Ιταλία Το ιταλικό Road trip ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΡΗ.

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
:cool:Μην το παίρνεις κατάκαρδα! Εδώ φίλος μου πήγε στη λίμνη Γκάρντα και μας είπε ότι ήταν ίδιο Λουτράκι!:shock:
Καμμια σχέση , ευτυχως δηλαδη. Εν τω μεταξυ η λιμνη Γκαρντα δεν ειναι μια πολη και τελος, εχει πανω απο 20 πολεις τριγυρω, τι εννοουν σαν το Λουτρακι;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα σας
Συγνωμη διαβασα σωστα?? υπαρχει ανθρωπος που ειπε οτι η Λιμνη Γκαρντα ειναι σαν το Λουτράκι??? χααχχαχα. Τα χωρια στην λιμνη Γαρντα ειναι το ενα πιο ωραιο απο το άλλο. Για να κανεις τον γυρο θες περιπου 3 ωρες με το αυτοκινητο και αν αρχισεις να σταματας σε διαφορα χωρια οπως το Limone το Malcesine το Lazise τη Riva del Garda ή το Salo και δεν ομιλω για το Sirmione στο οποιο εχω παει μονο 5 φορες τοτε θες δυο μερες να την γυρισεις .... ακου ειναι σαν το Λουτρακι χαχαχαχαχαχ
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
μήπως κατάλαβα κι εγώ, έβλεπε, λέει, το τοπίο από το δωμάτιο του ξενοδοχείου και του θύμισε το Λουτράκι πολύ δυνατά!

Καλησπερα σας
Συγνωμη διαβασα σωστα?? υπαρχει ανθρωπος που ειπε οτι η Λιμνη Γκαρντα ειναι σαν το Λουτράκι??? χααχχαχα. Τα χωρια στην λιμνη Γαρντα ειναι το ενα πιο ωραιο απο το άλλο. Για να κανεις τον γυρο θες περιπου 3 ωρες με το αυτοκινητο και αν αρχισεις να σταματας σε διαφορα χωρια οπως το Limone το Malcesine το Lazise τη Riva del Garda ή το Salo και δεν ομιλω για το Sirmione στο οποιο εχω παει μονο 5 φορες τοτε θες δυο μερες να την γυρισεις .... ακου ειναι σαν το Λουτρακι χαχαχαχαχαχ
:rolleyes:;):)
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
11η κ 12η Ημερα: Περουτζια.

Η επιλογή της Περούτζια έγινε καθαρά λογω απόστασης απο το λιμάνι της Ανκονα οπου ήταν και το λιμάνι αναχώρησης μας. Πολυ συμπαθητική πόλη που έχει ενα πιο φοιτητικό vibe. Υπεροχα μαγαζιά με σοκολάτες που ειναι και το σημα κατατεθέν της Περούτζια.
20160818_131905.jpg
20160818_131749.jpg
 
Last edited by a moderator:

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
ΕΠΊΛΟΓΟΣ

Η Ιταλία ειναι μια πανέμορφη χώρα που σίγουρα δεν χωράει σε ενα ταξίδι (εχω αλλα δυο στα επομενα σχεδια μου).
Η επιλογή του road trip ταξιδιού ειναι ιδανική για Ιταλία αλλα αυτο μπορεί κ να είναι δική μας προτίμηση. Η μετακίνηση με το δικο μας ΙΧ παρόλο που είχε ενα αυξημενο κόστος λογω των ακτοπλοϊκών νομίζω αυτο αντισταθμίζεται απο άλλα οφέλη. Για παράδειγμα είχαμε πάρει απο Αθήνα 3 κιβώτια νερά μικρά αλλά και μεγάλα τα οποια δεν έφτασαν κιόλας αλλά με τις Ιταλικες τιμές αυτο απο μονο του ηταν τεραστιο όφελος. Αγορασαμε απο Ιταλία τουλάχιστον 20 κρασιά για φιλους κ συγγενείς και πολλά ζυμαρικα που σε άλλη περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να μεταφέρουμε.
Ήταν το πρωτο μας ταξίδι και ακομα είναι χαραγμενο στην καρδια μας.

THE END.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
ΕΠΊΛΟΓΟΣ

Η Ιταλία ειναι μια πανέμορφη χώρα που σίγουρα δεν χωράει σε ενα ταξίδι (εχω αλλα δυο στα επομενα σχεδια μου).
Η επιλογή του road trip ταξιδιού ειναι ιδανική για Ιταλία αλλα αυτο μπορεί κ να είναι δική μας προτίμηση. Η μετακίνηση με το δικο μας ΙΧ παρόλο που είχε ενα αυξημενο κόστος λογω των ακτοπλοϊκών νομίζω αυτο αντισταθμίζεται απο άλλα οφέλη. Για παράδειγμα είχαμε πάρει απο Αθήνα 3 κιβώτια νερά μικρά αλλά και μεγάλα τα οποια δεν έφτασαν κιόλας αλλά με τις Ιταλικες τιμές αυτο απο μονο του ηταν τεραστιο όφελος. Αγορασαμε απο Ιταλία τουλάχιστον 20 κρασιά για φιλους κ συγγενείς και πολλά ζυμαρικα που σε άλλη περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να μεταφέρουμε.
Ήταν το πρωτο μας ταξίδι και ακομα είναι χαραγμενο στην καρδια μας.

THE END.
Μπραβο σας να ειστε καλα να ξαναπατε... εγω εχω κανει 9 τετοια οδικα ταξιδια στην Ιταλια τα τελευταια 12 χρονια ... Το κοστος των ακτοπλοικων εισητηριων για το πλοιο δεν ειναι απαγορευτικο καθως αναλογα βεβαια και την εποχη αγορας τους κοστιζουν περιπου 135 -140 € με επιστροφη (μονο το αυτοκινητο μιλαω) . οσο για το νερακι πραγματι μπορει κι ενα μπουκαλι μικρο να το πληρωσεις 3,5€ σε διαφορες περιοχες αλλα αν πας super Market εχει περιπου 2,20€ η 6αδα τα μεγαλα μπουκαλια..

Καλημέρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα ποσά αλλα σε γενικές γραμμές ειναι λιγότερα απο τα δικά μας. Στην autostrada μπαίνεις και το μηχάνημα σου δίνει ένα χαρτάκι, η πληρωμή γίνετε στην έξοδο της autostrada που ειναι και το πιο λογικό. Δηλαδή δεν πληρώνεις στάνταρ ποσό αλλα ανάλογα τα χιλμ που θα διανύσεις εντός του κεντρικού τους δρόμου.
μπορειτε να μπειτε στο www.viavichelin.com και με τις προτεινομενες διαδρομες θα σας βγαλει και το κοστος των διοδιων. γενικα τα διοδια ειναι πιο φτηνα εκει και πληρωνεις αναλογα τα χιλιομετρα. βεβαια αν σε καποιες διαδρομες αποφυγετε και την autostrada δεν θα πληρωσετε τιποτα
 
Last edited by a moderator:

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Πρότεινε μας αν θες κάποιο οδικό ταξίδι Ιταλία που αξίζει κατά την γνώμη σου. Εγώ για Σικελία προσανατολίζονται Κορωναίου θέλοντας βέβαια.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Πρότεινε μας αν θες κάποιο οδικό ταξίδι Ιταλία που αξίζει κατά την γνώμη σου. Εγώ για Σικελία προσανατολίζονται Κορωναίου θέλοντας βέβαια.
.
8 ημερες στην Ιταλια και 2 στο πλοιο 10..

1η ΗΜΕΡΑ Σπιτι - ΠΑΤΡΑ (ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ) - BARI
(υπαρχει και η εναλλακτικη του Brindisi αλλα τα πλοια για Bari ειναι πολυ ανωτερα)
2η ΗΜΕΡΑ BARI -ALBEROBELLO - MATERA - MESSINA
3η ΗΜΕΡΑ MESSINA - CEFALU - PALERMO
4η ΗΜΕΡΑ PALERMO
5η ΗΜΕΡΑ PALERMO - AGRIGENTO - SIRACUSA
6η ΗΜΕΡΑ SIRACUSA - CATANIA - SALERNO - NAPOLI
7η ΗΜΕΡΑ NAPOLI
8η ΗΜΕΡΑ NAPOLI - ΑΚΤΗ ΑΜΑΛΦΙ - NAPOLI
9η ΗΜΕΡΑ NAPOLI - POMBEI (ΠΟΜΠΗΙΑ) - BARI
10η ΗΜΕΡΑ ΛΙΜΑΝΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ .
 
Last edited by a moderator:

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ελπίζω να σας άρεσε η πρόταση μου αν όχι πείτε τι δεν σας άρεσε να σας κάνω νέα πρόταση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom