Γερμανία Τρεις ημέρες στην Σαξονία: Δρέσδη, Γκέρλιτς, Λειψία, Μόριτζμπουργκ, Μάϊσεν

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@escursione Πολύ ωραία ιστορία, όμορφα δομημένη! Και ακόμα πιο ωραία η προσθήκη ιστορικών γεγονότων που της προσδίδει επιμορφωτικο χαρακτήρα!!!

Νομίζω και εγώ ότι είναι καλύτερα για όλους η ολοκλήρωση των ιστοριών να γίνονται μέσα σε ένα λογικό διάστημα γιατί διαφορετικά ¨χάνεται" η ιστορία αλλά και το ενδιαφέρον.
Όσον αφορά την ολοκλήρωση των ιστοριών, συμφωνώ ότι πρέπει να ολοκληρωνονται! Για τον χρόνο όμως της ολοκλήρωσης δεν συμφωνώ.....και δεν εννοώ να ολοκληρώσεις μία ιστορία σε 10 χρόνια! Δεν έχουμε όλοι την ίδια συγγραφικη ευγλωττια, ούτε τον ίδιο ελεύθερο χρόνο και ο τρόπος που διαλέγουμε να γράψουμε μία ιστορία δεν είναι ίδιος για όλους.
Με αυτόν τον τρόπο, δεν θα έπρεπε να γράφει ιστορίες όποιος δεν μπορεί να τις ολοκληρώσει σε ένα μήνα πχ....Εννοείται ότι όλοι μας δεν διαβάζουμε ότι δεν μας ευχαριστεί!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Εγω θα ελεγα να μη κρινουμε εαν δεν ξερουμε προσωπα και καταστασεις.ειδικα εαν καποιος
εχει ολοκληρωσει τα 9/10 της ιστοριας του.

Σε ευχαριστουμε για τις ομορφες εικονες.Ειδικα η τελευταια πολη και οι πορσελανες ηταν κατι το ιδιαιτερο.Μου γεννησες ιδεες για επομενο ταξιδι στην ομορφη αλλα παρεξηγημενη Γερμανια.
Η Γερμανια ειναι πανεμορφη.Ειδικα η νοτιος Γερμανια (βαυαρια) και οι περιοχες γυρω απο τον Ρηνο ειναι απιστευτες.Για να μη πω για τον Ρομαντικο δρομο.
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ένα μπράβο για την τόσο λεπτομερή ιστορία-οδηγό για πόλεις που δεν είναι ευρέως γνωστές. Έδωσες ένα καλό στίγμα της περιοχής και πιστεύω πως θα βάλεις στο τριπάκι αρκετούς να τις επισκεφτούν.

Όσο γι' αυτό
Προσπάθησα να την ολοκληρώσω όσο πιο γρήγορα μπορούσα και προτρέπω όλους όσους έχουν μισοτελειωμένες ιστορίες να τις ολοκληρώσουν.
έχω να πω πως κατ' αρχήν ο @escursione δεν έκρινε κανέναν, και δεν ήταν καυστικός ή ειρωνικός με όσους δεν ολοκληρώνουν τις ιστορίες τους. Απλά προέτρεψε. Θα συμφωνήσω βέβαια εν μέρη, γιατί πράγματι μια ιστορία θέλει να της αφιερώσεις πολύ χρόνο ειδικά αν είναι πολλά κεφάλαια, έχει πολλές αναφορές και πολλές φωτογραφίες. Όπως και ιστορίες χωρίς εικόνες, με διαλόγους, σενάριο και μυθοπλασίες σαν σήριαλ. Θέλουν κι αυτές το χρόνο τους ειδικά αν δεν έχεις έμπνευση για το πως θα προχωρήσει το σήριαλ. Αλλά είναι ωραίο όταν υπάρχει μια ροή και ανεβαίνουν τα κεφάλαια σε τακτά χρονικά διαστήματα. Βγάζω το καπέλο στον taver που γράφει απαιτητικές αναλυτικές ιστορίες και πάντα ανεβάζει τα κεφάλαια ανά λίγες μέρες. Προφανώς και αυτό δεν είναι εύκολο να το καταφέρουμε όλοι μας.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
kyriakosm, εχεις απολυτο δικιο.
Μπαμπεργκ ειδικα αλλα και Νυρεμβεργη, βυρτζμπουργκ, ρεγκενσπουργκ αλλα και Χαιλδεβεργη-ομπερ ντερ ταουμπερ, ειναι μαγευτικές όλες τους
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αλλά είναι ωραίο όταν υπάρχει μια ροή και ανεβαίνουν τα κεφάλαια σε τακτά χρονικά διαστήματα. Βγάζω το καπέλο στον taver που γράφει απαιτητικές αναλυτικές ιστορίες και πάντα ανεβάζει τα κεφάλαια ανά λίγες μέρες.
Τι ανά λίγες μέρες, κάθε μέρα ανεβάζω, μερικές φορές και δυο τη μέρα, αν ένα από τα δυο είναι μικρό! Αλλά είναι όλο το κείμενο γραμμένο (και φτιαγμένο με φωτογραφίες σε bbcode στη θέση τους ήδη κλπ), 5 λεπτά μου παίρνει πλέον κάθε κεφάλαιο. Ο λόγος βέβαια είναι δικός μου, δε με εμπιστεύομαι ότι θα στρωθώ στο γράψιμο αλλιώς. Στην περίπτωσή μου, η δημοσίευση πάντα ξεκινάει μόνο όταν τα πάντα είναι έτοιμα από πριν...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τι ανά λίγες μέρες, κάθε μέρα ανεβάζω, μερικές φορές και δυο τη μέρα, αν ένα από τα δυο είναι μικρό! Αλλά είναι όλο το κείμενο γραμμένο (και φτιαγμένο με φωτογραφίες σε bbcode στη θέση τους ήδη κλπ), 5 λεπτά μου παίρνει πλέον κάθε κεφάλαιο. Ο λόγος βέβαια είναι δικός μου, δε με εμπιστεύομαι ότι θα στρωθώ στο γράψιμο αλλιώς. Στην περίπτωσή μου, η δημοσίευση πάντα ξεκινάει μόνο όταν τα πάντα είναι έτοιμα από πριν...
Ιδανικός τρόπος!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
kyriakosm, εχεις απολυτο δικιο.
Μπαμπεργκ ειδικα αλλα και Νυρεμβεργη, βυρτζμπουργκ, ρεγκενσπουργκ αλλα και Χαιλδεβεργη-ομπερ ντερ ταουμπερ, ειναι μαγευτικές όλες τους
Μάλλον εννοείς το ροτενμπουργκ οντ ντε ταουμπερ. Εννοείται πως και η Χαϊδελβέργη είναι πανέμορφη. Αλλά είναι 1 ωρίτσα από τη Φρανκφούρτη
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Δεν με εξεπληξε η απαξιωση της δρεσδης από εναν τοσο γνωστό παγκοσμιας εμβέλειας οργανισμό,την Unesco και πιστευω ότι οι λόγοι ίσως είναι βαθύτεροι απο μια γεφυρα.

Η δρεσδη και οι πολίτες της είναι η ν1 πολη της Γερμανίας που εκλέγει για το κρατιδιο της σοσιαλδημοκρατικο κόμμα,δλδ φασιστες,βροντοφωναζοντας το μάλιστα.Η οργάνωση Pegida μπορείτε να δείτε τα καλη της στο διαδίκτυο,εν τούτοις ειναι περηφανοι, ανοχή μηδέν στους εκτός Γερμανούς πολιτες.Χτυπανε κοσμο ακομη και on camera , με χαρακτηριστικό ένα βιντεο οπου ένας μουσουλμάνος γερμανικης καταγωγης,δημοσιογράφος, καλύπτει την συγκέντρωση της Pegida,οι οποίοι ζητανε να φύγουν οι μεταναστες απ την Γερμανια και τον χτυπανε στο προσωπο και σπανε την κάμερα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
.....

Η δρεσδη και οι πολίτες της είναι η ν1 πολη της Γερμανίας που εκλέγει για το κρατιδιο της σοσιαλδημοκρατικο κόμμα,δλδ φασιστες,βροντοφωναζοντας το μάλιστα..
Εννοείς το SPD? Αν ναι, το φασίστες δεν νομίζω ότι ισχύει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom