Το φαγητό είναι ταξίδι!

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Το φαγητό είναι ταξίδι! Έχει κανείς αντίρρηση?
Είναι ένα ταξίδι στις πατρίδες και τις τελετές τους, στο χρόνο, στα ήθη και στα έθιμα, στις απαγορεύσεις και τη γαστρονομική κουλτούρα των λαών..
Ένα μπαχαρικό που δύσκολα εντοπίζεται ανάμεσα στα συστατικά ενός φαγητού είναι όπως μια περιπλάνηση σε άγριο δάσος, ένα κομμάτι ψωμί είναι η ιστορία της διατροφής συμπυκνωμένη, ο εξωτισμός κάποιων συνταγών σε τοποθετεί αμέσως κάτω από ένα φοίνικα...ή ακόμη κουβαλά απόχηχους από παζάρια της Ανατολής και της Αφρικής...
(μήπως έγινα πολύ "μελό"?)
Το σίγουρο πάντως είναι ότι το φαγητό συνδέεται άμεσα με τα ταξίδια μας.
Υπάρχουν άνθρωποι (όπως ο chef Μπουρντέν) που περιπλανήθηκαν σε όλο τον κόσμο σε αναζήτηση του τέλειου γεύματος..
Τι θα λέγατε να μαρτυρήσουμε το μέρος στο οποίο φάγαμε το καλύτερο φαγητό και ποιό ήταν αυτό??
Εγώ πάντως το πιο ωραίο φαγητό το έφαγα εδώ στην Ελλάδα, (δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει και πολύ στο εξωτερικό ακόμη) στο λιμάνι της Πάρου και ήταν θαλασσινά: χταπόδια και κυδώνια και φυσικά γαρίδες σαγανάκι με λαδοτύρι Πάρου.
Πραγματική γαστρονομική πανδαισία!
ΥΓ: Δε μπορώ όμως να μην αναφέρω και τα τέλεια πιάτα κρεατικων σε περιοχή δίπλα από την Έδεσσα: κοτόπουλο α λα κρεμ, τσομπλέκι και κότσι.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Κι εμένα μου αρέσει πολύ να δοκιμάζω διάφορες γεύσεις στα ταξίδια μου, το θεωρώ σημαντικό κομμάτι του ταξιδιού..έχω φάει πολύ καλά στη Καλαβρία..γενικά όμως μ΄αρέσει πολύ η Ιταλική κουζίνα οπότε δεν είμαι αμερόληπτη..
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Πολύ ωραία ιδέα. Γιατί δεν κάνουμε έναν κατάλογο με μέρη που έχουμε φάει και να τα συστήνουμε και σε άλλους ? Κάτι όπως στους ταξιδιωτικούς οδηγούς.Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ( δεν έχω τέτοιες γνώσεις) αλλά μήπως θα μπορούσε να φτιαχτεί ένας οδηγός που να περιέχει εστιατόρια , μαγαζιά , ξενοδοχεία μέρη για επισκέψεις δοκιμασμένα όμως από εμάς και με πληροφορίες και διευθύνσεις?
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Φυσικά και κανένας δε μπορεί να είναι αμερόληπτος και αυτό είναι το ωραίο!
Σκέψου ότι σε κάποιους (βλέπε Ιάπωνες) αρέσουν πολύ οι γάτες!
Δε μας είπες όμως τι φαγητό ήταν αυτό.
Ή έστω κάποιο από τα πολλά που να σε εντυπωσίασε
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Maredia, συγχαρητηρια για το θεμα!Ειναι απ' αυτα που ζηλευω οποιον σκεφτηκε να τα ξεκινησει.Με τη δεουσα σοβαροτητα, θα συσκεφθω με τον ουρανισκο μου και θα επανελθω.Και παλι συγχαρητηρια.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Το θέμα "ταξίδια...gourmet" είναι σούπερ, απλά απ'ό,τι είδα αναφέρεται γενικά σε φαγητά που έχει ο κάθε τόπος, κάποια από τα οποία τα έχουμε δει μόνο στην τηλεόραση ή απλώς έχουμε ακούσει γι'αυτά.
Εγώ ρώτησα απλά ποιό ήταν το πιο ωραίο φαγητό που έχουμε εμείς φάει και πού!!!!!
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Αστακομακαρονάδα στην Ελαφόνησο!!!! Θαλασσινά(κυδώνια,πετροσωλήνες,γυαλιστερές,γαρίδες σαγανάκι) στην Ερέτρια.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Κι εμένα μου αρέσει πολύ να δοκιμάζω διάφορες γεύσεις στα ταξίδια μου, το θεωρώ σημαντικό κομμάτι του ταξιδιού..έχω φάει πολύ καλά στη Καλαβρία..γενικά όμως μ΄αρέσει πολύ η Ιταλική κουζίνα οπότε δεν είμαι αμερόληπτη..

Λοιπόν ας γίνω πιο συγκεκριμένη:p
είχαμε ανακαλύψει μια ταβέρνα κάτω από μια κληματαριά, που την είχε μια οικογένεια καθαρά ιταλική(ξέρετε γονείς, παιδιά, εγγόνια..χαμός!!). Δίπλα στην ταβέρνα ήταν ένα μπαξές (που λέμε στα μέρη μου..χρόνια έχω να χρησημοποιήσω αυτή τη λέξη..:)) με λαχανικά διάφορα..ότι έτρωγες σε λαχανικό ήταν από τον κήπο τους...το πρωί έκοβαν τις τομάτες και το βράδυ τις τρώγαμε εμείς...το φαγητό ήταν καθαρά νοτιοϊταλικό..με πολλά θαλλασινά κτλ...είχε μακράν τις καλύτερες πίτσες που έχω φάει ποτέ..και το καλύτερο τιραμισού (τα γράφω και γουργουρίζει η κοιλιά μου!μάλλον πεινάω..)
αχ βρε Maredia..τι μου έκανες τώρα...:cry:
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Φουρνοι Ικαριας
Η υπολοιπη παρεα πλατσουριζει ακομα.Στο μοναδικο καφενεδακι της παραλιας, εκτος απο μενα καθονται μονο οι ιδιοκτητες (δυο γεροντια).Ακολουθει ο εξης διαλογος :
Γιαγια, υπαρχει τιποτα προχειρο, να μας φτιαξεις να τσιμπισουμε ;
Oχι παιδι μου, δεν εχω.Μονο αμα θελετε να σας ανοιξω καμια κονσερβα και να σας φτιαξω και κανενα αυγο.
Οσο μιλαει η γιαγια, το ματι μου πεφτει σε μια λεκανη γεματη αστακους.Τη ρωταω σχετικα και παιρνω την εξης απαντηση :
Ε καλα, αστακους εχω, αλλα μου ειπες φαγητο.Θελετε να σας φτιαξω καναδυο ;
Ενας ευκαλυπτος, δυο τραπεζακια καφενειου ενωμενα, δυο κιλα αστακοι, βραστη κριτανη με λαδοξυδο και μπυρες.
Τι να μας πουν οι μαρινατες και οι φιουζιον εμπνευσεις και οι αστερατοι σεφ.Η γρια καφετζου στους Φουρνους, πανω σ'ενα χαρτινο τραπεζομαντηλο διδασκει γαστρονομικο μινιμαλισμο και τους εχει γραμμενους στη μπαλωμενη ποδια της.Ολους!
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Σε ολα τα μερη που εχω επισκεφτει, οσα χρονια κι αν εχουν περασει, αυτο που θυμαμαι ειναι το τι εφαγα και το κατα ποσο μου αρεσε!
Ατσακομακαροναδα στην Αλονησσο στην Στενη Βαλα, ψωμι ζυμωτο στην Καρπαθο στην μεση του πουθενα σε ενα ξενοδοχειακι, πιτσεςκαι παγωτα στην Ρωμη, μπριζολες στην Φλωρεντια, ρυζοτο στο Μιλανο, γαριδες σε χωνακι οπως εμεις εχουμε τον παρατεμπο στην Λισαβωνα, αυγα με πατατες και παελια στην Μαδριτη, ενα σωρο ψαρικα στην Βαρλεκωνη, το νοστιμοτερο μοσχαρι με φασολακια του κοσμου στο Μαροκο........
Οσο ποιο καλο ειναι το φαγητο τοσο ποιο καλα περναω!!! τελικα ειμαι πολυ κοιλιοδουλη και δεν το ειχα συνειδητοποιησει!!!
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
Φυσικά και κανένας δε μπορεί να είναι αμερόληπτος και αυτό είναι το ωραίο!
Σκέψου ότι σε κάπους (βλέπε Ιάπωνες) αρέσουν πολύ οι γάτες!
Δε μας είπες όμως τι φαγητό ήταν αυτό.
Ή έστω κάποιο από τα πολλά που να σε εντυπωσίασε
Eίναι και ωρα για μεσημεριανό :) λοιπον..ρολλο χοιρινό..μεσα του φλoύδα απο πορτοκάλι και γύρω του..σως ανανά !! hand made by Popi :) (my wife)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom