Του κόσμου τα παγκάκια

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Με την ευκαιρία της ανάπλασης του κέντρου της Αθήνας και των αμφιλεγόμενων απόψεων για τα παγκάκια που έχουν τοποθετηθεί στην πλατεία Συντάγματος, βρήκα σε αρκετά νέα αλλά και παλαιότερα sites, ακόμα και στο Twiter, φωτογραφίες με παγκάκια από πολλές πόλεις του κόσμου και κάποιες από την Ελλάδα, που δεν στερούνται φαντασίας, έμπνευσης αλλά και χιούμορ!
Αν και εσείς έχετε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας, θα ήταν ωραίο να τις ανεβάσετε για να θαυμάσουμε (είτε θετικά, είτε αρνητικά) τη φαντασία και την έμπνευση των δημιουργών τους.

Αθήνα
Αθήνα.jpg


Αμβούργο
Αμβούργο.jpg


Άμστερνταμ
Άμστερνταμ.jpg


Βαρκελώνη
Βαρκελώνη.jpg


Βαρσοβία
Βαρσοβία.jpg


Βουδαπέστη
Βουδαπέστη.jpg


Βρυξέλλες
Βρυξέλλες.jpg


Κίεβο
Κίεβο.jpg


άλλη μία από το Κίεβο
Κίεβο 2.jpg


Κοπεγχάγη
Κοπεγχάγη.jpg


Κροατία
Κροατία.jpg


Λονδίνο
Λονδίνο.jpg


Λουξεμβούργο
Λουξεμβούργο.jpg


Μασαλία
Μασαλία 2.jpg


Μασαχουσέτη
Μασαχουσέτη.jpg


Μπρίστολ
Μπρίστολ.jpg


Νέα Υόρκη
Νέα Υόρκη.jpg


Νιουκάστλ
Νιουκάστλ.jpg


Παρίσι
Παρίσι.jpg


Σιάτλ
Σιάτλ.jpg


Σικάγο
Σικάγο.jpg


Σίδνεϋ
Σύδνει.jpg


Τίρανα
Τίρανα.jpg



και μερικές από πόλεις της Ελλάδας...

Θεσσαλονίκη - λιμάνι

Θεσσαλονίκη - λιμάνι.jpg


Ιωάννινα
Ιωάννινα.jpg


Τρίκαλα
Τρίκαλα.jpg


και κλείνοντας... μία δική μου από το αγαπημένο Λονδίνο.
London 2016.jpg
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Το ειχα δημοσιεύσει πριν 7 χρόνια ήταν συγκινητικό και εξαιρετικά αληθοφανές, νόμιζες ότι τα ίχνη χιονιού πανω στην κουβέρτα ειναι αληθινά, δεν ειναι όμως, όπως το πραγματικό τριγύρω χιόνι, ούτε η κουβέρτα πραγματικά βρεγμένη, το κάνω παράθεση

παγκάκι μου παγκάκι μου

Προχθεσινή φωτό από Κίεβο.
Ο επισκέπτης έχει την αίσθηση ότι η κουβέρτα είναι βρεγμένη, το μαξιλάρι μούσκεμα, πλησιάζει να αγγίξει, τόσο αληθινά δείχνουν, φτιαγμένα από σκληρό pvc μάλλον. Το λίγο παγωμένο χιονάκι πάνω στην κουβέρτα σε κάνει να κρυώνεις περισσότερο, είναι 0οC μεσημεριάτικα, μέσα στον Απρίλη.
Κι ενώ ξορκίζεις το κακό, διαβάζεις στο ταμπεκάκι, πάνω δεξια στο παγκάκι, σε απευθείας μετάφραση: feels home ή σα στο σπίτι μου. Πιο ελεύθερα, σπίτι μου σπιτάκι μου.
Αυτή την προσέγγιση δίνει ο καλλιτέχνης, σαν περισσότερο να θεωρητικοποιεί ένα τρόπο ζωής γεμάτο τραγικότητα, παρά να αναδεικνύει αυτή καθεαυτή την τελευταία.
Όπως και νάναι, εάν βρεθείτε στο Κίεβο περιηγηθείτε και σε αυτή τη γειτονιά, Kiev Fashion Park.
[
78853_64277186ae338c2759dc6593c8f4c1d0.jpg
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
O Adolf Sax (ο εφευρέτης του σαξοφώνου) κάθεται σε ένα παγκάκι μπροστά από το σπίτι που γεννήθηκε...
IMG_7289.JPG


στην πανέμορφη Dinant του Βελγίου ...
IMG_7290.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom