Το ρεζίλι της Ευρώπης.

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πιο πολλή σημασία έχει τι πιστεύουμε εμείς για μας...
Και αν μπορούμε να διορθώσουμε κάποια απ τα πολλά (θεό)στραβά μας...
Για μένα πιο πολύ σημασία έχει ποιοι πραγματικά είμαστε. Κι ύστερα η άποψη μας για εμάς.
Οτι έχουμε στραβά, έχουμε και μάλιστα κουβαλάμε τα στραβά των προγόνων μας ( από 1821 και μετά, τουλάχιστον. )
Απλά, δε περίμενα τέτοιο ηλίθιο μήνυμα στα προσωπικά μου μηνύματα, σε ένα σάιτ όπου η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι αξιόλογοι άνθρωποι - όσοι το χρησιμοποιούν ορθά δηλαδή. -
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Απλά, δε περίμενα τέτοιο ηλίθιο μήνυμα στα προσωπικά μου μηνύματα, σε ένα σάιτ όπου η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι αξιόλογοι άνθρωποι - όσοι το χρησιμοποιούν ορθά δηλαδή. -
Εχεις απόλυτο δίκιο. Απλά απ τους μαλάκες είναι αδύνατον να προστατευτείς τελείως. Και υπάρχει κι ο κίνδυνος από μια μειοψηφία, να χαρακτηρίσουμε μια ομάδα ή ένα λαό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εχεις απόλυτο δίκιο. Απλά απ τους μαλάκες είναι αδύνατον να προστατευτείς τελείως. Και υπάρχει κι ο κίνδυνος από μια μειοψηφία, να χαρακτηρίσουμε μια ομάδα ή ένα λαό.
Προσωπικά, δεν επιχείρησα κάτι τέτοιο, άλλωστε παρατήρησα και η ίδια ποικίλες αντιδράσεις από πολλούς ξένους.
Γι'αυτό και έγραψα στο τέλος του αρχικού ποστ : τα συμπεράσματα δικά σας.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Όταν λές ότι οι άνθρωποι στο σάιτ αυτό είναι αξιόλογοι, έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά μην ξεχνάς ότι σε τόσο πλήθος όσο μαζεύει το couchsurfing δεν μπορεί να γίνει να μην μαζευτούν και πολλοί "άλλοι"... Είναι πάνω από το λογικό.

Εμένα μου έτυχε να δω την ίδια στιγμή που ένας Αμερικανός πόσταρε urgent last minute couch στις 9 το βράδυ, πριν από 2 μήνες, και να τον καλέσω να έρθει κατευθείαν ... Έφτασε στις 10.30, τον βγάλαμε και έξω με τους φίλους μας, τον τάισα, τον κοίμισα, είχε όλα τα προνόμια μπλα, μπλα...μπάνιο..ιντερνετ κλπ... και εκεί στην καφετέρια λύσαξε να μας πείσει όλους μΑς (είμασταν 6 άτομα) πως ο βομβαρδισμός της Σερβίας τον οποίο έχω ζήσει όλες τις 77 μέρες δεν ήταν επιχείρηση των ΗΠΑ, πως απλά συμμετύχανε, πως τα θύματα (2.500 άμαχοι)δεν ήταν αθώα και πως δεν υπήρχε πιθανότητα να έχουν ρίξει τις βόμβες με το απεμπλουτισμένο ουράνιο. Πως αυτός έκανε πολλές έρυνες και τα ξέρει καλά (ενώ εμείς είμαστε μ@λ@κες) και αυτό είναι απαγορευμένο (ευρηκα!!!) και πως οι Αμερικανοί είναι ως σωστοί αυτοί που πρώτοι ξεσηκώτηκαν όταν (μοναδική φορά) η Ιζραήλ χρεισιμοποιήσε τέτοιες βόμβες στον κόσμο... Και πολλά άλλα...ουτε τα θυμάμαι, ούτε θέλω....

Το χειρότερο είναι που το παιδί είναι Ιρανός στην καταγωγή του μεγαλωμένος στις ΗΠΑ...

τέλος πάντων...η αντίδρασή μου ήταν απλή (παρόλο που ήμουνα έντονα ταραγμένη και προσβλημένη μέσα μου).... Τον λυπόμουνα και τον άφησα να ζει στον κόσμο του (και με την αγένιά του-ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις το βουλώνεις κιόλας), ενώ από την άλλη πλεβρά του μαγείρεψα την άλλη μέρα, του χαμογελούσα και ήμουνα αυτό που είμαι-άνθρωπος.

Άρα να μην σε νοιζάει....το καλύτερο είναι να το θεωρίσεις spam και να το ξεχάσεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...λύσαξε να μας πείσει όλους μΑς (είμασταν 6 άτομα) πως ο βομβαρδισμός της Σερβίας τον οποίο έχω ζήσει όλες τις 77 μέρες δεν ήταν επιχείρηση των ΗΠΑ, πως απλά συμμετύχανε...
Tελείως συμπτωματικά είδα πολύ πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ για τη σφαγή της Σρεμπρένιτσα και το βρώμικο ρόλο των Ολλανδών κυανόκρανων σε αυτή, καθώς και για την πέρα κάθε ανθρωπιστικής λογικής τετραετή πολιορκία του Σαράγεβο, ώστε άλλαξε πολύ η γνώμη μου για το αν θα έπρεπε να έχουν γίνει οι βομβαρδισμοί ή όχι και αν εμείς εδώ στην Ελλάδα είδαμε το θέμα εκείνο τον καιρό υπέρ το δέον πατριωτικά προς τη μεριά των Σέρβων κλείνοντας το μάτι στο τι πραγματικά συνέβαινε στη Γιουγκοσλαβία κατά τη διάρκεια του Βοσνιακού πολέμου.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
επειδή τελείως συμπτωματικά κατάγομαι (από την πλεβρά του συγχωρεμένου μου πατέρα) από την Σρέμπρενιτσα και έχω χάσει αμέτριτους συγγενείς κατά την όλη διάρκια του πολέμου της πρώην Γιουγκοσλαβίας και ιδίος μέσα και γύρω στα περίχωρα της πόλης αυτής (πάλι συμπτωματικά στα σφαγία που γινότανε πάντα στις Χριστιανικές γιορτές όπως Χριστούγενα και λοιπά) ....Αλλά και όπως κάποιος που παρόλα αυτά τείνει να είναι αντικειμενικός και κρίνω και επιμένω ότι για αυτό που έγινε στις 11/09/95 πρέπει να τιμωριτεί αυστιρά κάθε ένας υπεύθυνος, κάτι πού ήδη γίνεται, αναμένω να συνεχιστούν να καταδικάζονται τα εγγλήματα του πολέμου από όλες τις πλεβρές...


Και αν εσύ, που σε είχα για μορφομένο άτομο, νομίζεις ότι τα γεγονότα τότε έχουν σχέση με τα μεταγενέστερα (του '99) και ότι η καταδίκη αυτή έπρεπε να γίνει με το βομβαρδισμό του '99 προς τους ανθρώπους οι οποίοι δεν είχανε απολύτως καμία σχέση με τους πολέμους εκείνους, δεν έχω και τι να συζητάω και ούτε πρόκειται να συνεχίσω.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Θα εξακολουθήσω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.


Γιατί να έχουμε την απαίτηση οι απ'εξω να σέβονται μία χώρα που κατατάσσεται στην 78η θέση
της παγκόσμιας λίστας διαφθοράς;


Ή πιο συγκεκριμένα, γιατί ένας Γάλλος να μη πιστεύει πως μπορεί να βρει πλαγίως ένα δίπλωμα από μία χώρα στην οποία κάθε κάθε τρεις και λίγο ανακαλύπτουμε και ένα κύκλωμα πλαστών διπλωμάτων οδήγησης, ενώ θεωρείται κοινό μυστικό πως η (μάλλον συντριπτική) πλειοψηφία των οδηγών στους ελληνικούς δρόμους έχει λαδώσει για να το πάρει;

Δε βρέχει, μας φτύνουν, και η ψευτοπερηφάνιά μας δε βοηθά καθόλου την κατάσταση να αλλάξει.



Η ειρωνία της υπόθεσης, είναι πως ο συγκεκριμένος (αν δε τρολλάρει για να περάσει την ώρα του) κινδυνεύει να χάσει το δίπλωμά του επειδή τυχαίνει να οδηγάει με τον τρόπο που θεωρείται δεδομένος για όσους οδηγούν μηχανή στην Ελλάδα.

Χμ. Άκου να δεις πράματα. Ο ρεζίλης ε. :rolleyes:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Θα εξακολουθήσω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.


Γιατί να έχουμε την απαίτηση οι απ'εξω να σέβονται μία χώρα που κατατάσσεται στην 78η θέση
της παγκόσμιας λίστας διαφθοράς;


ειρωνία της υπόθεσης, είναι πως ο συγκεκριμένος (αν δε τρολλάρει για να περάσει την ώρα του) κινδυνεύει να χάσει το δίπλωμά του επειδή τυχαίνει να οδηγάει με τον τρόπο που θεωρείται δεδομένος για όσους οδηγούν μηχανή στην Ελλάδα.

Χμ. Άκου να δεις πράματα. Ο ρεζίλης ε. :rolleyes:
+10000000000000
Στην χώρα των μαϊμού γενικώς μας ενοχλεί που οι άλλοι μας βλέπουν σαν μαϊμού.......Καλά κάνει και μας ενοχλεί βέβαια όταν δεν είμαστε η δεν νοιώθουμε μαϊμούδες αλλά για κοιτάξτε γύρω σας πιο προσεκτικά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα εξακολουθήσω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.
γιατί ένας Γάλλος να μη πιστεύει πως μπορεί να βρει πλαγίως ένα δίπλωμα
να τον κάνω κι εγώ..
αν και φαίνεται σαν να θέλει νέο δίπλωμα, μήπως όμως με τα φτωχά αγγλικά του προσπαθεί απλά να αγοράσει πόντους? να τους χρεώσει σε άλλο δίπλωμα δηλ, πρακτική συνηθισμένη και στη Γαλλία. στα υπόψη πάει από 150-700 Ε ο πόντος για τους ενδιαφερόμενους. μην μας πιάνουν και κότσο..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ε, αφού το είδες σε ντοκυμαντέρ...
Συμπτωματικά ήταν ντοκιμαντέρ σερβικής παραγωγής όχι βοσνιακής ή κροατικής... ναι δυστυχώς στην Ελλάδα που η παραπληροφόρηση των μαζών βρίσκεται σε εκρηκτικό επίπεδο και οι πολιτικοί μας αρχηγοί έβγαιναν στο Πάλε φωτογραφίες αγκαλιά με τον Κάρατζιτς και το Μλάντιτς (τους ίδιους που σήμερα καταδικάζουν) δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να ακούσει κάποιος την αντίθετη άποψη.

Και αν εσύ, που σε είχα για μορφομένο άτομο, νομίζεις ότι τα γεγονότα τότε έχουν σχέση με τα μεταγενέστερα (του '99) και ότι η καταδίκη αυτή έπρεπε να γίνει με το βομβαρδισμό του '99 προς τους ανθρώπους οι οποίοι δεν είχανε απολύτως καμία σχέση με τους πολέμους εκείνους, δεν έχω και τι να συζητάω και ούτε πρόκειται να συνεχίσω.
Για το πρώτο γεγονός (περιστατικό Σρεμπρένιτσα) η Σερβική Δημοκρατία έχει εκδώσει επίσημη απολογία, ενώ και για τα δύο έχουν γίνει ή εκκρεμούν δίκες οπότε δε νομίζω ότι υποστηρίζω κάτι εξωπραγματικό.

Φυσικά, μη γνωρίζοντας τις λεπτομέρειες και τα πραγματικά γεγονότα που έχεις ζήσει εσύ μιας και κατάγεσαι από εκεί και έχεις βιώσει την αλήθεια πέρα από πολιτικές σκοπιμότητες, ειδησεογραφικές αναφορές και οικονομικά συμφέροντα, δε νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι άλλο χρήσιμο.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εχει απολυτα δικαιο ο chrisbd. Αν βγαλουμε τη τσιμπλα απο τα ματακια μας θα καταλαβουμε τι πιστευουν το εξωτερικο για το "καφρισταν" που ζουμε. Οσοι ειχαμε την τυχη (και ατυχια) να ζησουμε στο εξωτερικο το διαπιστωνουμε αμεσως, οπως και για το παραμυθι που μας πουλανε στην Ελλαδα.

Περι του μπαγλαμα απο τη Γαλλια, απαντα του τα εξης: "Zero points, no problem. You don't drive, you commute by bus, you save money. You have more money to spend on beer. Happy?"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom