Ελβετία Το τρίο πάει Ελβετικές Αλπεις

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Παραλίμνια χωριά δυστυχώς δεν προλάβαμε να επισκεφτούμε, μόνο τα βλέπαμε από το τρένο. Στη λίμνη Brienz έχει διάφορες δραστηριότητες, τσέκαρε στο What to do στο Tripadvisor. Για δες και για τη διάσχιση του φαραγγιού Aare https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...eiringen_Bernese_Oberland_Canton_of_Bern.html
Ηθελα πολύ να την κάνουμε, όμως δυστυχώς δεν μας έφτασε ο χρόνος.
Θα έλεγα να τσεκάρετε εάν σας συμφέρει να αγοράσετε κάποιο 3ήμερο Train Pass, έτσι ώστε να παρκάρετε το αμάξι στο Grindelwald και να κινηθείτε μόνο με τρένα. Τα train pass παρέχουν δωρεάν μετακινήσεις με τρένα και τελεφερίκ, καθώς και σημαντικές εκπτώσεις ή ακόμα και δωρεάν εισιτήρια σε αξιοθέατα. Θα πρότεινα λοιπόν να δείτε το 3ήμερο JungfrauTravel Pass https://www.jungfrau.ch/shop/en/tic...och-top-of-europe/jungfrau-travel-pass-3-days , καθώς και το 4ήμερο Regional Pass Bernese Oberland. http://www.swisstravelsystem.com/en/tickets-de/regionalpaesse/regionalpass-berner-oberland.html
Δείτε τι καλύπτει το καθένα και υπολογίστε περίπου το κόστος. Εμείς είχαμε αγοράσει το 6ήμερο Regional Pass Bernese Oberland, παρόλο που κάτσαμε 5 μέρες.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παραλίμνια χωριά δυστυχώς δεν προλάβαμε να επισκεφτούμε, μόνο τα βλέπαμε από το τρένο. Στη λίμνη Brienz έχει διάφορες δραστηριότητες, τσέκαρε στο What to do στο Tripadvisor. Για δες και για τη διάσχιση του φαραγγιού Aare https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...eiringen_Bernese_Oberland_Canton_of_Bern.html
Ηθελα πολύ να την κάνουμε, όμως δυστυχώς δεν μας έφτασε ο χρόνος.
Θα έλεγα να τσεκάρετε εάν σας συμφέρει να αγοράσετε κάποιο 3ήμερο Train Pass, έτσι ώστε να παρκάρετε το αμάξι στο Grindelwald και να κινηθείτε μόνο με τρένα. Τα train pass παρέχουν δωρεάν μετακινήσεις με τρένα και τελεφερίκ, καθώς και σημαντικές εκπτώσεις ή ακόμα και δωρεάν εισιτήρια σε αξιοθέατα. Θα πρότεινα λοιπόν να δείτε το 3ήμερο JungfrauTravel Pass https://www.jungfrau.ch/shop/en/tic...och-top-of-europe/jungfrau-travel-pass-3-days , καθώς και το 4ήμερο Regional Pass Bernese Oberland. http://www.swisstravelsystem.com/en/tickets-de/regionalpaesse/regionalpass-berner-oberland.html
Δείτε τι καλύπτει το καθένα και υπολογίστε περίπου το κόστος. Εμείς είχαμε αγοράσει το 6ήμερο Regional Pass Bernese Oberland, παρόλο που κάτσαμε 5 μέρες.
Μμμμ δυστυχως το 3ημερο Travel Pass ειναι πολυ ακριβο (180€) και αν βαλεις και οτι θελει 61€ εξτρα για το Jungfraujoch παει σχεδον στα 250 ενω παραλληλα ειδα οτι πολλα δρομολογια ειναι απο 20 Μαιου και μετα που δεν ειναι μεσα στην περιοδο που θα ειμαστε εκει!! Οποτε νομιζω δεν ειναι συμφερον για εμας!!
Το αμαξι θεωρεις δεν ειναι καλη λυση για τις μετακινησεις;;; ουσιαστικα βασικα απ το Grindelwald ,που θα μεινουμε τελικα,θα παμε στο Lauterbrunnen και το πολυ πολυ στο Interlaken!!! Δεν νομιζω να χρειαστουμε αλλες σοβαρες μετακινησεις με το αμαξι!! Parking θεωρω θα βρισκουμε ευκολα, και απ οτι ειδα δεν ειναι ακριβα μιας και ειναι off season!! Κλεισαμε ενα πολυ ωραιο σαλε στο Grindelwald με σαλοκουζινα,δωματιο,σοφιτα στα 150€ το βραδυ να φανταστεις!!
Για τη λιμνη Bridge θα το τσεκαρω σαν εναλλακτικη επιλογη κανενα απογευμα ,αν εχουμε βαρεθει να βλεπουμε χιονια και βουνα (που δεν νομιζω χαχα)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Χμμ δεν το ειχα σκεφτει οτι την περιοδο που θα πατε πολλα δρομολογια δεν θα εχουν ξεκινησει. 150 ευρω για ολοκληρο σαλε, πιστεψε με , ειναι καλη τιμη! Οπως κ να εχει, καλα θα περασετε!
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα κι απο μένα,

Βρήκα ανοιχτό θέμα και είπα να μην ανοίξω καινουριο!
Έχω κλείσει για Γενέυη 13-17 Μαίου και αν και έχω ακόμα χρόνο θα ήθελα τα φώτα σας για να βγάλω το πρόγραμμα και να κλείσω ξενοδοχεία όσο το δυνατόν νωρίτερα.
Σκεφτομαι τα εξής:
Άφιξη πρώτη μέρα το πρωί στη Γενεύη, και λέμε να την αφιερώσουμε στη πόλη.
Απο την δεύτερη μέρα έχω κλείσει αυτοκινητο για 3 μερες και λεμε να ξεκινήσουμε (με τη γυναικα) το πρωί για Annecy, αφού μείνουμε 1-2 ώρες, να επιστρέψουμε προς Montreux (Château de Chillon) μέσω Yvoire. θα πρέπει να καταλήξουμε Βέρνη και απο κεί μέσω Interlaken να φτάσουμε Λουκέρνη (όλη η διαδρομή του ταξιδιού, όχι όλα σε μία μέρα), οπότε πρέπει να δούμε που θα γίνει η δεύτερη διανυκτέρευση (Βερνη δε θα προλάβουμε να φτάσουμε νομίζω την ίδια μέρα που θα φύγουμε απο Annecy) και που θα γίνει η τρίτη διανυκτέρευση (μάλλον Λουκερνη). Η τέταρτη και τελευταία διανυκτέρυση θα γίνει κάπου κοντά στη Γενεύη γιατί στις 10 το πρωί θα παραδώσω το αμάξι και πετάμε για Αθήνα στις 17:00.
Οπότε που προτείνετε τις διανυκτερεύσεις? και αν και οι μέρες είναι περιορισμένες τι να πρωτοδούμε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Δυστυχως εμεις ημασταν μονο στα βουνα κ δεν μπορω να σε βοηθησω...
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Χμμ δεν το ειχα σκεφτει οτι την περιοδο που θα πατε πολλα δρομολογια δεν θα εχουν ξεκινησει. 150 ευρω για ολοκληρο σαλε, πιστεψε με , ειναι καλη τιμη! Οπως κ να εχει, καλα θα περασετε!
Μένια Καλημερα!! Μηπως εχεις να παρουσιασεις καποιες ενδεικτικες τιμες της περιοχης;;; απο καθημερινα πραγματα πιο πολυ οπως πχ ενας καφε να κατσεις,καποιο πρωινο σε φουρνο,ενα ενδεικτικο γευμα σε ενα μεσαιας κατηγοριας εστιατοριο κτλ!! Νομιζω οτι εισαι η πιο ειδικος στο forum οσον αφορα την περιοχη!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Εχω βαλει στην ιστορια καποιες φωτογραφιες με τιμες για φαγητα σε εστιατορια. Κατσε να δω κ τις υπολοιπες φωτογραφιες που εχω βγαλει με τιμες κ θα σου πω. Παντως για φαγητο ειναι πανακριβα... 18 φραγκα μια μακαροναδα ναπολιτεν! Ψωνιστε απο τα COOP και τα Migros του Grindelwald για να σωθειτε!
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Βόρειο Σέλας
Desiro τον Μάιο θα είμαι και εγώ τριγύρω, αν θες γράψε σε ποιο σαλέ θα μείνετε στο Grindelwald ακόμα δεν έχω κλείσει
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Desiro τον Μάιο θα είμαι και εγώ τριγύρω, αν θες γράψε σε ποιο σαλέ θα μείνετε στο Grindelwald ακόμα δεν έχω κλείσει
Έκανα μεγάλη έρευνα και κατέληξα στο Apartments Kirchbuel!! Στειλτους απευθειας email !!! Το εκανα εγω και μπυ δωσανε καλυτερη τιμη ,ενω μου ειπανε οτι γενικα στην Ελβετια πετυχαινεις καλυτερες τιμες με απευθειας επικοινωνια,παρα αμα κλεισεις απο καποιο site κρατησεων!! Παντως ο Μαιος ειναι off season και πολλα μερη ειναι κλειστα ,πραγμα που μου φανηκε περιεργο!! Οχι οτι θα μας χαλασει αυτο βεβαιως
 

Annoula koliaraki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ηρθε η ώρα για ταξίδι. Πώς το κατάλαβα; Το μάτι μου έπεφτε συνέχεια σε άρθρα για κάποιο υπέροχο αλπικό χωριό . Murren, Ελβετία. Jungfrau, Eiger, Monch. Jungfrau region, James Bond, TOP of EUROPE. Δεν χρειάστηκε και πολύ. Τι καλύτερο από ταξίδι μόνο με τρένο και τελεφερίκ; Τα εισιτήρια κλείστηκαν για την πρώτη εβδομάδα του Οκτώβρη.
Αφετηρία μας ήταν το αεροδρόμιο της Ζυρίχης. Προορισμός το Lauterbrunnen, στο οποίο θα φτάναμε με τρένα μέσω Λουκέρνης σε περίπου 4 ώρες. Η περιοχή Jungfrau περιλαμβάνει τα τρία επιβλητικά βουνά των Ελβετικών Αλπεων Jungfrau, Eiger, Monch. Αρχικά ήθελα να μείνουμε στο Murren, το οποίο είναι ένα παραμυθένιο χωριό στο οποίο απαγορεύονται τα αυτοκίνητα. Βρίσκεται σε υψόμετρο 1650μ. πάνω από την κοιλάδα του Lauterbrunnen. Ομως οι τιμές στα ξενοδοχεία ήταν τραγικά ακριβές, οπότε και αποφάσισα να μείνουμε στο Lauterbrunnen κάτω στην κοιλάδα, όπου θα κερδίζαμε χρόνο με τις μετακινήσεις μας με τα τρένα.
Εδώ να επισημάνω το πόσο ακριβή είναι η Ελβετία. Το φαγητό σε εστιατόριο είναι απλησίαστο. Η καλύτερη λύση είναι τα σούπερ-μάρκετ COOP. Καθημερινά ψωνίζαμε το φαγητό μας από κει. Σαλάτες, τοστ, σάντουιτς, φρούτα. Στο ταξίδι είχαμε και τον σχεδόν 5 ετών γιο μας και μόνο γι' αυτόν ψωνίζαμε φαγητό από εστιατόριο. Το νερό είναι παντού πόσιμο και σε όλα αυτά τα αλπικά χωριουδάκια υπάρχουν συντριβάνια όπου μπορείς να γεμίσεις άφοβα το μπουκάλι σου. Η ποιότητα του νερού είναι Evian.
Συνεχίζω με τα τρένα. Τι να πω... Εξαιρετικά καθαρά, συνεπέστατα και πανάκριβα. Συμφέρει να δεις τι αξιοθέατα θες να επισκεφτείς, να υπολογίσεις το κόστος και να αγοράσεις ένα travel pass για να εξοικονομήσεις χρόνο και φράγκα. Εμείς αγοράσαμε το Regional Pass Bernese Oberland, για 6 μέρες τα 2 άτομα 627 ευρώ. Στα Ελβετικά τρένα τα παιδιά κάτω των 5 ετών δεν πληρώνουν πουθενά. Εκτυπώνεις το Pass και απλά μπαίνεις σε όποιο τρένο ή τελεφερίκ καλύπτει, όσες φορές θες, ότι ώρα θες. Επίσης έχεις έκπτωση σε κάποια αξιοθέατα.
Συνεχίζοντας λοιπόν, είχαμε μείνει στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης. Από κει πήραμε τρένο για Luzern, κατευθυνθήκαμε στη λίμνη Brienz και στη συνέχεια αλλάξαμε για Interlaken Ost και μετά για Lauterbrunnen. Περίπου 4 ώρες δρόμος. Η διαδρομή δεν ήταν καθόλου κουραστική. Τα τρένα δεν ήταν γεμάτα και η θέα από το παράθυρο υπέροχη.



Καλησπέρα διάβασα το ταξίδι σου και πραγματικά είναι μαγικό.. να σε ρωτήσω κάτι;πόση ώρα είμαι περίπου αν θυμάσαι από μουρεν για jungfrua kai shilrhorn??και το κόστος των τελεφερίκ;την κάρτα για τα τρένα από που της βγάζεις;
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Μπαίνεις στο www.sbb.ch και βάζεις τους προορισμούς που θες, π.χ. https://www.sbb.ch/de/kaufen/pages/fahrplan/fahrplan.xhtml
Για Jungfraujoch ήταν περίπου 2 ώρες.
Επίσης τσέκαρε εδώ https://www.regionalpass-berneroberland.ch/en/
καθώς και αυτό το καταπληκτικό site που μας βοήθησε πολύ στην οργάνωση του ταξιδιού https://www.myswissalps.com/regionalpasses
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom