Το πιο ομορφο μπλε το ειδα...

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Οι παραλίες μας είναι στο σύνολό τους εκπληκτικές, αν εξαιρέσεις τα αποτσίγαρα, βρακιά, κουτάκια αναψυκτικών κλπ κλπ που πλέον έχω βαρεθεί να βλέπω πεταμένα.:roll: Μου έκανε την χειρότερη εντύπωση όταν πήγαμε στο Γαϊδουρονήσι, ενώ η παραλία ήταν χάρμα οφθαλμών, δίπλα από την ψάθα μας βρισκόταν πεταμένο ένα αντρικό σώβρακο (!!):harakiri:
ΕΛΕΟΣ...
Πεταμενο ???? :roll::roll:Μηπως ξεχασαν να το φορεσουν????? απο βιασυνη λεω !!!!!!:haha:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Βρε μεγάλε, το κάνεις που το κάνεις, θες ν' αφήσεις πίσω σου και αποδείξεις??:roll: Ξεβράκωτος γύρισες πίσω? ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟ!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.986
Likes
9.507
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ενα απο τα πιο ωραια μπλε που ειδα ηταν εδω:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στο Παλάτι του Ποσειδώνα

Τον περασμένο Αύγουστο βρέθηκα στην παραλία του Μάρτσαλου που βρίσκεται στο νότιο μέρος του νομού Ηρακλείου. Για να φτάσεις εκεί παρκάρεις το ΙΧ σε μια ερημιά και μετά περπατάς για 40 λεπτά μέσα από ένα φαράγγι. Η παραλία έχει το σχήμα «Π» με τη μικρή πλευρά στην πλαζ. Κάθε μια από τις άλλες έχουν μήκος γύρω στα 150 μέτρα.
Βούτηξα στο καθαρό και ζεστό νερό, και απομακρύνθηκα στα βαθιά για να απολαύσω το τοπίο και να κάνω μια μικρή εξερεύνηση μια που πήγαινα πρώτη φορά. Πρόσεξα μια σπηλιά στην άκρη της μιας βραχώδους ακτής. Η είσοδο της ήταν μέσα στη θάλασσα. . Κολυμπώντας μπαίνω μέσα. Ήμουν μόνος. Βρέθηκα σένα αρκετά μεγάλο θάλαμο. Προχωρούσα σιγά-σιγά γιατί ο χώρος σκοτείνιασε και μετά βίας διέκρινα τα τοιχώματα. Το βάθος του νερού μέσα στη σπηλιά το υπολόγισα γύρω στα 12 μέτρα. Ακριβώς μπροστά μου διέκρινα μια άλλη είσοδο στο μέγεθος ανοίγματος πόρτας, αλλά τόσο συμμετρικά φτιαγμένη, σαν να ήταν από ανθρώπινο χέρι. Σιγά-σιγά πέρασα κολυμπώντας αυτή την είσοδο, ελπίζοντας ότι δεν θα μου τύχει κάποιο φίδι ή σμέρνα, ζώα της θάλασσας που αγαπούν το σκοτάδι. Βρέθηκα σ΄ ένα μικρότερο θάλαμο γύρω στα 4 τ.μ., εδώ υπήρχε πλήρες σκοτάδι. Με τα χέρια μου άγγιξα τα τοιχώματα και κατάλαβα ότι δεν προχωρά άλλο.
Μεταβολή και επιστροφή. Βγήκα από τον μικρό θάλαμο.
Τότε…,το είδα…,κοκάλωσα!! αν είναι δυνατόν…Ένα αφύσικο, σαν του Δαντικού Παραδείσου, μπλε φωτεινό χρώμα ερχόταν από τα βάθη του νερού και απλωνόταν μέχρι την επιφάνεια. Στη επιφάνεια το νερό πάντα σκοτεινό. Στο πυθμένα ήταν πιο φωτεινό, εκεί ήταν η εστία που το έστελνε επάνω. Σαν κάποιος να το έστελνε με προβολέα. Η φαντασία μου οργίαζε. Μπας κι΄ είναι εδώ το κρυστάλλινο παλάτι του Ποσειδώνα, και η παρουσία μου τους ενόχλησε; Στο χαμηλότερο βάθος γύρω απ΄ το σώμα μου το ταραγμένο νερό να φτιάνει χιλιάδες μπλε φωτεινές πεταλούδες, και πολύμορφα σχήματα. Ένα φαινόμενο αξέχαστο που το απόλαυσα για αρκετή ώρα.
Οι ακτίνες του ήλιου που έμπαιναν υποθαλάσσια από την είσοδο της σπηλιάς, έφταναν στο βυθό και με διπλή διάθλαση και με ανάκλαση ανέβαιναν μέχρι λίγο πριν τη σκοτεινή επιφάνεια, όπου μόνο από μια κατεύθυνση μπορούσε κάποιος να δει το θαυμάσιο αποτέλεσμα.-
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τον περασμένο Αύγουστο βρέθηκα στην παραλία του Μάρτσαλου που βρίσκεται στο νότιο μέρος του νομού Ηρακλείου. Για να φτάσεις εκεί παρκάρεις το ΙΧ σε μια ερημιά και μετά περπατάς για 40 λεπτά μέσα από ένα φαράγγι. Η παραλία έχει το σχήμα «Π» με τη μικρή πλευρά στην πλαζ. Κάθε μια από τις άλλες έχουν μήκος γύρω στα 150 μέτρα.
Βούτηξα στο καθαρό και ζεστό νερό, και απομακρύνθηκα στα βαθιά για να απολαύσω το τοπίο και να κάνω μια μικρή εξερεύνηση μια που πήγαινα πρώτη φορά. Πρόσεξα μια σπηλιά στην άκρη της μιας βραχώδους ακτής. Η είσοδο της ήταν μέσα στη θάλασσα. . Κολυμπώντας μπαίνω μέσα. Ήμουν μόνος. Βρέθηκα σένα αρκετά μεγάλο θάλαμο. Προχωρούσα σιγά-σιγά γιατί ο χώρος σκοτείνιασε και μετά βίας διέκρινα τα τοιχώματα. Το βάθος του νερού μέσα στη σπηλιά το υπολόγισα γύρω στα 12 μέτρα. Ακριβώς μπροστά μου διέκρινα μια άλλη είσοδο στο μέγεθος ανοίγματος πόρτας, αλλά τόσο συμμετρικά φτιαγμένη, σαν να ήταν από ανθρώπινο χέρι. Σιγά-σιγά πέρασα κολυμπώντας αυτή την είσοδο, ελπίζοντας ότι δεν θα μου τύχει κάποιο φίδι ή σμέρνα, ζώα της θάλασσας που αγαπούν το σκοτάδι. Βρέθηκα σ΄ ένα μικρότερο θάλαμο γύρω στα 4 τ.μ., εδώ υπήρχε πλήρες σκοτάδι. Με τα χέρια μου άγγιξα τα τοιχώματα και κατάλαβα ότι δεν προχωρά άλλο.
Μεταβολή και επιστροφή. Βγήκα από τον μικρό θάλαμο.
Τότε…,το είδα…,κοκάλωσα!! αν είναι δυνατόν…Ένα αφύσικο, σαν του Δαντικού Παραδείσου, μπλε φωτεινό χρώμα ερχόταν από τα βάθη του νερού και απλωνόταν μέχρι την επιφάνεια. Στη επιφάνεια το νερό πάντα σκοτεινό. Στο πυθμένα ήταν πιο φωτεινό, εκεί ήταν η εστία που το έστελνε επάνω. Σαν κάποιος να το έστελνε με προβολέα. Η φαντασία μου οργίαζε. Μπας κι΄ είναι εδώ το κρυστάλλινο παλάτι του Ποσειδώνα, και η παρουσία μου τους ενόχλησε; Στο χαμηλότερο βάθος γύρω απ΄ το σώμα μου το ταραγμένο νερό να φτιάνει χιλιάδες μπλε φωτεινές πεταλούδες, και πολύμορφα σχήματα. Ένα φαινόμενο αξέχαστο που το απόλαυσα για αρκετή ώρα.
Οι ακτίνες του ήλιου που έμπαιναν υποθαλάσσια από την είσοδο της σπηλιάς, έφταναν στο βυθό και με διπλή διάθλαση και με ανάκλαση ανέβαιναν μέχρι λίγο πριν τη σκοτεινή επιφάνεια, όπου μόνο από μια κατεύθυνση μπορούσε κάποιος να δει το θαυμάσιο αποτέλεσμα.-
Μ΄εντυπωσίασες καπετάνιε ! Δεν την ξέρω αυτήν την περιοχή...Φωτο της παραλίας έστω, υπάρχει ?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το πιο ωραίο μπλε που εχω δει;
αυτό θυμάμαι:
aimg297.imageshack.us_img297_4179_img4622640x480nu4.jpg

Αιγαιοπελαγίτικο μπλε, στην Κέα και συγκεκριμένα στο μοναστήρι της Παναγίας της Καστριανής!
:cool:
Kea: Παναγία Καστριανή
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μ΄εντυπωσίασες καπετάνιε ! Δεν την ξέρω αυτήν την περιοχή...Φωτο της παραλίας έστω, υπάρχει ?
Εδώ Pandora βρήκα μια, φαίνεται η αριστερή πλευρά και εκεί στην άκρη της ένα μαύρο σημαδάκι είναι η σπηλιά


martsalo.jpg
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
soudiane μας εχεις εντυπωσιασει αρχικα με τον πορτοκαλι χαρτη σου αλλα και καθε στιγμη που εισαι τοσο ψαγμενος και περνας βουνα και λαγκαδια και βρισκεις απιθανα και μαγικα μερη που βρισκονται τοσο κοντα μας και λιγοι τα γνωριζουν.συγχαρητηρια απο μενα, θα το βαλω στο προγραμμα για το επομενο καλοκαιρι
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
soudiane μας εχεις εντυπωσιασει αρχικα με τον πορτοκαλι χαρτη σου

ωχ....έπαθα πλάκα...μπραβο σου...λιγο ακομα και θα γυρισεις όλο τον κόσμο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.609
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom