Το φαράγγι του Ρίχτη

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ε βεβαια!την σπηλλια την ειδα,ειδα και την αρκουδα αλλα πιο μεσα δεν πηγα.....απαππαπα!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
η Κρητη ειναι γεματη εκπληξεις!
το χειμωνα,χαζευοντας στο Κτεο βρηκα ενα περιοδικο με την ιστορια του Ακρωτηριου στα Χανια.Εκει λοιπον ειδα κατι απιστευτες φωτογραφιες απο το μοναστηρι του Γουβερνετου που ειναι σε αυτην την περιοχη,βρηκα και εγω την παρεα και πηγα!
οταν φτασαμε στο παλιο μοναστηρι ανακαλυψαμε οτι ειχε ενα μικρο φαραγγι το οπποιο εφτανε σε ενα μικρο κολπισκο με καταγαλανα νερα!απιστευτο μερος!

μόνο στα μπαράκια να γυρίζεις.
τώρα μόνο τα ανακάλυψες;
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν δεν κάνω λάθος, το όνομα Ρίχτης έχει να κάνει με τον καταρράκτη που υπάρχει στη μέση περίπου της διαδρομής, ο οποίος ρίχνει από 15m ύψος περίπου τα νερά και έτσι δημιουργείται μια μικρή λίμνη. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά αν θυμάμαι καλά κάτι τέτοιο είχα ακούσει από κάτοικο των Έξω Μουλιανών, όταν το πέρασα και' γω πριν 2 χρόνια.
Επειδή τυχαίνει να κατάγομαι από αυτά τα μέρη, οφείλω να πω ότι και η Ανατολική Κρήτη έχει απίστευτα μέρη αλλά δυστυχώς το κακό οδικό δίκτυο και κάποιοι άλλοι παράγοντες (πχ τοπικοί φορείς...), έχουν βοηθήσει στο να μείνει αυτός ο νομός λίγο στην "αφάνεια" (μεταφορικά το λέω) σε σχέση με τους υπόλοιπους τρεις του νησιού.
Με την πρώτη ευκαιρία θα δώσω πληροφορίες για το νομό Λασιθίου και για το τί μπορείτε να κάνετε, πού να φάτε, ποιά μέρη να επισκεφθείτε κλπ, τόσο για καλοκαίρι, όσο και για χειμώνα.
 

machos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επειδή τυχαίνει να κατάγομαι από αυτά τα μέρη, οφείλω να πω ότι και η Ανατολική Κρήτη έχει απίστευτα μέρη αλλά δυστυχώς το κακό οδικό δίκτυο και κάποιοι άλλοι παράγοντες (πχ τοπικοί φορείς...), έχουν βοηθήσει στο να μείνει αυτός ο νομός λίγο στην "αφάνεια" (μεταφορικά το λέω) σε σχέση με τους υπόλοιπους τρεις του νησιού.
ε, λιγο και οι Σητειακοι που ειναι (οχι ολοι φυσικα) για τον ... ξερεις.
αμα δεις στο tripadvisor το φαραγγι του ριχτη εχει 8 κριτικες "τελεια" (5 βαθμοι) και 4 κριτικες "πολυ καλο" (4 βαθμοι). Και οι 8 κριτικες 5 βαθμων ειναι απο αλλοδαπους ή Ελληνες μη κρητικους ενω οι 2 απο τις 4 "πολυ καλο" ειναι απο Σητειακους!!!!!!!! (μαλιστα ο ενας απο αυτους εχει βαλει σε ολες τις κριτικες του τελεια εκτος απο αυτο του τοπου του, ενω ο αλλος γραφει φανφαρες για το συντριβανι της ....Βαρκελωνης)

εδω το site:
http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g2543839-d2501278-Reviews-Richtis_Gorge-Siteia_Lassithi_Prefecture_Crete.html

Aκομα θυμαμαι τις κραυγες ορισμενων ντοπιων να μην επισκευθω την παραλια του Βαϊ γιατι εχει λεει χαλια μαυρα, δεν αξιζει μια και εχει πολλους τουριστες (οκ, το τελευταιο ισχυει ειδικα τον Ιουλιο που περασα απο εκει). Πανεμορφη παραλια με τα ολα της και εχει και μπονους παραλια ακριβως διπλα (με τους αμμολοφους) που και ερημικη ειναι και πολυ ιδιαιτερη ειδικα αν περπατησεις μεχρι την κορυφη εκει που τελειωνει η αμμος.

οκ, απο παρεα περασα τελεια, πραγματικα αψογοι σε φιλοξενεια, αλλα ορισμενες αποψεις τους και συμπεριφορες ειναι λιγο ουγκ.
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
machos, όταν υπάρχουν οι παραλίες της Ερημούπολης, της Χιόνας και του Ξεροκάμπου, λογικό είναι το Βάι να τους φαίνεται χάλια...
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
machos, όταν υπάρχουν οι παραλίες της Ερημούπολης, της Χιόνας και του Ξεροκάμπου, λογικό είναι το Βάι να τους φαίνεται χάλια...
Θα συμπληρώσω και την παραλία της Κάτω Ζάκρος.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
machos, όταν υπάρχουν οι παραλίες της Ερημούπολης, της Χιόνας και του Ξεροκάμπου, λογικό είναι το Βάι να τους φαίνεται χάλια...
Σκεφτόμουν να δω το Ρίχτη αυτό το ΣΚ αλλά το ακύρωσα για να το κάνω 4ήμερο
μια άλλη φορά, να βάλω μέσα και τ ο Μόχλο. καλά δεν είναι Μαράκι;
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σκεφτόμουν να δω το Ρίχτη αυτό το ΣΚ αλλά το ακύρωσα για να το κάνω 4ήμερο
μια άλλη φορά, να βάλω μέσα και τ ο Μόχλο. καλά δεν είναι Μαράκι;
Τέλεια soudiane...το Μόχλος είναι πολύ όμορφο. :) Πήγα τον περασμένο μήνα για το γάμο μιας φίλης και περάσαμε υπέροχα!
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
soudiane δεν το διευκρίνισα πριν αλλά νομίζω ότι 4 ημέρες για το Μόχλος είναι πολλές...είναι πολύ μικρό. Νομίζω ένα τριήμερο είναι αρκετό για να περάσεις το Φαράγγι και για να χαλαρώσετε και στο Μόχλος.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
soudiane δεν το διευκρίνισα πριν αλλά νομίζω ότι 4 ημέρες για το Μόχλος είναι πολλές...είναι πολύ μικρό. Νομίζω ένα τριήμερο είναι αρκετό για να περάσεις το Φαράγγι και για να χαλαρώσετε και στο Μόχλος.
αν η θάλασσα και η πλαζ είναι καθαρές μπορώ να κάνω και 6ήμερο
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
;) ..και εγω ειμαι αναμεσα στο φαραγγι Ριχτη και το φαραγγι Νεκρων της Ζακρου.. θα μενω εκει για το 4ημερο και σκεφτομαι να τα επισκεφτω και τα δυο....Σπυρο τυπωνω τις φωτο για να πεισω το συζυγο να αναβαλει το ψαρεμα για μια μερα...!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.431
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom