ΗΠΑ Το μεγαλύτερο ταξίδι!Απεγνωσμένη για βοήθεια

Mitcakii

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Χαιρετε φιλοι μου,

Είμαι η Δήμητρα και ειμαι 16. Έχω ταξιδέψει πολλές φορες στην Ελλάδα και μια φορα στην Γερμανία. Αλλά το ταξίδι που θέλω να κανω είναι τώρα μεγαλύτερο και ποιό συμαντικό. Θελω να πάω στην Νέα Υόρκη και μετά στο Κονέτικατ(ή απευθείας εκει)ώστε να επισκευτώ το Γέιλ. Θα μείνω μόνο λίγες μέρες και θα χρειαστεί να ξαναπάω μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα. Δεν θέλω να επιβαρήνω τους γονείς μου και έτσι επιασα δουλειά. Όλα τα αεροπορικά εισητήρια όμως μου πέφτουν λίγο βαριά. Ιδικά για 2 ταξίδια. πώς αλλιώς μπορώ να παω στην Νέα Υόρκη? τρενο μεχρι κάπου και μετα πλοίο? Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Ζητάω την βοήθεια σας γιατί ειναι μεγάλο ρίσκο να ξοδέψω όλα τα χρήματα που θα βγάλω για μια συνέντευξη σε ένα πανεπηστίμιο που ίσως να μην μπώ ποτε.:(:(
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
γνωμη μου ειναι οτι με μια δουλεια που μπορεις να κανεις στα 16 σου δεν μπορεις να κανεις 2 τετοια ταξιδια:( το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο και επισης δεν νομιζω πως γινεται να τα βγαλεις εξ ολοκληρου περα μονη σου αν σε παρουν στο πανεπιστημιο:(
μπορεις ομως να ρωτησεις στο πανεπιστημιο αν η συνεντευξη μπορει να γινει με τηλεδιασκεψη , το εφαρμοσαμε φετος στο Καποδιστριακο και βολεψε κοσμο!
ευχομαι ολοψυχα να βρεις την ακρη και να μην σταματησεις να ονειρευεσαι και να προσπαθεις για το καλυτερο οτι και αν γινει με το συγκεκριμενο!:D

Υ.Γ οσο για τους εναλλακτικους τροπους να πας καθετι εκτος απο αεροπλανο για Νεα Υορκη μονο να ανεβασει το κοστος μπορει (θα στο επιβεβαιωσουν βεβαια και πιο εμπειροι εδω μεσα)
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Δήμητρα αν κ σιχαίνομαι την κριτική κ να δίνω συμβουλές δεν μπορώ να μην σχολιάσω τα απίστευτα ορθογραφικά λάθη που κάνεις κ την έλλειψη ορθής σύνταξης.Τέτοια λάθη βγάζουν μάτι κ είναι κρίμα γιατί είσαι κ νέα κοπέλα, ακόμα πηγαίνεις σχολείο που σημαίνει οτι είσαι ενεργό μέλος της εκπαιδευτικής μαθητικής κοινότητας....Άποψή μου,βελτίωσε λίγο τη γραφή σου,διάβασε κάποια λογοτεχνικά βιβλία κ μετά κάνε το μεγάλο ταξίδι,όταν θα σαι έτοιμη,το Γέιλ κ το Χάρβαντ δεν πρόκειται να κλείσουν....Και κυρίως μην γράφεις greeklish,εκεί βρίσκεται η πηγή του κακού,πολλά παιδιά αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα,ώς φιλόλογος το λέω....Μπράβο πάντως που έχεις τέτοια όνειρα κ βλέψεις αλλά θέλει εκ μέρους σου πολύ αγώνα κ προσπάθεια
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Χαιρετε φιλοι μου,

Είμαι η Δήμητρα και ειμαι 16.
Δήμητρα μου αρέσει ο τσαμπουκάς σου και η θέληση να δώσεις συνέντευξη σε αμερικανικό πανεπιστήμιο στα ..16 σου.
Μου αρέσει επίσης που έπιασες δουλειά για να μην επιβαρύνεις τους γονείς σου.
Ο άνθρωπος όλα τα μπορεί και τα αντέχει αρκεί να θέλει πολύ!
Ακόμα και να φάς τα μούτρα σου αξίζει τον κόπο και σε ζηλεύω γιατί και εγώ ήθελα κατι παρόμοιο στα 16 μου αλλα δεν το τόλμησα..
 

Mitcakii

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ

Donie Darko συγχωρήστε με για τα ορθογραφικά λάθη,αλλά το μήνυμα το έγραψε ο αδερφός μου. Εγώ απαγόρευα τηλεφωνικός. Elenara ευχαριστώ για την συμβουλή σου, θα περιμένω και άλλες απαντήσεις, ελπίζω πάντως να μην έχεις δίκαιο γιατι ο πατέρας μου δύσκολα θα ταξιδέψει με
αεροπλάνο. Όσο για τα χρήματα έχω ήδη κανονίσει. Το καλοκαίρι έκανα δύο δουλείες και δεν πήγα διακοπές, και τον χειμώνα θα αναλάβω τις δημόσιες σχέσεις μιας εταιρίας (μετά απο πολύ κόπο πήρα την δουλειά) και 9α γράφω ένα άρθρο στην τοπική εφημερίδα Renata ευχαριστώ πολύ αλλά οφείλω να σου εκ πείρας οτι δεν είναι αργά. Όποιος ρισκάρει δεν χάνει ποτέ.. η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς. Σας ευχαριστώ πολύ!




Υπάρχει κάποιος άλλος να με διαφωτίσει?
Και αν γνωρίζει κάποιος τί γίνεται με το πλοίο?
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Μιτσακι (ωραιο ονομα), μπραβο για το ρισκο. Δουλεψε, μαζεψε λεφτα και ακολουθησε το ονειρο σου.
Μην σε νοιαζει για τα ορθογραφικα λαθη, κανεις παρεα κι σε εμενα.
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
OK Δήμητρα τώρα που έκανες την εξήγηση περί ορθογραφίας αλλάζουν τα δεδομένα...Όσον αφορά το ταξίδι νομίζω οτι η μόνη λύση είναι το αεροπλάνο,μπορείς να κοιτάξεις στο ίντερνετ για προσφορές στα αεροπορικά....Για τι είδους σπουδές ενδιαφέρεσαι;Φαντάζομαι οτι έχεις κοιτάξεις για υποτροφίες γιατί σε τέτοια πανεπιστήμια το κόστος σπουδών είναι δυσβάσταχτο....Όπως και να έχει,καλή τύχη κ εύχομαι να πετύχεις τα όνειρά σου....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αγαπητή Μητσακι η τελευταια φορά που θυμάμαι καποιον να ταξιδεψε με πλοιο για Νεα Υορκη , ήταν η μάνα μου το 1967 !!!
Τοτε υπηρχαν μεγαλα πλοια που τα έλεγαν υπερωκεανεια και το ταξιδι κρατουσε 17 μέρες ! ( για να θυμουνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεοι ).
Ταλαιπωρηθηκε δε τοσο πολυ, που στην επιστροφη παρά το υψηλό κοστος για εκεινα τα χρονια γυρισε αεροπορικά .
Αν ψαξεις , θα βρεις καλες προσφορές για Νεα Υορκη ...
εσυ πόσα μπορεις να ξοδεψεις για εισιτηριο ;
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Χαιρετε φιλοι μου,

πώς αλλιώς μπορώ να παω στην Νέα Υόρκη? τρενο μεχρι κάπου και μετα πλοίο? :(:(
Mitcakii μπας και είσαι ο Samion (όπου Samion βλέπε γνωστός fun του μέσου)με μαϊμού ψευδώνυμο ??:cool:
Από αυτό πάντως φαίνεται και η λαχτάρα σου για το όνειρο του Γέιλ.
Καλή επιτυχία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.392
Likes
9.319
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αγαπητή Μητσακι η τελευταια φορά που θυμάμαι καποιον να ταξιδεψε με πλοιο για Νεα Υορκη , ήταν η μάνα μου το 1967 !!!
από τότε που έχεις να ενημερωθείς για πλοία μάλλον..:D
Mitcakii μπας και είσαι ο Samion (όπου Samion βλέπε γνωστός fun του μέσου)με μαϊμού ψευδώνυμο ??:cool:
μπα..απλά υπάρχουν και άνθρωποι με κλάση σε αυτόν τον κόσμο..
πας με τη μέγιστη κλάση που μπορείς να διασχίσεις τον ατλαντικό με ΜΜΜ, το Queen Mary 2 που κάνει 11 περίπου διπλά crossings από Απρ-Οκτ σε 5 μέρες ή
με repositioning κρουαζιέρα από ανατολικά προς δύση τελος φθινοπώρου, 10-15 μέρες ή
με freighter, πιο ψαγμένη εκδοχή, ινφο στο σχετικό γκρουπ κρουαζιέρες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
από τότε που έχεις να ενημερωθείς για πλοία μάλλον..:D

15 χρόνια κάθε Δευτερα και Παρασκευη στα Καρβουνιαρικα απο Μαρτιο εως Νοεμβριο να συνοδευω τους πελατες μου (που τους ειχα κλεισει τη κρουαζιερα ) και πολλες φορες να ταξιδευω μαζι τους περνάω το τεστ οτι κατι ξερω απο πλοία ; :haha:

Samion η μικρη φιλη μας ψαχνει για φτηνό τροπο να παει
Νεα Υορκη , απο οτι θυμαμαι τα χρονια που δουλεψα
στην Ηπειρωτικη και την Sunlines , οικονομικα δεν ήταν ..

Αληθεια , ετσι για την ιστορια , ποσο θα της κοστισει με τα
κρουαζιεροπλοια που αναφερεις ;
Εχω εγκαταλειψει αρκετα χρονια αυτο το χωρο και δεν εχω πλεον ιδέα απο τιμές ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.886
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom