Τριήμερη απόδραση στην Κέρκυρα

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ζmaria χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία,Κλεοπάτρα όπως το λές!καθώς χανόμουν στα καντούνια είχα την εντύπωση ότι βρίσκομαι σε ιταλική πόλη!!σίγουρα θα σου αρέσει!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Για αλλη μια φορα μας προσεφερες εναν πληρη ταξιδιωτικο οδηγο αυτη τη φορα απο την πολη της Κερκυρας.
Σ ευχαριστουμε.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Εξαιρετικές και ακριβέστατες οι περιγραφές. Χαίρομαι που σου άρεσε η λατρεμένη Κέρκυρα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Τρομερο μνημονικο στα ονοματα δρομων!!! Τι να πω??? Μπραβο σου!!:clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια,όσο για το μνημονικό meli για 3-4 δρόμους που τους περνούσα και τους ξαναπερνούσα ακόμα καλά κρατεί:haha:,για παραπάνω δεν ξέρω:rolleyes:
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
πολύ όμορφα μας τα περιέγραψες όλα...μιας και ολα τα είδες!!!! αυτό το πράσινο που υπάρχει παντού μέσα στην πολή μου αρέσει κι εμένα πάρα πολύ!!! Με ενοχλεί απίστευτα που τα κτήρια στα καντούνια φαίνονται σαν να είναι έτοιμα να πέσουν και όσο για την πλατεία..την βρίσκω εκπληκτική..είναι πολύ ωραίο να υπάρχει μία τέτοια πλατεία στην πόλη σου!!!Τα δε αυτοκίνητα στο πάρκινκγ τα παρατήρησα μόνο όταν έκανα μία βολτα για φωτογραφίες!!Συνήθως περπατάω ή κάθομαι στο πρώτο μέρος της πλατείας..καφέ στο λιστόν δεν πίνω..οπότε δεν τα είχα προσέξει!
Πηγαίνω συχνα πικνά στην Κέρκυρα..και απο καφέ τον χειμώνα (αν δεν βρέχει κ αποφασισεις να βγεις ) είναι πολυ ωραίο το πέτρινο..στην πλατεία του δημαρχείου (...πραγματικά πέτρινο μέσα) όπως το καφέ στο παλιό φρούριο (το αγαπημένο μου!!!) δίπλα στην εκκλησία του Αγ.Γεωργίου αν δεν κάνω λάθος (είναι αυτό που βλέπεις στη φώτο μου) με πολυ ωραία θέα..πολυ ωραίο περιβάλλον στο εσωτερικο (..κ μεγάλο) κ απαλή μουσικη! Για μένα είναι μαστ..χειμώνα (μέσα) καλοκαίρι (έξω..και σε bar)!!!!!!!Την επόμενη φορά μην το παραβλέψεις!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τέλεια η ιστορία σου!:)Έχω πάει πολλές φορές στην Κέρκυρα αλλά πολλές από τις πληροφορίες που μας δίνεις δεν τις ήξερα! Thank you! -->Ήμουν κι εγώ τις ίδιες μέρες στην αγαπημένη μου Κέρκυρα!:lol:2 μπανάκια τα τόλμησα!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τέλεια η ιστορία σου!:)Έχω πάει πολλές φορές στην Κέρκυρα αλλά πολλές από τις πληροφορίες που μας δίνεις δεν τις ήξερα! Thank you! -->Ήμουν κι εγώ τις ίδιες μέρες στην αγαπημένη μου Κέρκυρα!:lol:2 μπανάκια τα τόλμησα!
αα εσύ ήσουν η μία από τους δύο τρεις που είδα να κάνουν μπάνιο:bleh:,μου δίνεις και την αφορμή να πώ ότι εκεί στο κέντρο,στο Φαληράκι που είναι το καφέ που σας είπα,μέσα στην πόλη δηλ,δίπλα από το καφέ έχει μια μίνι πλάζ(τα μπάνια του Αλέκου:roll:έτσι λέγεται),καθαρά δείχναν τα νερά,είδα καναδυό που κολυμπούσαν... εγώ εδώ στα μέρη μου από καιρό τώρα κολυμπάω αλλά στην Κέρκυρα που πήγαινα πρώτη φορά και εκείνο το τριήμερο μπα δεν τ αποφάσισα..
Σε επόμενη επίσκεψη θα πάρω σβάρνα τις παραλίες:)
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Σ'ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία σου. Πολύ καλή περιγραφή. Οστόσω αν επιτρέπεις να επιχειρήσω μια-δυό διορθώσεις και άλλη μια πρόταση. Το βόρειο μέρος της πλατείας ορίζεται απο τα ανάκτορα μέχρι την οδό Δουσμάνη, ονομάζεται Κάτω Πλατεία, και η ένσταση μου είναι ότι μόνο το ένα τρίτο απο το χώρο της έχει μετατραπεί σε πάρκινγκ. Το άλλο ένα τρίτο είναι ένας τεράστιος ανοιχτός χώρος με γρασίδι, όπου αποτελεί παράλληλα και γήπεδο κρίκετ, και το τελευταίο τρίτο περιλαμβάνει το Λιστόν, τον περιβάλλοντα χώρο των ανακτώρων και τους κήπους αριστερά απο την είσοδο του Π.Φρουρίου.

Επίσης, μιας και είπες για τις καφετέριες, και για το γεγονός ότι έχουν κυρίως εξωτερικούς χώρους, με έβαλες σε σκέψη και συνειδητοποίησα ότι όντως έχεις δίκιο. Παρ'όλα αυτά σκέφτηκα μερικές καφετέριες που μπορείς να βρεις με πολύ ωραίο εσωτερικό. Στο Ν.Φρούριο, ανεβαίνοντας απο την Σπηλιά, συναντάς μια εξαιρετική καφετέρια, που το βράδυ μετατρέπεται σε μπαράκι, το Stablus. Στην Ευγ.Βουλγάρεως απέναντι απο το δημαρχείο επίσης έχει ανοίξει μια καινούρια καφετέρια, με πολύ φιλόξενο εσωτερικό χώρο, το Bristol (αν δεν κάνω λάθος). Στην Πλατεία Δημαρχείου επίσης υπάρχει το Πέτρινο, μια μικρή αλλά πολύ ζεστή καφετέρια. Υπάρχουν και άλλες απλά δεν ξέρω καθόλου πως λέγονται τα ονόματα των οδών αυτή τη στιγμή. :)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια,όσο για το μνημονικό meli για 3-4 δρόμους που τους περνούσα και τους ξαναπερνούσα ακόμα καλά κρατεί:haha:,για παραπάνω δεν ξέρω:rolleyes:
καλησπερα, διαβασα και γω το αρθρο σου και ειδα οτι αναφερθηκες στο ξενοδοχειο αστρον. ενδιαφερομαι να παω κερκυρα και ειμαι μεταξυ του συγκεκριμενου ξενοδοχειου και του αριων. βασικα για το αστρον δεν εχω διαβασει ουτε μια καλη κριτικη, αλλα εσυ το περιγραφεις οτι ειναι μια χαρα. διαβαζα οτι δεν εχει καλο πρωινο, ισχυει? παντως ειναι στην καρδια του κεντρου απ οτι καταλαβα, σωστα? αν μπορουσες να με βοηθησεις λιγο θα ημουν ευγνωμων! ευχαριστω!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλησπερα, διαβασα και γω το αρθρο σου και ειδα οτι αναφερθηκες στο ξενοδοχειο αστρον. ενδιαφερομαι να παω κερκυρα και ειμαι μεταξυ του συγκεκριμενου ξενοδοχειου και του αριων. βασικα για το αστρον δεν εχω διαβασει ουτε μια καλη κριτικη, αλλα εσυ το περιγραφεις οτι ειναι μια χαρα. διαβαζα οτι δεν εχει καλο πρωινο, ισχυει? παντως ειναι στην καρδια του κεντρου απ οτι καταλαβα, σωστα? αν μπορουσες να με βοηθησεις λιγο θα ημουν ευγνωμων! ευχαριστω!
Nαί αυτό που λές για το πρωινό ισχύει...πολύ λιτό,πέραν αυτού όμως το ξενοδοχείου μου άρεσε.
Κύτταξε αν θέλεις και το Αρκάδιο στο οποίο έμεινα φέτος,επίσης καλό,κεντρικότατο,μπροστά στη Λιστόν,το πρωινό πάλι κι εδώ φτωχό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.413
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom