Το Ταξίδι μου στην Ανταρκτική και στα Νησιά Φώκλαντ (με 2 βίντεο)

Dimitriosaxos

Member
Μηνύματα
5
Likes
53
«Πρώτα ερωτεύεσαι την Ανταρκτική, και μετά, σου σπάει την καρδιά». Παρακάτω μέσα στο κείμενο, μπορείτε να δείτε ένα ενσωματωμένο ερασιτεχνικό ντοκιμαντέρ μου διάρκειας 55’ λεπτών με μονταρισμένα βίντεο και φωτογραφίες που τράβηξα στο ταξίδι μου στην Ανταρκτική και ένα δεύτερο διάρκειας 15' λεπτών από τα Νησιά Φώκλαντ. Η διαδρομή του ταξιδιού μου διάρκειας δυο εβδομάδων άρχισε από την Ουσουάγια (Ushuaia) της Αργεντινής, με πλοίο περάσαμε το Κέιπ Χορν (Cape Horn) και φτάσαμε στην Χερσόνησο της Ανταρκτικής όπου επισκεφτήκαμε το Ντιέγκο Ραμίρεζ (Diego Ramirez), το Λιμάνι Λοκρόι (Port Lockroy), τον Όρμο της Μαργαρίτας (Marguerite Bay), αποβιβαστήκαμε στον Χιλιανό Επιστημονικό Σταθμό Gonzales Videla, είδαμε το Νησί της Εξαπάτησης (Deception Island) και αποβιβαστήκαμε στον Πολωνέζικο Επιστημονικό Σταθμό Arctowksi (βλ. Χάρτες μέσα στο φιλμ).
Στη συνέχεια προχωρήσαμε προς τα Νησιά Φώκλαντ και το Λιμάνι Στάνλεϋ (Port Stanley) για να δούμε από κοντά τους πιγκουίνους και τα άλμπατρος στο Νησί στο Δυτικό Σημείο (WestPoint Island).
Περισσότερα και τα δυο βίντεο μου στο σύνδεσμο:
http://eduportal.gr/index.php/articles/culture/339-1taxidiantarktiki
φιλικά, Δημήτρης
2.JPG PC020676.JPG PC040836.JPG 1. FAKLAND ISLANDS (1).JPG PC020734.JPG PB290357.JPG
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστούμε πολύ! Πρόκειται για ένα ταξίδι-όνειρο ζωής για μένα, όπου ελπίζω κάποτε να το πραγματοποιήσω! Προς το παρόν αφήνομαι στις υπέροχες εικόνες σου! :)
 

Dimitriosaxos

Member
Μηνύματα
5
Likes
53
Απίστευτο!!Με τι budget αυτα?
είναι ακριβά αυτά τα ταξίδια, ζουσα λατινικη αμερικη και μια μερα βρεθηκα Ουσουαγια αργεντινής, χωρις να εχω προγραμματισει ανταρκτική, βρηκα μια προσφορα 1700 ευρώ για ανταρκτικη για 2 εβδομαδες, την αρπαξα και φύγαμε....ειναι ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έχω μεταλλάξει το ροζουλί μου χρώμα σε πράσινο από το κακό μου, αλλά εύγε που μοιράζεσαι μαζί μας ένα τέτοιο ταξίδι (που κατά πως βλέπω θα μείνει ευσεβής πόθος). Επιτέλους κάτι εκτός των κλασσικών προορισμών
Μια ανάλογη κρουαζιέρα στην Αρκτική όμως από το Murmansk την βρήκα στην εξευτελιστική τιμή των 24,000 δολλαρίων (τζάμπα πράγμα δηλαδή)
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα!!
Μια ερώτηση.. αυτό ήταν μια μοναδική προσφορά ή εάν βρεθείς στην Ουσουάγια έχεις την δυνατότητα τέτοιου ταξιδιού με τόσα λεφτά;; (ας είναι έστω και 2000-2500 ευρώ σε σχεση με τα 24000 που λεει η hydronetta τι να λέμε τώρα!! ) Γιατί βλέπω να μπαίνει στο πλάνο ένα μελλοντικό ταξίδι στην Ουσουάγια. :clap:

Φυσικά οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία μπορείς και έχεις χρόνο να μας δώσεις καλοδεχούμενη!!!!
 

Dimitriosaxos

Member
Μηνύματα
5
Likes
53
Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα!!
Μια ερώτηση.. αυτό ήταν μια μοναδική προσφορά ή εάν βρεθείς στην Ουσουάγια έχεις την δυνατότητα τέτοιου ταξιδιού με τόσα λεφτά;; (ας είναι έστω και 2000-2500 ευρώ σε σχεση με τα 24000 που λεει η hydronetta τι να λέμε τώρα!! ) Γιατί βλέπω να μπαίνει στο πλάνο ένα μελλοντικό ταξίδι στην Ουσουάγια. :clap:

Φυσικά οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία μπορείς και έχεις χρόνο να μας δώσεις καλοδεχούμενη!!!!
....τότε ζούσα στη Βραζιλία και με πτήση 3 ωρών από το Σάο Πάολο βρέθηκα στο Μουένος Άιρες, εκεί αγόρασα ένα εισιτήριο με δυο ενδιάμεσες στάσεις μέχρι την Ουσουάγια, χερσόνησος Βαλντές και παγετώνας περίτο Μορένο...τελος έφτασα Ουσουάγια, ένα καταπληκτικό μέρος όπου μένεις ανετα μια εβδομαδα, εχει παρκα, παγετωνες, καναλια με πιγκουινους και θαλασιους λέοντες (αργότερα θα ανεβασω το ταξιδι μου στην Αργεντινή με χάρτες κτλ. να δειτε ότι γράφω)... και ενω έκανα τις βόλτες μου στην Ουσουάγια βλέπω έξω απο το hostel που έμενα (ταξιδέυω ανεξαρτητα ως backpacker και συνηθως μενω σε hostel) την προσφορα για Ανταρκτική... τρελάθηκα.... την γυρόφερνα 2-3 ημέρες, έμπαινα έβγαινα στο hostel το έβλεπα μπροστά μου.... τελικά πήρα την απόφαση, η τιμή ήταν σπάνια και λένε ότι τέτοιες προσφορές αν τις βρεις μπορείς να τις αγοράσεις μονο στην Ουσουάγια, δεν είμαι σίγουρος τι μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο, ένα ταξίδι είναι απρόβλεπτο, και μέχρι Ουσουάγια ήταν καταπληκτικά, να είστε έτοιμοι και έτοιμες για όλα.... χρειάστηκε βέβαια να περιμένω άλλες 20 μέρες μέχρι να φύγουμε, ανεβηκα στη Χιλή σε κάτι φίλους και ξανακατέβηκα 40 ώρες με λεωφορείο στην Ουσουάγια ... για να αναχωρήσουμε για την Ανταρκτική! τα υπόλοιπα στο λινκ με τα ενσωματωμένα βίντεο και φωτογραφίες ...:welcome: http://eduportal.gr/index.php/articles/68-culture/339-1taxidiantarktiki
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως τόσο είναι είναι οι προσφορές, όσο λέει ο άνθρωπος. Μια "νορμάλ" τιμή ανάλογα με τις ανέσεις του πλοίου ξεκινάει από τα 2500€ και λίγες μέρες πριν την αναχώρηση (ειδικά προς το τέλος της περιόδου) κάνουν εκπτώσεις ως και 50% για να μη μείνουν άδειες ι καμπίνες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως τόσο είναι είναι οι προσφορές, όσο λέει ο άνθρωπος. Μια "νορμάλ" τιμή ανάλογα με τις ανέσεις του πλοίου ξεκινάει από τα 2500€ και λίγες μέρες πριν την αναχώρηση (ειδικά προς το τέλος της περιόδου) κάνουν εκπτώσεις ως και 50% για να μη μείνουν άδειες ι καμπίνες.
Κανένα φίλο/φίλη έχει κανείς στην Ushuaia να μας βρει προσφορές μπας και κλείσουμε; Αν βάλουμε βαθειά το χέρι στη τσέπη να πάμε εκεί κάτω τουλάχιστον να γλιτώσουμε κάποιες εκατοντάδες ευρώ.
Δηλαδή οι προσφορές αυτές δεν παίζουν στο διαδίκτυο από τις εταιρείες που τα οργανώνουν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι και βγαίνουν και ελάχιστες μέρες πριν φύγει το κάθε καράβι. Εμένα μου έτυχε δυο μέρες πριν την αναχώρηση να έχει πάρει σβάρνα όλα τα χόστελ ο tout και να παρακαλάει κόσμο να φύγει. Αλλά πάλι, συνήθως είναι στο τέλος (ή την αρχή) της τοριστικής περιόδου, συνήθως στη χάι σίζον έχουν κλείσει οι θέσεις και δεν είναι τόσο απελπισμένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom