Τουριστική Visa για Σαουδική Αραβία

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Έχω 10-11 ώρες stopover στην Τζέντα. Αξίζει να βγάλω βίζα για μια γρήγορη επίσκεψη ή καλύτερα να την περάσω στο αεροδρόμιο ή χρειάζεται βίζα ούτως ή άλλως (βγω δεν βγω έξω);
Με ενδιαφέρει και εμένα η ερώτηση σου γιατί έχω 12 ώρες stopover στην Τζέντα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Η παλιά πόλη της Τζεντα είναι καταπληκτική και μοναδική στο κόσμο. Πάμε τώρα στα μειονεκτήματα: απάλευτη ζέστη από μια ώρα και μετά και το μέρος είναι έρημο από κόσμο πριν τις 6-7. Αναλογώς λοιπόν το ποτε φτάνεις και ποιες ώρες, αποφασίζεις και πραττεις. Τα ρέστα της Τζεντα είναι μια μαλακια (sic) όρθια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η παλιά πόλη της Τζεντα είναι καταπληκτική και μοναδική στο κόσμο. Πάμε τώρα στα μειονεκτήματα: απάλευτη ζέστη από μια ώρα και μετά και το μέρος είναι έρημο από κόσμο πριν τις 6-7. Αναλογώς λοιπόν το ποτε φτάνεις και ποιες ώρες, αποφασίζεις και πραττεις. Τα ρέστα της Τζεντα είναι μια μαλακια (sic) όρθια.
7μ.μ. φτάνω και πετάω γύρω στις 6 π.μ.
Μέχρι τι ώρα έχει ζωή η πόλη το βράδι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει αυτό που συνεργάζεται με την πρεσβεία της Ελλάδος εκεί.

https://visa.vfsglobal.com/one-pager/Greece/SaudiArabia/english/

Το προτείνει το Υπουργείο Εξωτερικών.

Visas
Αυτό είναι για Σαουδάραβες που ζητάνε βίζα στην Ελλάδα. Για μια ακόμα φορά, ΜΗΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΤΕ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ζωη; Στη Σαουδικη Αραβια; Ποια ζωή; Κάτσε στο αεροδρόμιο και πέσε κάπου να κοιμηθείς καλυτερα.
Τι ώρα σπάει η κίνηση στους δρόμους; Αεροδρόμιο θα γυρίσω αργότερα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άμα έχει μια σχετική κίνηση μέχρι τις 10-11 είναι μια χαρά. Κάτι που διάβασα για μεγάλες καθυστερήσεις, 3-4 ώρες, στον έλεγχο διαβατηρίων/βίζα παίζει; Αν είναι έτσι δεν θα έχω και πολύ χρόνο στη διάθεσή μου. Μαλακία για να γλιτώσω 600€ στο εισιτήριο έκλεισα μέσω Σ. Αραβίας. Κακό πράγμα η τσιγγουνια...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Έχει μια σχετική γραφειοκρατία στην είσοδο αλλά όταν πήγαμε ήμασταν οι μόνοι τουρίστες. Αλλά ναι είχε γραφειοκρατία, όχι βέβαια 3-4 ωρών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom