Τριήμερο εντος Ελλάδας χωρίς αυτοκίνητο??

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το Πήλιο είναι από τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδας μη πω το ωραιότερο. Για όλες τις εποχές. Ήμουν εκεί πριν λίγες βδομάδες και έπαθα πλάκα με τις παραλίες του. 3ημερο για πότε λέτε?

Φυσικά το χωρίς αμάξι είναι θέμα. Σίγουρα εύκολα πάτε με κτελ μέχρι Βόλο. Από κει και πέρα δεν ξέρω τι συγκοινωνία υπάρχει για τα πιο χαμηλά χωριά του Πηλίου την Μακρυνίτσα και την Πορταριά. Δες το site των ΚΤΕΛ νομού Μαγνησίας
http://ktelvolou.gr/el/routes/map/&map=magnesia

Μπορείτε να κάνετε και την ξακουστή διαδρομή με τον καρβουνιάρη από Άνω Λεχώνια μέχρι Μηλιές με επιστροφή http://www.trainose.gr/τουρισμός-πολιτισμός/τρένο-και-αναψυχή/θεματικό-τρένο-πηλίου/

Το Πήλιο έχει πολλές επιλογές αλλά χωρίς αυτοκίνητο περιορίζεστε.

Θα μπορούσατε με τρένο να πάτε στη Φλώρινα. Ο νομός έχει και πολλές ακόμα ομορφιές όπως τις Πρέσπες, το Νυμφαίο και άλλους οικισμούς αλλά κι εκεί θα χρειαστείτε αυτοκίνητο.

Τα Γιάννενα είναι εξαιρετική πόλη για όλες τις εποχές αλλά προφανώς έχετε πάει?

Επίσης νομός τρικάλων τρομερή επιλογή με Τρίκαλα, Μετέωρα, Ελάτη, Πέρτούλη κτλ αλλά στα πιο ορεινά δύσκολα χωρίς αυτοκίνητο.

Πάντως αν έχετε την κάψα για ένα 3ημερο στο εξωτερικό άνετα θα μπορούσατε να πάτε Σκόπια ή Σόφια που και καθημερινά δρομολόγια έχει από Θεσσαλονίκη με λεωφορείο και το κόστος με επιστροφή είναι 25 και 40 αντίστοιχα.

Επίσης Κων/πολη με κόστος γύρω στα 70 με επιστροφή. Είναι βέβαια 9 ώρες αλλά αν ξεκινήσετε με των 10 το βράδυ θα είστε εκεί νωρίς το πρωί οπότε έχετε καθαρές 2 ή 3 μέρες ανάλογα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Για τα Γιάννενα θα συμφωνήσω και έχει κανείς και τόσες επιλογές για καφέ, ποτό, φαγητό και βέβαια βόλτα στο νησάκι της λίμνης με το καραβάκι...Υπέροχη πόλη...
Επίσης μεγάλο κομμάτι της το γυρίζεις με τα πόδια.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Οσον αφορά το πήλιο, είναι ευκολο να φτάσεις βόλο αλλα χωρίς αυτοκινητο θα περιοριστείτε μάλλον Μακρυνίτσα -Πορταριά που έχουν πιο συχνά δρομολόγια και ζωή (εστιατόρια κ.τ.λ). Επίσης αν σας ενδιαφέρει να περπατήσετε στο δάσος έχει αρκετές βατές διαδρομές.
Όσον αφορά το εξωτερικό, απο θεσσαλονίκη μια ευκολη και οικονομική λύση είναι το Βελιγράδι. Είχα κάνει την διαδρομή με κτελ το 2010, έχει βραδινό δρομολόγιο απο θεσσαλονίκη που φτάνει βελιγράδι πολύ πρωί και το κόστος εκει (δωμάτια, φαγητό κ.τ.λ) είναι μικρότερο απο ελλάδα. Στα συν είναι όμορφη και ενδιαφέρουσα πόλη και μπορείς να την γυρίσεις σε 2-3 μέρες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κοιτάξτε και την περίπτωση να ταξιδεύσετε αεροπορικώς σε κάποιο προορισμό στην Ελλάδα. Χανιά ή Ρόδος είναι ό,τι πρέπει για τριήμερο και τα εισιτήρια είναι πολύ οικονομικά.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνώ απόλυτα με την moderator...ένα city break με αεροπλάνο σε κάποια όμορφη πόλη της Ελλάδος (καλές οι σκέψεις τόσο για Χανιά όσο και για Ρόδο) θα ήταν ότι πρέπει. Ειδικά τώρα που φθινοπωριάζει...
 

Rontiven

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια σας! Ετοιμαζόμαστε με τον φίλο μου για ένα 4ήμερο τον Φεβρουάριο και ψάχνουμε ιδέες για προορισμούς καθώς έχουμε έναν περιορισμό που μας έχει «γονατίσει».
Ψάχνουμε λοιπόν γραφικούς προορισμούς χωρίς αυτοκίνητο και που η πρόσβαση να γίνεται με ΚΤΕΛ, μάξιμουμ 4-5 ώρες από την Αθήνα. Σκεφτήκαμε Μονεμβασιά, Τρίκαλα Κορινθίας, Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια, Καλάβρυτα, Δημητσάνα και για να μην πολυλογώ πολλά που δυστυχώς λόγω προγραμματισμού ΚΤΕΛ δεν γίνεται να πάμε (πχ στη Δημητσάνα δεν έχει ανταπόκριση ΣΚ και η ημέρα επιστροφής μας είναι Κυριακή).
Με τα πολλά καταλήξαμε ανάμεσα σε Αρεόπολη και Μακρινίτσα. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Κύριο ζητούμενο είναι να μπορούμε να κάνουμε βόλτες στη φύση αλλά με τα πόδια πέραν από το να κάτσουμε σε κάποιο μαγαζάκι.
Φυσικά όποιος/α έχει κάποια πρόταση και για άλλους προορισμούς είμαι όλη αυτιά!!!
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
947
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας! Ετοιμαζόμαστε με τον φίλο μου για ένα 4ήμερο τον Φεβρουάριο και ψάχνουμε ιδέες για προορισμούς καθώς έχουμε έναν περιορισμό που μας έχει «γονατίσει».
Ψάχνουμε λοιπόν γραφικούς προορισμούς χωρίς αυτοκίνητο και που η πρόσβαση να γίνεται με ΚΤΕΛ, μάξιμουμ 4-5 ώρες από την Αθήνα. Σκεφτήκαμε Μονεμβασιά, Τρίκαλα Κορινθίας, Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια, Καλάβρυτα, Δημητσάνα και για να μην πολυλογώ πολλά που δυστυχώς λόγω προγραμματισμού ΚΤΕΛ δεν γίνεται να πάμε (πχ στη Δημητσάνα δεν έχει ανταπόκριση ΣΚ και η ημέρα επιστροφής μας είναι Κυριακή).
Με τα πολλά καταλήξαμε ανάμεσα σε Αρεόπολη και Μακρινίτσα. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Κύριο ζητούμενο είναι να μπορούμε να κάνουμε βόλτες στη φύση αλλά με τα πόδια πέραν από το να κάτσουμε σε κάποιο μαγαζάκι.
Φυσικά όποιος/α έχει κάποια πρόταση και για άλλους προορισμούς είμαι όλη αυτιά!!!
Αρεόπολη Φλεβάρη εγώ προσωπικά δε θα το προτιμούσα. Θα την κρατούσα για κάνα 4ημερο της άνοιξης.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια σας! Ετοιμαζόμαστε με τον φίλο μου για ένα 4ήμερο τον Φεβρουάριο και ψάχνουμε ιδέες για προορισμούς καθώς έχουμε έναν περιορισμό που μας έχει «γονατίσει».
Ψάχνουμε λοιπόν γραφικούς προορισμούς χωρίς αυτοκίνητο και που η πρόσβαση να γίνεται με ΚΤΕΛ, μάξιμουμ 4-5 ώρες από την Αθήνα. Σκεφτήκαμε Μονεμβασιά, Τρίκαλα Κορινθίας, Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια, Καλάβρυτα, Δημητσάνα και για να μην πολυλογώ πολλά που δυστυχώς λόγω προγραμματισμού ΚΤΕΛ δεν γίνεται να πάμε (πχ στη Δημητσάνα δεν έχει ανταπόκριση ΣΚ και η ημέρα επιστροφής μας είναι Κυριακή).
Με τα πολλά καταλήξαμε ανάμεσα σε Αρεόπολη και Μακρινίτσα. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Κύριο ζητούμενο είναι να μπορούμε να κάνουμε βόλτες στη φύση αλλά με τα πόδια πέραν από το να κάτσουμε σε κάποιο μαγαζάκι.
Φυσικά όποιος/α έχει κάποια πρόταση και για άλλους προορισμούς είμαι όλη αυτιά!!!
Δεν υπαρχει συγκριση αφου μιλας για χειμωνα. Φυσικα Μακρινιτσα.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Γεια σας! Ετοιμαζόμαστε με τον φίλο μου για ένα 4ήμερο τον Φεβρουάριο και ψάχνουμε ιδέες για προορισμούς καθώς έχουμε έναν περιορισμό που μας έχει «γονατίσει».
Ψάχνουμε λοιπόν γραφικούς προορισμούς χωρίς αυτοκίνητο και που η πρόσβαση να γίνεται με ΚΤΕΛ, μάξιμουμ 4-5 ώρες από την Αθήνα. Σκεφτήκαμε Μονεμβασιά, Τρίκαλα Κορινθίας, Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια, Καλάβρυτα, Δημητσάνα και για να μην πολυλογώ πολλά που δυστυχώς λόγω προγραμματισμού ΚΤΕΛ δεν γίνεται να πάμε (πχ στη Δημητσάνα δεν έχει ανταπόκριση ΣΚ και η ημέρα επιστροφής μας είναι Κυριακή).
Με τα πολλά καταλήξαμε ανάμεσα σε Αρεόπολη και Μακρινίτσα. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Κύριο ζητούμενο είναι να μπορούμε να κάνουμε βόλτες στη φύση αλλά με τα πόδια πέραν από το να κάτσουμε σε κάποιο μαγαζάκι.
Φυσικά όποιος/α έχει κάποια πρόταση και για άλλους προορισμούς είμαι όλη αυτιά!!!
Πήγαμε Αρεόπολη τα Φώτα, είχε πάρα πολύ κόσμο και ήταν σχεδόν όλα κλειστά! Θέλω να πω ότι δεν είναι χειμερινός προορισμός και η Μακρινίτσα είναι νομίζω η καλύτερη επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom