Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Τρίγωνο Μπρατισλάβα-Βουδαπέστη-Βιέννη

Μηνύματα
6
Likes
32
Καλώς σας βρήκα.. Παρόλο που διαβάζω συχνά το forum για αναζήτηση πληροφοριών αλλά και απλά για να ταξιδέψω μέσα απο τις εμπειρίες άλλων ήρθε η ώρα να γράψω την πρώτη μου ιστορία.

Απo ότι έχω δεί οι 3 πόλεις που επισκέφτηκα είναι δημοφιλέστατες στο site είτε ως μεμονωμένοι προορισμοί είτε ακόμα και σαν ταξιδιωτικό τρίγωνο σαν και το δικό μου. Οπότε αυτό σημαίνει ότι οι περισσότεροι απο εσάς πιθανότατα έχετε ξαναδιαβάσει για αυτές απο άλλους φίλους του site και ίσως με περισσότερες λεπτομέρειες και αξιοθέατα και φωτογραφίες. Απλά θέλησα να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου με έσας.

Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι αυτό το ταξίδι ήταν η πρώτη μου επαφή με την εμπειρία του solo travelling.
Δεν μπορώ να πώ ότι ήταν η 1η μου επιλογή αλλά μάλλον προέκυψε. Συγκεκριμένα αφού κανόνισα την καλοκαιρινή μου άδεια στην πορεία λόγω διαφόρων συγκυριών κατέληξα χωρίς παρέα με την άδεια μου. Έτσι σκέφτηκα να αφήσω τις ανασφάλειες μου και να τολμήσω το πρώτο μου ταξίδι ως solo traveller και μπορώ να πώ ότι δεν το μετάνιωσα.

Προορισμοί-Εισητήρια
Μετά απο σκανάρισμα κατέληξα στην πιο οικονομική επιλογή - να ναι καλά η Ryanair- της Μπρατισλάβα (70€ εισητήρια μετ' επιστροφής). Η σκέψη μου ήταν να την συνδυάσω με τις κοντινές Βουδαπέστη και Βιέννη.

Έτσι το πρόγραμμά σχηματίστηκε με 1 μέρα στην Μπρατισλάβα και από 3 μέρες στις άλλες 2 πόλεις. Η σκέψη μου ήταν να χρησιμοποιήσω τρένα για μεγαλύτερη άνεση. Συνολικά οι 3 διαδρομές τρένων κόστισαν 40€. Συγκεριμένα 17€ Μπρατισλάβα-Βουδαπέστη απο το γκισέ, 13€ Βουδαπέστη-Βιέννη και 10€ Βιέννη-
Μπρατισλάβα. Τα 2 τελευταία απο online booking μέσω των επίσημων σελίδων των εθνικών σιδηροδρομικών εταιριών. Η σλοβάκικη έταιρία απλά δεν δίνει την δυνατότητα του online booking.

 
Last edited:
Μηνύματα
6
Likes
32
ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Μπρατισλάβα


Η πτήση μου προσγειωνόταν στο αεροδρόμιο της Μπρατισλάβας στις 7:30 ώρα Σλοβακίας. Από το αεροδρόμιο ακριβώς έξω στο πάρκιν αυτού ξεκινάει το λεωφορείο 61 που πηγαίνει στον κεντρικό σταθμό τρένων Bratislava hlavná stanica. Απο εκεί πήρα το λεωφορείο 93 που 2 στάσεις μετά με άφησε στο Hodžovo námestie. Είναι η πλατεία στην οποία βρίσκεται το προεδρικό μέγαρο.
20160804_210245.jpg


Στο διπλανό δρόμο βρισκόταν το Downtown Backpacker's Hostel. http://www.backpackers.sk/

Επέλεξα και στις 3 πόλεις την λύση του hostel για 2 προφανείς λόγους. Ο 1ος αφενός ήταν οικονομικός, αφού το μονόκλινο σε ξενοδοχείο ήταν απαγορευτικό και ο 2ος ήταν αφού ταξίδευα μόνος μου να γνωρίσω κόσμο και να μειώσω το αίσθημα της μοναξιάς.
Αξιοπρεπές hostel με ευχάριστο προσωπικό που το συστήνω σε όποιον είναι εξοικοιωμένος με τα hostel, γιατί διαπίστωσα απο συζητήσεις ότι στην Ελλάδα έιναι πολύ παρεξηγημένα.

Αφού άφησα τα πράγματά μου αμέσως ξεχύθηκα στην πόλη της Μπρατισλάβας για μια βόλτα. Γενικά μικρή πόλη που περπατιέται εύκολα σε μία μέρα αλλά πολύ όμορφη και γραφική.

Συνεχίζοντας απο την Hodžovo námestie στα 2 βήματα βρίσκεις την
Hurbanovo námestie (όπου namestie η πλατεία), η οποία οριοθετεί την αρχή της παλιάς πόλης.
20160804_211117.jpg


20160804_211308.jpg

Στο βάθος φαίνεται το κάστρο ενώ ακριβώς πάνω στην πλατεία βρίσκεται η
Trinity Church.

Ακριβώς μπροστά υψώνεται η πύλη του Αγίου Μιχαήλ.
20160804_211819.jpg

περνώντας την οποία ξεκινάει ο κεντρικός πεζόδρομος Michalská-Ventúrska.
20160804_211956-EFFECTS.jpg


20160804_212421.jpg

Από εκεί περπάτησα τους κεντρικούς δρόμους της πόλης
20160804_213247.jpg

20160804_213237.jpg
περνώντας από την κεντρική πλάτεία
20160804_212629.jpg

για να καταλήξω στον Δούναβη και την γέφυρα Most SNP
20160804_214645.jpg

με την μαγευτική θέα του φωτισμένου κάστρου.

20160804_220336.jpg


Υ.Γ. Ότι φωτογραφία ανεβάζω είναι απο κινητό χωρίς τρίποδα κτλ. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τις καλύτερες αλλά ίσως κάποιες απο αυτές ειδικά οι βραδυνές να με προδώσουν.

Έτσι αφού περπάτησα την βραδυνή Μπρατισλάβα γύρισα στο hostel όπου είχε live ένα γκρουπάκι και ξεκουράστηκα μιάς και η αυριανή μέρα περιελάμβανε τρένο και Βουδαπέστη.





 
Last edited:
Μηνύματα
6
Likes
32
Συγχωρέστε με αλλά από οτι κουβέντιασα με τον moderator από λάθος δικό μου οι φωτογραφίες εμφανίζονταν σε μένα αλλά όχι στο forum..Νομίζω πως τώρα φαίνονται..
 
  • Like
Reactions: VIR
Μηνύματα
6
Likes
32
Συνέχεια
Την επόμενη μέρα το πρωί είχε έρθει η ώρα για την Βουδαπέστη. Το τρένο για Βουδαπέστη φεύγει φυσικά από τον κεντρικό σταθμό τρένων κάθε 2 ώρες και διαρκεί 2ώρες και 40 λεπτά. Το κόστος του εισητηρίου είναι 17 ευρώ και το βγάζεις απο τα γκισέ του σταθμού καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικής κράτησης.

Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχει και η λύση του λεωφορείου το οποίο κάνει σχεδόν την ίδια ώρα και είναι λίγο φθηνότερο ανάλογα την εταιρία. Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που εκτελούν το δρομολόγιο τις οποίες μπορεί ευκολα να βρεί ο καθένας με λίγο ψάξιμο.

Με τα πολλά λίγο μετά την 13:00 βρισκόμουν στον σταθμό Keleti(τον έναν απο τους 2, υπάρχει και ο Nyugati στην δυτική πλευρά της πόλης). Απο εκεί η γραμμή 2 του μετρό με έφερε στην Deák Ferenc tér που είναι κεντρική πλατεία και ταυτόχρονα συγκοινωνιακός κόμβος μιας και περνούν απο εκεί οι 2 απο τις 3 γραμμές του μετρό και πλήθος λεωφορείων και τραμ. Στα 300 μέτρα ήταν το Wombats City Hostel επί της Kiraly str.

Τελικά αποδείχτηκε ιδανική επιλογή για πολλούς λόγους. Πέρα απο το ότι ήταν άψογο σε όσα έχουν να κάνουν με το hostel καθε αυτό, ήταν σε ιδανική τοποθεσία καθώς όπως είπα η Deák Ferenc tér βρισκόταν 2' μακριά για όποιον επιθυμεί τα ΜΜΜ ενώ για όποιον είναι της λογικής του βαδίσματος στην ουσία οτιδήποτε στην πόλη ήταν σε απόσταση απολύτως λογική. Επιπλέον ακριβώς απέναντι βρισκόταν η είσοδος του Gozsdu Courtyard. Στην ουσία πρόκειται για μια τεράστια στοά που οδηγεί σε κτίρια με εσωτερικές αυλές και η οποία είναι γεμάτη εστιατόρια και bar-pubs. Πέρα απο την Gozsdu Courtyard γενικά η γειτονιά είναι αρκετά ζωντανή.

Κάπου εδώ κλείνει η παρένθεση του hostel και συνεχίζω. Αφού άφησα τα πράγματά μου έτρεξα να προλάβω το free walking tour των 14:00 στα Starbucks της Deák Ferenc tér. Για όσους δεν γνωρίζουν στις περισσότερες μεγαλουπόλεις-πρωτεύουσες της Ευρώπης υπάρχουν εταιρίες που διοργανώνουν δωρεάν ξεναγήσεις της πόλης με όποιον επιθυμεί να δίνει φιλοδώρημα ώς αντίτιμο. Εγώ διάλεξα αυτήν της http://original-europe-tours.com/ . Έτσι ξεκινήσαμε με την Claudia την ξεναγό μας για βόλτα στην πόλη η οποία διήρκησε 2.5 ώρες. Όπως καταλαβαίνεται η ξενάγηση συμπεριλαμβάνει μεγάλο μέρος της πόλης και των αξιοθεάτων αυτής. Αφού διασχίσαμε την
Erzsébet tér
20160806_133231.jpg
βρεθήκαμε στην Βασιλή του Αγίου Στεφάνου.
20160805_142310.jpg

και από εκεί αφού διασχίσαμε τον πεζόδρομο Zrínyi που φαίνεται και στην φωτογραφία στριβοντας δεξιά φτάσαμε στην πλατεία της Ελευθερίας
20160805_142811.jpg
στην οποία βρίσκονται και 2 μνημεία που αφορούν το Β' Π.Π.

Συνεχίζοντας στο τελείωμα της πλατείας αυτής σχεδόν δίπλα ξεκιναέι η πλατεία που κοιταέι το πίσω μέρος του κοινοβουλείου. Απλά μαγικό.
20160805_144441.jpg

20160805_145433.jpg

Απο εκεί φτάσαμε στην όχθη του Δούναβη έχοντας πλέον και πλήρη οπτική πρόσβαση στην Βούδα και ενώ είχαμε μπροστά στα ...πόδια μας το μνημείο των "παπουτσιών" αφιερωμένο στου εβραίους οι οποίοι πετάχτηκαν στον Δούναβη σε εκείνο το σημείο.
20160805_150158.jpg

Περπατώντας την μία όχθη του Δούναβη είχε έρθει η ώρα να διασχίσουμε την γέφυρα των αλυσίδων και να περάσουμε στην πλευρά της Βούδας.
20160805_151054.jpg


Εκεί ανεβήκαμε απο τα σκαλιά στο κάστρο της Βουδαπέστης και θαυμάσαμε το κάστρο και την πανοραμική θέα απο αυτό.
20160805_151928-COLLAGE.jpg

Επόμενη στάση και τελευταία της ξενάγησης ήταν ο προμαχώνας των ψαράδων- fishermans bastion. Πρόκειται για ένα σύμπλεγμα απο τείχη και πολεμίστρες ενώ ακριβώς δίπλα βρίσκεται και η matthias church. Όλο το μέρος δίκαια θεωρείται απο τα δημοφιλέστερα αξοθέατα της Βουδαπέστης.
20160805_163041.jpg
20160805_160908.jpg

20160805_162300.jpg

20160805_162506.jpg

20160805_162848.jpg

20160805_163049.jpg

20160805_164216_HDR.jpg


Σε αυτό το σημείο τελειώνει η ξενάγηση και μόνος μου πλέον κατηφόρισα για την όχθη και την Batthyány tér την πλατεία δηλαδή που βρίσκεται ακριβώς απέναντι απο το κοινοβούλιο για να δώ αυτό.
20160805_165719_HDR.jpg


to be coninued...
 
Μηνύματα
6
Likes
32
Απο εκέινο το σημείο είπα να πάρω το τραμ 19. Εδώ να πώ ότι υπάρχουν 2 γραμμές τραμ οι οποίες στην ουσία είναι απολύτως τουριστικές - εννοώντας το από πού περνούν και τί βλέπεις και όχι τον πόσο κόσμο έχουν- με την τιμή βέβαια του απλού εισητηρίου(1 ευρώ περίπου είναι το εισητήριο για όλα τα μέσα). Αυτές είναι η γραμμή 19 και η 2. Η 19 σε πηγαίνει κατα μήκος όλης την όχθη του Δούναβη απο την πλεύρα της Βούδας και η 2 κατα μήκος της όχθης απο την πλευρά της Πέστης. Οπότε μπορείτε να φανταστείτε πόσο όμορφες διαδρομές είναι και οι δύο μιάς και βλέπεις το ποτάμι με τις γέφυρες και όλα τα αξιοθέτα που βρίσκονται στις 2 όχθες.
20160805_165745_HDR.jpg


Έτσι με το τράμ κατέληξα στην στάση Rudas Bath. Εκεί βρίσκονται βεβαίως τα ομώνυμα λουτρά ενώ απο την μία μεριά βρίσκεται η γέφυρα της Βασίλισσας Ελισάβετ και από την άλλη μεριά υψώνεται ο λόφος Gellert. Φυσικά φαίνεται και η πανέμορφη γέφυρα της Ελευθερίας.
20160805_172011_HDR-COLLAGE.jpg

Απο εκεί διασχίζοντας την γέφυρα πέρασα στην Πέστη όπου και περπάτησα όλον τον κεντρικό πεζόδρομο Vaci Utca γεμάτο με γνωστές αλυσίδες καταστημάτων, μαγαζιά διάφορα,καφε εστιατόρια κτλ..
20160805_173802_HDR-COLLAGE.jpg

Αφού περπάτησα όλη την Vaci Utca μέχρι και την Vörösmarty tér στη συνέχεια διασχίζοντας την Deák Ferenc tér έφτασα στην kiraly str. και την Gozsdu Udvar, την στοά που ανέφερα νωρίτερα. Περνώντας μέσα απο την στοά
20160805_200252_HDR.jpg


κατέληξα στην εβραική γειτονιά και την 3η μεγαλύτερη συναγωγή της Ευρώπης,
20160805_201515_HDR.jpg

ενώ το περπάτημα με έφερε στον Δούναβη ξανά για να θαυμάσω αυτή την φορά και για 1η φορά , μιας και ήταν η πρώτη μου μέρα, τα αξιοθέατα βράδυ φωτισμένα. Το θέαμα ήταν πραγματικά εντυπωσιακό.
20160805_204010.jpg

20160805_203722.jpg

20160805_204003.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom