Το Βοτανικό Πάρκο στα Χανιά

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
δεχεται πολλους επισκεπτες καθε χρονο και δεν ειναι και πολυ μακρια απο τα Χανια!
το προτινω ανεπιφυλακτα σε ολους και ειδικα την χειμωνιατικη περιοδο που δεν εχει και τοση ζεστη!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
:idea: Μια καλη ευκαιρια Σουδιανε να κανουμε την επομενη συναντηση εκει,οταν θα λιγοστεψει και ο κοσμος απο το νησι.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
:idea: Μια καλη ευκαιρια Σουδιανε να κανουμε την επομενη συναντηση εκει,οταν θα λιγοστεψει και ο κοσμος απο το νησι.
Γραψτε με απο τωρα...:clap::clap: πιο κατάλληλο μερος δεν υπαρχει .....;)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.527
Likes
7.818
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Γραψτε με απο τωρα...:clap::clap: πιο κατάλληλο μερος δεν υπαρχει .....;)
:bleh:.....εγω να προλαβω να δηλωσω το ποτε δεν θα ειμαι εδω για να μην με κακοχαραχτηρισετε μετα!!!!!!
5/9/... εκτος
11-16/9.. εκτος
3-22/11...εκτος!!!!!!!!!:clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
:bleh:.....εγω να προλαβω να δηλωσω το ποτε δεν θα ειμαι εδω για να μην με κακοχαραχτηρισετε μετα!!!!!!
5/9/... εκτος
11-16/9.. εκτος
3-22/11...εκτος!!!!!!!!!:clap::clap:
σιγά ρε lullu,καλύτερα γράψε πότε θα είσαι εντός για να μην μπερδευόμαστε!!:D:D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
"To χέρι του Βούδα"

Το παιδί που μας έκοψε τα εισιτήρια των 4 ευρώ έκαστος, μας είπε ότι η διαδρομή διαρκεί 1 ώρα και 15 λεπτά. Εμείς όμως την κάναμε σε 2 ώρες και 15 λεπτά, καθότι βρεθήκαμε…βλέπετε στο στοιχείο μας…και δεν αφήσαμε πινακίδα αδιάβαστη!!!Κι ήταν τόσες πολλές ιδίως εκεί στη περιοχή των τροπικών, κάθε 2-3 μέτρα, που δεν μπορούσες να μην τις μελετήσεις όταν αυτά τα φυτά ήλθαν από τόσο μακριά για σένα…

Αρχίζεις το κατέβασμα της πλαγιάς, σε φιδίσιο άνετο μονοπάτι με πρώτα εκθέματα την τροπική βλάστηση. Λεπτομερής περιγραφή κάθε είδους, παράξενα ονόματα (τα έχει και η ιστοσελίδα) μερικά με καρπούς επάνω, τα μόνα που θυμάμαι είναι το δένδρο του ανανά, με καρπό επάνω, το τειϊόδενδρο, το δένδρο που έκαναν τον πάπυρο οι Αιγύπτιοι, το μπαμπού, μάγκος τα γνωστά που βγάζουμε στην Κρήτη,
Αλλά ο πιο εντυπωσιακός καρπός ήταν το «χέρι του Βούδα». Θα το έχετε ακουστά, βέβαια…

Εν συνεχεία τα βότανα και τα αρωματικά, γνωστά και άγνωστα, με περιγραφή σε ποιες περιπτώσεις θεραπείας χρησιμοποιούνται. Ο κατήφορος συνεχίζεται με τα Μεσογειακά. Οπορωφόρα και καλοπιστικά των δρόμων και των κήπων. Στο τέρμα της πλαγιάς υπάρχει μια μικρή τεχνική λίμνη με πάπιες, 2-3 κρι-κρι, και μια μαύρη γουρούνα με τα γουρουνάκια της να απολαμβάνουν τα λασπόνερα. Μετά αρχίζει ο ανήφορος ανάμεσα από κουρμούλες, εσπεριδοειδή, και οπορωφόρα της εποχής γεμάτα με καρπό, μέχρι το εστιατόριο που βρίσκεται στη είσοδο του πάρκου.

Ένα καφεδάκι που συνοδευόταν με λίγα παπουτσόσυκα κέρασμα του μαγαζιού κομμένα το πρωί. Συζήτηση και γνωριμία με το γεωπόνο (ένας από τα αδέλφια) και κύριο δημιουργού του πάρκου που τελικά κέρασε και τους καφέδες. Ενημέρωση για τις δυσκολίες και τα προβλήματα που υπήρξαν, τους επισκέπτες που είναι λίγοι οι Έλληνες, και για τα λιπάσματα. Ο ίδιος ετοίμαζε τα μεσημεριανά φαγητά έξω στο φούρνο, και τον βλέπετε στην φωτό της ιστοσελίδας στα αριστερά με τα πράσινα.-
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κοίτα να ειναι τόσο κοντά στην πόλη και ακόμα δεν έχω πάει!!:rolleyes:
Ευτυχώς soudiane που έχομε εσένα και δίνεις ανταποκρίσεις για όλο το νησί!!
Το πάρκο αυτο έχει γίνει με μεγάλες επιδοτήσεις,εύχομαι να μπορούν να το κρατήσουν και να το συντηρήσουν τα παιδιά!
Για την ταβέρνα έχω ακούσει καλά λογια.για τον χειμώνα ειναι λίγο δύσκολα τα πράγματα καθώς υπάρχουν πολλα χώματα και η κατάσταση ειναι λίγο λασπώδης..Θα το επισκευτώ σύντομα για να δώ και αυτον τον καρπό του βούδα που με ενδιαφέρει παραυτα!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ma απ ότι διάβασα στο site του, οι επισκέψεις είναι μέχρι Νοέμβρη νομίζω, και μετά ξανά Απρίλη. Η ταβέρνα πρέπει να λειτουργεί όλο το χρόνο και δεν έχει λάσπες.
"Το χέρι του Βούδα" πολύ ενδιαφέρον πράγματι. Βλέπω μόνο εσύ δε το γνωρίζεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom