Κούβα Το ταξίδι με τη ninia, με φτερά, πούπουλα, σαντερία, casas και salsa.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τι ωραια ιστορία , μπραβο Σταυρο !!!
Η πιο ανθρωποκεντρική που έχει γραφτει για Κούβα και όχι μόνο στο φορουμ .
Σε ευχαριστω πολύ και χαιρομαι που απολαυσατε το ταξιδι σας ...
πάντα τέτοια σου εύχομαι !
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Ωχ τι τελείωσε??? Κι εγώ τώρα με τι αφορμή θα ψάχνω κουβανέζικες εικόνες και τραγούδια??? Όχι ρε γαμώτο!!!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το υπέροχο ταξίδι και τις πανέμορφες εικόνες του..
Να σαι καλά, πάντα τέτοια!!!
Viva Cuba!!!

τι ωραια ιστορία , μπραβο Σταυρο !!!
Η πιο ανθρωποκεντρική που έχει γραφτει για Κούβα και όχι μόνο στο φορουμ .
Σε ευχαριστω πολύ και χαιρομαι που απολαυσατε το ταξιδι σας ...
πάντα τέτοια σου εύχομαι !


Κική σε σένα αξίζει το μεγάλο ευχαριστώ γιατί χάρη σε σένα ζήσαμε τέτοιες στιγμές εκεί:clap:
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με είχε βασανίσει πολύ η συγκεκριμένη ιστορία διότι λόγω των μεγάλων φωτογραφιών δεν άνοιγε με τίποτε, κι όταν άνοιγε, με το που κατέβαινε κάθε φωτό έχανα τη σελίδα. Σήμερα μου έκατσε το λοττο και μπόρεσα και τη διάβασα όλη λέξη προς λέξη. Σε κάθε κεφάλαιο έμπαινα στον πειρασμό να κάτσω να γράψω χαζοδιορθώσεις, ένα-δυο επεξηγηματικά (μάλλον για να δείξω ότι κάτι παραπάνω ξέρω) και να τη χαλάσω τελείως ως κομπλεξικός σπασίκλας, αλλά πρυτάνευσε ο θαυμασμός της ζήλιας και πολύ απλά συνειδητοποίησα ότι πρόκειται μακράν για την καλύτερη ιστορία για την Κούβα στο φόρουμ.

Δεν είναι μόνο ότι μπήκατε στο πετσί της χώρας από την πρώτη σας επίσκεψη και χωρίς να μιλάτε Ισπανικά (ξέρω ξένους που έχουν τρία χρόνια παντρεμένοι εδώ με ντόπιους και δεν έχουν μπει στο πνεύμα της χώρας και τη νοοτροπία), αλλά και η περιγραφή της σχέσης πατέρα-κόρης σε ταξιδιωτικό φόντο και οι πολλές μικρές φαινομενικά αθώες απορίες για το σύστημα, τους ανθρώπους, την παλιά Ελλάδα που χάσαμε και τη βρίσκεις στις γωνιές της Κούβας, την εισβολή του τουρισμού κλπ που είναι φοβερό food for thought.

Μπράβο και στους δυο σας για την υπομονή να καθίσετε και να κρατήσετε σημειώσεις (Νεφέλη) και να γράψετε τόσο εκτενή ιστορία (STAV).

Και μπράβο και σε σένα STAV που πήγες την κόρη σου τέτοια ταξιδάρα. Σε καλό θα σου βγει (εμάς που δε μας πήγαινε ο πατέρας μας ούτε μέχρι την Ερέτρια τον έχουμε κάνει και χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο με αυτά που τραβάει, μια με βόμβες στην Ινδία, την άλλη με παραλυσίες στη Βενεζουελα και την καραπαράλλη με χαμένα διαβατήρια στο Μπενίν. Έτσι γίνονται τα παιδιά άμα δεν τα ταξιδεύεις από μικρά: ή έχουν στενούς ορίζοντες ή παθαίνουν σύνδρομο στέρησης και γυρίζουν τον πλανήτη προκαλώντας εγκεφαλικά στους γονείς τους.) και φυσικά η Νεφέλη κέρδισε ερεθίσματα που τα περισσότερα παιδιά δε θα αποκτήσουν ούτε ως ενήλικες, γιατί και τα ερεθίσματα έχουν την ηλικία τους για να έχουν αποτέλεσμα.

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ για την ιστορία, για το συγγραφικό στιλ, για το ταξίδι (στο Ματάνσας σε μια φωτό είδα και το σπίτι όπου έμαθα Ισπανικά στα νιάτα μου και συγκινήθηκα, τέτοιο γαϊδούρι είμαι, πέντε χρόνια έχω να πάω επίσκεψη, θα πάω την άλλη εβδομάδα χάρη σε σένα), για τις φωτό αλλά πάνω απ' όλα για τις αναζητήσεις σου ως ταξιδιώτης και πατέρας. Κορυφαία ιστορία, υποχρεωτική ανάγνωση για όσους ετοιμάζουν ταξιδάκι για τα μέρη μας. Σε ευχαριστώ από καρδιάς. Κορυφαίος!
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Ό,τι και να γράψω για την ιστορία σου είναι τόσο φτωχό, τόσο λίγο.
Οπότε σου γράφω μόνο μία λέξη από καρδιάς.
Ευχαριστώ!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
To εχω ξαναπει και θα το ξαναπω.
Δεν ξερω αν θα αξιωθω ποτε να παω Κουβα ,αλλα με αυτη την ιστορια ..ναι ..ειναι σα να εχω βρεθει εκει.
Οντως και για μενα η καλυτερη ιστορια .
Gracias amigo!!!!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Τελείωσε λοιπόν η ιστορία του κουμπάρου μου.
Μπορεί να μην ήρθα μαζί σας αυτήν την φορά.
Μπορεί ακόμα και μετά την ιστορία σας να μην θέλω ακόμα να πάω στην Κούβα. Η ιστορία σου, όμως ήταν υπέροχη.
Και ακόμα πιο υπέροχη είναι η βαφτισιμιά μου.
Για να μην ξεχνιόμαστε:D.
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Ό,τι και να γράψω για την ιστορία σου είναι τόσο φτωχό, τόσο λίγο.
Οπότε σου γράφω μόνο μία λέξη από καρδιάς.
Ευχαριστώ!
To εχω ξαναπει και θα το ξαναπω.
Δεν ξερω αν θα αξιωθω ποτε να παω Κουβα ,αλλα με αυτη την ιστορια ..ναι ..ειναι σα να εχω βρεθει εκει.
Οντως και για μενα η καλυτερη ιστορια .
Gracias amigo!!!!!
Εγώ να σας ευχαριστήσω όπως και όλους όσους άντεξαν να διαβάσουν αυτή την ιστορία που τσέκαρε αντοχές μέχρι τελικής πτώσεως:clap::clap:
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Με είχε βασανίσει πολύ η συγκεκριμένη ιστορία διότι λόγω των μεγάλων φωτογραφιών δεν άνοιγε με τίποτε, κι όταν άνοιγε, με το που κατέβαινε κάθε φωτό έχανα τη σελίδα. Σήμερα μου έκατσε το λοττο και μπόρεσα και τη διάβασα όλη λέξη προς λέξη. Σε κάθε κεφάλαιο έμπαινα στον πειρασμό να κάτσω να γράψω χαζοδιορθώσεις, ένα-δυο επεξηγηματικά (μάλλον για να δείξω ότι κάτι παραπάνω ξέρω) και να τη χαλάσω τελείως ως κομπλεξικός σπασίκλας, αλλά πρυτάνευσε ο θαυμασμός της ζήλιας και πολύ απλά συνειδητοποίησα ότι πρόκειται μακράν για την καλύτερη ιστορία για την Κούβα στο φόρουμ.

Δεν είναι μόνο ότι μπήκατε στο πετσί της χώρας από την πρώτη σας επίσκεψη και χωρίς να μιλάτε Ισπανικά (ξέρω ξένους που έχουν τρία χρόνια παντρεμένοι εδώ με ντόπιους και δεν έχουν μπει στο πνεύμα της χώρας και τη νοοτροπία), αλλά και η περιγραφή της σχέσης πατέρα-κόρης σε ταξιδιωτικό φόντο και οι πολλές μικρές φαινομενικά αθώες απορίες για το σύστημα, τους ανθρώπους, την παλιά Ελλάδα που χάσαμε και τη βρίσκεις στις γωνιές της Κούβας, την εισβολή του τουρισμού κλπ που είναι φοβερό food for thought.

Μπράβο και στους δυο σας για την υπομονή να καθίσετε και να κρατήσετε σημειώσεις (Νεφέλη) και να γράψετε τόσο εκτενή ιστορία (STAV).

Και μπράβο και σε σένα STAV που πήγες την κόρη σου τέτοια ταξιδάρα. Σε καλό θα σου βγει (εμάς που δε μας πήγαινε ο πατέρας μας ούτε μέχρι την Ερέτρια τον έχουμε κάνει και χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο με αυτά που τραβάει, μια με βόμβες στην Ινδία, την άλλη με παραλυσίες στη Βενεζουελα και την καραπαράλλη με χαμένα διαβατήρια στο Μπενίν. Έτσι γίνονται τα παιδιά άμα δεν τα ταξιδεύεις από μικρά: ή έχουν στενούς ορίζοντες ή παθαίνουν σύνδρομο στέρησης και γυρίζουν τον πλανήτη προκαλώντας εγκεφαλικά στους γονείς τους.) και φυσικά η Νεφέλη κέρδισε ερεθίσματα που τα περισσότερα παιδιά δε θα αποκτήσουν ούτε ως ενήλικες, γιατί και τα ερεθίσματα έχουν την ηλικία τους για να έχουν αποτέλεσμα.

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ για την ιστορία, για το συγγραφικό στιλ, για το ταξίδι (στο Ματάνσας σε μια φωτό είδα και το σπίτι όπου έμαθα Ισπανικά στα νιάτα μου και συγκινήθηκα, τέτοιο γαϊδούρι είμαι, πέντε χρόνια έχω να πάω επίσκεψη, θα πάω την άλλη εβδομάδα χάρη σε σένα), για τις φωτό αλλά πάνω απ' όλα για τις αναζητήσεις σου ως ταξιδιώτης και πατέρας. Κορυφαία ιστορία, υποχρεωτική ανάγνωση για όσους ετοιμάζουν ταξιδάκι για τα μέρη μας. Σε ευχαριστώ από καρδιάς. Κορυφαίος!
Να ευχαριστήσω για το που έχασες τόσο χρόνο να γράψεις;;;;;
Να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που έδωσες και τις χρησιμοποιήσαμε μέχρι εκεί που δεν παίρνει;;;;;;;
Με τις δικές σου συμβουλές πραγματοποιήσαμε ένα τέτοιο ταξίδι και ελπίζω αυτοί οι έλληνες που φοβούνται να ξεκουνήσουν τα καλοταισμένα τέκνα τους , να δώσουν στα παιδιά τους την ευκαιρία για εμπειρίες ζωής.
Για τη Νεφέλη μάλλον ήταν ένα ταξίδι που την έκανε να στηριχθεί λίγο περισσότερο στα πόδια της.
Ευχαριστώ για όλα:clap::clap::clap:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
βρε τι μου έκανες σήμερα..γράφω και σβήνω!
ότι και να σου γράψω μου φαίνεται λίγο,χαζό και ρηχό...
όμως,αισθάνομαι πολύ τυχερή που είχα την ευκαιρία να διαβάσω αυτή την ιστορία,γιατί εκτός των άλλων,όταν θα είμαι κουφή,τυφλή και με αλτσχάιμερ(στο πολύ μακρινό μέλλον, εννοείται)θα ορκίζομαι πως ήμουν και εγώ εκεί!!:D
ΥΓ.τώρα κατάλαβα τι εννοούσες,όταν έλεγες,διάβασε το και θα δεις...είδα!!;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
H ιστορία μεταφέρθηκε στις ολοκληρωμένες (1 ώρα έφαγα, θέλω βαρέα ένσημα!!) :D
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Καταργήθηκαν ... δυστυχώς ... :rolleyes:
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom