμα που γυρίζει σπίτι της να δει το ίδιο Game of Thrones που θες να βλέπεις κι εσύ, αντί να σκάνε οι φουσκάλες της στα χέρια της από τη σκάφη. Να τους αδικήσω που ψάχνουν αυτό που επιζητούν όλοι; Όχι βέβαια, μπράβο τους που αναπτύχθηκαν, αφού αυτό ήθελαν. Κοστίζει πια παραπάνω το αγαπημένο μου εστιατόριο στην Αβάνα, λογικό, αφού ήταν επιτυχημένη η Ματίλντα, ανέβασε τις τιμές, δεν τη βρίζουμε, συγχαρητήρια της δίνουμε, κι αν μας φαίνεται ακριβό, πάμε για να βρούμε την επόμενη Ματίλντα. Τι να κάνουμε, κι η Ματίλντα ήθελε να βάλει πόρτα αντί για κουρέλι στην είσοδο του σπιτιού της, να πάει στο Βαραδέρο κι αυτή, να πάρει flat screen τηλεόραση αντί για την παλιά Caribe.

Ως τουρίστας ναι, κυνηγάω τα Βανουάτου, τις Μιρκονησίες και τα Τόγκο για να δω έναν άλλον τρόπο ζωής, αλλά αν γυρίσω μετά από 10 χρόνια και αντί για ψάθινες καλύβες δω τους ανθρώπους να ζουν σε μοντέρνα σπίτια και να μπορούν να ταξιδεύουν, να έχουν καλύτερες επιλογές στο φαγητό, στις μετακινήσεις και στην ψυχαγωγία τους δε θα τους πω "ουουουου ξεφτίλες, γιατί ανοίξατε ξενοδοχεία και χρεώνετε τον κόσμο;", φυσικό θα το θεωρήσω.



Δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που γράφεις. Έχω γράψει και παλιότερα στο φόρουμ, μακάρι οι άνθρωποι που ζουν σε φυλές να ζήσουν σε οργανωμένες κοινωνίες κι ας χάσουν μέρη με διαφορετικότητα οι τουρίστες. Αν και θα προτιμούσα τα παραδείγματα που έφερες να αφορούσαν την Ελλάδα γιατί κάποια πράγματα δεν είναι συγκρίσιμα. Επίσης όταν μπαίνουν άλλες χώρες στην κουβέντα δυστυχώς αρχίζουν οι αντιπαραθέσεις και το Ελλάδα vs the world.

Δυστυχώς είδα κάποια μέρη στην Ελλάδα να αλλάζουν προς το χειρότερο και δεν ξαναπήγα από τότε. Δέχομαι να μου πει ένας επιχειρηματίας ότι ήταν αναγκαίο κακό, δεν δέχομαι να μου λέει "στο καλό και να μας γράφεις".
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom