Ταϊλάνδη Τραίνο από Μπανγκοκ για Κο παγκαν

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Καλησπέρα σε όλους τους travellers!!!
Αν και βλέπω ότι για Ταϊλάνδη έχουν ειπωθεί πάααρα πολλα στο φόρουμ, δεν έχω βρει πληροφορίες για ταξίδια με τραίνο ή λεωφορείο από Μπανγκόκ για κο Σαμούι, Κο Παγκαν κτλ. Ζητώ συγνώμη εάν έχει ξαναειπωθεί το θέμα αλλα μέσω της αναζήτησης δεν βρήκα τίποτα... Εάν έχει κάνει κάποιος την διαδρομή θα χαρώ πολύ να μας δώσει τα φώτα του για το πως κλείνεις το πολλαπλό εισητήριο τραίνου, λεωφορείου & καραβάκι, τις τιμές, τι να προσέξουμε και εάν τελικά αξίζει το κόπο ή να επιλέξουμε την αεροπορική οδό...! Ά και βασικό εάν πρέπει να τα κλείσουμε πριν φύγουμε και από που ή εάν είναι πιό εύκολο να το κάνουμε όταν φτάσουμε!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ξέρω κάποιον εδω μέσα που να το έκανε. Κι εγώ και τις δυο φορές που πήγα στα νησιά προτίμησα τη μια το αεροπλάνο και την άλλη νοικιασμένο αυτοκίνητο από Σουρατανι- Κράμπι και επιστροφή Σουρατανι και μετα φέρυ.
Από Μπανγκοκ οι ώρες είναι πολλές, μου φαίνεται πολυ κουραστικό το τρένο και το λεωφορείο, εκτός αν έχεις πολλές μέρες στη διάθεσή σου και θεωρείς διασκεδαστικό να δεις τη διαδρομή.
Οι πτήσεις πάντως είναι αρκετά φθηνές, εγώ θα προτιμούσα το αεροπλάνο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το αδέλφι έκανε το αντίστροφο πέρυσι, από Ko Τao - Bangkok.

Η διαδρομή που έκαναν ήταν Koh Tao - Chumphon -BKK με συνδυασμό
ταχύπλοο + λεωφορείο μέχρι το σταθμό του τραίνου + 1st class κλινάμαξα (1550Β το άτομο)
Μπορείτε να κλείσετε οι δύο σας 1 κουκέτα πάνω/κάτω, για να είσαστε μαζί..... αλλά πρέπει να το κάνετε εγκαίρως δηλαδή 4-5 μέρες τουλάχιστον πιο πριν...οι τιμές είναι διαφορετικές, πάνω κουκέτα πιο φθηνή..!!! το κανονίζεις με τη reception του ξενοδοχείου στην BKK, οπότε με το που θα φτάσεις καλό είναι να κλείσεις κιόλας... Δεν χρειάζεται να τα κλείσεις πιο πριν, στο ξενοδοχείο θα σε βοηθήσουν, αρκεί βέβαια να κάνει διανυκτέρευση στην ΒΚΚ.

Δεν ταλαιπωρήθηκαν ιδιαίτερα με την όλη διαδικασία, αφού το ταξίδι ήταν νυχτερινό και όλα πήγαν ρολόι.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!!
Δεν το ηξερα ότι εξυπηρετούν άλλες αεροπορικές εκτός από Μπανγκόκ αίρ για τα νησάκια και επειδή μας έβγαινε το κόστος αρκετά υψηλό σκεφτήκαμε για τραίνο!! Βέβαια να δούμε πως θα μπώ εγώ σε αυτά τα αεροσκαφάκια που μια υψοκλειστοφοβία :shock: την έχω!!! Πάντως είναι καλό να έχουμε εναλλακτικές!!!
Ευχαριστώ και πάλι, καλά ταξίδια να έχουμε όλοι!!!:clap:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!!
Δεν το ηξερα ότι εξυπηρετούν άλλες αεροπορικές εκτός από Μπανγκόκ αίρ για τα νησάκια και επειδή μας έβγαινε το κόστος αρκετά υψηλό σκεφτήκαμε για τραίνο!! Βέβαια να δούμε πως θα μπώ εγώ σε αυτά τα αεροσκαφάκια που μια υψοκλειστοφοβία :shock: την έχω!!! Πάντως είναι καλό να έχουμε εναλλακτικές!!!
Ευχαριστώ και πάλι, καλά ταξίδια να έχουμε όλοι!!!:clap:
Για Κο Παγκαν και Σαμούι σε πάνε αεροπορικός στο Surat Thani και μετά με καράβι στο νησι. Στο ναύλο σου περιλαμβάνεται το αεροπορικό εισητήριο, το λεοφορείο απο το αεροδρόμιο στο λιμάνι και το καράβι μέχρι το νησι. Εκτός από την Air Asia υπάρχει και η Νοκ Air.

Πάντως δεν τα λες ακριβώς και αεροσκαφάκια ;):bleh:


airasiaplane.jpg
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Για Κο Παγκαν και Σαμούι σε πάνε αεροπορικός στο Surat Thani και μετά με καράβι στο νησι. Στο ναύλο σου περιλαμβάνεται το αεροπορικό εισητήριο, το λεοφορείο απο το αεροδρόμιο στο λιμάνι και το καράβι μέχρι το νησι. Εκτός από την Air Asia υπάρχει και η Νοκ Air.

Πάντως δεν τα λες ακριβώς και αεροσκαφάκια ;):bleh:


View attachment 14241
Είδα φωτό από τη solar air από το λίνκ που ανέβασες και αγχώθηκα!! Όχι τελικά έχεις δίκιο δεν είναι τα σκάφη που είχα στο μυαλό μου!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Υ.Γ. Αναμένουμε εξελίξεις στην ιστορία σας...!! :bleh: :lol:
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
με τρένο στην ταϊλάνδη

Εγώ με την γυναίκα μου 2 φορές όταν βρισκόμασταν εκεί χρησιμοποιήσαμε το τρένο, τη πρώτη φορά απο ΒΚΚ για τσάνκ Μάι και την άλλη από Σουράτ Θανί για ΒΚΚ ταξιδέψαμε νύκτα πήραμε δίκλινη κουκέτα και φθάναμε στον προορισμό μας πρωί. τώρα δεν θημάμε το ποσό που πληρώσαμε αλλα δεν πρέπει να ήταν ακριβά αν σκεφτείς ότι γλυτώνεις και το ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom