Τουριστικό Γραφείο : Ποιο ειναι το μέλλον του?

Μηνύματα
7
Likes
0
Καλη σας ημερα!!
Σκεφτομαι να ανοιξω ενα γραφειο γενικου τουρισμου στην πόλη μου (150.000 κατοικοι, γυρω στα 10 υπαρχοντα γραφεια, εκτων οποιων τα μισα ειναι αξιοπρεπη και αν). Ξερω τι δικαιολογητικα χρειαζονται, εχω τον χωρο, αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι καλη σαν κινηση... Το γραφειο θα δουλευει φιλη μου που εργαζεται χρονια στον χωρο. Εχετε συμβουλες η γνωμες πανω σε αυτο το θεμα?? Τελικα το ιντερνετ θα "φαει" το συγκεκριμενο επαγγελμα οπως "έφαγε" πχ τα video clubs? Θα χαρω να ακουσω τις γνωμες σας, ως εμπειροι travellers αλλα και ισως πολλοι συσχετιζομενοι με τον χωρο...
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Αν δεν είσαι γνώστης του αντικειμένου,ξέχνα το.
Panpan σε ευχαριστω , αν και καπως μονολεκτικος στην απαντηση σου ! Ειμαι ηδη ναυτικος πρακτορας εδω κ 10 χρονια, κ ηδη εκδιδω εισιτηρια για καποιες γραμμες. Το ερωτημα μου εξακολουθει να ισχυει, εαν εχεις κατι αλλο να προσθεσεις, η οποιοσδηποτε αλλος επιθυμει να σχολιασει, τον ευχαριστω πολυ !!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Δυο σημαντικοι και αποτρεπτικοι -κατα την γνωμη μου- λογοι για παρομοια οικονομικη κινηση,αυτη την συγκεκριμμενη χρονικη στιγμη.
1.ο συνεχως αυξανομενος αριθμος χρηστων του ιντερνετ και συνεπως "χαμενων" πελατων,καθως ολο και περισσοτεροι εκδρομεις οργανωνουν μονοι τις εκδρομες τους,καθως οπως ολοι γνωριζουμε μια αυτοπρογραμματιζομενη εκδρομη ειναι σαφως οικονομικοτερη των πρακτορειων.
2.η οικονομικη κατασταση των ελληνων συνεχως επιδεινωνεται,συνεπως και το κοστος μιας εκδρομης ανηκει πλεον στην κατηγορια της "πολυτελειας".Αυτο θεωρω οτι θα οδηγησει σταδιακα σε εξαλειψη του,καθως ηδη υπαρχουν αλλες σημαντικοτερες οικονομικες προτερεοτητες σε ολους μας.
Και μην ξεχνας οτι και τα μεγαλυτερα τουριστικά γραφεία της χώρας βρισκονται στο «κόκκινο» http://www.traveltimes.gr/content/article/001/001004/1274.html
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Δυο σημαντικοι και αποτρεπτικοι -κατα την γνωμη μου- λογοι για παρομοια οικονομικη κινηση,αυτη την συγκεκριμμενη χρονικη στιγμη.
1.ο συνεχως αυξανομενος αριθμος χρηστων του ιντερνετ και συνεπως "χαμενων" πελατων,καθως ολο και περισσοτεροι εκδρομεις οργανωνουν μονοι τις εκδρομες τους,καθως οπως ολοι γνωριζουμε μια αυτοπρογραμματιζομενη εκδρομη ειναι σαφως οικονομικοτερη των πρακτορειων.
2.η οικονομικη κατασταση των ελληνων συνεχως επιδεινωνεται,συνεπως και το κοστος μιας εκδρομης ανηκει πλεον στην κατηγορια της "πολυτελειας".Αυτο θεωρω οτι θα οδηγησει σταδιακα σε εξαλειψη του,καθως ηδη υπαρχουν αλλες σημαντικοτερες οικονομικες προτερεοτητες σε ολους μας.
Και μην ξεχνας οτι και τα μεγαλυτερα τουριστικά γραφεία της χώρας βρισκονται στο «κόκκινο» http://www.traveltimes.gr/content/article/001/001004/1274.html
Aγαπητέ Chrgkoutz, σε ευχαριστω πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου, και το αρθρο του traveltimes που μου εστειλες. Οι βαθύτερες σκέψεις μου και εμένα με οδηγουν στο οτι το ιντερνετ θα αφανισει στο τελος το επαγγελμα και οτι θα υπαρχουν μονο τα brand places των εταιρειων online. Oι λάτρεις των ταξιδίων παντα θα ταξιδεύουν πιστευω αλλα σιγουρα οπως λες θα κανονιζουν το ταξιδι τους μονοι τους.

Αναρωτιέμαι εαν μπορει κανεις να βρει ενα πιο επικαιρο αρθρο σχετικα με την τουριστικη βιομηχανια, η εχει κατι άλλο να προσθεσει στην παραπανω συζητηση...

Σας ευχαριστω, ως νεος επιχειρηματιας που σεβεται το feedback και τις καλες συμβουλες σας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To outgoing νομίζω έχει πεθάνει πια στην Ελλάδα. Βασικά οι πελάτες του χωρίζονταν σε τρεις κατηγορίες:
τους συνταξιούχους (συνήθως γυναίκες) με μεγάλο εισόδημα, τους νεόνυμφους και κάποιους ελεύθερους επαγγελματίες και εκπαιδευτικούς. Η πρώτη τάξη αφανίστηκε κυριολεκτικά, όποιος βρει συνταξιούχο σε οργανωμένο γκρουπ κέρδισε το ΛΟΤΤΟ. Η τρίτη ομοίως, ειδικά οι εκπαιδευτικοί που λόγω παρατεταμένων διακοπών και σχετικά υψηλού μορφωτικού επιπέδου πήγαιναν και σε μακρινά ταξίδια, πλέον μας απέθαναν κι αυτοί για τους γνωστούς λόγους. Οπότε σου μένουν οι νεόνυμφοι, μικρή αγορά, αμφίβολη και επικίνδυνα εποχική. Κι επειδή είναι και νέοι κι οι νέοι όσο πάει και το γυρίζουν στο αυτόνομο ταξίδι, κλάφτα Χαράλαμπε. Το άρθρο που παρατέθηκε πιο πάνω χρονικά σταματάει στο 2009, βία 2010, όταν το '11 και το '12 ήταν εντυπωσιακά χειρότερα για το outgoing, χειρότερα κι απ΄ότι τα περιμέναμε. Θυμάμαι εποχές που σε συγκεκριμένο προορισμό δραστηριοποιούνταν 11 ελληνικά γραφεία και σήμερα είναι 2, με το ένα εξ αυτών να έχει το 85% της αγοράς. Σε άλλη χώρα της Λ.Αμερικής οι Έλληνες οργανωμένοι επισκέπτες από σχεδόν πενταψήφιος αριθμός έχουν πέσει κάτω από 500 κλπ κλπ. Τη δε Κούβα την επισκέπτονται σήμερα λιγότεροι Έλληνες τουρίστες όλο το χρόνο από όσοι έρχονταν... τον Αύγουστο μόνο του 2006 και μιλάμε για προορισμό που ήταν εξαιρετικά δημοφιής στους Έλληνες. Ο ελληνικός ξερχόμενος τουρισμός απέθανε και ο οργανωμένος πολύ περισσότερο. Είναι αλήθεια ότι έχει γίνει μια μετατόπιση προς κοντινότερους (και φτηνότερους) προορισμούς, αλλά και πάλι το περιθώριο κέρδους είναι μικρό και η πίτα απογοητευτικά μικρή για να τολμήσει κάποιος να κάνει άνοιγμα.

Πρακτορεία όμως είναι και τα incoming. Χωρίς να είμαστε σε εποχές απίστευτα παχιών αγελάδων, τέσσερις γνωστοί που έχω που ασχολούνται με το incoming πάνε πολύ καλά και μάλιστα οι τρεις είναι νέες εταιρείες. Δεν είναι ο τομέας μου, αλλά δεν τα βρίσκω τόσο σκούρα τα πράγματα εκεί, ακόμη υπάρχουν niches εκεί, εμφανή κενά, κακό service και η αγορά όλο και θα ανοίγει άρα θα υπάρχει και μεγαλύτερο κομμάτι πίτας. Ειδικά σε ό,τι αφορά τις νέες εξερχόμενες αγορές υπάρχει μπόλικο κενό.

Αλλά ακόμη κι έτσι, εγώ στην Ελλάδα δε θα επένδυα με τίποτε γιατί είναι Ελλάδα. Οι κανόνες αλλάζουν απότομα, ο τραμπουκισμός παίζει πολύ, το γενικότερο περιβάλλον της χώρας είναι ασταθές και οι "επαγγελματίες" του χώρου δεν είναι και τόσο επαγγελματίες, χώρια τις τρικλοποδιές και τις "άνωθεν" παρεμβάσεις που θα βρεις μπροστά σου αν γίνεις επιτυχημένος. Φαντάσου ας πούμε να πας να φασ κομμάτι της εισερχόμενης ρώσικης πελατείας. Έχεις να τα βάλεις με θεούς και δαίμονες και δε δραστηριοποιείσαι σε καμιά χώρα που παίζει με όρους Αυστρίας ή Νορβηγίας, εδώ είναι Βαλκάνια.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλή σου ημέρα Yorgos!
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική θέση σου. Συμφωνώ με τον incoming τουρισμό και τα κενά της αγοράς. Νομίζω ότι εκεί αξίζει να επικεντρωθεί κανείς τελικά, αλλά φυσικά και στον outgoing , όσοι έχουν μείνει τέλος πάντων , όπως λες και εσύ στην Ελλάδα!
Νομίζω ότι σαν υπηρεσία , θα χαντακωθεί από την ευρεία χρήση του ίντερνετ, αλλά για σύνθετα προϊόντα όπως πχ πακέτα εκδρομών, πάντα εμπιστευόμαστε ένα φυσικό πρόσωπο πιο πολύ από το flash player ενός site που δουλεύει με αλγόριθμο εάν/τότε .
Το ότι ο τζίρος έχει συγκεντρωθεί σε 1-2 πρακτορεία, είναι και απόρροια του οικονομικού συστήματος που ζούμε αλλά και της οικονομικής κρίσης που εξόρισε δια παντός τους απαρχαιωμενους.

Αρα τιθεται το ερώτημα γενικά: Ολοι εμεις, smartphone users, email followers, social media users, bargain finders, και εν γενει milleniums, τι ειναι αυτο που ζητάμε απο το Τουριστικό Γραφειο του Μελλοντος?

Θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας !!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αρα τιθεται το ερώτημα γενικά: Ολοι εμεις, smartphone users, email followers, social media users, bargain finders, και εν γενει milleniums, τι ειναι αυτο που ζητάμε απο το Τουριστικό Γραφειο του Μελλοντος?

Θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας !!
Τίποτα....Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα τουριστικα γραφεία..ουτε του παρόντος, ουτε του μέλλοντος.... και αν η γενιά του '64 τα χρησιμοποιεί κάπως ,η γενια του '84 τα αγνοεί παντελώς . Φαντάσου τη γενιά του 2014...δεν θα τα γνωρίζει ούτε κατ' έννοια.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Τίποτα....Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα τουριστικα γραφεία..ουτε του παρόντος, ουτε του μέλλοντος.... και αν η γενιά του '64 τα χρησιμοποιεί κάπως ,η γενια του '84 τα αγνοεί παντελώς . Φαντάσου τη γενιά του 2014...δεν θα τα γνωρίζει ούτε κατ' έννοια.
Μιλάς απο την πλευρά του χομπίστα.
Ο επαγγελματίας δεν ανταγωνίζεται ούτε έχει ως πελάτη τον χομπίστα.
Ο ψαγμένος παππούς διάβαζε Καζατζάκη, ο γιος Lonely Planet και ο εγγονός travelstories. Ο επαγγελματίας ήταν εκεί για τους υπόλοιπους.
Όπως εξακολουθεί και υπάρχει ο επαγγελματίας φωτογράφος, τεχνικός Η/Υ, κηπουρός, ... θα υπάρχει και ο ταξιδιωτικός "βοηθός".

That said...
Αλλά ακόμη κι έτσι, εγώ στην Ελλάδα δε θα επένδυα με τίποτε γιατί είναι Ελλάδα. Οι κανόνες αλλάζουν απότομα, ο τραμπουκισμός παίζει πολύ, το γενικότερο περιβάλλον της χώρας είναι ασταθές...
Αυτό.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
παρακαλώ @jousis να καταθεσεις την γνωμη σου, χωρίς να σχολιάσεις την δικη μου. Ο @Ride-a-Bicycle ζητησε να μαθει διαφορες γνωμες και απόψεις, δεν σημαίνει οτι ολες θα ειναι ιδιες....εκεινος θα βγαλει τα συμπερασματα του.... Δεν εχεις καμμια δουλειά να σχολιαζεις (ή να κρινεις) τις απαντήσεις...(τουλαχιστον την δική μου...) αλλη φορα να εισαι πιο προσεχτικός.... και εννοείτε οτι κλεινω εδω την συζήτηση για να μην "κλειδώσουν" το toping του ανθρώπου...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Σε αυτο το φορουμ το μεγαλυτερο ποσοστο μελων κανονιζει μονο του τα ταξιδια του.
Αλλα,αυτο που παρατηρω,ειναι οτι αυξανονται οι μεμονωμενοι-μοναχικοι ταξιδιωτες.Νεοι η και μεγαλυτεροι ψαχνουν για παρεα η για ενα γκρουπ,που συνηθως η επιβαρυνση της τιμης του ταξιδιου,το κανει απαγορευτικο για αυτους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom