Το Τόκιο η ακριβότερη πόλη του κόσμου

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
adownloads.naftemporiki.gr.edgesuite.net_static_12_06_12_tokyo.jpg


Τα σκήπτρα της ακριβότερης πόλης του κόσμου ανέκτησε φέτος το Τόκιο, σύμφωνα με την έρευνα της εταιρείας Mercer, η οποία κατατάσσει την Αθήνα στην 78ή θέση, από την 53η που ήταν το 2011. Ωστόσο, η ελληνική πρωτεύουσα ξεπερνά κατά πολύ το - φθηνότερο- Βερολίνο που έρχεται 106ο.

Στη δεύτερη θέση της λίστας υποχώρησε φέτος η Λουάντα, από πρώτη που ήταν πέρσι. Στην πρωτεύουσα της Αγκόλας, όπου περισσότερο από το 50% του πληθυσμού ζει κάτω από το όριο της φτώχειας, το ενοίκιο ενός διαμερίσματος δύο υπνοδωματίων κοστίζει κατά μέσο όρο 4.114 στερλίνες μηνιαίως.

Σημαντική υποχώρηση έχει σημειώσει το κόστος ζωής των βρετανικών πόλεων, γεγονός που οφείλεται και στην εξασθένιση της στερλίνας [GBP=X] έναντι του δολαρίου. Το Λονδίνο βρίσκεται στην 25η θέση, από την 18η που ήταν πέρσι, ενώ η Σαγκάη κατέχει την 16η θέση. Στην πρώτη δεκάδα παραμένουν, ωστόσο, σταθερά οι Γενεύη και η Ζυρίχη.

Ανοδική πορεία ακολουθούν οι μεγαλουπόλεις της Αυστραλίας και της Ασίας, καθώς η άνοδος της Κίνας και των υπόλοιπων ασιατικών κρατών ως παγκόσμιες οικονομικές δυνάμεις αντανακλάται ανάγλυφα στην έρευνα. Το Σύδνεϋ αναρριχήθηκε στην 11η θέση, από την 14η που ήταν πέρσι, ενώ η Μελβούρνη ανήλθε και αυτή στην 15η θέση από την 21η.

Στην κατώτερη θέση της λίστας βρίσκεται το Καράτσι του Πακιστάν, όπου το κόστος διαβίωσης είναι το 1/3 σε σύγκριση με το Τόκιο. Αξιοσημείωτα χαμηλά βρίσκονται, όμως, και αρκετές αμερικανικές πόλεις, όπως το Σικάγο και η Ουάσιγκτον, οι οποίες φιγουράρουν στις θέσεις 110 και 107 αντίστοιχα.

- 12/6/2012 3:33:00
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Στη δεύτερη θέση της λίστας υποχώρησε φέτος η Λουάντα (...)

Σημαντική υποχώρηση έχει σημειώσει το κόστος ζωής των βρετανικών πόλεων, γεγονός που οφείλεται και στην εξασθένιση της στερλίνας [GBP=X] έναντι του δολαρίου. Το Λονδίνο βρίσκεται στην 25η θέση, από την 18η που ήταν πέρσι (...)

ενώ η Μελβούρνη ανήλθε και αυτή στην 15η θέση από την 21η.(...)
Πολλά πράγματα δε μου κολλάνε (με τίποτα όμως.)

Έχω συναδέλφους στη Λουάντα που ζουν και δουλεύουν εκεί. δεν έχω λάβει τέτοια σχόλια.

Εν όψη Ολυμπιακών είναι σχεδόν θράσος να μου υποστηρίζουν ότι το Λονδίνο φθήνυνε. Νοικιάζω two bedroom διαμέρισμα των 70 τετραγωνικών - με συγκάτοικο - σε πολυκατοικία, κοντά στις 1400 λίρες όταν στη Μελβούρνη με τα ίδια λεφτά νοικιάζεις 3-4 bedroom αυτόνομο δικό σου σπίτι με κήπους.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στη δεύτερη θέση της λίστας υποχώρησε φέτος η Λουάντα, από πρώτη που ήταν πέρσι. Στην πρωτεύουσα της Αγκόλας, όπου περισσότερο από το 50% του πληθυσμού ζει κάτω από το όριο της φτώχειας, το ενοίκιο ενός διαμερίσματος δύο υπνοδωματίων κοστίζει κατά μέσο όρο 4.114 στερλίνες μηνιαίως.

Αυτό με ξεπερνάει.
Ποτέ δεν το πολυέψαξα,να πω την αλήθεια,αλλά και ποτέ δεν κατάφερα να κατανοήσω με απλά οικονομικά γιατί τόσο υποανάπτυκτες πόλεις να είναι τόσο ακριβές;

Ακόμα και το 1/4 αυτών που αναφέρει το άρθρο να ισχύει πάλι εξωφρενικό είναι.

Μπορεί κάποιος πολυταξιδεμένος ή οικονομολόγος του φόρουμ να μας διαφωτίσει;
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
Πολλά πράγματα δε μου κολλάνε (με τίποτα όμως.)

Έχω συναδέλφους στη Λουάντα που ζουν και δουλεύουν εκεί. δεν έχω λάβει τέτοια σχόλια.

Εν όψη Ολυμπιακών είναι σχεδόν θράσος να μου υποστηρίζουν ότι το Λονδίνο φθήνυνε. Νοικιάζω two bedroom διαμέρισμα των 70 τετραγωνικών - με συγκάτοικο - σε πολυκατοικία, κοντά στις 1400 λίρες όταν στη Μελβούρνη με τα ίδια λεφτά νοικιάζεις 3-4 bedroom αυτόνομο δικό σου σπίτι με κήπους.
Καλα κ μενα τα αποτελέσματα αυτης της ερευνας μου φαινονται ο,τι να ναι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην κατώτερη θέση της λίστας βρίσκεται το Καράτσι του Πακιστάν, όπου το κόστος διαβίωσης είναι το 1/3 σε σύγκριση με το Τόκιο.

Ε όχι βέβαια! Το πιθανότερο είναι η λίστα να είναι σχεδιασμένη για expats και να μιλάει για το κόστος ενός μάνατζερ που πηγαίνει να μείνει σε κάποιο από τα compounds όπου μένουν οι ξένοι, σε κατοικίες πολυτελείας δηλαδή. Εκεί όντως, μπορεί σε πόλεις σε φτωχές χώρες, όπου πληρώνεις την ασφάλεια και οι λουξ υπηρεσίες κοστίζουν πολύ, το κόστος να είναι μεγάλο. Αλλά ότι το κόστος ζωής στο Καράτσι είναι το 1/3 από ό,τι στο Τόκυο, είναι εξωφρενικό...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Τα στοιχεία έχουν δοθεί απο την εταιρεία mercer όπου φαίνεται και η μεθοδολογία της που απ΄ότι ψιλοδιάβασα αφορά 200 αντικείμενα (ενοίκιο διατροφή ρούχα μεταφορές)...τώρα τί ρόλο βαράει αυτή δεν το ξέρω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα ΝΕΑ σήμερα διευκρινίζουν πως πρόκειται για υπολογισμό επί του κόστους για να ζήσει "κάποιος εκπατρισμένος". Δηλαδή προφανώς έκαναν έρευνα ανάμεσα σε expats, προφανώς διπλωμάτες, στελέχη πολυεθνικών κλπ... Έτσι ναι, έχει νόημα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Τα ΝΕΑ σήμερα διευκρινίζουν πως πρόκειται για υπολογισμό επί του κόστους για να ζήσει "κάποιος εκπατρισμένος". Δηλαδή προφανώς έκαναν έρευνα ανάμεσα σε expats, προφανώς διπλωμάτες, στελέχη πολυεθνικών κλπ... Έτσι ναι, έχει νόημα.
Για μετανάστες αναφέρει...ναι ...αλλά όχι τους μετανάστες που έχουμε συνήθως στο μυαλό μας..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
"Εκπατρισμένος" είναι η λέξη που συνήθως χρησιμοποιείται για τους expats, που είναι το τελείως αντίθετο από το (οικονομικός) μετανάστης. Συνήθως ο όρος αναφέρεται σε μεγαλοστελέχη μεγαλοεπιχειρήσεων.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
"Εκπατρισμένος" είναι η λέξη που συνήθως χρησιμοποιείται για τους expats, που είναι το τελείως αντίθετο από το (οικονομικός) μετανάστης. Συνήθως ο όρος αναφέρεται σε μεγαλοστελέχη μεγαλοεπιχειρήσεων.
Και για υπαλλήλους ΟΗΕ, ΕΕ, μεγάλων οργανισμών κοκ. Όντως μιλάμε για άλλα μεγέθη εκεί, άλλο επίπεδο ζωής, άλλες απολαβές και άλλα κριτήρια.
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Διαβάζω αυτή την περίοδο τον ταξιδιωτικό οδηγό AFRICA Της Lonely Planet-έκδοση Ιουλίου 2010 και για την Αγκόλα¨(από τη δημοσιογράφο Lucy Corne) αναφέρει τις εξής τιμές:Ίντερνετ για μία ώρα 3$,κούπα καφέ 1.5$,ενοικίαση αυτ/του 150$ τη μέρα,μπουκάλι κρασί 20$,μέση τιμή για ένα γεύμα 20$,λίτρο βενζίνης 0.50$, 1.5 λίτρο νερό 2$,μπουκάλι μπύρας 2$,σουβενίρ μπλουζάκι t-shirt 10$,μπακέτα 1$.Τα μέτρια ξενοδοχεία ξεκινούν από 120$ και το hotel tropico 420 με 480$.Βίζα για 30 μέρες από 75-125$ ανάλογα την καταγωγή.Εκτός από τη βενζίνη πανάκριβη είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom