Το κίνημα των Zapatistas και οι απόγονοι των Mayas

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αφού χόρτασα τα μάτια μου και την ψυχή μου Καραϊβική ζούγκλες και αρχαία των Μάγιας, πήρα από το Παλένκε ένα βραδινό λεωφορείο κι έφτασα αξημέρωτα στο πανέμορφο Σαν Κριστόμπαλ ντε λας Κάσας, πρωτεύουσα της επαρχίας Τσιάπας, στα βουνά του μεξικανικού νότου. Η μικρή αυτή επαρχιακή πόλη έστρεψε το 1994 το παγκόσμιο ενδιαφέρον πάω της, όταν […]

Διαβάστε τη συνέχεια...
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Τι μου θύμησες τώρα, ήταν τότες που εκλέχθηκε ο Οbama, αρχές του Νοέμβρη 2008, όταν ξαναπηγαμε στην Chiapas. To βοητο & το μουρμουρητό των ινδιάνων στον Αη Γιάννη Τσαμουλα, τα κοτόπουλα, τα κοκόρια, τα μπουκάλια με την η Cxcx Cxlla, η μυρωδιά, οι πευκοβελόνες στο πάτωμα! Εκεί που η άσπρη μαγεία συναντά τον καθολικισμό και εκεί που παντρεύονται οι τελετουργίες των ινδιάνων (ας τους πούμε των ντόπιων [12 φυλές είναι στην Chiapas]) με τον καθολικισμό! Τι απέγινε με τον Μάρκος, κανείς δεν ξέρει, τελευταία φορά παρουσιάστηκε το 2010. Τώρα που διάβαζα για το κίνημα, είδα στην wiki@#$%^ οτι βγάλανε εκπρόσωπο, την Marichui για τις προεδρικές εκλογές του 2018, για 1η φορά μετα απο 20 χρονιά. Δηλαδή λένε οτι δεν είχανε ανάμιξη με την πολιτική! Αυτό βέβαια το αμφιβάλω γιατι οι ντοπιοι (οι natives), σ'ολο τον κοσμo προϊόν εκμετάλλευσης των λευκών & δη οι της Chiapas, απο το PRI, τα γραφεία του κόμματος δίπλα απο την αστυνομία του κινήματος/χωρίου (φωτ.1 & 2). Όσο τους αρχηγούς τους δεν ζουν στην Τσιαπας, αλλα στο Γκερερο, σε σπιταρόνες στο Αcapulco. Για το χωρίο που αναφέρεις, το Zincatan, με τα σουβενίρ όλοι περνάμε απο'κει μας ταΐζουν 1-2 τορτιγιες καλαμποκιού ψημένες στο comal (μόνο που σε μας το ψήνανε σε ενα καπάκι βαρελας) και μετά ντρέπεσαι και αγοράζεις (για να τους στηρίξεις και λίγο οικονομικά). Kάποιο αχρείαστο σουβενίρ και αναρωτιέσαι όταν γυρίσεις πίσω γιατί αγόρασες αυτά το placemats/tablemats, στην δικια μας περίπτωση! Ευχαριστώ για τις αναμνήσεις & καλά ταξίδια σου! Και μια διόρθωση o Άγιος Χριστόφορος είναι η έδρα του δήμου, 124 ειναι ολοι οι δήμοι της πολιτείας Chiapas! Η Tuxla ειναι η πρωτεύουσα της πολιτείας.
Pic1.jpg
Pic2.JPG
Zincatan.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom