ΗΠΑ Το D.N.(Y).A μου.....

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι; Δεν εχει Ν.Υ.χτοπερπατηματα;
Εκει το μυαλο σου σενα :haha:
Αυτο μαλλον πρεπει να το εχω μεσα στο κομματι που εγραψα στο γραφειο κ θα το ποσταρω αυριο.Δεν επαιξε ξενυχτι για 2 λογους:
1.Ξυπνουσαμε 5 καθε μερα και δεν βαζαμε κωλο κατω..οποτε μετα ζζζζζζζζζζζ
2.Θελαμε να το κανουμε μια μερα στο Meatpacking ,αλλα τα καλα μαγαζια εχουν συνηθως λιστα καλεσμενων ,ουρες αναμονης ...υπηρχε περιπτωση λοιπον να φαμε πορτα ...και δεν ειχαμε παρει και ρουχα για εξοδο(βλεπε ξεκωλα)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κλεο ντροπη! Ουτε ενα μπαρ?? τιποτις??? Δηλαδη πεφτατε τεζα το βραδυ??
Παντως εγω περιμενω και βραδυνη αφηγηση ...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βαγκελανς θα σε απογοητευσω...οχι δεν ειδαμε ΝΥ by night.Αυτο δεν σημαινει οτι κοιμομασταν με τις ορνιθες .Κατα τις 12-1 πεφταμε ..αλλα κλαμπ οχι.Μονο μια βραδια πηγαμε για μπυρες σε μια pub (ξερετε η κλασσικη pub) που ηταν κοντα στο ξενοδοχειο.
Ααα ξεχασα !Ενα βραδυ γυριζοντας στο χοτελ πεσαμε πανω σε ενα παρτυ που εκανε σε ενα μπαρακι ενας συλλογος.Παμε και μεις φτιαγμενες για χορο και μας λενε" σορυ αλλα ειναι μονο για μελη"
Τι ξενερουα!
Ενω στο Μοναχο -παλι 4 κοριτσια -ειχαμε πετυχει παρτυ συλλογου και μας εβαλαν μεσα οι ανθρωποι και καναμε κ γνωριμιες.Οριστε οι Γερμανοι!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.012
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Εργα ΔΕΗ γραφουν οι πινακιδες που εχουν βαλει πανω στα πεζοδρομια.Τι να πω ..εχουν περασει και οι Αποκριες.
Ε πες το ντε! Ποια ΔΕΗ? Ο εργολάβος ας όψεται που περιμέναμε! Άντε και ο ΟΤΕ που δεν επενέβη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ξεχασα και το αλλο.Εκεινες τις μερες -25 Ιουνιου 2009 δεν ηταν?..πεθανε και ο Μιχαλακης ο Τζακσον.Ωρε τι γινοταν στην Αμερικη.Ολημερις και ολονυχτις επαιζαν τα καναλια το θεμα..εκπομπες..παραεκπομπες...στην Times Square βγαλανε αμεσως και πουλαγανε μπλουζακια ..αφισες...CD ..μεχρι και το ΜΟΜΑ εκανε ειδικο αφιερωμα στον εκλιποντα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
σε παρακολουθουμε στα σκαμνακια μας:clap:
για να δουμε θα μου κανει ποτε κλικ αυτη η πολη:rolleyes:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
6 το πρωι και 3 κοπελες περιμενουν εξω από το ξενοδοχειο το πουλμανακι που θα τις παει στη Φιλαδελφεια και το Amish County.Ουτε πρωινο δεν προλαβαμε να φαμε ..αλλα χαλαλι.

Ειχαν πεσει στο τραπεζι και 2 άλλες εκδρομες –δραστηριοτητες αλλα απορριφθηκαν λογω οικονομικων θεματων και ελλειψης χρονου.Αυτο βεβαια που σκυλομετανιωσα ηταν η εκδρομη στο Νιαγαρα –επρεπε να εχω βαλει στην ακρη περισσοτερα λεφτα και να τα διαθεσω για μια τετοια εκδρομη.Δεν θυμαμαι ακριβως ποσο εκανε η ημερησια εκδρομη με αεροπλανο στους Καταρραχτες του Νιαγαρα …πρεπει να ηταν γυρω στα 300$ το ατομο.Υπηρχε και οικονομικοτερη επιλογη..διημερο με μεταβαση με πουλμαν και διανυκτερευση .Αυτη απορριφθηκε γιατι θα μας στερουσε αρκετες μερες από την ΝΥ.Οπως και να χει ..ο Νιαγαρας μου εμεινε σαν απωθημενο!:(
Ειχαμε κανει σκεψεις και για πτηση με ελικοπτερο πανω από το Μανχατταν.Και αυτό ηταν αρκετα ακριβο :οι τιμες ξεκινουσαν από 150$ για 10 λεπτα πτησης +εξοδα καυσιμων ,ελικοδρομιου κλπ Άλλη μοναδικη εμπειρια και αυτή!

Το γκρουπακι μας αποτελουσαν μια φωνακλαδικη οικογενεια Ισπανων ,4 Κινεζοι και 2 σιωπηλες Ιρλανδεζες .Ο ξεναγος ηταν Αρτζεντινο και εκανε ξεναγηση στα αγγλικα και στα ισπανικα.Ξεκιναμε λοιπον σα σε σχολικη εκδρομη και περνωντας κατω από ένα τουνελ ,βρισκομαστε στο New Jersey.Απο εκεινο το σημειο φαινεται εκπληκτικα το skyline της ΝΥ. Συντομα το αφηνουμε πισω μας και μπαινουμε στον αυτοκινητοδρομο προς Πεννσυλβανια.Εκει λοιπον γεννιεται ένα κολλημα με τα αμερικανικα φορτηγα.Ειναι τοσο διαφορετικα από τα δικα μας φορτηγα…είναι πολύ εντυπωσιακα με πεταγμενες μουρες και 2 μπουρια δεξια και αριστερα ..μεταλλικες σχαρες μπροστα τρομαχτικες ..αλλα πολυχρωμα ..αλλα με φλογες στα πλαγια …είναι σαν τα δολοφονικα φορτηγα που βλεπουμε στις ταινιες που σε κυνηγουν να σε κανουν λιωμα. Βγαζουμε αρκετες φωτογραφιες ….
Το τοπιο είναι επιπεδο με πρασινα λιβαδια ή σιτηρα και ψηλα δεντρα δεξια και αριστερα του δρομου.Φτανουμε στην Φιλαδελφεια ..ειναι μια ομορφη πολη.Μου αρεσε πολύ η Φιλαδελφεια και ενδεχομενως να ηθελα να ζησω εκει .Κατευθυνομαστε προς το κτηριο που εκτιθεται η Καμπανα της Ανεξαρτησιας (Liberty Bell) .Eιναι η καμπανα που ηχησε κατά την Διακηρυξη της Ανεξαρτησιας .Για να την δεις πρεπει να γινει ελεγχος μεσω του ειδικου μηχανηματος στην τσαντα σου …too much μου φαινεται αυτό!
Μετα τις καμπανες και τα καμπαναρια εχουμε ραντεβου με ένα ξεναγο που μας οδηγει στην πρωτη Βουλη των Αμερικανων μετα τη Διακηρυξη της Ανεξαρτησιας .Μας καθιζει στα εδρανα και αρχιζει την ιστορια περι Συνταγματος ..των πρωτων αμερικανικων πολιτειων που δεν ηταν βεβαια 50 από την αρχη ..περι κοινοβουλιου ..μπλα μπλα ..μπλα …ζζζζζζζζζζζζζζζ:roll:

-Ξυπνα καλε φευγουμε ….θα χασουμε τους υπολοιπους .

Περναμε από ένα κεντρικο δρομο οπου δεξια και αριστερα μας ανεμιζουν οι σημαιες ολων των κρατων του κοσμου.Κανουμε μικρη σταση στο αγαλμα του Σταλονε –Ροκι με τα χερια υψωμενα …τι αμερικανια είναι παλι αυτή!!!Εγω παντως δεν τον τιμησα τον κ. Σταλονε με φωτο.

Ο δρομος συνεχιζει για το Amish County.Λιγα λογια για τους Αμις.Ειναι γερμανο-ελβετικης προελευσης και επειδη παντρευονται μονο μεταξυ τους ,διαπιστωνει κανεις τα καθαρα χαρακτηριστικα της καταγωγης τους .Το 1693 ηρθαν στην Αμερικη από Ελβετια –Γερμανια και Αλσατια ,εχοντας αποσχισθει ,οδηγουμενοι από τον Αναβαπτιστη Jakob Ammann,εξ ου και το ονομα τους .
Προσκολλημενοι σε παραδοσιακους τροπους ζωης δεν χρησιμοποιουν την τεχνολογια ,αυτοκινητα ,μηχανες ..καλλιεργουν τη γη με αροτρα ..δεν υπαρχει ρευμα ή συγχρονες ηλεκτρικες συσκευες στα σπιτια τους …τα παιδια τους πηγαινουν σε μονοθεσια σχολεια δικα τους ..και ντυνονται με ρουχα παραδοσιακα ,τα οποια ολοι μας φανταζομαι θα εχουμε δει σε καποια ταινια. Οποια σπιτια εχουν ένα αστερι απεξω ,λειτουργουν ως εκκλησιες ..εκεινη η οικογενεια δηλ εκτελει τη θρησκευτικη λειτουργια.
Καθως το πουλμαν περναει μεσα από τα χωρια τους ..οι εικονες είναι σα να σε ξαναγυριζουν στο Μικρο Σπιτι στο Λιβαδι των παιδικων σου χρονων.
Απεραντα χωραφια με σιτηρα ..χαμηλα χαριτωμενα σπιτακια με απλωμενα ρουχα εξω…ξανθα παιδακια με καπελακια παιζουν στα χωραφια …ανθρωποι πανω σε αμαξες και όχι αυτοκινητα.Τα σπιτια εχουν διπλα τους τεραστια μεταλλικα σιλο .
Η Αmish-Lancaster county εχει αρκετα χωρια, τα ονοματα πολλων από αυτά ..προκαλουν ελαφρο μειδιαμα στα χειλη: Bird-in-Hand,Intercourse,:bleh:Paradise,Strasburg….
Σταματαμε σε ένα συγκροτημα σπιτιων που αποτελουν εκθεσιακο χωρο της ζωης των Αμις .Μας ξεναγουν στο παραδοσιακο σπιτι των Αμις (ομολογω ότι πολλα από τα επιπλα και τα σκευη μου θυμισαν αυτά των παιδικων μου χρονων στη Μανη)..στο σχολειο τους ..στο τυροκομειο, σιδεραδικο,
μπακαλικο..στο νερομυλο ..σε σταβλο με αληθινα ζωακια .Το παντοπωλειο λειτουργει και ως σουβενιραδικο.Πωλουν κονσερβαρισμενα (ελλειψη ψυγειου) σχεδον τα παντα !Ακομα και βραστα αυγα ειδα να επιπλεουν μεσα σε μια κονσερβα.Επισης τα παπλωματα-κουβερλι τους είναι ωραια ,αλλα πανακριβα.Γενικα θα τολμησω να πω ότι υπαρχει μια αντιφαση στους Αμις:
ενώ αρνουνται την τεχνολογια και τον εξω κοσμο …προμοταρουν πολύ και «εκμεταλλευονται» τουριστικα τη διαφορετικοτητα τους . Υπηρχαν παρα πολλα σουβενιραδικα και μονο στο ιντερνετ να ψαξετε ,θα δειτε πολλα σαιτ και πολλη διαφημιση.Τι σοι απομονωση είναι αυτή?...........

Μετα την ξεναγηση αυτή μας περιμεναν αμαξες για καροτσαδα-buggy ride.
Αυτό ηταν μια ωραια εμπειρια .Κλαπα κλουπα κλαπα κλουπα η αμαξα μεσα στα χωραφια με τα καλαμποκια …ενιωθα σα να επαιζα σε καποια ταινια .

-Μωρ συ …τι θελει αυτος ο Αμις πανω στο ποδηλατο ..πισω από την καροτσα που μου κανει κατι νοηματα με τα χερια ?:shock:
-Μηπως θελει ωτοστοπ ο ανθρωπος?Κανει και ζεστη.
-Όχι παιδι μου αυτος με τα πορτοκαλι μουσια …πολύ περιεργα δε μας κοιταει αυτος ?Μην είναι η μετενσαρκωση της dim_kyr ?
-Who is dim_kyr καλε?
-Καλα αστο γ΄αυριο..που να σου εξηγω τωρα….

Πραγματι μας ακολουθουσε για καποια ωρα ενας ποδηλατης Αμις ..κοιτωντας μας περιεργα και γνεφοντας μας .Τι να ηθελε (ειδε αγνωστες γυναικες και χαρηκε ..ηθελε κατι άλλο ο ανθρωπος ?) ..θα μεινω με την απορια.
Τελος και η αμαξαδα .Καναμε μια σταση σε ένα μικρο οικισμο μεσα στα δεντρα για φαγητο.Ηταν ένα ειδικα διαμορφωμενο μερος ,πολύ παραδοσιακο-μου διαφευγει το ονομα τωρα –με εστιατορια και πολλα σουβενιραδικα(άλλο ένα δειγμα της τουριστικοποιησης του τροπου ζωης των Αμις) .Στο κεντρο μια μπαντα επαιζε παραδοσιακη μουσικη.Εκει λοιπον καναμε μια σταση 2 ωρων ..φαγαμε ..ψωνισαμε ..πριν παρουμε το δρομο του γυρισμου για το Μεγαλο Μηλο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
νυυυυυυυυυ 146.jpg
1. Μικρο σπιτι σε λιβαδι.

νυυυυυυυυυ 148.jpg
2. Οχι δεν ειναι ο πορτοκαλομουσος ποδηλατης.. ειναι ο οδηγος της καροτσας μας.
Διακρινεται και η σιωπηλη Ιρλανδεζα.

νυυυυυυυυυ 127.jpg
3. Μερος του εκθεσιακου χωρου των Αμις

νυυυυυυυυυ 138.jpg
4. Εσωτερικο σιδεραδικου

νυυυυυυυυυ 135.jpg
5. Τα κονσερβαρισμενα

νυυυυυυυυυ 141.jpg
6. Σχολειο

νυυυυυυυυυ 150.jpg
7. Τα σπιτια τους

νυυυυυυυυυ 156.jpg
8. Η μπαντα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα εσυ ολη τη νυχτα ανεβαζεις φωτογραφιες; που παρεμπιπτοντως ειναι πολυ ωραιες!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αχα!!!
Ωστε εσύ 'ησουν Κλεό, αυτή που μου είχε πατήσει την τιράντα απο το παντελόνι μου και σερνόμουν επι 4 χιλιόμετρα πίσω απο την καρότσα σας ε? Εκανα νοήματα η καψερή να σταματήσετε και εσύ με χαιρέταγες!!!!
Μην σε πετύχω πουθενά.......
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κλεοπάτρα ωραίες φωτογραφίες! Στεναχωρήθηκα που δεν πήγατε στο Νιαγάρα!:cry: Maybe next time!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλα εσυ ολη τη νυχτα ανεβαζεις φωτογραφιες; που παρεμπιπτοντως ειναι πολυ ωραιες!
Μα ειπαμε οτι θα το ξενυχτησουμε:haha:

Αχα!!!
Ωστε εσύ 'ησουν Κλεό, αυτή που μου είχε πατήσει την τιράντα απο το παντελόνι μου και σερνόμουν επι 4 χιλιόμετρα πίσω απο την καρότσα σας ε? Εκανα νοήματα η καψερή να σταματήσετε και εσύ με χαιρέταγες!!!!
Μην σε πετύχω πουθενά.......
Πω πω ρε dim ποσο σου πανε τα πορτοκαλι μουσιαααααα:haha:

Ευαγγελια ευχαριστω για το μαζεμα των φωτο σε ενα ποστ.Υπαρχει τροπος να το κανω και μονη μου?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.308
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom