Το καλύτερο αεροδρόμιο στον κόσμο

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πριν μερικα χρονια ειχα περασει και εγω απο εκει.. Οντως εντυπωσιακο.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή
:shock::shock::shock: Απίστευτο!
Όχι, αν τολμάς, πέρνα με κόκκινο!! :haha:
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Οπως εχει ηδη ειπωθει και εγω πιστευω οτι το ομορφοτερο ειναι του Σαμουι οπου σε μεταφερουν απο/προς το αεροπλανο με καμπριο βανακι ζωγραφισμενο με λουλουδια γυρω γυρω.

Παντως μακραν το πιο βρωμικο που εχω δει ειναι στο Καιρο. Κοντευε να μου σπασει η "φουσκα" και ετρεχα να βρω το WC. Οταν ανοιξα τη πορτα και ειδα το κοκταιλ (νερο+ουρα) να ξεχυλιζει κατα 3 ποντους πανω απο τις "τουρκικες" λεκανες. απλα ακανα μεταβολη και εφυγα. Προσπαθουσα δε να βρω μοκετα να σκουπισω τα παπουτσια μου απο τοπ "κοκταιλ" τελικα κρατηθηκα μεχρι να μπουμε στο αεροπλανο. Παρεπιπτοντως, οταν γυρισα σπιτι, πεταξα τα μολυσμενα παπουτσια στα σκουπιδια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παντως μακραν το πιο βρωμικο που εχω δει ειναι στο Καιρο. Κοντευε να μου σπασει η "φουσκα" και ετρεχα να βρω το WC. Οταν ανοιξα τη πορτα και ειδα το κοκταιλ (νερο+ουρα) να ξεχυλιζει κατα 3 ποντους πανω απο τις "τουρκικες" λεκανες. απλα ακανα μεταβολη και εφυγα. Προσπαθουσα δε να βρω μοκετα να σκουπισω τα παπουτσια μου απο τοπ "κοκταιλ" τελικα κρατηθηκα μεχρι να μπουμε στο αεροπλανο. Παρεπιπτοντως, οταν γυρισα σπιτι, πεταξα τα μολυσμενα παπουτσια στα σκουπιδια.
H Egyptair πάντως πολύ πρόσφατα μετακόμισε στο ολοκαίνουργιο terminal 3.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για να παινεψω και το νησι μου , το αεροδρομιο της Κερκυρας ειναι σιγουρα εντυπωσιακο..
 

Attachments

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το ωραιότερο για μένα είναι αυτό του Rovaniemi, μικρό, λειτουργικό και σχεδιασμένο από τον μεγάλο Alvar Aalto.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
To world airport awards για το 2008 συμφωνα με τις προτιμησεις επιβατων ψηφισαν τα εξης 10 καλυτερα αεροδρομια του κοσμου.

1)Χονγκ Κονγκ
2)Σιγκαπουρη
3)Σεουλ
4)Κουαλα Λουμπουρ
5)Μοναχο
6)Οσακα
7)Κοπεγχαγη
8)Ζυριχη
9)Ελσινκι
10)Κειπ Ταουν
9 Ιουνιου ανακοινωνεται η λιστα του 2009
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.414
Likes
7.749
Τα TOP ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ για το 2009 (βάσει WORLD AIRPORT AWARDS) είναι:
1. Seoul Incheon
2. Hong Kong
3. Singapore Changi
4. Zurich
5. Munich
6. Kansai
7. Kuala Lumpur
8. Amsterdam
9. Centrair Nagoya
10. Auckland


Σημείωση: το Ελ Βεν βρίσκεται στην 25η θέση μεταξύ 190 αεροδρομίων στον κόσμο και στην 9η ανάμεσα σε 55 της Ευρώπης.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Βρέθηκα τον Ιούνιο του 05 στο αεροδρόμιο του Λουξόρ λίγες μέρες μετά την παράδοση του. Κατακαλόκαιρο με 45 βαθμούς, οι ελεγκτές με παλτά στρατιωτικά????
η απορία μας λύθηκε μετά από 2 ώρες(είχαμε μία 4ωρη καθυστέρηση)όταν παγώσαμε πλέον και κάναμε παράπονα. η ξεναγός μας αφού ρώτησε μας εξήγησε, πως το κλιματιστικό σύστημα το είχαν εγκαταστήσει κάποιοιο νορβηγοί τεχνικοί, οι οποίοι αποχωρήσανε μετά τα εγκαίνια και δεν υπήρχε κάποιος που να γνωρίζει να το ρυθμίσει.... φαντάζομαι μετά από 4 χρόνια να βρέθηκε κάποιος ευλογημένος.
ως καλύτερο, απ όσα έχω πάει ψηφίζω μόναχο.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Θα σε γελάσω... ζούσα για κάποια χρόνια εκεί και συνήθως πετούσα με Λουφτχάνσα. τα τελευταία χρόνια πολλά τσάρτερ( τούιφλάι ). δεν παρατηρώ,ούτε και θυμάμαι ποτέ τέρμιναλ. ως αεροδρόμιο όμως είναι λειτουργικό,καθαρό και έχει και διάφορα να περάσεις την ώρα σου. ένα συν και το S-Bahn που σε λίγη ώρα σε μεταφέρει στο κέντρο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Θα σε γελάσω... ζούσα για κάποια χρόνια εκεί και συνήθως πετούσα με Λουφτχάνσα. τα τελευταία χρόνια πολλά τσάρτερ( τούιφλάι ). δεν παρατηρώ,ούτε και θυμάμαι ποτέ τέρμιναλ. ως αεροδρόμιο όμως είναι λειτουργικό,καθαρό και έχει και διάφορα να περάσεις την ώρα σου. ένα συν και το S-Bahn που σε λίγη ώρα σε μεταφέρει στο κέντρο.
σιγουρα ειναι λειτουργικό καθαρό και αξιοπρεπές...

αυτο το σε λίγη ώρα σε μεταφέρει ειναι αρκετά σχετικό!
υπαρχουν πολλά παράπονα για αυτο το χρόνο μεταφοράς.

γι αυτο και στο παρελθον σκέφτονταν να εγκαταστήσουν το τρανσραπίντ στην διαδρομή Μοναχο-αεροδρόμιο...
Transrapid - Wikipedia, the free encyclopedia
Germany

A 40-kilometre (25 mi) project between Munich Central Station and Munich Airport was close to being built, but was canceled on 27 March 2008, when the German government scrapped the Transrapid project because of a massive overrun in costs. Prior to the cancellation, the Bavarian governing party CSU faced internal and local resistance, in particular from communities along the proposed route. The CSU had planned to position Transrapid as an example of future technology and innovation in Bavaria. German federal transport minister Wolfgang Tiefensee announced the decision after a crisis meeting in Berlin at which industry representatives reportedly revealed that costs had risen from 1.85 billion euros to well over 3 billion ($4.7 billion).[4] This rise in projected costs, however was mostly due to the cost estimates of the construction of the tunnel and related civil engineering after the designated operator Deutsche Bahn AG shifted most of the risk-sharing towards its subcontractors - and not due to the cost of the maglev technology.
Transrapid International

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, αυτοί που κατασκεύασαν του Μονάχου το αεροδρόμιο, το Φραντς Γιοζεφ Στράους, δεν κατασκεύασαν και το δικό μας Ελ. Βενιζέλο?:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom