Τουρκία Τουρκια πληροφοριες

Ioanna2906@

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα βρισκομαι χιο για διακοπες κ θα ηθελα να παω κ καποιες μερες τουρκια εχει να προτεινη καποιος διαμονη σε παραλιες της τουρκια η περιοχες που θα αξιζε να δω...δεν θα εχω αυτοκινητο ευχαριστω
 

Eli.k

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παιδια καλησπερα! Αποφασισαμε να παμε Τουρκια με την κολλητη μου αρχες Νοεμβριου! Πηγε κανεις προσφατα; φοβομαστε μηπως ειναι επικινδυνο να τριγυρναμε μονες μας με την υπαρχουσα κατασταση.. Λεμε να παμε 4 μερες Κωνσταντινουπολη 3 Καππαδοκια και 1 μερα στο Παμουκαλε. Εχει κανει κανεις αυτο το συνδιασμο; Ειναι μακρινες αποστασεις αλλα τα εισητηρια εσωτερικου ειναι παμφθηνα γυρω στα 15€! Χρειαζομαι τη βοηθεια σαςς! Λοιπον!
1. Πως θα παμε απο το αεροδρομιο πλατεια Ταξιμ; ειναι καλη λυση τα λεωφορειακια εξω απο το αεροδρομιο; και ποση ωρα κανουν;
2. Τι προτεινετε να δουμε απο αξιοθεατα; Αξιζει η κρουαζιερα στο Βοσπορο; καμια καλη προταση για φαγητο, διασκεδαση ή οτιδηποτε που να αξιζει;;
3. Στην Καππαδοκια λεμε να κανουμε τη βολτα με αεροστατο αλλα νοεμβριο σε περιπτωση που βρεχει ξερει κανεις τι γινεται;
4. Για τις θερμες πηγες του Παμουκαλε μπορει να μ δωσει κανεις οποιαδηποτε πληροφορια; εψαξα αρκετα αλλα δεν βρισκω ουτε τιμες ουτε αν μπορεις να τις επισκεφτεις ολο το χρονο.

Ευχαριστω εκ των προτερων, αν και σιγουρα ολο και κατι καινουριο θα προκυψει
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Καλησπέρα! Σκοπεύω να επισκευτώ τη Τουρκία με μια φίλη (και έναν φίλο ίσως) τον χειμώνα Γενάρη ή Φεβρουάριο. Λέμε να πάμε αεροπορικώς Κωνσταντινούπολη και να γυρίσουμε με πλοίο από τα παράλια. Μπορούμε να διαθέσουμε κοντά δύο βδομάδες. Σκοπεύουμε να κινηθούμε λίγο χύμα,δηλαδή να κλείσουμε αρχικά διαμονή για Κων/πολη και στη συνέχεια να κινηθούμε προς Καππαδοκία με ενδιάμεση στάση σε κάποια άλλη πόλη και έπειτα από Καππαδοκία προς Σμύρνη με τον ίδιο τρόπο.Πόσες μέρες να διαθέσουμε και που? Κάποια ιδέα για το ποια άλλα μέρη να δούμε σε αυτά τα πλαίσια? Ιδέες για λεωφορεία,τρένα κτλ? Καθώς και ότι άλλο θεωρείτε πως είναι χρήσιμο για αυτό το ταξίδι.
 

pathfinder

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βιετναμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
mars
εύκολος προορισμός ταξιδεύω πολλές φορές το μήνα γιατί μένω δίπλα δώσε ημερομηνίες και θα σε καθοδηγήσω
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Καλησπέρα! Λέμε για μετά τα μέσα του Γενάρη και να μείνουμε περίπου δυο εβδομάδες..
 

pathfinder

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βιετναμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
mars
Λοιπόοον
1.Από το αεροδρόμιο παίρνεις μετρό με κόστος 5 tl το εισιτήριο. Βεβαία υπάρχει και η Istanbul kart που φορτώνεις όσα άτομακαι διαδρομές θες και εκδίδεται επί τόπου σε αυτόματο μηχάνημα στην είσοδο του μετρό όπως και τα εισιτήρια.
Προσοχή το μετρό δουλεύει έως 2400 το τελευταίο δρομολόγιο από αεροδρόμιο kemal ataturk .
Πληροφορίες χάρτες εδώ
https://turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/fares.html ( οι τιμές άλλαξαν λόγο υποτίμησης τισ λίρας 1 ευρω 4,3 λιρες )
και εδώ
http://www.metro.istanbul/passenger-services/network-maps.aspx

2 Διαμονή στην κων/πολη στην περιοχή sultanahmet ,πλατεία taxim ,η στο fatih γιατί όλα βρίσκονται κοντά σου και θα μετακίνησε με το μετρό η με τα πόδια .
Αν κλείσεις μέσω booking διάβασε όλα το σχόλια ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και μην τσιγκουνευτείς τα λίγα ευρώ παραπάνω. Μέχρι και εγώ κάποτε την πάτησα από τις φωτογραφίες

3 Νομίζω ότι 3 ήμερες είναι πολύ καλά για την πόλη (ίσως πας και στα Πριγκιπόννησα αν τρέξεις το πρόγραμμα).
Ξύπνημα το πρωί νωρίς και γύρισμα το βράδυ για ύπνο .Βεβαία θα νυχτώνει νωρίς αλλά θα έχει λιγότερο τουρισμό και θεωρητικά όλα θα πάνε πιο γρήγορα<< κάλο ξεποδάριασμα >>και όχι τακούνια .

δες αυτο λεωφορεία
https://www.neredennereye.com/bus-stations/istanbul/
https://www.otogar.com/
για τρενα
https://www.seat61.com/Turkey2.htm

Διάβασε αυτό για την Καππαδοκία είναι ένα ROADTRIP που έκανα

Και αν επιστρέφεις από Σμύρνη δες μήπως μπορείς και πας στο παμουκαλε στο ντενιζλι .Bέβαια είναι χειμώνας αλλά τα νερά είναι ζεστά.

δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου?
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Πολύ εξυπηρετικές! Με συγχωρείς δεν τα είχα δει για μέρες, τακούνια δε φοράω έτσι κι αλλιώς οπότε ελπίζω όλα να πάνε καλά!!;):rolleyes-80:
 

TravelMD

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Σχεδιάζουμε να πάμε με τον σύζυγο μου 4 μέρες Καππαδοκία τον Δεκέμβριο. Ήθελα να ρωτήσω 1ον θεωρείται πως δεν θα καταφέρουμε να απολαύσουμε την περιοχή λόγω της εποχής; 2ον Υπάρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνα αυτή την περίοδο; Κ 3ον βόλτα με αερόστατα πραγματοποιούνται τέλη Δεκέμβρη; Ευχαριστώ!
 

Connaev

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα! Ξέρει κανείς πώς να πάω από Κύπρο Παμούκαλε;; ευχαριστώ πολύ
 

Ελεάνα

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας ειμαι νέο μέλος!!!!
Εχω κανονίσει να παω ενα ταξίδι στα Αδανα Τουρκία αλλα δεν εχω ιδέα τι θα αντιμετωπίσω εκει.....
Εχει κάποιος επισκεφτεί αυτην την πολη της Τουρκίας;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Παιδιά να σας ρωτήσω, ποια είναι η πιο ευρέως χρησιμοποιούμενη εφαρμογή για ταξί στην Τουρκία επί της παρούσης;

(Δεν θα ταξιδέψω Κων/πολη, αλλά σε κάποιες άλλες πόλεις, απλά για να μην ανοίγω μόνο για αυτό καινούριο θρεντ γράφω εδώ)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
4.994
Παιδιά να σας ρωτήσω, ποια είναι η πιο ευρέως χρησιμοποιούμενη εφαρμογή για ταξί στην Τουρκία επί της παρούσης;

(Δεν θα ταξιδέψω Κων/πολη, αλλά σε κάποιες άλλες πόλεις, απλά για να μην ανοίγω μόνο για αυτό καινούριο θρεντ γράφω εδώ)
Δες εδώ για το που δουλεύει το uber και οι άλλες διαθέσιμες εφαρμογές τους.
Στο bitaxi app, βάζεις όνομα επίθετο και το ελληνικό σου τηλέφωνο και σου έρχεται τετραψήφιος αριθμός επιβεβαίωσης για να έχεις πρόσβαση στην εφαρμογή.
Δεν την έχω δοκιμάσει προτιμώ uber στη Πόλη και υπόγειο σε συνδυασμό με περπάτημα.
Όλες οι εφαρμογές λειτουργούν με κανονικά ταξί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom