Το πρώτο ταξίδι με το παιδί σας στο εξωτερικό

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ερώτηση αυτο που λέει ο τίτλος
Σε ποια ηλικία κάνατε το πρώτο ταξίδι με το παιδι σας και που στο εξωτερικό;
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Το πρώτο μου αγόρι το πήρα στο Μονακό όταν ήταν δεκαοκτώ μηνών .Δεν μας κούρασε καθόλου .Γελουσε,χόρευε ,έπαιζε με οποία παιδάκια εύρισκε ,φαινόταν να το απολαμβάνει .Ετσι τον πήραμε και στο Παρίσι ,δυο χρόνων και στην Πράγα τριων χρονων.Μετα έκανα το δεύτερο γυιο μου.Ηταν δύσκολο να παίρνουμε δυο μικρά παιδιά στα ταξίδια στο εξωτερικό.Για κάποια χρόνια ταξιδευαμε μαζί τους, μόνο στην Ελλάδα.Φετος το καλοκαίρι τα πήραμε στην Ταυλανδη(Μπανγκοκ,Κο Σαμουι).Ο μεγάλος 11 χρόνων και ο μικρός 9 ,το πρώτο του ταξίδι στο εξωτερικό.Περασαμε τέλεια!
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Ο μικρός ήταν 2,5 μηνών όταν κάναμε το πρώτο μας οδικό ταξίδι στην Τοσκάνη. :cool:
Με τους ύπνους που έριχνε, ούτε μας ενόχλησε, ούτε τον ενοχλήσαμε. ;) Αν δεν είχα κι εγώ το χαζό άγχος της πρωτάρας, θα το είχα απολαύσει πολύ περισσότερο.
Το βραδάκι που γυρίζαμε (νωρίς) στο ξενοδοχείο, ξάπλωνε φαρδύς-πλατύς στο κρεβάτι του ξενοδοχείου, τεντωνόταν και σκόρπιζε χαμόγελα.
Τώρα, το πρώτο αεροπορικό του ταξίδι το έκανε σε ηλικία 4 μηνών στην Ελλάδα, επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα. Ούτε αυτιά πόνεσαν, ούτε τίποτα (αλλά και να πονέσουν, γι' αυτό υπάρχουν τα παυσίπονα, δεν είναι απαγορευτικό δηλ. το αεροπορικό ταξίδι για βρέφη). Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο ταξίδι ήταν άλλο: Επειδή ο κύριος έχει γεννηθεία στη Γερμανία καταχείμωνο, του έπεσε βαριά η ζέστη της Ελλάδας και έκοψε τον ύπνο :(...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εμένα ήταν 11 χρονών και το ταξίδι στο Μεξικό.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντου από παντού!
Αχ, το πρώτο ταξίδι του γιου μου ήταν μια εξαιρετική εμπειρία... ακόμα τη θυμάμαι δηλαδή....
Το δρομολόγιο ήταν από το Ντουμπάι σε μια πόλη της Βόρειας Ελλάδας, αεροπορικό μέχρι τη Θεσν/νίκη δηλαδή και μετά 2 ώρες δρόμος με το αυτοκίνητο.
Αλλά για να μην πλήξουμε, το εμπλουτίσαμε : Ο μικρός ήταν 3ών μηνών, και ταξιδεύαμε χωρίς το μπαμπά μας.... οι δυο μας μόνο!
Στο αεροδρόμιο του Ντουμπάι, κάνω ένα πέσιμο, αυτοκρατορικό όπου για να μη χτυπήσει το βρέφος που κρατάω αγκαλιά, πέφτω προς τα πίσω χωρίς να βάλω χέρια κάτω και σκάω κυριολεκτικά! Δεν δίνω σημασία σε μένα όμως, το μυαλό μου ήταν στο μπέμπη.
Στο Κουβέιτ, ανακαλύπτω ότι αιμορραγώ! Δεν μπορούσα να κάνω και πολλά πράγματα, μπαίνω στην πτήση για Αθήνα και στο αεροπλάνο πια, αιμορραγώ σα σφαχτάρι!
Στο Βενιζέλος, πάντα με το βρέφος αγκαλιά πάω μέχρι το ΕΚΑΒ, που είναι έξω από το αεροδρόμιο, αφού περπατάς λίγο, με βλέπουν και μου λένε ότι πρέπει να με δει γυναικολόγος άμεσα, μιας και είχα μόλις 3 μήνες που είχα γεννήσει. Καλεί ασθενοφόρο αλλά όπως και στο ταξίδι, στην Αθήνα ήμουν μόνη μου, δεν έχω κανέναν εκεί και σκέφτομαι που θα είναι το μωρό όσο εξετάζομαι εγώ!!
Κι αν χρειαστώ χειρουργείο;;;
Υπογράφω άρον άρον ότι αναλαμβάνω την ευθύνη να φύγω, καλούν ένα αυτοκίνητο της Ολυμπιακής, με συνοδεύει μια κοπέλα της εταιρίας που κάνει ότι χρειάζομαι για να μπω στην πτήση για Θεσ/νίκη, έχω ειδοποιήσει τους γονείς μου και τους συγγενείς που μας περιμένουν στο αεροδρόμιο, και με το που προσγειωνόμαστε, κρατούν οι γονείς μου το παιδί και πάνε εμένα οι συγγενείς μας στο Ιπποκράτειο!
Το απόγευμα που ξεμπερδέψαμε κάναμε και 2 ώρες ακόμα οδικώς....

Ναι.... είχα κι ένα μωρό μαζί.... πράγματι.... η ψυχούλα μου.... άχνα δεν έβγαλε!!
Και μετά από δυο βδομάδες το κάναμε όλο προς τα πίσω.... τι εύκολο που ήταν με μικρό μωρό!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Αχ, το πρώτο ταξίδι του γιου μου ήταν μια εξαιρετική εμπειρία... ακόμα τη θυμάμαι δηλαδή....
Το δρομολόγιο ήταν από το Ντουμπάι σε μια πόλη της Βόρειας Ελλάδας, αεροπορικό μέχρι τη Θεσν/νίκη δηλαδή και μετά 2 ώρες δρόμος με το αυτοκίνητο.
Αλλά για να μην πλήξουμε, το εμπλουτίσαμε : Ο μικρός ήταν 3ών μηνών, και ταξιδεύαμε χωρίς το μπαμπά μας.... οι δυο μας μόνο!
Στο αεροδρόμιο του Ντουμπάι, κάνω ένα πέσιμο, αυτοκρατορικό όπου για να μη χτυπήσει το βρέφος που κρατάω αγκαλιά, πέφτω προς τα πίσω χωρίς να βάλω χέρια κάτω και σκάω κυριολεκτικά! Δεν δίνω σημασία σε μένα όμως, το μυαλό μου ήταν στο μπέμπη.
Στο Κουβέιτ, ανακαλύπτω ότι αιμορραγώ! Δεν μπορούσα να κάνω και πολλά πράγματα, μπαίνω στην πτήση για Αθήνα και στο αεροπλάνο πια, αιμορραγώ σα σφαχτάρι!
Στο Βενιζέλος, πάντα με το βρέφος αγκαλιά πάω μέχρι το ΕΚΑΒ, που είναι έξω από το αεροδρόμιο, αφού περπατάς λίγο, με βλέπουν και μου λένε ότι πρέπει να με δει γυναικολόγος άμεσα, μιας και είχα μόλις 3 μήνες που είχα γεννήσει. Καλεί ασθενοφόρο αλλά όπως και στο ταξίδι, στην Αθήνα ήμουν μόνη μου, δεν έχω κανέναν εκεί και σκέφτομαι που θα είναι το μωρό όσο εξετάζομαι εγώ!!
Κι αν χρειαστώ χειρουργείο;;;
Υπογράφω άρον άρον ότι αναλαμβάνω την ευθύνη να φύγω, καλούν ένα αυτοκίνητο της Ολυμπιακής, με συνοδεύει μια κοπέλα της εταιρίας που κάνει ότι χρειάζομαι για να μπω στην πτήση για Θεσ/νίκη, έχω ειδοποιήσει τους γονείς μου και τους συγγενείς που μας περιμένουν στο αεροδρόμιο, και με το που προσγειωνόμαστε, κρατούν οι γονείς μου το παιδί και πάνε εμένα οι συγγενείς μας στο Ιπποκράτειο!
Το απόγευμα που ξεμπερδέψαμε κάναμε και 2 ώρες ακόμα οδικώς....

Ναι.... είχα κι ένα μωρό μαζί.... πράγματι.... η ψυχούλα μου.... άχνα δεν έβγαλε!!
Και μετά από δυο βδομάδες το κάναμε όλο προς τα πίσω.... τι εύκολο που ήταν με μικρό μωρό!!
Είναι να μην το θυμάσαι;
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Δεν είχε συμπληρώσει τα 5 όταν πήγαμε στη Βουδαπέστη. Όταν έχεις μικρό παιδί μαζί σου, δεν μπορείς να κινηθείς όπως συνήθως. Αναγκαστικά το πας πιο χαλαρά. Σε γενικές γραμμές πάντως καλά τα πήγαμε...
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εμείς σκεφτόμαστε να κανουμε ενα ταξιδάκι και να έρθει μαζί μας οταν γινει 8 μηνών( σε 6 μήνες)εγω πιστεύω θα ειναι αρκετα καλός..!!!
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
το πρωτο του ταξιδι στο εξωτερικο ηταν στη βενετια οταν ηταν 3 χρονων. για να λεμε αληθειες, παρολο που ειμασταν προετοιμασμενοι για το θεμα "αεροπλανο- αυτια" με τσιχλες κτλ, ειχε θεμα τελικα και δεν μπορουσε εκεινη τη στιγμη να ξεπερασει κυριως τον πανικο του για το τι του συμβαινει.

στην ενδιαμεση πτηση βενετια-ρωμη μια ιταλιδα μου εξηγησε οτι οι χειροτερες πτησεις για τα αυτια των παιδιων ειναι οι μικρες λογω του οτι ανεβαινουμε και συντομα πριν συνηθισουν τ'αυτια ξανακατεβαινουμε. απο τοτε προσπαθω για απ'ευθειας πτησεις.
τοτε μια πολυ καλη ιταλιδα αεροσυνοδος μου ειχε δωσει δυο ποτηρακια με νωπη ζεστη πετσετα μεσα για να τα βαλω στα αυτια του ωστε να τον ανακπουφισουν. πολυ καλο κολπο!
κατα τ'αλλα ηταν πολυ καλος, επαιζε με ολα τα αλλοδαπα παιδακια, παρολο που δεν μπορουσαν να μιλησουν μεταξυ τους.
φυσικα εριχνε υπνους στο τελευταιο βαπορετο ( αυτο προλαβαιναμε σχεδον καθε βραδυ) για piazza le roma.
πολυ δυσκολη στιγμη επισης ηταν στην επιστροφη οταν ζητησε κακα στο αεροπλανο. ακροβατικα στην τουαλετα εκανα, όπου μου έφυγε η μεση να τον κραταω.
 

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
τον γύρο του κόσμου!
Εμεις ταξιδευαμε εσωτερικο με αεροπλανο απο 3 μηνων....τωρα πλεον ειναι 8 χρονων και εχει παει κ στο εξωτερικο!Τωρα εχουμε και μια μπεμπουλα η οποια ειναι 9 μηνων και εχει κανει ηδη 2 ταξιδια με αεροπλανο στην Ελλαδα και τωρα ετοιμαζεται για το πρωτο της στο εξωτερικο( Μοναχο). Αντιμετωπιζουμε και εμεις το θεμα με τα αυτια και πραγματικα αυτο με τις ζεστες πετσετες δεν το ηξερα! Πολυτιμη συμβουλη!:clap:
Σε γενικες γραμμες δεν εχουμε κανενα θεμα με τα παιδια αντιθετως το ευχαριστιομαστε πολυ!:)
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Σε δεκα μερες εχουμε το πρωτο μας ταξιδι στο εξωτερικο μαζι με τον γιο μας.
Πεταμε για Κωνσταντινουπολη και επιστρεφουμε μια μερα πριν κλεισει τα 2 του χρονια! (Ναι,για να μην πληρωσω το εκανα)
Μια εννοια την εχω για το πως θα τα βγαλουμε περα, αλλα πιστευω οτι θα περασουμε καλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom