Αυστρία Τρεις μέρες στη Βιέννη έτσι χωρίς πρόγραμμα...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ένα λευκό πέπλο κάλυπτε το Schwechat... χιόνι παντού... άφιξη στην ώρα μας και γραμμή για S Banh... αν δεν σας αρέσει να δίνετε τσάμπα λεφτά πάρτε την γραμμή S7... σε 30 λεπτά θα είστε στο κέντρο της πόλης... αν σας αρέσει η χλίδα το CAT σας περιμένει... στην πρώτη περίπτωση θα δώσετε 3,40? στην δεύτερη 8?... θα γλιτώσετε 14 λεπτά αλλά μεταξύ μας σας βιάζει κανείς? Wien Mitte... Κρύο πολύ κρύο... κουκουλωνόμαστε... ευτυχώς το HILTON είναι ακριβώς απέναντι... όποιος ψάχνει βρίσκει... πρόσφατα ανακαινισμένο με όλες τις ανέσεις της γνωστής αλυσίδας... θα ήθελα να έμενα στο Bristol ή ακόμη καλύτερα στο Sacher αλλά και η τρέλλα έχει τα όρια της... τα 111 ευρουδάκια του Hilton ήταν ότι έπρεπε, μην το παρακάνουμε...
Η ώρα πήγε 9, η κοιλιά γουργουρίζει... το εστιατόριο του ΜΑΚ δείχνει η τέλεια λύση... φαγητό επιπέδου σε ένα χώρο επιπέδου ?sterreicher im MAK ... το ξέρω το ξέρω το καλοκαίρι στους κήπους του είναι καλύτερο αλλά τι να κάνουμε είμαστε στην καρδιά του χειμώνα...

Ξημερώνει ο Θεός την μέρα... μουντάδα και κρύο... ευτυχώς δεν βρέχει... όταν αρχίζουν οι βόλτες στο ιστορικό κέντρο ξεχνάς τα πάντα... η Βιέννη είναι φαντασμαγορική... πηγαίνω και θα ξαναπηγαίνω... ποτέ δεν την βαριέμαι...

Προσκύνημα στην εκκλησία, μην με ρωτάτε σαχλαμάρες μία είναι η εκκλησία, απόλαυση περιπάτου στο Graben , απαραίτητη στάση στο Demel για ζεστή σοκολάτα και σοκολάτες... http://www.demel.at/en/frames/index_demel.htm Στο παλάτι έχω πάει... έχω δει τα διαμερίσματα της Sissi Home - Vienna Hofburg | Austria ναι έχω παει και στα άλογα να πάτε, αν και λίγο tourist trap αξίζει Spanish Riding School & Federal Studs of Piber ... τα προσπερνώ και δμαγεμένος ιασχίζω τους χιονισμένους κήπους με στόχο το δημαρχείο... τα Χριστούγενα βλέπεις μπροστά του ίσως την ωραιότερη Χριστουγενιάτικη αγορά του κόσμου τώρα την θέση της πήρε το παγοδρόμιο... κόσμος, παιδιά, μωρά, ζευγάρια, ηλικιωμένοι όλοι απολαμβάνουν τον χλωμό Βιεννέζικο ήλιο χαζεύοντας στην αγορά ή πατινάροντας... ένα βρώμικο στο χέρι και ένα ζεστό κρασί...

Επιστροφή και σταση στην Όπερα...Οι γάμου του Φίγκαρο... sold out... αύριο ίσως? Don Giovanni sold out... ψιτ-ψιτ φίλε... έχω κάτι εισιτηριάκια για αύριο... των 10? 35? είσαι? Αν είμαι λέει... τα τσεπώνω και γραμμή στη βάση μου... το βράδυ έχει Μοtto και πρέπει να πάρω δυνάμεις... το Motto είναι υπέροχο MOTTO από τα καλύτερα μοντέρνα εστιατόρια της Βιέννης... τι φαγητό, τι ατμόσφαιρα , τι κόσμος... μην το χάσετε με τίποτε...

Πρωινό στο Hilton... τα τρώω όλα... σήμερα η μέρα έχει museum quartier... MuseumsQuartier Wien εύκολα μπορείς να φας όλη σου την μέρα σε αυτό το μοναδικό σύμπλεγμα μουσείων... όλh η παλιοπαρέα μαζεμένη...
Klimt, Kokoshka, Schiele και από κοντά Wagner, Hoffman, Moser, Loos... τι διάολο γινόταν στην Βιέννη τότε στις αρχές του προηγούμενου αιώνα... οργασμός τέχνης... όλα αυτά μέχρι το 1918... τότε πέθαναν όλοι... ο εκπληκτικός Klimt, o γίγαντας Wagner, o υπέροχος Schiele, o πρωτοπόρος Moser... μέσα σε ένα χρόνο και οι τέσσερεις... πάλι πεινάμε... προσπεράστε το Leopold cafe και προτιμήστε το διπλανό... Halle cafe... ποιός είπε ότι η Βιέννη φημίζετε για τα κλασικά της μόνο καφέ? Willkommen auf der Website der HALLE Βραδιάζει... τρέχουμε για να προλάβουμε να δούμε από κοντά τα αριστουργήματα του Wagner στην Linke Wienzeile 38 και 40...

Στις 7 ακριβώς αρχίζει ο Don Giovanni... αν σας δωθεί ποτέ η ευκαιρία να δείτε μια παράσταση στην Όπερα της Βιέννης μην κάνετε το τραγικό λάθος και την χάσετε... τίποτε άλλο... η παράσταση τελειώνει στις 10.20... αγώνας δρόμου να προλάβουμε το Plachutta ανοιχτό Plachutta: Plachutta /index.php?id=16 η καλύτερη Tafelspitz του κόσμου... τι είναι tafelspitz? Αφήστε τις ερωτήσεις και παραγγείλτε...

Σήμερα ξυπνάμε αργά... κάνουμε μια τελευταία βόλτα στην παγωμένη πόλη και μεσημεράκι καταληγουμε στο Palmenhaus Palmenhaus | Cafe - Brasserie - Bar
πίσω από το Albertina, στους υπέροχους κήπους Burggarten στο κέντρο της πόλης... the place to be... όλος ο καλός ο κόσμος... πίνουμε μια τελευταία ζεστή σοκολάτα , μασουλάμε ένα τελευταίο strudel και αποχαιρετάμε την Βιέννη που φεύγει...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τωρα βαλτος εισαι να μου κανεις τα νευρα τσαταλια! Ακομη κλαιω που εκλεισε το Sky europe!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ωραία η Βιέννη σου,αλλα κρυώνω πολύ και θα παω άνοιξη ή καλοκαιράκι...
τα σημείωσα όλα που είπες ..οταν παω ευρώπη θα πάω πρώτα στην Βιεννη...λέει!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Όλο καινούρια πράγματα είναι ο Traveller...;) Πολύ grande το απρογραμμάτιστο τριήμερο και πολύ κουλτουριάρικο. Ευχαριστούμε για την ιστορία σφηνάκι! Και ζηλεύω πολύ το MuseumsQuartier- είμαι βλέπεις και σε ανάλογο mood. Δεν πειράζει η Βιέννη (ακόμα μια) εκκρεμότητα..
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και αναρωτιόμουν αν θα τον έβαζε τον Plachutta μόλις πρωτοείδα την ιστορία. Αλλά traveller είναι...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εκείνο το μουντό πρωινό της τρίτης μέρας πριν θαυμάσω τις Βιεννέζες στο Palmenhaus πέρασα μια βόλτα να δω live τα αρχιτεκτονήματα του μυστήριου... αν σας εξιτάρει κάντε μια βολτίτσα... το μουσείο απέναντι είναι παγιδάρα βέβαια αλλά τουλάχιστον θα βρείτε special post cards από τους πίνακες του...

KUNST HAUS WIEN. Museum Hundertwasser

Εγώ τον γουστάρω τον τρελλάρα...
 

vayiacondios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, γνωριζει κανείς το Krems ή το Alpbach; Πάω Βιέννη απο 16-20 Νοέμβρη και σκέφτομαι τη μια μέρα να την εκμεταλλευτώ για κανένα γραφικό χωριο. Τι λέτε;
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Εαν έχεις αυτοκίνητο η περιοχή του WACHAU ειναι ονειρική.Εκει ειναι και η πόλη KREMS .Αλλωστε η περιοχή ανήκει στα μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.Απο ΕΚΕΙ με το αυτοκίνητο κατά μήκος του Δούναβη φτάνεις στο μοναστήρι του MELK.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom