Κίνα Το Φλεβάρη μες τα κρύα / τσάρκα πήγε … Μαντζουρία!

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Περιεχόμενα


Ώρα 13.10 και τα ρολόγια δείχναν άλλα αντ’ άλλων. Οι φωτεινές επιγραφές σβηστές. Μουντζουρωμένοι τοίχοι από σπρέι, σκουπίδια, πλαστικά μπουκάλια πατσαβούρες στις ράγες.


IMG_20240311_131049.jpg


-Βρε γυναίκα μήπως πήραμε λάθος αεροπλάνο και κατεβήκαμε Ουγκάντα;
 

Attachments

Last edited by a moderator:

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ώρα 13.10 και τα ρολόγια δείχναν άλλα αντ’ άλλων. Οι φωτεινές επιγραφές σβηστές. Μουντζουρωμένοι τοίχοι από σπρέι, σκουπίδια, πλαστικά μπουκάλια πατσαβούρες στις ράγες.

IMG_20240311_131049.jpg


-Βρε γυναίκα μήπως πήραμε λάθος αεροπλάνο και κατεβήκαμε Ουγκάντα;
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
696
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Σινικό τείχος σε ποια μεριά πήγατε ; Από τις φωτογραφίες φαίνεται σαν Mutianyu αλλά μπορεί να είναι και Badaling.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στο Badaling

Διάβασα για το περιστατικό με τον αστυνομικό που περιγράφεις στο νήμα:

Θιβέτ - Κίνα - FAQ CHINA

και θυμήθηκα ότι όταν πήγα για την βίζα Κίνας μια υπάλληλος πρόσεξε ότι είχα σφραγίδα Τουρκίας στο διαβατήριο. Μου είπε να υπογράψω μια δήλωση στα αγγλικά ότι πήγα για τουρισμό (αυτή μου την έγραψε τη δήλωση) την οποία έβαλα μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά.

Έχουν κανένα θέμα με την Τουρκία;

Έχεις πάει στα μέρη εκτός Πεκίνου που περιγράφω;
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
696
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Στο Badaling

Διάβασα για το περιστατικό με τον αστυνομικό που περιγράφεις στο νήμα:

Θιβέτ - Κίνα - FAQ CHINA

και θυμήθηκα ότι όταν πήγα για την βίζα Κίνας μια υπάλληλος πρόσεξε ότι είχα σφραγίδα Τουρκίας στο διαβατήριο. Μου είπε να υπογράψω μια δήλωση στα αγγλικά ότι πήγα για τουρισμό (αυτή μου την έγραψε τη δήλωση) την οποία έβαλα μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά.

Έχουν κανένα θέμα με την Τουρκία;

Έχεις πάει στα μέρη εκτός Πεκίνου που περιγράφω;
Βρήκα τελικά τι παίζει με την Τουρκία.

Θεωρείται από τους Κινέζους ως χώρα που υποθάλπει τρομοκράτες οπότε εάν δουν σφραγίδα Τουρκίας αυτομάτως υπάρχει μια υποψία απέναντι σου . Γενικά τους Τούρκους όχι μόνο δεν τους έχουν σε εκτίμηση, αλλά τους θεωρούν κιόλας οιωνεί τρομοκράτες.

Έχω πάει στα μέρη που πηγες ναι. Κοίτα εάν ταξιδέψεις εκτενώς στην Κίνα, δυστυχώς διαπιστώνεις ότι οι περισσότερες μεγαλουπόλεις τους είναι οριακά χωρίς χαρακτήρα. Δηλαδή είτε πας Harbin , είτε πας Wuhan ,είτε πας Shenzhen ,κλπ ,είναι πολύ λίγες οι πόλεις που πραγματικά έχουν κάτι το ξεχωριστό και θα δεις κάτι το διαφορετικό.
Λίγες είναι οι μεγαλουπόλεις που έχουν κάτι το πραγματικά μοναδικό και όντως νιωθεις Κίνα. Σίγουρα μια είναι το Πεκίνο, άλλη είναι η Hangzhou, άντε και λιιιιγο λες το Chengdu με το πάρκο των Πάντα και η Σανγκάη που άντε πες έχει το ενδιαφέρον της . προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου η Σανγκάη αλλά υπάρχει και κόσμος που ξετρελαίνεται...

Προσοχή Ε, μιλάω για μεγαλουπόλεις. Στις πιο μικρές πόλεις, αλλάζει αρκετά το πράγμα.

Από την άλλη βέβαια δεν έχω πάει καθόλου Urumqi+ Kashgar ,που έχουν τους Ουιγουρους ούτε και Yunan που είναι δίπλα στο Βιετνάμ. Σχεδόν σε όλα τα άλλα έχω πάει. Σχεδόν. Μπορεί εκεί να είναι πολύ καλά, δεν ξέρω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.232
Μηνύματα
884.402
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom