Ελβετία Ιταλία Τριήμερο σε Μπέργκαμο-Μιλάνο-Κόμο-Λουγκάνο !!!

Theosia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
οχι.αλλα το Lugano δε λεει σαν το Κομο. Μεινε Ιταλια.
Το "οχι" κολλάει στο οτι δεν προλαβαίνω για μονοήμερη και στα δύο ή στο οτι δε χρειάζεται να πληρωσω για να περάσω τα ελβετικά σύνορα?
Διαβάζοντας για το Λουγκάνο από ανθρώπους που χουν πάει, μιλάνε με τα καλυτερα λόγια... Εισαι ο πρώτος που δε το προτείνεις.... ;)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
οχι.αλλα το Lugano δε λεει σαν το Κομο. Μεινε Ιταλια.
Ε οχι!

Μια μερα μαλλον δεν αρκει κ για τα δυο. Προσωπικα προτιμω το Lugano απο το Como, αν συγκρινουμε τις δυο αυτες πολεις. Στην λιμνη Como αυτο που αξιζει ειναι τα γυρω χωρια, κ οχι το Como που το βρισκω εντελως αδιαφορο..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ε οχι!

Μια μερα μαλλον δεν αρκει κ για τα δυο. Προσωπικα προτιμω το Lugano απο το Como, αν συγκρινουμε τις δυο αυτες πολεις. Στην λιμνη Como αυτο που αξιζει ειναι τα γυρω χωρια, κ οχι το Como που το βρισκω εντελως αδιαφορο..
ε ναι! για μια μερα καλυτερα να παει Κομο (κ περιξ...αυτο ειναι αυτονοητο...) παρα Λουγκανο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το "οχι" κολλάει στο οτι δεν προλαβαίνω για μονοήμερη και στα δύο ή στο οτι δε χρειάζεται να πληρωσω για να περάσω τα ελβετικά σύνορα?
Διαβάζοντας για το Λουγκάνο από ανθρώπους που χουν πάει, μιλάνε με τα καλυτερα λόγια... Εισαι ο πρώτος που δε το προτείνεις.... ;)
για το ποσο ηταν το οχι. δεν ειπα οτι δεν το προτεινω. ημουν σαφης. ρωτησες τι να κανεις σε μια μερα. αν λοιπον επαναλαμβανω, εχεις μονο μια μερα διαθεσιμη καλυτερα να την περασεις Κομο κ περιξ αυτου. αν εχεις και δευτερη και τριτη και τεταρτη αλλαζει η συζητηση.
 

Theosia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
για το ποσο ηταν το οχι. δεν ειπα οτι δεν το προτεινω. ημουν σαφης. ρωτησες τι να κανεις σε μια μερα. αν λοιπον επαναλαμβανω, εχεις μονο μια μερα διαθεσιμη καλυτερα να την περασεις Κομο κ περιξ αυτου. αν εχεις και δευτερη και τριτη και τεταρτη αλλαζει η συζητηση.
Οκ! Ευχαριστώ πολύ.... :airplane:
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τέλη Σεπτ θα πάω για 4 μερες στο Μπέργκαμο και με βαση αυτό θα κανω μονοήμερες εκδρομές... Μια εξ αυτών θα ειναι με αυτοκίνητο στο Κόμο και στο Λουγκάνο... μια μέρα μου φτάνει για την επίσκεψη αυτών των δύο? στα σύνορα για Ελβετία πληρώνεις κάποιο ποσό για να μπεις στη χώρα??
θα ήθελα να προτείνω στην Θεοδοσία και σε όποιον άλλον βρεθεί στο Μπέρκγαμο και θα το έχει για βάση για μονοήμερες να κάνει τη διαδρομή από Bergamo-Sarnico-Rredore -Callinarga- Portirone-Riva di Solto-Castro-Lovere. είναι η δυτική πλευρά της λίμνης Iseo. θα πάθετε πλάκα ,ειδικά στα τρία τελευταία χωριά θα νομίζετε ότι είστε στoν δρόμο της ακτής Αμάλφι και δεν υπερβάλω καθόλου και προς το τέλος θα συναντήσετε άπειρους ανθρώπους κάθε ηλικίας να ψαρεύουν με καλάμια από το δρόμο. ο δρόμος περνά ακριβώς δίπλα από τη λίμνη η οποία δεν διαφέρει σε τίποτα από την λίμνη Κόμο. την διαδρομή την έκανα προχθές και δεν μπορώ να την ξεχάσω.
DSC00477.JPG


DSC00479.JPG
 
Last edited:

Theosia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
θα ήθελα να προτείνω στην Θεοδοσία και σε όποιον άλλον βρεθεί στο Μπέρκγαμο και θα το έχει για βάση για μονοήμερες να κάνει τη διαδρομή από Bergamo-Sarnico-Rredore -Callinarga- Portirone-Riva di Solto-Castro-Lovere. είναι η δυτική πλευρά της λίμνης Iseo. θα πάθετε πλάκα ,ειδικά στα τρία τελευταία χωριά θα νομίζετε ότι είστε στoν δρόμο της ακτής Αμάλφι και δεν υπερβάλω καθόλου και προς το τέλος θα συναντήσετε άπειρους ανθρώπους κάθε ηλικίας να ψαρεύουν με καλάμια από το δρόμο. ο δρόμος περνά ακριβώς δίπλα από τη λίμνη η οποία δεν διαφέρει σε τίποτα από την λίμνη Κόμο. την διαδρομή την έκανα προχθές και δεν μπορώ να την ξεχάσω.
View attachment 61326

View attachment 61327
Άντρας είμαι.... :trekker::photographer:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σορρυ για την αλλαγή του φίλου. για την πρόταση μου όμως δεν βλέπω να λες τίποτα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
σορρυ για την αλλαγή του φίλου. για την πρόταση μου όμως δεν βλέπω να λες τίποτα.
Εμενα μου αρεσει!!!!..θα παω ενα 4ημερακι το Σεπτεμβρη ξανα Bergamo αλλα δεν θα εχω αυτοκινητο....ειδες να περνανε λεωφορεια απο εκει?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εμενα μου αρεσει!!!!..θα παω ενα 4ημερακι το Σεπτεμβρη ξανα Bergamo αλλα δεν θα εχω αυτοκινητο....ειδες να περνανε λεωφορεια απο εκει?
δυστυχώς δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. όταν όμως πήγα στο γραφείο τουρισμού στο Lovere για να ρωτήσω πως θα πάω στο Bergamo, η κυρία στις πληροφορίες νομίζοντας ότι είμαι με τα πόδια, μου πρότεινε να πάρω το λεωφορείο που έφευγε κάποια ώρα που όμως δεν έδωσα σημασία γιατί της εξήγησα ότι είμαι με αμάξι οπότε μου πρότεινε την διαδρομή που περιγράφω πιο πάνω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
...ειδικά στα τρία τελευταία χωριά θα νομίζετε ότι είστε στoν δρόμο της ακτής Αμάλφι...
Κι εγω με το καταλληλο κρασι την κυριακη το βραδυ νομιζα οτι ημουν σε κηπο ρωμαικης επαυλης αντι των Αθηνων...ομολογησε τωρα τι κρασι ηπιες.:cool:
Για λεωφορεια: http://www.bergamotrasporti.it/oraristampabili.asp
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
που θα πάει,δεν θα μεγαλώσω.θα γίνω ιδικός στην βόρεια Ιταλία. :bleh::bleh:
λοιπόν αυτά έπινα και τα έβλεπα όλα ωραία.
20140622_194505.jpg
20140622_194619.jpg

20140623_222805.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom