Βέλγιο Ολλανδία Τρένα Βρυξέλλες-Άμστερνταμ

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
Παιδια καλησπέρα,

επειδη πρέπει να πάρω κάποιες αποφάσεις άμεσα...ουτε καν σε χρονο ντε-τε μπορει καποιος να με κατατοπισει σχετικα με το πως και απο που και ποσο κανει το τραινο που σε παει απο Βρυξελλες -> Αμστερνταμ....????

Πρεπει να κανω κρατηση απο τωρα ή μπορω να το παρω μολις φτασω...?

Θα το χρειαστω για ενα ταξιδι σε λίγες μερες.... Δευτερα 23 Αυγ.

Ευχαριστω πολυ :) :) :)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γεια γράφω από Βρυξέλλες αν και θα κάνω διαφορετικό δρομολόγιο από ότι είδα υπάρχουν υ
Τρένα καθε μια ώρα οπότε μη σκας τελευταία ώρα αγοράζεις εισιτήριο από το σταθμό
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
37.80 ευρώ το κανονικό, χωρις δλδ να παρεις το thalys
μπορεις να το κλεισεις από το ιντερνετ από πιο πριν ή από εκεί. Από εκεί ισως βγει και πιο ακριβά. Εξαρτάται...

αν ταξιδευες σαββατοκυριακο, τον ιουλιο και τον αυγουστο εχουν προσφορες πολύ συμφέρουσες
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :)

εχω βρει αυτες τις σελιδες:


αλλα οταν βαζω δρομολογια μου βγαζει 2 διαφορετικα νουμερα αμαξοστοιχειων στις στασεις που κανουν τα τρενα...

αυτο σημαινει οτι κατεβαινω και αλλαζω τραινο ?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
το ενα ειναι ΚΑΙ με το thalys, που σημαινει η διαδρομη ειναι 40 λεπτα πιο συντομη, πιο ακριβη ΚΑΙ πρεπει να αλλαξεις. πηγαινε με το 'κανονικο" καλυτερα
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :)

εχω βρει αυτες τις σελιδες:


αλλα οταν βαζω δρομολογια μου βγαζει 2 διαφορετικα νουμερα αμαξοστοιχειων στις στασεις που κανουν τα τρενα...

αυτο σημαινει οτι κατεβαινω και αλλαζω τραινο ?
Η επιλογή της ενοικίασης αυτοκινήτου δεν παίζει καθόλου ??
Γιατί καλά τα τρένα αλλά τα γρήγορα είναι ακριβά και όταν έχει και αλλαγές ζορίζουν πολύ τα πράγματα...
Εμείς κάναμε τη διαδρομή Άμστερνταμ-Μπρύζ και είχαμε δώσει γύρω στα 70 ευρώ το άτομο για μία διαδρομή και είχε και αλλαγή!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
νομιζω το κλασικο τρενο ειναι πολύ βολικό. φτηνο αναλογικά και γρηγορο. δεν ειναι μεγαλη η διαφορα με το thalys από άποψη διαδρομής, ούτε έχει την ταλαιπωρία.
και η διαδρομή είναι πολύ όμορφη.
το ίδιο και το λεωφορείο που πρότεινε ο amsterdam. οκ, ειναι λιιιγο μεγαλυτερη η διαδρομή, αλλά δεν είναι άσχημα. Το μόνο που με κούρασε στο λεωφορείο είναι οι αρκετές στάσεις εντός Ολλανδίας (κι όταν λεω 'αρκετες" εννοώ...3-4 :D)
Επιμένω για τρένο, γιατί...είμαι φαν των ΜΜΜ στην Ευρώπη. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε αυτοκίνητο όταν υπάρχουν αξιόλογες εναλλακτικές;)
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
νομιζω το κλασικο τρενο ειναι πολύ βολικό. φτηνο αναλογικά και γρηγορο.
Σίγουρα ξέρεις κάτι παραπάνω , εμείς κάναμε λάθος επιλογή τραίνου αλλά αυτό μας είχε προτείνει ο ταμίας στο Άμστερνταμ.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχαχαχα....καλά...άσε, μην αρχίσω για τους Ολλανδούς. Τα μιλανε καλά τα αγγλικά, αλλά από συννενόηση...μπουζούκι! που είσαι ρε amantab να θυμηθούμε τα ωραία τους...
ασε, άσε, μην αρχίσω με τους βλάχους της Ευρώπης:bleh: (no offence to the...vlachous!)
λυπάμαι που ταλαιπωρηθήκατε :(
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
για αυτοκινητο δεν θα το σκεφτομουν καθολου.... κ αυτο μια ευθυνη ειναι και μαλιστα αντε να ψαχνεις για παρκαρισμα μεσα στο Αμστερνταμ ή να παρεις κανενα λαθος δρομο και μετα πανικος και καταστροφη μαζι !!!!

Σας ευχαριστω πολυ....απο οτι φαινεται με το που θα κατεβω Βρυξελλες θα τρεξω προς τα τρενα...αληθεια ξερει κανεις αν ειναι μακρυα ή αν ειναι μεγαλο το αεροδρομιο των Βρυξελλων ?

οποιο τρενο φευγει το παιρνω και φυγαμε για Αμστερνταμ....

για μια συνεντευξη θελω να παω αλλα κατι τετοιες καταστασεις μου κανουν τα νευρα τσιτα....και με βλεπω μολις φτανω στον μανατζερ να του λεω .... αντε γ@@#@$@@ κ εσυ και ο γρυλος !!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom