Γερμανία Το Αμβούργο ως βάση για την εξερεύνηση της Β.Γερμανίας

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους :)

Μια φίλη της κοπέλας μου θα πάει erasmus από τον Οκτώβρη μέχρι τον Μάιο στο Αμβούργο και θα την επισκεφθούμε για μια εβδομάδα τον Δεκέμβριο. Ναι ναι είναι λίγο νωρίς αλλά είπα να αρχίσω να ψάχνω από τώρα πληροφορίες :p
Θα θέλαμε κατά την παραμονή μας εκεί να εξερευνήσουμε την βόρεια Γερμανία. Έχει μήπως κανείς να προτείνει κάποιους προορισμούς ; Αν έχει πάει κανείς στο Αμβούργο ας γράψει πέντε πράγματα για να ξέρουμε :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πιστεύω πως πρέπει να περιλάβετε στο πρόγραμμά σας το Βερολίνο.
 

supergeorge

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Μια καλή επιλογή είναι η Βρέμη. 1-2 μέρες φτάνουν νομίζω.

Πανέμορφη πόλη, ειδικά το κέντρο της είναι σαν παραμύθι.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ριξε μια ματια στο Schwerin με το εντυπωσιακο καστρο και κυριως στη χανσεατικη πολη του Lubeck.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πολύ καλές προτάσεις! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ :) Το Αμβούργο πόσες μέρες πιστεύετε ότι χρειάζεται για να το γυρίσουμε;
 

supergeorge

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
2-2.5 μέρες φτάνουν. 1 ημέρα ολόκληρη όμως για τη Βρέμη και μπορείτε να επισκεφθείτε το Ανόβερο. Πολύ καλή επιλογή νομίζω.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Χμμμμ ωραία ωραία! Το πρόγραμμα γεμίζει σιγά σιγά! σας ευχαριστώ όλους ;)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Μην κάνετε πολλά σχέδια γιατί μπορεί να σας τα χαλάσει ο καιρός. Όσο για τις προτάσεις ψηφίζω κι εγώ Lubeck και Schwerin που έχω πάει (αν και ανοιξη), Βρέμη δεν έχω άποψη και Ανόβερο είναι μια τυπική Γερμανική πόλη, τίποτα το ιδιαίτερο. Από Αμβούργο επίσης μπορείτε να πάτε Κιελο, δν ξέρω αν είναι καλό ή όχι απλά το αναφέρω
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εκτός από όλα τα παραπάνω που σου πρότειναν μπορείς επίσης να επισκευτείς σε απόσταση μισής ώρας με τρένο το Lüneburg καθώς επίσης σε απόσταση λιγότερο από 2 ώρες με το γρήγορο τρένο το πανέμορφο Rostock, που για να φτάσεις περνάει και από Schwerin που είναι περίπου στα μισά της διαδρομής. Επίσης στο Rostock πάει και μέσω Lubeck. Ρίξε μια ματιά και στο Wismar που είναι μισή ώρα από Schwerin. Γενικά εναλλακτικά ανάλογα τα δρομολόγια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα λεωφορεία της Flixbus που κάνουν σχεδόν τον ίδιο χρόνο και βγάζουν συνέχεια προσφορές εισιτήρια ακόμα και με 5 € που τα αγοράζεις από το σάιτ τους.
Τα χριστούγεννα που θα πας νυχτώνει νωρίς και οι καιρικές συνθήκες λίγο δύσκολες και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να συνδυάσεις 2 πόλεις σε 1 μέρα. Φυσικά θα πετύχεις και χριστουγεννιάτικες αγορές που επίσης είναι όμορφες. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα Άνοιξη ή καλοκαίρι για τη συγκεκριμένη περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom